Jak uspokoić psa podczas burzy? 6 wskazówek, które pomogą tobie i pupilowi
Jak uspokoić psa podczas burzy? To jeden z większych dylematów właścicieli czworonogów. Każdy psi pan przyzna, że burza to niełatwy czas nie tylko dla ludzi, ale i dla naszych mniejszych przyjaciół.
Zachowanie psa podczas burzy może się skrajnie zmienić. Narastający niepokój, ataki paniki lub niespodziewane ucieczki to tylko kilka zachowań, z którymi zmagają się psy i ich właściciele. W tym artykule dowiesz się co zrobić, gdy pies panicznie boi się burzy, gdy pies boi się hałasu i jak uspokoić psa podczas burzy.
Dlaczego pies boi się burzy? Jak uspokoić psa, który się boi?
Burza to nie tylko błyski, szalejący wiatr i deszcz, ale przede wszystkim dźwięki. To właśnie na nie psy reagują strachem. Słuch czworonogów jest od dwóch do trzech razy czulszy niż ludzki, co oznacza, że hałas podczas burzy jest dla nich nie do zniesienia . Psy nie potrafią także określić źródła grzmotów, co wzmaga dezorientację.
Kolejnym aspektem jest, wzrastający poziom elektryczności w atmosferze . Ludzie często mówią, że czują coś w kościach. Nasze psy czują burzę w swoim gęstym, długim futrze w postaci mrowienia. Dzięki temu wiedzą one o burzy znacznie wcześniej niż ludzie. Aby przetrwać ten trudny czas, chowają się w małych pomieszczeniach, gdzie poziom naelektryzowania powietrza jest mniejszy.
Trzy stopie psiego strachu. Co zrobić, gdy pies się boi?
Istnieje podział natężenia strachu podczas burzy u psów. Pozwala nam on lepiej zrozumieć zachowanie czworonoga i odpowiednio zareagować. Pierwszym z nich jest stan izolacji, kiedy to nasz pupil chowa się w mało dostępnych miejscach takich jak łazienka, garderoba lub kuchnia, żeby przeczekać burzę. Drugim stopniem jest zaniepokojenie . Pies boi się, pokazuje, że czuje się niepewnie, ale można zająć go zabawą lub inną aktywnością. Trzecim poziomem jest ogromna panika .
Mimo podjętych kroków, które mają na celu uspokojenie pupila, usilnie stara się on schować, ślini się, drży i ciężko oddycha. W tym przypadku warto niezbędna jest konsultacja z weterynarzem . W bardzo ciężkich sytuacjach wdrożone zostaje leczenie farmakologiczne. Silny atak paniki podczas burzy może prowadzić do stanu przewlekłego lęku bądź depresji.
Jak uspokoić psa, który boi się burzy?
Jak uspokoić psa podczas burzy? Lekarze weterynarii, behawioryści i właściciele psów polecają kilka sprawdzonych sposobów na psi strach podczas burzy.
Bezpieczna przystań — pomyśl, które miejsce w domu będzie odpowiednie dla czworonoga. Najlepiej, żeby było ono wyciszone, nieduże i zacienione. Ważne, żeby stworzyć pupilowi coś na podobieństwo bunkru, w którym spokojnie może przetrwać burzę.
Feromony lekiem na całe zło — w gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych dostępne są psie feromony, podobne do tych, które wydziela matka w obecności szczeniąt. Stworzą one namiastkę matczynego gniazda, które kojarzone jest z bezpieczeństwem i beztroską. Syntetyczne feromony dostępne są w sprayu lub w postaci obroży. Warto włączyć je przed rozpoczęciem sezonu burzowego — gwarantuje to skuteczność.
Szmatka antystatyczna — zaleca się pocieranie futra szmatką antystatyczną, co zmniejsza mrowienie wywołane ładunkiem elektrostatycznym w atmosferze. Alternatywą dla szmatki antystatycznej mogą być szmatki do suszarki nieposiadające zapachu.
Jak uspokoić psa podczas burzy?
Środki farmakologiczne, suplementy i dieta — w trudnych przypadkach warto zgłosić się do lekarza weterynarii, który może zadecydować o włączeniu środków farmakologicznych. Na rynku dostępny jest też szereg suplementów diety, które wspomogą psa i jego układ nerwowy podczas burzy. Pomocne okazują się środki zawierające witaminę B, dziurawiec, taurynę i tryptofan.
Ten ostatni bierze udział w produkcji serotoniny, czyli hormonu szczęścia i zawarty jest w indyku. Należy pamiętać, że wymienione wyżej suplementy diety powinny zostać włączone w odpowiednim momencie — nie gdy rozpęta się wichura, a znacznie wcześniej, ponieważ ich działanie nie jest natychmiastowe.
Burza to nic takiego — jeżeli Twój pies boi się dźwięków i reaguje na nie strachem, warto go z nimi zapoznać na neutralnym, kontrolowanym gruncie. Puść filmik z odgłosami burzy i sprawdzaj zachowanie psa. Sam bądź zrównoważony i zachowaj spokój.
Kamizelka bezpieczeństwa — skutecznym, a mało popularnym sposobem jest bandażowanie psa. Polega ono na stworzeniu antystresowej kamizelki, której wykonanie zajmuje 30 sekund. Materiałem na nią może być szal, chusta bądź bandaż. Przyda się ona nie tylko w trakcie burzy, ale i podczas sylwestra i innych sytuacji stresogennych.
Zobacz zdjęcia:
Kilka prostych sposobów, które sprawią, że nie będziesz musiał już zastanawiać się jak uspokoić psa podczas burzy.
Grzmoty, błyskawice i natarczywe dźwięki staną się mniej uciążliwe dla Ciebie i Twojego czworonoga.
Szczęśliwy pies to szczęśliwy Pan!
Zobacz też:
- Ile kosztuje czipowanie psa, gdzie je wykonać i co nam daje? Pakiet niezbędnych informacji
- Pies dosłownie rozpłakał się na widok człowieka, błagał o pomoc. To, co się później stało rozrywa serce
- Szczeniaki odnalezione w przeraźliwym stanie. Nikt nie mógł uwierzyć w to, co im zrobiono
- Wydawało mu się, że nikt nie zobaczył tego, co stało się przy basenie. Monitoring nagrał wszystko
- Ciężarna suczka nie mogła urodzić, mimo nabrzmiałego brzucha. Weterynarz zrobił USG i zrozumiał dlaczego