Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak przygotować szczeniaka do pierwszej kąpieli? Praktyczne porady
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Jak przygotować szczeniaka do pierwszej kąpieli? Praktyczne porady

Jak przygotować szczeniaka do pierwszej kąpieli? Praktyczne porady
Pixabay.com

Jak przygotować szczeniaka do kąpieli: od kiedy można kąpać?

Psy najczęściej nie lubią się kąpać. Pływanie w rzece, bajorze czy nawet tarzanie się w kałuży błota to co innego – to dobra wilgoć. Natomiast wanna i szampon to zła wilgoć i pies najchętniej by jej uniknął. Dlatego psy z zasady kąpie się tylko wtedy, gdy to rzeczywiście konieczne, chyba że nasz pupil jest wystawowy i wymaga specjalnej pielęgnacji według ścisłego grafiku.

Najlepiej, by szczeniak odbył swoją pierwszą kąpiel po przejściu wszystkich niezbędnych szczepień, kiedy jego układ odpornościowy jest już wzmocniony i stabilny. Najczęściej pieski można już kąpać, kiedy mają ok. sześciu miesięcy. Niektóre rasy, np. psy z włosami (tzn. tylko włosem okrywowym, bez podszerstka), należy zacząć kąpać wcześniej, bo ich sierść szybciej się przetłuszcza i brudzi. Przykładowo yorkshire terriera można wykąpać po raz pierwszy już po ukończeniu przez niego trzech miesięcy.

Jak przygotować szczeniaka do kąpieli: siła przyzwyczajenia

Chociaż z pierwszą kąpielą szczeniaka należy nieco poczekać, to nie można zwlekać z przygotowaniem pieska do pierwszego dokładnego mycia. Przygotowanie szczeniaka do pierwszej kąpieli polega na powolnym i stopniowym oswajaniu go ze wszystkimi czynnościami i sprzętami, jakich używać będziemy w czasie mycia psa.

Jak przygotować szczeniaka do kąpieli: oswajanie z łazienką

Nigdy nie jest za wcześnie na przyzwyczajanie szczeniaka do kąpieli. Już na wczesnym etapie socjalizacji, gdy piesek eksploruje swoje otoczenie, należy dać mu dostęp do łazienki. Niech swobodnie obwącha kafelki, wannę, ręczniki – cokolwiek go zainteresuje. Jeśli kupiłeś zawczasu szampon dla psów, daj go pieskowi do powąchania. Znajomy zapach nie będzie go stresował, gdy przyjdzie do nakładania szamponu w czasie prawdziwej kąpieli.

Zachęcaj pieska do eksploracji, częstując go smakołykami. Możesz nawet zwabić go do samej wanny lub brodzika za pomocą szlaku ze smakołyków. Jeśli piesek nie jest w stanie sam wspiąć się na wannę, ale wykazuje zainteresowanie nią, np. kładzie łapki na rancie i stara się zajrzeć do środka, możesz wziąć go na ręce i położyć we wnętrzu wanny. Wcześniej jednak wyłóż dno ręcznikiem lub matą antypoślizgową. Nie napuszczaj wody, to jeszcze nie kąpiel. Pozwól pieskowi zapoznać się z nietypowymi wannowymi zapachami, fakturami, echem.

Jeśli pierwszy pobyt pieska w łazience i wannie przebiegnie radośnie i bezstresowo, szczeniak wyrobi sobie dobre skojarzenia z tym miejscem, co będzie miało duże znaczenie, gdy przyjdzie do pierwszej prawdziwej kąpieli.

Jak przygotować szczeniaka do kąpieli: oswajanie z wodą

Do samej wody możesz przyzwyczaić szczeniaka, np. stawiąc w pokoju szeroką miskę o niskich ściankach. Wlej do niej nieco wody i pozwól pieskowi ją obwąchać, może trochę popić. Śmielsze pieski mogą zacząć od razu moczyć w wodzie łapy, co jest dobrym znakiem – szczeniak nie boi się wody, przynajmniej w małej ilości.

Lato to dobra pora na oswajanie psa z wodą. Jeśli jest szczególnie gorąco, napuść nieco letniej wody do wanny, zostaw też cieknącą z kranu cienką strugę wody. Zachęć psa do skorzystania z ochłody. Być może skusi się i wejdzie do wanny, by zmoczyć łapy. Nagródź go sowicie za tę śmiałość smakołykiem.

Tagi: Polska