Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak widzi pies - właściwości zmysłu wzroku u psa
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 13.02.2021 01:00

Jak widzi pies - właściwości zmysłu wzroku u psa

Jak widzi pies
pixabay.com

Jak widzi pies - świat w czarno-białych barwach?

Popularne jest powszechne przekonanie, że psy nie odróżniają kolorów. Nie przesiadują tak jak koty przed ekranem telewizora lub laptopa, co skłania nas do wniosku, że widzą świat jedynie w czarno-białych, ewentualnie szarych barwach. Mówi się, że pies widzi świat takim, jak wygląda on na starych zdjęciach. Czy jest tak w rzeczywistości?

Przez długi czas tak właśnie uważano, twierdząc, że pies nie odróżnia kolorów. Jednak według badań i eksperymentów przeprowadzanych od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez różne ośrodki naukowe, kwestia ta okazała się bardziej złożona, ale z pewnością naukowcy wykluczyli powszechne przekonanie, że pies widzi świat jedynie w czarno-białych barwach.

Jak widzi pies - właściwości narządu wzroku u psa

Pies musi widzieć inaczej niż człowiek, choćby z powodu jego budowy, która zmienia perspektywę i pole widzenia czworonoga. Te ostatnie u psa ma większy zakres niż u człowieka i wynosi około 240° (u człowieka około 180°). Z kolei zakres widzenia obuocznego u ludzi wynosi około 140°, a u psów jedynie 30°- 60° stopni.

Jak dobrze wiemy wzrok nie jest dla psa tak ważnym narządem zmysłu jak węch, a jednak przez lata ewolucji psy wykształciły w narządzie wzroku całkiem ciekawe właściwości, które przez setki lat pełnienia funkcji użytkowych pomagały psom w wywiązywaniu się z ich obowiązków. Te właściwości są też związane z różnicami w budowie oka u psa i człowieka, choć w ogólnym zarysie ich konstrukcja jest podobna. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że na zdjęciach często w miejscach oczu ludzie mają czerwone punkty, a psy żółte lub jasnozielone, to płynie stąd wniosek, że musi istnieć jakaś zasadnicza różnica w budowie ludzkiego i psiego oka.

Rzeczywiście, oko psa posiada tak zwaną makatę odblaskową, czyli po prostu błonę odblaskową, która odbija światło. Makata jest położona w oku psa między blaszka naczyniową a blaszką naczyń włosowatych. Zbudowana jest z komórek zawierających kryształ guaniny i w przypadku psów i kotów pozwala odbijać światło, które jest następnie kierowane do fotoreceptorów. 

Czy w jakiś sposób przydaje się to psu? Oczywiście! Przede wszystkim zwiększa skuteczność widzenia w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ oko wyłapuje większą ilość fotonów. Czy to oznacza, że pies jest zwierzęciem, które prowadzi nocny tryb życia? Przecież mieszkający z nami w domu czworonóg w nocy przede wszystkim śpi. 

Jak widzi pies - czy pies dobrze widzi w nocy?

Okazuje się, że psy rzeczywiście bardzo dobrze widzą po zmroku. Efekt odbicia światła przez makatę widzimy na zdjęciach właśnie w postaci żółtych lub jasnozielonych oczu u psa, podczas gdy pozbawione makaty oczy człowieka świecą na czerwono. Ta właściwość u psa i innych zwierząt jest związana z jego ewolucją, kiedy to w dawnych czasach czworonogi musiały polować często po zmierzchu lub o samym brzasku i natura wykształciła u nich odpowiednie narzędzie do sprawniejszego poruszania się i wypatrywania zwierzyny bądź zagrożenia w ciemnościach. 

Jak widzi pies - wrażliwość na ruch

Inną bardzo ważną właściwością zmysłu wzroku u psa jest jego wrażliwość na ruch. Jest ona ściśle powiązana z instynktem łowczym psa i pozwala mu widzieć poruszające się zwierzęta nawet z odległości jednego kilometra. Efekty tej właściwości wzroku psa możemy często zaobserwować we wspólnym życiu z naszym pupilem. Każdy właściciel z czasem uczy się, że przy psie nie powinno wykonywać się gwałtownych ruchów, ponieważ oko psa natychmiast je rejestruje, wywołując często gwałtowną reakcję. Dlatego przy spotkaniu nieznanym psem, który wykazuje wobec nas złe zamiary, przede wszystkim powinniśmy pozostawać w bezruchu. 

Także podczas zabawy z psem możemy zaobserwować, jak bezbłędnie potrafi on złapać rzuconą piłkę lub reagować na rzucony patyk. Natomiast często zupełnie nie interesują go te same przedmioty, kiedy leżą nieruszone na ziemi. Pies zachowuje się tak, jakby ich wcale nie zauważył. Czy może być to związane z tym, że oko psa znacznie słabiej rozróżnia kolory niż oko człowieka? 

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?