Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak długo żyją koty i co zrobić, aby żyły jak najdłużej?
Tomasz Miecznikowski
Tomasz Miecznikowski 18.02.2021 01:00

Jak długo żyją koty i co zrobić, aby żyły jak najdłużej?

Jak długo żyją koty i co zrobić, aby żyły jak najdłużej?
pixabay.com

Jak długo żyją koty - co wpływa na długość życia kota?

Na pytanie jak długo żyją koty inaczej odpowiedzielibyśmy kilkadziesiąt lat temu, a inaczej odpowiemy w dzisiejszych czasach. Poza tym w takim pytaniu powinno się rozgraniczyć średnią długość życia u kotów wolnożyjących, udomowionych dachowców i kotów rasowych. Jednak nie tylko pochodzenie i rasa kota wpływają na jego długość życia. 

Przez lata znacznie podniósł się poziom profilaktyki wobec zwierząt i znacznie lepiej wygląda również wiedza z zakresu dietetyki weterynaryjnej. Właściciele kotów stali się bardziej wrażliwi na potrzeby swoich pupili i wykazują większą troskę o ich zdrowie, podejmując często trudne decyzje, takie jak ta o sterylizacji lub kastracji kota, które znacznie poprawiają komfort życia zwierzęcia. Koty zapadają na wiele groźnych chorób i właściwa profilaktyka pozwala szybko je rozpoznać i skutecznie leczyć. 

Te wszystkie działania skutecznie podniosły średnią długość życia kotów, w szczególności tych domowych. W latach osiemdziesiątych XX wieku wynosiła ona między 10 a 12 lat, dziś można mówić o średniej 14-16 lat. Są oczywiście koty rekordziści, które dożywają dwudziestu, a nawet więcej lat, natomiast za najstarszego kota na świecie uważa się kotkę o imieniu Creme Puff, która urodziła się w 1967 roku, a zmarła w 2005 roku. Łatwo obliczyć, że przeżyła aż 38 lat. Oprócz niej, na liście najdłużej żyjących kotów jest około dwadzieścia mruczków, które żyły powyżej trzydziestu lat. To jednak wiek nieosiągalny dla olbrzymiej większości tych czworonogów, a 20 lat życia kota uważane jest za rodzaj górnej granicy, którą przekracza niewiele osobników. 

Jak długo żyją koty - ile żyją dachowce?

Koty dachowce z Europy, czasami nazywane kotami europejskimi krótkowłosymi, należą do czworonogów, które żyją dłużej niż koty rasowe. Jest tutaj jeden konkretny warunek - dachowiec będzie żył dłużej w domowych warunkach. Natomiast żyjąc na zewnątrz jako kot wolnożyjący, dachowiec jest w większym stopniu narażony na niebezpieczeństwa i choroby. Dlatego średnia długość życia tych kotów jest dużo krótsza niż udomowionych dachowców i wynosi około ośmiu lat, choć jej rzeczywistą rozpiętość pokazują liczby od 2 do 12 lat, które biorą pod uwagę śmierć kota nie tylko z przyczyn naturalnych.

Natomiast udomowiony dachowiec, który przez całe życie przebywa w czterech ścianach lub wychodzi na zewnątrz jedynie sporadycznie, żyje znacznie dłużej. Jego materiał genetyczny, na który składa się wiele pokoleń różnych kotów jest bogatszy niż u kotów rasowych, które najczęściej rozmnaża się między sobą, przez co narażone są na dziedziczne wady genetyczne. To właśnie w przypadku udomowionych dachowców możemy mówić o średniej długości życia, która wynosi od 14 do 16 lat i w wielu przypadkach długość życia takiego kota może wynieść nawet 20 lat. Jak w takim razie wygląda sytuacja ze średnią długością życia kotów rasowych?

Jak długo żyją koty - ile żyją koty rasowe?

Fakt, czy kot jest rasowy, w dużym stopniu wpływa na długość jego życia. W przypadku kotów rasowych średnia długość życia ma dużo większą rozpiętość niż u udomowionych dachowców. Wszystko zależy od rodzaju rasy, ponieważ są takie, które żyją krócej niż przeciętny kot, ale są również takie, które uważane są za długowieczne. Do kotów rasowych, których średnia długość życia jest krótsza, należą między innymi:

Kot bengalski - jego średnia długość życia wynosi zaledwie 8-9 lat.

Manx - długość życia tego kota, którego wyróżniająca cechą jest szczątkowy ogon, wynosi od 8 do 14 lat.

Kot abisyński - średnia długość życia wynosi od 9 do 15 lat.

Dolny próg długości życia tych kotów wiąże się z tym, że cierpią one na wrodzone wady genetyczne i w wielu przypadkach nie żyją dłużej niż 8-10 lat.

Powszechnie uważa się, że górna granica życia kota rasowego to 15 lat. Do tego wieku najczęściej dożywają Maine Coony i koty perskie, koty balijskie, koty burmskie i wiele innych ras. Jednak wśród kotów rasowych są takie, które potrafią przekroczyć  wiek 15 lat i można je określić mianem kotów długowiecznych . Należą do nich:

Kot syjamski - średnia długość życia popularnych syjamów wynosi od 15 do 20 lat.

Kot brytyjski krótkowłosy - średnia długość życia tego kota, podobnego do europejskich dachowców, wynosi od 14 do 18 lat.

Turecka Angora - długość życia tego pełnego gracji kota wynosi od 15 do 18 lat.

Kot rosyjski niebieski - długość życia kota o tym przepięknym umaszczeniu wynosi od 13 do 20 lat.

Nebelung - długość życia długowłosego, niebieskiego kuzyna rosyjskiego kota niebieskiego wynosi od 15 do 19 lat.

Savannah - długość życia kota tej rasy, będącego krzyżówką kota domowego i dzikiego serwala, wynosi od 15 do 20 lat.

Jak zatem widzimy, rozpiętość średniej długości życia kota rasowego wynosi w ogólnym zarysie od mniej więcej 8 do nawet 20 lat. A wszystko zależy tak naprawdę nie tylko od predyspozycji genetycznych, ale też od tego w jakich warunkach żyje dany kot i jaką opiekę zapewnia mu jego właściciel. W jaki sposób możemy wydłużyć długość życia kota?

Jak możemy przedłużyć życie naszego kota?

Czy istnieje skuteczna recepta na długość życia naszego kota? Każdy właściciel pragnie, żeby mruczek przebywał u jego boku jak najdłużej. Aby stało się to możliwe, trzeba stosować odpowiednią profilaktykę zdrowotną, trzymać się kalendarza szczepień i regularnie pojawiać się z kotem u weterynarza na wizyty kontrolne. 

Bardzo ważna jest też dobrze zbilansowana dieta, oparta o wysokomięsne składniki lub o dietę BARF. Trzeba bardzo uważać, żeby nasz kot zachował odpowiednią wagę, ponieważ nadwaga u kota często jest przyczyną poważniejszych schorzeń i z całą pewnością skraca długość jego życia. W przypadku kotów z tendencją do nadwagi, karma powinna być rygorystycznie porcjowana. 

Kotu trzeba też zapewniać odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia i pobudzać jego rozwój psychofizyczny poprzez wspólną zabawę. Kot, który odczuwa komfort ze wspólnego życia z właścicielem, ma dużo większe szanse na dłuższe życie.

U kotów domowych powinniśmy rozważyć zabieg kastracji, która znacznie ogranicza możliwość wystąpienia schorzeń układu rozrodczego i wyklucza ruję u samicy, a tym samym przyczynia się do przedłużenia życia kota. 

Każde z wymienionych działań powinno być standardem w przypadku wspólnego życia z kotem i przyczyniać się do przedłużenia jego życia. Kotu niepotrzebne jest dziewięć żywotów, tylko po prostu odpowiedzialny właściciel, który swoimi działaniami zapewnia mu jak najlepsze i w wielu przypadkach również dłuższe życie.

undefinedundefinedundefinedundefinedundefined

Tagi: Polska