Język kota to niezwykłe narzędzie. Zobacz, ile potrafi!
Język kota zdecydowanie różni się od naszego. Jest ostry jak papier ścierny, a jednocześnie mięciutki. Co potrafi koci język i dlaczego jest tak niezwykły w swojej budowie? Już nigdy nie spojrzysz na język swojego kota w ten sam sposób. Zobacz, ile potrafi koci język!
Koty to naprawdę tajemnicze stworzenia. Wydaje nam się, że wszystko o nich wiemy, ale czy tak jest naprawdę? Ciało kota jest wyposażone w mnóstwo interesujących funkcji, nad którymi na co dzień się nie zastanawiamy. Weźmy na przykład język kota: co tak naprawdę wiemy o tym, jak kot rozróżnia smaki albo dlaczego koci język jest tak szorstki?
Język kota: jak działa?
Koci język jest pełen tajemnic: jak to możliwe, że jest tak niezwykły w swojej strukturze? Jednocześnie miękki i szorstki jak tarka, język kota jest zbudowany tak, by mógł zwierzęciu jak najlepiej posłużyć. Szorstkie odczucie, kiedy kot nas poliże, bierze się z tego, że zwierzę ma na swoim języku tysiące małych brodawek. Są małe, przypominają kształtem kolce i zbudowane są z keratyny, czyli tego samego materiału, który znajduje się w ludzkich paznokciach.
Pielęgnacja
Język kota jest przystosowany do gruntownej pielęgnacji sierści. Czy wiesz, że kot potrafi poświęcić na toaletę aż kilka godzin dziennie? Umożliwia mu to właśnie szorstki język, dzięki któremu może z powodzeniem wyczyścić się z brudu, kurzu czy martwej sierści. Dodatkowo wilgotny język pomaga nawilżyć skórę i ochłodzić się w upalne dni.
Odstresowanie
Często, kiedy kot się stresuje , zaczyna kompulsywnie wylizywać swoje futerko. Skąd się to bierze? Pielęgnacja wywołuje u kotów endorfiny i pomaga im się uspokoić w nerwowych sytuacjach. Nie ma w tym nic złego, czasami koty jednak przesadzają i mogą sobie w ten sposób zaszkodzić. Jeśli zauważysz, że twój kot bardzo intensywnie się liże, zwróć uwagę, czy nie prowadzi to do utraty futerka lub nawet ran na skórze. W takim wypadku należy udać się do behawiorysty, który pomoże nam znaleźć przyczynę „samookaleczania” i rozwiązać koci problem.
Okazywanie czułości
Czworonogi mają swoje unikalne metody na okazywanie innym kotom miłości. Język kota gra przy tym kluczową rolę, zwierzęta, które się lubią i ufają sobie nawzajem, pokazują w ten sposób, że się o siebie troszczą. Jest to tak zwana pielęgnacja społeczna, której możesz doświadczyć także ty! Kot liżący cię po ciele pokazuje, że ci ufa.
Co ciekawe, liżące się nawzajem koty nie zawsze okazują sobie czułość . Jak dowodzą badania, koty bardziej dominujące okazują przez wylizywanie futerka innym osobnikom swoją wyższość. Rzadko kiedy, ale zdarza się, że takie działanie może przerodzić się w agresję. Lizanie się nawzajem może być także po prostu wzajemnym dbaniem o pielęgnację w trudno dostępnych miejscach.
Picie i jedzenie
Szerokie pyszczki kotów, mimo że pomagają przy polowaniu, uniemożliwiają im swobodne picie wody. Na szczęście język kota jest do tego idealnie przystosowany. Sposób, w który nasi pupile zaspokajają pragnienie, jest naprawdę imponujący. Gdy koty piją, niesamowicie szybko, bo aż 4 razy na sekundę, ruszają językiem tak, by utworzyć strumień, który wpadnie prosto do ich pyszczka! W przeciwieństwie do psów , które rozchlapują wodę wszędzie, koty dbają o to, by nawet jedna kropla nie trafiła nie tam, gdzie powinna. Najbardziej lubią pić wodę prosto z kranu, jest im wtedy bowiem najwygodniej.
Szorstkie brodawki na języku przydają się także przy polowaniu. Ostro zakończone kolce na kocim języku przydają się do zrywania mięsa z kości. Przypatrz się domowemu kotu, gdy bawi się zabawkami: często je liże, zrywając z nich przy tym sztuczne futerko.
Ile smaków czuje kot?
Koty mają o wiele mniej kubków smakowych od ludzi. Podczas gdy ich język wyposażony jest w zaledwie kilkaset receptorów, nasz posiada ich aż 9 tysięcy! Koty odczuwają smak także słabiej niż psy, które mają około 2 tysięcy kubków smakowych. Co ciekawe, kocie receptory smaku znajdują się nie tylko na języku, ale również na ich podniebieniu i ścianie gardła. Jak więc smakuje koci świat? Język kota nie jest przystosowany do rozróżniania zbyt wielu smaków, najgorzej jednak radzi sobie z przyswajaniem słodyczy. Koty są mięsożercami, na drodze ewolucji ich ciało wyeliminowało więc odczuwanie słodkiego smaku.
Zwierzęta rozróżniają jedynie 4 smaki: kwaśny, słony, umami (tak zwany smak mięsny) i gorzki. Co ciekawe, na ten ostatni kot jest najbardziej wyczulony! Dzięki wyjątkowo silnemu odczuwaniu goryczy może uchronić się przed spożyciem czegoś trującego, co mogłoby mu zaszkodzić.
Czemu kot wystawia język?
Wszyscy kochamy ten zabawny widok. Kot z wystawionym języczkiem wygląda naprawdę prześmiesznie, ale czy wiesz, dlaczego zwierzak to robi? Koty, które pozostają przez kilka minut z wystawionym językiem, najprawdopodobniej badają otoczenie! Język pomaga im silniej odczuć zapach, który poczuły i zanalizować wszystkie substancje i feromony znajdujące się w powietrzu. Dzięki temu zwierzęta są w stanie ustalić naprawdę dużo informacji o tym, co się dookoła nich dzieje. Zazwyczaj zachowują się tak, gdy wyczują w pobliżu obecność innego kota, analizują dzięki temu jego między innymi jego płeć i gotowość do kopulacji!
ZOBACZ ZDJĘCIA UROCZYCH KOTÓW:
Koty używają szorstkiego języka do wylizywania swojego futerka.
Małe koty są często wylizywane przez matkę.
Kot z wystawionym językiem zazwyczaj bada otoczenie.
Język kota ma bardzo wiele przydatnych funkcji.
Specyficzna budowa języka sprawia, że koty piją w niezwykły sposób.
ZOBACZ TEŻ:
- Dlaczego koty ugniatają? Strach, błogostan, a może stres? Co to oznacza
- Jakich ludzi nie lubią koty? Odpowiedź może mocno zaskakiwać
- Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów