Swiatzwierzat.pl
Jak nauczyć psa komendy leżeć?

https://pixabay.com

Jak nauczyć psa komendy leżeć?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

W wychowaniu każdego psa istotne jest nauczenie go wykonywania naszych poleceń. Bywa to przydatne w wielu życiowych sytuacjach i czasami nawet może pomóc nam w zapobiegnięciu jakiemuś nieszczęściu. Oto jak nauczyć psa komendy leżeć, czyli jednego z

Po co nauczyć psa komendy leżeć?

Zanim dowiemy się, jak nauczyć psa komendy leżeć, warto wyjaśnić, po co w ogóle uczyć go wykonywania takiego polecenia. Uzasadnienie takiego działania nie jest zbyt skomplikowane, chodzi przede wszystkim o względy praktyczne. Warowanie pozwala nam uzyskać kontrolę nad zwierzęciem w problematycznych sytuacjach, szczególnie gdy przebywamy z podopiecznym poza domem. Niejednokrotnie zdarza się, że pies chociażby zobaczy coś, za czym chce pobiec, np. dzikim zwierzęciem, biegaczem lub rowerzystą. Komenda leżeć przydaje się też wtedy, gdy zwierzęciem targają silne emocje i chcemy pomóc mu się uspokoić.

Oto popularny sposób na naukę psa komendy leżeć.

Krok 1 – odpowiednia pozycja. Przygotuj jakiś lubiany przez psa smakołyk. Trzymaj go przed głową stojącego psa tak, aby łatwo mógł go dostrzec i powąchać. Przesuń następnie rękę powoli w dół tak, aby zwierzę wodziło na nią głową i wykonało lekki skłon. W czasie tej czynności powtarzaj spokojnie i zdecydowanie wybraną komendę (leżeć albo waruj). Za każdy dobry ruch chwal zwierzę. Nie oczekuj jednak, że za pierwszym razem w pełni się położy!

Krok 2 – Stopniowo zachęcaj psa do kładzenia na ziemi nie tylko przedniej części ciała, ale i tylnych łap. Staraj się powtarzać kilkukrotnie czynność i nagradzaj zwierzę co kilka razy gdy wykona poprawnie ćwiczenie. Jednocześnie wprowadzaj też komendę zwalniającą (np. ok albo biegaj itp.) która da psu sygnał, że już nie musi dłużej leżeć. Nagrodę dajemy zwierzęciu od razu po komendzie zwalniającej.

Krok 3 – Skup się na połączeniu komendy głosowej z odpowiednim gestem. Może być to na przykład spokojnie opuszczana w dół wyprostowana dłoń. Każdemu gestowi powinno towarzyszyć wypowiadanie komendy. Wydłużamy też stopniowo czas przed wypowiedzeniem komendy zwalniającej.

Krok 4 – Gdy pies już bez pomyłki odpowiednio reaguje na komendę połączoną z gestem, zacznij stopniowo zwiększać dystans. Początkowo niech będzie to na przykład jeden duży krok. Powtórz parokrotnie komendę, jeżeli pies wykona parokrotnie poprawnie polecenie, pamiętaj o nagrodzeniu go. Z czasem zwiększaj dystans do kilkunastu i kilkudziesięciu kroków i postępuj podobnie jak poprzednio. Pamiętajmy, że wykonywany przez nas gest musi być dobrze widoczny dla psa, a komenda wypowiedziana odpowiednio głośno.

Nagroda jako motywacja. Do pewnego momentu

Istotne na początkowym etapie szkolenia psa jest zapewnienie mu odpowiedniej nagrody, która zmotywuje go do wykonywania naszych poleceń. Dobrze sprawdza się szczególnie lubiany przez nasze zwierzę smakołyk. Z czasem możemy próbować innych metod nagradzania, takich jak pieszczoty czy rzucenie zabawki. Z biegiem czasu nagrodę stosujemy coraz rzadziej, ale ważne jest, aby przynajmniej od czasu do czasu chociaż pochwalić zwierzę, aby utrzymać pozytywne skojarzenie.

Cierpliwość to sprawa kluczowa

To, jak szybko pies nauczy się wykonywania polecenia właściciela zależy w dużej mierze nie od samego zwierzęcia, ale od jego opiekuna. Istotna jest przede wszystkim ogromna cierpliwość. Nie możemy okazać psu złości czy niechęci tylko dlatego, że podjęliśmy już kilkadziesiąt prób wykonania polecenia, a podopieczny nadal nie do końca rozumie, o co nam chodzi. Psy, tak jak i ludzie, uczą się w różnym tempie. Jedne są mniej pojętne, inne bardziej. Zwierzę może też mieć gorszy dzień albo czuć się zwyczajnie zmęczone.

Różne rasy i różne charaktery

Pamiętajmy przy nauce komend o tym, że różne rasy psów mają pewne zaprogramowane predyspozycje do pewnych aktywności. Wiele zależy od tego, w jakim kierunku niegdyś rasa była kształtowana, które jej cechy traktowano jako te najbardziej pożądane. Teoretycznie można stwierdzić, że najłatwiej nauczyć poleceń np. psy pasterskie, a trudno chociażby chihuahuę. Jest w takim stwierdzeniu trochę prawdy, ale traktujmy też podopiecznych jako indywidualne jednostki o różnych charakterach. Jeden pies tej samej rasy będzie bardziej humorzasty lub gapowaty niż inny jego rasowy krewny.

Specjalista – nie tylko na trudne przypadki

Gdy sami nie do końca wiemy jak nauczyć psa komendy leżeć lub nie czujemy się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalisty. Obecnie funkcjonuje coraz więcej szkół tresury, do których możemy uczęszczać z naszym podopiecznym. Odpowiednio przygotowana osoba nie tylko prawidłowo poinstruuje nas i pokaże, jak należy postępować, ale i zwróci uwagę na popełniane przez nas błędy, których sami nie zauważamy.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >