Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Jak dbać o sierść kota: praktyczny poradnik
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Jak dbać o sierść kota: praktyczny poradnik

Jak dbać o sierść kota: praktyczny poradnik
Pixabay.com

Jak dbać o sierść kota: język i ślina nie zawsze wystarczają

Wiadomo powszechnie, że koty to bardzo czyste zwierzęta. Same dokładnie myją swoje futerko, starannie wylizując miejsca, do których mogą dosięgnąć językiem, oraz czyszcząc naślinionymi łapkami te miejsca, gdzie dosięgnąć nie mogą. Koci język wyposażony jest w haczykowate wypustki, które dokładnie rozczesują włosy i rozprowadzają ślinę między nimi, działając jak rodzaj mokrej szczotki o wielkiej precyzji. Każdy, kto został kiedyś polizany przez kota wie, jak szorstkie są języki tych zwierząt. Nic dziwnego – to ich naturalne szczotki do włosów. Język kota skutecznie uwalnia go od zabrudzeń i pasożytów, a także pobudza krążenie krwi w skórze. Usunięcie brudu to też usunięcie zapachu, co bardzo pomaga kotu w polowaniu i zaskakiwaniu ofiar.

Mimo licznych zalet, sam język i ślina mogą czasem nie wystarczyć do zachowania pełnej higieny kociej sierści.

Czesanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, niezbędnym do zachowania sierści kota w idealnym stanie. Pozwala ono utrzymać naturalną gęstość, puszystość i połysk włosów naszego pupila. Usuwa także martwy podszerstek i włos okrywowy, dzięki czemu do przewodu pokarmowego naszego kota dostaje się mniej kłaczków, a więc zwierzę mniej wymiotuje.

Koty miewają bardzo różne typy sierści, w zależności od rasy. Jedne mają włosy krótkie, inne półdługie, jeszcze inne długie. U jednych sierść jest gęsta (z podszerstkiem), a u innych rzadka (bez podszerstka). Odpowiednia pielęgnacja sierści wymaga dostosowania zabiegów do długości i rodzaju okrywy włosowej kota.

Najczęściej pielęgnacja sierści kota składa się z jej regularnego szczotkowania i – w razie konieczności – kąpania naszego pupila. Podstawą zachowania zdrowej i pięknej sierści naszego kota jest jednak odpowiednia dieta.

Jak dbać o sierść kota: przyzwyczajanie do pielęgnacji

Koty bardzo różnie reagują na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Dorosły kot, który nigdy nie miał do czynienia ze szczotką, może odsuwać ją od siebie łapą lub nawet bić, bo nie ufa tak podejrzanie wyglądającemu urządzeniu. Dlatego kluczowe jest możliwie wczesne przyzwyczajenie kota do pielęgnacji. Już mały kociak powinien zaznajamiać się ze szczotką, zgrzebłem i grzebieniem, a także wodą i szamponem dla kotów.

Przyzwyczajanie kota do zabiegów pielęgnacyjnych powinno przypominać trening. Należy być cierpliwym i konsekwentnym. Nauka powinna przebiegać etapami, w krótkich sesjach, zawsze zakończonych nagrodą w postaci przysmaku. Przykładowo, do kąpieli można przyzwyczaić kociaka krok po kroku: najpierw do wchodzenia do wanny, potem do zanurzania się w wodzie po łokcie, potem do polewania wodą z kubeczka, potem do nakładania szamponu i spłukiwania. Podobnie z czesaniem – nawet kotek o krótkich włosach powinien być regularnie gładzony szczotką, by nauczyć się, że czesanie może być przyjemnością, a przynajmniej, że szczotka nie jest zagrożeniem.

Podobną procedurę można przeprowadzić także w przypadku dorosłych kotów, jednak w ich przypadku przyzwyczajenie do pielęgnacji może trwać znacznie dłużej, a nawet nigdy nie zakończyć się pełnym sukcesem.

Jak dbać o sierść kota: przyrządy do czesania

W zależności od rodzaju i struktury sierści naszego kota, potrzebować będziemy innych narzędzi do czesania.

Koty krótkowłose najwygodniej jest czesać szczotkami z włosia, zgrzebłami (mają zagięte zęby), a w zakamarkach – grzebieniami. Do czesania kotów o krótkiej sierści nada się także specjalna rękawica w gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos okrywowy i podszerstek. Koty często bardzo lubią czesanie za pomocą rękawicy, które przypomina im masaż.

Grzebienie, najlepiej solidne i z regulowanym rozstawem zębów albo dwustronne (z gęstymi i rzadkimi zębami), są szczególnie pomocne przy wyczesywaniu kotów o długiej sierści. Przed przystąpieniem do czesania takiego kota często dobrze jest użyć specjalnej emulsji antystatycznej dla zwierząt, która ułatwia rozczesywanie długich włosów.

Koty o gęstym podszerstku dobrze jest od czasu do czasu, zwłaszcza w okresie linienia, wyczesać za pomocą furminatora, czyli specjalnego urządzenia, zbierającego martwy podszerstek. Do wyczesywania podszerstka nadają się też zgrzebła, także gumowe.

Niektóre koty mają bardzo niewiele podszerstka – tak jest w przypadku tzw. ras hipoalergicznych, czyli uczulających w niewielkim stopniu. Koty z niewielką ilością podszerstka lub zupełnie go pozbawione najlepiej jest czesać za pomocą szczotki, ściereczki z irchy, albo nawet tylko wilgotnej dłoni, do której przylepią się luźne włosy okrywowe. Z kolei zwierzęta z gęstym podszerstkiem tracą szczególnie dużo sierści w okresie linienia.

Jak dbać o sierść kota: czesanie kota krótkowłosego

Sierść kota można wyczesywać zarówno z włosem, jak i pod włos. Niektóre koty nie lubią czesania pod włos, innym nie sprawia ono przykrości – wszystko zależy od konkretnego kota. Czesanie pod włos pomaga usuwać wypadający podszerstek, jest więc wskazane u kotów o gęstej sierści. U kotów o sierści rzadkiej czesanie z włosem najczęściej wystarcza.

Kotu należy wyczesywać nie tylko głowę grzbiet i boki, ale także łapy, brzuszek i ogon. Trzeba pamiętać o czesaniu włosów na uszach, w pachach i pachwinach, ponieważ tam, zwłaszcza u kotów długowłosych, lubią powstawać kołtuny, a włosy mogą się filcować. Jeśli napotkamy kołtun, należy go delikatnie rozerwać palcami, a w ostateczności wyciąć, o ile kot nie jest wystawowy. Do wycięcia kołtuna możesz użyć tzw. filcaka, który ułatwia rozcinanie upartych splotów bez sprawiania kotu bólu.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?