Swiatzwierzat.pl
Jak często powinniśmy karmić kota?

pixabay.com

Jak często powinniśmy karmić kota?

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Dla wiekowych już właścicieli kota, pytanie jak często go karmić może wydawać się bezzasadne. Przecież kotu dawało się kiedyś mleko, które przez cały dzień było dostępne w miseczce. Dzisiaj kwestia karmienia kota wygląda zupełnie inaczej i z całą p

Naturalny cykl żywieniowy kota

Czasami widząc wolnożyjącego kota podczas spaceru zastanawiamy się, co też taki osobnik może jeść. Takie koty bardzo często są dokarmiane przez wolontariuszy i w tym przypadku nie mają problemu ze zdobywaniem pożywienia. Zdarza się też, że kot którego widzimy na podwórzu to w rzeczywistości kot domowy, tyle że przyzwyczajony do wypuszczania przez właściciela na zewnątrz. Co jednak, jeśli kot rzeczywiście żyje na zewnątrz nie korzystając z ludzkiej pomocy? Czy ma wtedy co jeść?

Pamiętajmy, że koty to drapieżniki i w naturalnych warunkach w równym stopniu mogą zdobywać jedzenie z resztek wyrzucanych przez człowieka, jak również polując. Wolnożyjące osobniki mają w zwyczaju pożywiać się od dwunastu do dwudziestu razy na dobę racząc się mniejszymi, zdobycznymi porcjami. To oczywiście optymalny tryb ich pożywiania się, wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką ilość pokarmu uda im się w ciągu doby zdobyć lub upolować.

Jak w takim razie powinien wyglądać cykl żywieniowy kota domowego, skoro ten u kotów wolnożyjących ma tak dużą częstotliwość? Może powinniśmy po prostu zapewnić kotu stały dostęp do pożywienia i ten będzie dawkował sobie karmę na modłę kotów żyjących na zewnątrz?

Karmienie kota i jego codzienny rytm życia

Kot domowy im dłużej żyje u boku właściciela, tym bardziej przyzwyczaja się do jego trybu życia. O kotach mówi się, że to zwierzęta nocne, jednak mieszkając w domu nie mają potrzeby przemykać się w ciemnościach w pogoni za zwierzyną i najczęściej w tym czasie smacznie śpią. Zresztą czy wyobrażamy sobie podawanie kotu karmy o drugiej lub trzeciej godzinie w nocy? Owszem, problem rozwiązałby stały dostęp do karmy, ale to bardzo ryzykowne podejście, które zależy także od indywidualnych potrzeb kota. 

Bardzo często taki sposób żywienia kończy się u naszego czworonoga nadwagą, a wtedy bardzo ciężko przestawić zwierzę na nowy rytm, w którym będziemy podawać kotu karmę tylko w określonych godzinach.

Jeśli jednak zaczniemy praktykować taki właśnie rytm żywienia od najmłodszych lat kota, ten szybko powinien się do niego dostosować. Jak to dokładnie powinno wyglądać?

Jak często karmić małego kota?

Pierwszym pokarmem małego kota jest oczywiście mleko matki, które kocię powinno spożywać wyłącznie do czwartego tygodnia życia. Może się jednak zdarzyć, że kot jest wcześniej odstawiony lub osierocony przez kotkę i wtedy powinniśmy go karmić preparatem mleko-zastępczym, około 2 do 4 godzin dziennie, jeśli jest taka możliwość również w nocy. Między trzecim a czwartym tygodniem można zacząć mieszać mleko zastępcze z suchą karmą, maczając w nim krokiety by nabrały wilgoci. 

W przypadku kota karmionego naturalnie przez matkę, proces przejścia na stałą karmę powinien zacząć się po czwartym tygodniu życia. Między szóstym a ósmym tygodniem życia kot powinien przejść już na karmę stałą. W tym okresie kot powinien dostawać posiłki 4-5 razy dziennie, w niewielkich ilościach, odpowiednich dla jego wciąż małego żołądka. Jeśli uda nam się utrzymać ten rytm i regularność podawania posiłków o tej samej porze dnia, jest duże prawdopodobieństwo, że kot przyzwyczai się do takiego rytmu już na stałe. Jednak dużo zależy też od tego, jaki jest ogólny stan fizyczny dorosłego kota. 

Jak karmić dorosłego kota?

Na pewno wielu właścicieli kota zachodzi w głowę, jak często podawać kotu karmę oraz czy tylko suchą, czy tylko mokrą. Nie jest wcale proste ustalenie odpowiednich proporcji, które przecież zależą również od rasy kota lub od tego czy jest bądź nie jest wykastrowany. W przypadku gotowych karm, na ich opakowaniach powinniśmy oprócz składu znaleźć również dzienne zapotrzebowanie kota na pokarm, uwzględniające kalorie i ilość (wagę) karmy. W przypadku dziennej dawki mokrej karmy jest to zazwyczaj między 320 a 400 g, przy czym saszetka zawiera zwykle 85 g karmy, a puszka 400 g. Zatem kotu wystarczą 4 saszetki lub puszka z 400 g karmy dziennie.

W przypadku suchej karmy sprawa wygląda inaczej. Jest ona bogatsza w kalorie, więc trzeba podawać jej mniej niż karmy mokrej. Przyjmuje się, że dzienna dawka karmy suchej dla dorosłego kota to około trzy czwarte filiżanki o pojemności 200 ml. Przekłada się to na około 70-90 g karmy dziennej porcji. To jednak dopiero początek, ponieważ karmę powinniśmy podzielić na dzienne porcje i zdecydować, czy podajemy ją w sposób mieszany, czy też kot będzie żywiony tylko jednym rodzajem karmy. 

Niezależnie od naszej decyzji, karmę powinniśmy podawać koto 4 do 5 razy dziennie. W przypadku karmy mokrej mogą to być zatem cztery saszetki dziennie. Karmę suchą możemy bez problemu podzielić na cztery lub pięć równych porcji. Jeśli jednak zdecydujemy się na mieszanie karm, powinniśmy ustalić odpowiednie proporcje, aby nie podawać zbyt dużo suchej karmy, co może skończyć się dla kota nadwagą. Przy jednej saszetce karmy mokrej dziennie, karma sucha powinna zajmować połowę filiżanki o pojemności 200 ml. Jeśli saszetki są dwie lub więcej, powinniśmy odpowiednio zmniejszać ilość karmy suchej.

W jakich porach ustalić częstotliwość podawania karmy? 

Najprościej jest to dostosować do naszego rytmu dnia, ważne żeby utrzymać tę regularność. Jeżeli pracujemy, możemy podać kotu porcję karmy tuż po przebudzeniu, potem tuż przed wyjściem do pracy, następnie od razu po powrocie i na koniec późnym wieczorem. Jeśli chcemy zwiększyć częstotliwość, można zostawić kotu pokarm w interaktywnym dozowniku, z którego skorzysta podczas naszej nieobecności. 

Ważne, żeby nie zmieniać tych pór dnia i nie przełamywać cyklu w przypadku wolnego dnia, ponieważ wtedy najczęściej dajemy kotu jeść więcej, niż powinien dostawać. W karmieniu kota trzeba być konsekwentnym, ponieważ zwierzęta są na tyle sprytne, że każdą niekonsekwencję będą chciały wykorzystać przeciwko nam, próbując wymusić częstsze podawanie posiłków. Jeżeli w ciągu dnia podajemy kotu również smakołyki, nie powinny one przekraczać jednej dziesiątej dziennej dawki karmy. 

Jak często karmić kota po kastracji i kota seniora?

Ogólny stan fizyczny oraz wiek kota również mają wpływ na częstotliwość podawania mu karmy. Kot po kastracji ma tendencję do nadwagi i z reguły wzmożony apetyt. Nie powinno się to przełożyć na większą ilość pokarmu tylko na częstotliwość jego podawania. Jeżeli zatem przed kastracją podawaliśmy pokarm 4 razy, to po tym zabiegu możemy zwiększyć częstotliwość nawet do sześciu razy dziennie, nie zmieniając ilości podawanej dziennie karmy.

Podczas naszej nieobecności można zostawić ją kotu w interaktywnej zabawce lub w dozowniku z zegarem. W ten sposób kot oprócz samego jedzenia będzie miał rodzaj atrakcji, dzięki której nie będzie się nudził. Zwiększenie częstotliwości podawania posiłków przełoży się również na stałe poczucie sytości, co u wykastrowanego kota jest niezwykle istotne. Pamiętajmy też, że istnieją specjalne karmy przeznaczone dla kotów po kastracji i warto zmienić standardową karmę na taką, która pomoże nam zbilansować dietę kota po tym zabiegu.

W przypadku kota seniora nie musimy zmieniać częstotliwości podawanej karmy, regularność nadal powinna obowiązywać. Problemem może się okazać ilość karmy, którą powinniśmy zmodyfikować w zależności od stanu zdrowia i wagi kota. Starsze koty mają z reguły mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, dlatego stopniowo trzeba zmniejszać ilość wysokoenergetycznej karmy. 

Tutaj z pomocą przyjdą nam producenci pożywienia, którzy sprzedają specjalna karmę dla kocich seniorów. Składniki takiej karmy są dostosowane do wieku kota, do jego problemów natury zdrowotnej i zazwyczaj możemy ją podawać w takich proporcjach jak dotychczas. Jeżeli jednak mamy jakieś uzasadnione wątpliwości i widzimy, że stan kota raczej się pogarsza, niż polepsza po przejściu na karmę dla seniorów, powinniśmy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem weterynarii. W kwestii karmienia kota zazwyczaj polegamy na własnej intuicji i doświadczeniu, jeżeli jednak jego stan nas niepokoi nie czas jest wtedy na eksperymenty, tylko na poradę specjalisty. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapewnić kotu zarówno psychiczny jak i fizyczny komfort.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >