Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak oduczyć psa sikania w domu? Skuteczne metody
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Jak oduczyć psa sikania w domu? Skuteczne metody

Jak oduczyć psa sikania w domu? Skuteczne metody
Pixabay.com

Jak oduczyć psa sikania w domu: zwykła przypadłość szczeniąt

Kiedy do domu przybywa rozszczekany i energiczny szczeniaczek, ma on przed sobą całe życie i mnóstwo nauki. Szybko może się okazać, że poza humorem, wdziękiem i ogólną słodkością, szczeniak wnosi do domu także inne rzeczy – np. pęcherz pełen moczu, który opróżnia na podłodze lub – co gorsza, na dywanie.

Szczenięta często sikają w domu. Nie robią tego złośliwie. Przyczyn może być kilka.

Jak oduczyć psa sikania w domu: naucz go, gdzie ma sikać

Dlaczego pies sika w domu? Szczeniak robi to najczęściej po prostu dlatego, że nie wie, gdzie powinien się załatwiać. Musi się tego nauczyć w toku socjalizacji i treningu.

Ucząc psa czegokolwiek należy zawsze zachowywać konsekwencję. Dobre zachowania należy za każdym razem nagradzać pochwałą i smakołykiem, a złe ignorować. Za każdym razem, gdy pies załatwi się w ogródku czy podczas spaceru, powinien zostać pochwalony i nagrodzony smakołykiem.

Spacery muszą być odpowiednio częste, nawet co dwie godziny, także wieczorem i o poranku, nawet w nocy. Szczeniak powinien szybko skojarzyć, że załatwianie potrzeb fizjologicznych może odbywać się tylko pod gołym niebem.

Można także skłonić psa do załatwiania się w konkretnym miejscu, np. umieszczając pod drzewem szmatę, którą starliśmy jego mocz z podłogi, albo matę, na którą sika w domu. Pies po zapachu skojarzy wtedy to miejsce z toaletą. Można także użyć specjalnych preparatów wabiących psy, które powodują, że zwierzę szybciej zainteresuje się wybranym przez nas miejscem. Preparaty odstraszające mogą zaś posłużyć do zabezpieczenia w domu tych mebli i wykładzin, które szczególnie pragniemy uchronić przed obsikaniem przez psa.

Dobrym pomysłem jest nauczenie psiaka komunikowania swoich potrzeb, np. siadania przy drzwiach lub klepania w nie łapką zawsze, gdy chce wyjść. Pokaż mu, jak to robić, i pochwal za każdym razem, gdy zrobi to sam. Ta umiejętność przyda się także w dorosłym życiu pupila.

Jeśli szczeniak żyje w domu na wsi i ma do dyspozycji ogrodzone siatką podwórko, można zamontować np. w drzwiach kuchennych specjalne drzwiczki dla psa i przyzwyczaić szczeniaka do korzystania z nich.

Jak oduczyć psa sikania w domu: często go wyprowadzaj

Możliwe też, że zbyt rzadko wyprowadzasz psa na zewnątrz – szczenięta wypróżniają się częściej niż dorosłe psy i mogą jeszcze nie umieć zakomunikować swoich potrzeb opiekunowi. Mimo to można poznać, kiedy szczeniak musi siku – drepcze wtedy niespokojnie i węszy nerwowo. To znak, że trzeba szybko wynieść go na zewnątrz. Uważaj jednak, by nie nacisnąć mu przy tym na pęcherz, bo to spowoduje natychmiastowe oddanie moczu.

Szczeniak powinien zostać wyprowadzony na siku po każdym posiłku, po każdej drzemce i po każdej zabawie. Szczeniak może też sikać z radości, witając swego opiekuna, albo ze strachu, np. na dźwięk odkurzacza. Dlatego najlepiej, by nigdy nie zostawał w domu sam i zawsze miał przy sobie człowieka, który wypuści go na zewnątrz za każdym razem, gdy pies czuje lub prawdopodobnie zaraz poczuje potrzebę załatwienia się.

Jak oduczyć psa sikania w domu: co z matami i podkładami?

Szczenięta na kwarantannie poszczepiennej, psy cierpiące na zaraźliwe choroby lub niepełnosprawne często uczy się, by załatwiały się w domu na specjalne chłonne maty. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale tylko prowizoryczne i tymczasowe. Pies przyzwyczajony do sikania na matę może zapomnieć, że do sikania służy przede wszystkim ziemia, trawa, piach, w ostateczności chodnik. Dlatego maty, podkłady i kuwety dla psów powinny być stosowane tylko w razie konieczności i jedynie tak długo, jak wymaga tego leczenie czy rehabilitacja.

Kwarantanna poszczepienna szczeniaka nie powinna stanowić przeszkody w wyprowadzaniu go na zewnątrz. Jeśli dysponujemy podwórkiem, wystarczy je uprzątnąć z oczywistych nieczystości, podobnie trawnik przed domem lub blokiem. Po powrocie ze spaceru dobrze jest przetrzeć łapki szczeniaka wilgotną szmatką. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko zakażenia jakąś chorobą, a jednocześnie umożliwi szczeniakowi załatwianie się poza domem, habituację nowego otoczenia i wstępną socjalizację z innymi psami (w okresie kwarantanny – bezkontaktową).

Gdy tylko chory pies wyzdrowieje, należy ponownie zacząć wyprowadzać go z domu i nauczyć załatwiania się na powietrzu.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?