Swiatzwierzat.pl
Jak wyszkolić psa w domu? Praktyczne porady

Pixabay.com

Jak wyszkolić psa w domu? Praktyczne porady

22 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Każdy chce, by jego pies był posłuszny i dobrze ułożony, by na komendę podawał łapę, siadał i warował, by grzecznie witał gości. Tylko jak wyszkolić psa? Czy trzeba wynająć trenera? Ile trwa szkolenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku – jak

Jak wyszkolić psa: po co w ogóle szkolenie?

Szkolenie jest psu bezwzględnie potrzebne. Ma ono wymiar nie tylko praktyczny. Pies do szczęścia potrzebuje poczucia stabilności, zrozumienia sytuacji i tego, czego się od niego oczekuje. Nie lubi zmian, zwłaszcza gwałtownych. Dlatego psy najczęściej chętnie podporządkowują się domowym zasadom i rutynom. Tworzą one znane i bezpieczne ramy, w których toczy się życie naszych pupili. Ponadto, trening to dla psa forma zabawy i okazja do spędzenia czasu aktywnie w towarzystwie swego ukochanego opiekuna. Pies cieszy się, gdy w czasie treningu skupia się na nim cała uwaga człowieka!

Szkolenie psa obejmuje nie tylko nauczenie go, gdzie ma jeść, spać i się załatwiać, gdzie wolno mu wchodzić, a gdzie nie wolno, co można i czego nie można gryźć, co służy do zabawy, a co absolutnie nie. Szkolenie to także uczenie psa reagowania na komendy. Komendy pozwalają okiełznać psi temperament i łatwo komunikować się z pupilem. W przeciwieństwie do wielu ludzi, pies lubi otrzymywać komendy, bo wtedy najlepiej wie, jak spełnić oczekiwania swojego pana.

Podstawowe wyszkolenie psa nie wymaga pomocy profesjonalnego trenera. Odpowiednio cierpliwy opiekun może z powodzeniem wyszkolić swojego psa w domu, nauczyć go zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, a także reagowania na komendy.

Psy przeznaczone do pracy muszą jednak odbywać swoje „zawodowe” szkolenie pod okiem trenera.

Poniższe porady dotyczyć będą podstawowego szkolenia psa, które można przeprowadzić samemu w domu.

Jak wyszkolić psa: czym jest i czym nie jest szkolenie?

Szkolenie psa polega na wpojeniu mu zasad współżycia z ludźmi. Cel ten osiąga się wyłącznie metodami pozytywnymi – za pomocą nagród, a nigdy kar. Dzięki nagrodom pies uczy się, jakie zachowania są pożądane. Zapamiętuje wzorce zachowań i dzięki nim czuje się pewnie w znanych sobie sytuacjach. Brak kar sprawia, że pies nie stresuje się, dzięki czemu nauk przebiega szybciej.

Szkolenie powinno opierać się na więzi psa z jego przewodnikiem. Pies, który ufa swojemu opiekunowi, sam chętnie podporządkowuje się szkoleniu. Szkoląc psa, należy zachowywać się konsekwentnie, okazywać łagodną stanowczość, ale też uzbroić się w cierpliwość. Gruntowne szkolenie wymaga czasu, ale daje znakomite owoce. Porządnie wyszkolony pies to mądry, zrównoważony i pożyteczny członek rodziny oraz towarzysz zabaw.

Szkolenie nie jest natomiast próbą złamania charakteru psa i podporządkowania zwierzęcia nieugiętej woli człowieka. Metody siłowe rzadko się sprawdzają. Kary i krzyki najczęściej wywołują psa stres, zrażając go do treningu, a nawet do opiekuna.

Jak wyszkolić psa: jak uczy się pies?

Pies uczy się na podstawie obserwacji i skojarzeń. Obserwuje bezpośrednie skutki swoich działań i kojarzy je negatywnie lub pozytywnie. Jeśli pies zachowa się w określony sposób i od razu zostanie za to nagrodzony, skojarzy to zachowanie z przyjemnością. Jeśli spotka go nagana lub choćby brak nagrody, uzna, że dane zachowanie jest złe, a przynajmniej niekorzystne, tzn. nie owocuje nagrodą w postaci przysmaku. Widać z tego, że psy nie kierują się poczuciem moralnego dobra czy zła, ale wyłącznie własną korzyścią. Zachowania przynoszące nagrodę w postaci smakołyku (lub jakiejkolwiek innej korzyści, po prostu osiągnięcia celu) są dobre, a te, które takiej nagrody nie załatwiają, są złe. Na tej zasadzie opiera się całe szkolenie psa – na pokazywaniu mu, co jest pożądane, a co nie jest, w oparciu o korzyści lub ich brak.

Psy kojarzą tylko bezpośrednie konsekwencje swoich czynów. Nie należy nagradzać ani ganić psa za coś, co zdarzyło się wcześniej, bo zwierzę nie skojarzy reakcji opiekuna z minionym uczynkiem. Wszelkie nagrody lub przygany muszą towarzyszyć psim zachowaniom – wtedy tworzą pozytywne lub negatywne skojarzenia.

Pies kojarzy pozytywnie lub negatywnie każde zachowanie, nie tylko to, które zostanie przez nas nagrodzone smakołykiem w czasie oficjalnego szkolenia. Jeśli pozwolimy psu żebrać przy stole, a potem faktycznie damy mu jakiś kąsek, zwierzę uzna, że to odpowiednie zachowanie, bo przyniosło mu korzyść. Podobnie z drapaniem w drzwi, które w końcu stają otworem – pies uczy się, że drapanie ma sens. By pokazać psu, które zachowania są niepożądane, należy je ignorować. Nie dokarmiać pod stołem, nie otwierać drzwi, stawać bez ruchu, gdy pies ciągnie na spacerze. Wtedy zwierzę – z czasem, zapewne po kilku powtórzeniach – zrozumie, że ten konkretny sposób zachowania nie pozwala mu osiągnąć celu.

Jak wyszkolić psa: w jakim wieku zacząć szkolenie?

Zazwyczaj przyjmuje się, że szkolenie psa powinno zacząć się możliwie wcześnie. Gdy już szczeniak zapozna się z domem i jego mieszkańcami, i poczuje się w miarę pewnie w nowym otoczeniu, można zacząć go szkolić.

Kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Pies powinien uczyć się w swoim tempie, najpierw rzeczy podstawowych, potem bardziej zaawansowanych a więc najpierw reagowania na swoje imię, a potem podawania łapy. Już małe pieski można uczyć komend, byle pojedynczo i bez pośpiechu.

Także starsze psy mogą odbywać szkolenie. Tak długo, jak pies jest w stanie się ruszać, może uczyć się nowych rzeczy. Oczywiście starszym psom nauka zajmuje więcej czasu niż szczeniętom, do tego na drodze stoją im nieraz stare nawyki, które trzeba zastąpić nowymi. Nigdy jednak nie jest dla psa za późno na szkolenie.

Jak wyszkolić psa: idealne miejsce na szkolenie

Pies w czasie szkolenia powinien być skupiony. Należy więc znaleźć takie miejsce, w którym nic nie będzie rozpraszało zwierzaka. Nada się np. jeden znany mu już pokój, w miarę możliwości pozbawiony zakamarków i nowych zapachów, które mogłyby zaciekawić psa.

Miejsce na sesję treningową powinno być dobrze, ale nie rażąco oświetlone, ciepłe, suche i dość ciche. Telewizor i radio powinny być wyłączone, a komórka wyciszona. Dobrze też uprzedzić innych domowników, by na czas szkolenia powstrzymali się od hałasowania. Można powiesić na klamkę zawieszkę z prośbą, by nikt nie wchodził do pomieszczenia w czasie psiego treningu.

Jak wyszkolić psa: idealny czas na szkolenie

Dobrze jest dopasować sesję szkoleniową do trybu życia psa, tak by nie trzeba było go budzić i wyciągać za łapy z legowiska, albo zmuszać do treningu, gdy jest już zmęczony po całym dniu.

Dobrym pomysłem jest szkolenie psa przed posiłkiem. Jego głównym motywatorem w czasie szkolenia są przysmaki, więc lekko głodny pies będzie na nie szczególnie łasy.

Niektóre psy chętniej uczą się przed spacerem, inne zaś dopiero po spacerze, kiedy sesja treningowa staje się zwieńczeniem zabawy i jednocześnie wstępem do obiadu. Wiele tu zależy od indywidualnych upodobań psa.

Jak wyszkolić psa: idealna sesja szkoleniowa

Sesja szkoleniowa powinna mieć wyraźny początek i koniec. Dobrze jest komunikować psu, że zaczyna się nauka, np. używając jakiegoś hasła (choćby zawołania „trening!”), łącząc hasło z pokazaniem psu garści smakołyków, które ma dostać w czasie treningu, albo też zakładając charakterystyczny element stroju, np. apaszkę lub bandanę. Dobrze jest też kończyć sesję treningową innym hasłem i zdjęciem elementu stroju. Dzięki temu pies wie, kiedy jest czas przeznaczony na naukę, i że między hasłem początku i końca treningu musi zachować skupienie.

Sesje treningowe nie powinny być zbyt długie. Lepiej ćwiczyć z psem krócej i owocniej niż męczyć go długo, znudzić i nie osiągnąć zakładanych efektów.

Każda sesja treningowa powinna być poświęcona jednej rzeczy – nauce jednej komendy lub jednego zachowania. Wykonanie komend także należy rozbić na etapy – najpierw siadanie, potem siadanie w określonej pozycji, potem siadanie natychmiast po usłyszeniu komendy. Ćwiczenie z psem tylko jednej rzeczy w czasie każdej sesji pozwala mu zachować maksymalne skupienie.

Sesja powinna kończyć się na sukcesie psa i nagrodzie. Należy doprowadzić do poprawnego wykonania komendy przez psa, poczęstować go smakołykiem i dopiero zakończyć sesję. Wówczas pies lepiej zapamięta trening, mocniej skojarzy komendę z czynnością, a czynność z nagrodą.

Jak wyszkolić psa: nauka komend

Uczenie psa komend to proces wymagający cierpliwości oraz wielkiego zapasu smakołyków.

Pies powinien dostawać jasne i wyraźne komendy. „Siad!” jest lepsze od „Fafiku, zechciej spocząć”.

Komendy należy wymawiać głośno i zdecydowanie, najlepiej zawsze tym samym tonem. Tonacja jest istotna dla psów – rozciągnięcie słowa czy mówienie śmiesznym głosem może sprawić, że pies nie rozpozna komendy.

Należy wybierać takie komendy, których brzmienie nie może pomylić się z innymi komendami.

Raz wybrana komenda powinna być stosowana konsekwentnie. Jak „siad!” to „siad!”, jak „spocznij!” to „spocznij!”.

Ucząc psa komend, należy najpierw pokazać mu, czego się od niego oczekuje. By zaczął podawać łapę, najpierw trzeba ująć jego łapkę w dłoń, wymawiając komendę, i od razu dać mu smakołyk. Po kilku(nastu) powtórzeniach pies zacznie rozumieć, że dźwięk komendy wiąże się z określonym zachowaniem (podaniem łapy), i że zachowanie się w odpowiedni sposób owocuje nagrodą (smakołykiem).

Kiedy pies utrwali sobie komendę i będzie na nią reagował poprawnie za każdym razem, można przenieść trening w inne miejsce i znowu zacząć trenować komendę. Zmiana miejsca służy temu, by komenda uległa w głowie psa generalizacji, tzn. żeby zrozumiał, że komenda działa i obowiązuje tak samo w każdych warunkach, nie tylko w miejscu treningu i nie tylko w czasie przeznaczonym na trening.

Jak wyszkolić psa: tyle możliwości!

Ilość i rodzaj komend, które pies będzie musiał opanować w czasie szkolenia, zależy od naszych potrzeb i jego predyspozycji. Możliwości jest bardzo wiele, a naukę każdej komendy można przyspieszyć dzięki zastosowaniu ciekawych i kreatywnych sposobów, którymi chętnie wymieniają się właściciele psów.

Zazwyczaj za podstawowe uznaje się komendy powrotu do opiekuna (np. „do mnie!”), powrotu do legowiska (np. „na miejsce!”), chodzenia na smyczy i przy nodze (np. „równaj!”), zostawania w miejscu (np. „zostań!”). Inne przydatne komendy to np. „hop!”, czyli sygnał dla psa, by wskoczył do bagażnika, albo „puść!” na znak, żeby pies przerwał daną czynność („zostaw!” byłoby zbyt podobne do „zostań!”). Komendy zmieniania pozycji („siad!”, „waruj”, „leżeć!” itp.) również mogą być przydatne, np. w połączeniu z innymi komendami i w dalszym treningu. Komendy typu „łapa” czy „aport” należą do kategorii sztuczek.

Metody szkoleniowe mogą posłużyć także do poszerzenia habituacji i socjalizacji psa. Zwierzaka można nauczyć komend np. do spokojnego siedzenia w autobusie, do zaczynania i do przerwania szczekania, do nie uganiania się za rowerzystami czy ptakami, do nie skakania na ludzi, by ich powitać, do tropienia, do chodzenia na luźnej smyczy itp.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >