Swiatzwierzat.pl
Jak widzi pies

pixabay.com

Jak widzi pies - właściwości zmysłu wzroku u psa

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Nad kwestią jak widzi pies i czy rozróżnia kolory właściciele czworonogów nie zastanawiają się zbyt często. Tymczasem to bardzo ciekawy temat, który znacznie poszerza naszą wiedzę na temat wrodzonych umiejętności naszego pupila.

Jak widzi pies - świat w czarno-białych barwach?

Popularne jest powszechne przekonanie, że psy nie odróżniają kolorów. Nie przesiadują tak jak koty przed ekranem telewizora lub laptopa, co skłania nas do wniosku, że widzą świat jedynie w czarno-białych, ewentualnie szarych barwach. Mówi się, że pies widzi świat takim, jak wygląda on na starych zdjęciach. Czy jest tak w rzeczywistości?

Przez długi czas tak właśnie uważano, twierdząc, że pies nie odróżnia kolorów. Jednak według badań i eksperymentów przeprowadzanych od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez różne ośrodki naukowe, kwestia ta okazała się bardziej złożona, ale z pewnością naukowcy wykluczyli powszechne przekonanie, że pies widzi świat jedynie w czarno-białych barwach.

Jak widzi pies - właściwości narządu wzroku u psa

Pies musi widzieć inaczej niż człowiek, choćby z powodu jego budowy, która zmienia perspektywę i pole widzenia czworonoga. Te ostatnie u psa ma większy zakres niż u człowieka i wynosi około 240° (u człowieka około 180°). Z kolei zakres widzenia obuocznego u ludzi wynosi około 140°, a u psów jedynie 30°- 60° stopni.

Jak dobrze wiemy wzrok nie jest dla psa tak ważnym narządem zmysłu jak węch, a jednak przez lata ewolucji psy wykształciły w narządzie wzroku całkiem ciekawe właściwości, które przez setki lat pełnienia funkcji użytkowych pomagały psom w wywiązywaniu się z ich obowiązków. Te właściwości są też związane z różnicami w budowie oka u psa i człowieka, choć w ogólnym zarysie ich konstrukcja jest podobna. Jeśli jednak uświadomimy sobie, że na zdjęciach często w miejscach oczu ludzie mają czerwone punkty, a psy żółte lub jasnozielone, to płynie stąd wniosek, że musi istnieć jakaś zasadnicza różnica w budowie ludzkiego i psiego oka.

Rzeczywiście, oko psa posiada tak zwaną makatę odblaskową, czyli po prostu błonę odblaskową, która odbija światło. Makata jest położona w oku psa między blaszka naczyniową a blaszką naczyń włosowatych. Zbudowana jest z komórek zawierających kryształ guaniny i w przypadku psów i kotów pozwala odbijać światło, które jest następnie kierowane do fotoreceptorów. 

Czy w jakiś sposób przydaje się to psu? Oczywiście! Przede wszystkim zwiększa skuteczność widzenia w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ oko wyłapuje większą ilość fotonów. Czy to oznacza, że pies jest zwierzęciem, które prowadzi nocny tryb życia? Przecież mieszkający z nami w domu czworonóg w nocy przede wszystkim śpi. 

Jak widzi pies - czy pies dobrze widzi w nocy?

Okazuje się, że psy rzeczywiście bardzo dobrze widzą po zmroku. Efekt odbicia światła przez makatę widzimy na zdjęciach właśnie w postaci żółtych lub jasnozielonych oczu u psa, podczas gdy pozbawione makaty oczy człowieka świecą na czerwono. Ta właściwość u psa i innych zwierząt jest związana z jego ewolucją, kiedy to w dawnych czasach czworonogi musiały polować często po zmierzchu lub o samym brzasku i natura wykształciła u nich odpowiednie narzędzie do sprawniejszego poruszania się i wypatrywania zwierzyny bądź zagrożenia w ciemnościach. 

Jak widzi pies - wrażliwość na ruch

Inną bardzo ważną właściwością zmysłu wzroku u psa jest jego wrażliwość na ruch. Jest ona ściśle powiązana z instynktem łowczym psa i pozwala mu widzieć poruszające się zwierzęta nawet z odległości jednego kilometra. Efekty tej właściwości wzroku psa możemy często zaobserwować we wspólnym życiu z naszym pupilem. Każdy właściciel z czasem uczy się, że przy psie nie powinno wykonywać się gwałtownych ruchów, ponieważ oko psa natychmiast je rejestruje, wywołując często gwałtowną reakcję. Dlatego przy spotkaniu nieznanym psem, który wykazuje wobec nas złe zamiary, przede wszystkim powinniśmy pozostawać w bezruchu. 

Także podczas zabawy z psem możemy zaobserwować, jak bezbłędnie potrafi on złapać rzuconą piłkę lub reagować na rzucony patyk. Natomiast często zupełnie nie interesują go te same przedmioty, kiedy leżą nieruszone na ziemi. Pies zachowuje się tak, jakby ich wcale nie zauważył. Czy może być to związane z tym, że oko psa znacznie słabiej rozróżnia kolory niż oko człowieka? 

Jak widzi pies - czy pies odróżnia kolory?

Zapewne niewiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego piłeczki do rzucania są najczęściej w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. To dość ciekawe zagadnienie, ponieważ bardziej odnosi się do właściwości naszego wzroku. My łatwo wypatrzymy w trawie piłeczkę w tych barwach, zaś pies szybciej ją wywęszy niż zobaczy. To oznacza, że producenci akcesoriów często bardziej myślą o właścicielach niż o psach, ponieważ czworonogowi bardziej rzucałaby się w oczy piłeczka o jednolitym kolorze lub w odcieniach łączących kolory niebieski lub żółty. Dlaczego?

Badania naukowców z USA i Rosji wykazały, że pies jest w stanie odróżnić pewien zestaw kolorów. Za odróżnianie barw w oku zarówno ludzkim, jak i u psa, są odpowiedzialne tzw. czopki, które są światłoczułymi receptorami. W oku człowieka występują w trzech rodzajach i reagują na kolor czerwony, zielony i niebieski i żółty. Natomiast pies posiada dwa rodzaje czopków, które pozwalają mu odróżnić jedynie dwa kolory, niebieski i żółty wraz z ich odcieniami. 

Czy przeczy to teorii, według której psy reagują po prostu na stopień jasności barw i widzą przedmioty jako jasne lub ciemne, a kolor nie ma znaczenia? Aby to udowodnić przeprowadzono specjalne eksperymenty, które potwierdziły, że psy są w stanie odróżnić barwy w odcieniach od ciemnoniebieskiego do jasnożółtego. Czy jednak wyklucza to przekonanie, że psy bardziej kierują się stopniem jasności danego przedmiotu? Raczej nie, przecież pies nie wie, ani nie powie nam, że jakiś kolor jest żółty lub niebieski, ale fakt, że potrafi odróżnić ich stopień jasności, udowadnia, że może za pomocą zmysłu wzroku wyodrębnić określoną paletę kolorów w swoim otoczeniu. 

Jak widzi pies - czy pies ma gorszy wzrok od człowieka?

Z pewnością psy inaczej widzą tęczę niż widzi ją człowiek, w dużo bardziej stonowanych kolorach, skoro nie mogą wyodrębnić koloru czerwonego i zielonego. Czy to oznacza, że psy mają gorszy wzrok od ludzi? Cóż, tego tak naprawdę nie da się porównać, ponieważ wzrok człowieka i psa różni się niektórymi, opisanymi powyżej  właściwościami. W pewnych aspektach pies widzi lepiej, za to człowiek ma większy zakres widzenia obuocznego i wyodrębnia więcej kolorów niż pies. 

Tylko czy to dla naszego czworonoga ma jakiekolwiek znaczenie? Chyba zdajemy sobie sprawę z tego, że w zasadzie żadne. Zamiast zatem zastanawiać się, czy pies odróżnia kolory, czy nie, po prostu dbajmy o jego oczy, które są narażone na takie choroby jak jaskra i zaćma lub na podrażnienia w przypadku wybranych ras. Pies z całą pewnością odwdzięczy się nam bardzo czułym, chwytającym nas za serca spojrzeniem i w takich właśnie momentach kwestia, w jakich widzi nas barwach, staje się zupełnie nieistotna.

undefinedundefined

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >