Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak dbać o psie łapy zimą? Praktyczne porady
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:36

Jak dbać o psie łapy zimą? Praktyczne porady

Jak dbać o psie łapy zimą? Praktyczne porady
Pixabay.com

Jak dbać o psie łapy zimą? Pomoc dla opuszek

Psy chodzą przecież na bosaka. Jak to się dzieje, że zimą w ogóle chcą wychodzić na dwór? Wszystko dzięki opuszkom – wyjątkowo twardym poduszkom skórnym, pokrywającym psie podeszwy i spodnią część palców. Dzięki twardym opuszkom psy nie boją się chodzić po śniegu ani rozgrzanym asfalcie.

Opuszki nie są jednak niezniszczalne. Od gorąca mogą ulec poparzeniu, a od zimna – odmrożeniu. Zarówno gorąco jak i zimno wysusza psie opuszki, powodując ich pękanie. Do tego dochodzą urazy mechaniczne, gdy pies nadepnie np. na odłamek szkła czy ostry kamień.

Dlatego opuszkom psa trzeba pomagać i dbać o nie, by zapewnić pupilowi komfort poruszania się. Jak to zrobić? Jak odpowiednio dbać o psie łapy zimą, gdy grozi im śnieg, mróz, chemia drogowa i śliski lód? Prezentujemy garść praktycznych porad.

Jak dbać o psie łapy zimą? Zmiana rutyny

Psy nie lubią zmian, ale dla ich dobra możesz wprowadzić pewne korekty w codziennym rozkładzie dnia. Spacery z psem zimą powinny być częstsze, ale krótsze. Dzięki temu łapy psa będą mniej narażone na odmrożenie.

Warto też wprowadzić pewne zmiany w porcjowaniu psu karmy. Częstsze przebywanie na zimnie powoduje zwiększone zapotrzebowanie psa na energię. Nie od rzeczy będzie więc nieco zwiększyć mu porcje jedzenia – tę zmianę pies na pewno przyjmie z radością. Zwiększenie dziennych porcji karmy skonsultuj jednak z weterynarzem lub psim dietetykiem, zwłaszcza jeśli Twój pupil ma specyficzne potrzeby żywieniowe związane np. z przewlekłymi chorobami.

Jak dbać o psie łapy zimą? Nie przegrzewaj

Psie łapy szybciej ulegają odmrożeniu, gdy są wilgotne. A stają się wilgotne, gdy się pocą. Pies chłodzi się za pomocą dyszenia, ale także poci się nieznacznie – właśnie między palcami i na opuszkach łap.

Dlatego zimą tak ważne jest, by nie przegrzewać psa ani jego otoczenia, dbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu i nie podsuwać psiego legowiska zbyt blisko kaloryfera. Pies, który się nie poci, o wiele mniej naraża się na odmrożenie opuszek łap.

Jak dbać o psie łapy zimą? Lanolina dla ochrony

Przed wyjściem z psem na spacer w śnieg i mróz dobrze jest pokryć jego opuszki specjalnym ochronnym preparatem. Specyfiki takie można kupić w sklepach zoologicznych. Najczęściej zawierają lanolinę, która chroni łapy psa przed odmrożeniem i wysuszeniem.

Preparat ochronny tworzy też barierę między opuszkami łap psa a podłożem, które zimą często pokrywają sól lub inne środki chemiczne, mające zwiększyć przyczepność ludzkich butów. Chociaż chemia uliczna służy ludziom, to jednak szkodzi psom i stanowi kolejne zagrożenie dla opuszek ich łap.

Preparat ochronny nałożony na psie opuszki przed wyjściem na spacer może oszczędzić zwierzakowi wiele nieprzyjemności i kolejnej wizyty u weterynarza.

Tagi: Polska