Swiatzwierzat.pl
kociątko

Fot. Hiang Kanjinna z Pexels, canva.com

Jak odróżnić kota od kotki? Wyjaśniamy, jak rozpoznać płeć kota

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Kiedy rodzą się kocięta, nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych genitaliów, dlatego na rozpoznanie płci trzeba trochę poczekać. Chociaż zajrzenie kotu pod ogon to najłatwiejszy sposób na odróżnienie kota od kotki, to nie jest jedyny.

Niewiele osób wie, że dysmorfizm płciowy jest rozpoznawalny u kotów również w wyglądzie zewnętrznym, a nawet w sposobie zachowania. Jednak są to bardzo delikatne różnice i u małych kociąt ledwo dostrzegalne. Dlatego najłatwiejszym sposobem jest spojrzenie im pod ogon i na podstawie znajomości budowy ich zewnętrznych narządów płciowych rozpoznanie czy mamy do czynienia z kotką, czy kocurem. Na to jednak także trzeba trochę poczekać.

Jak odróżnić kota od kotki?

Odróżnienie kota od kotki jest możliwe dopiero kiedy zwierzak osiągnie kilka tygodni, ponieważ zaraz po narodzinach jego genitalia nie są jeszcze rozwinięte. Aby rozpoznać płeć kota, należy znać budowę jego zewnętrznych narządów płciowych.

U samiczek odbyt i ujście układu moczowo-płciowego niemal się stykają, a u samców są oddalone od siebie (u kilkutygodniowych kociąt – o około 1–1,3 cm). Łatwo też rozpoznać kotkę po charakterystycznym kształcie wejścia do pochwy, którego wygląd zbliżony jest do pionowej kreski.

Wystarczy zajrzeć pod ogon

Natomiast u kocurów pomiędzy odbytem a owalnym ujściem układu moczowo-płciowego wyczuć można wypukłość. Są to rozwijające się jądra. Aby lepiej zapamiętać te różnice, warto skojarzyć sobie, że kocie genitalia podobne są do znaków interpunkcyjnych. U kotek do średnika, a u kocurów do dwukropka.

U dorosłych kotów z rozpoznaniem płci nie ma większego problemu, ponieważ różnice anatomiczne są już bardzo widoczne. Samce mają wyraźnie zaznaczony worek mosznowy, a jego obecność sprawia, że odcinek pomiędzy odbytem a prąciem wynosi około 2,5 cm.

BeFunky-collage - 2022-03-06T123829.605

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

CZYTAJ DALEJ

Koty od kotek mogą różnić się wyglądem

Kocury od kotek można rozpoznać także po ich wyglądzie zewnętrznym. Zazwyczaj kotki mają drobniejszą budowę ciała. Są mniej umięśnione, mają mniejszą głowę oraz łapki, a kocury są zwykle większe i bardziej masywne od smukłych samic.

Płeć można określić także na podstawie umaszczenia mruczków. U kotek znacznie częściej występuje sierść szylkretowa (czarno-ruda) lub calico (czarno-rudo-biała). Z kolei rude umaszczenie zazwyczaj świadczy o tym, że kot jest samcem. Rude kotki zdarzają się niezwykle rzadko.

Kotki zachowują się nieco inaczej od kocurów

Kolejnym wyznacznikiem, dzięki któremu możemy rozpoznać płeć kota, jest jego zachowanie. Jednak w tym przypadku również jest to możliwe jedynie u dorosłych zwierząt. Dojrzałe płciowo kocury, mogą znikać nawet na kilka dni w poszukiwaniu kotki. Tymczasem dla samic charakterystyczne jest pozostawanie w domu.

Natomiast tym, co szczególnie odróżnia kotki od kocurów, jest charakterystyczne zachowanie się w czasie rui. Wówczas są pobudzone, miauczą w sposób przypominający płacz dziecka, przyjmują charakterystyczną pozycję lordosis, a także często ocierają się o przedmioty.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fera.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Były właściciel pumy Nubii skazany. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie

Czytaj więcej >

Koty

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę

Czytaj więcej >

Koty

Kot dla dziecka - 5 ras najbardziej przyjaznych dzieciom

Czytaj więcej >

Koty

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Obalamy mity

Czytaj więcej >

Koty

Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć

Czytaj więcej >