Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Irlandzki spaniel dowodny: piękny i pożyteczny
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:37

Irlandzki spaniel dowodny: piękny i pożyteczny

Piesek przed
Piesek przed

Irlandzki spaniel dowodny – historia rasy

Irlandzki spaniel dowodny w obecnej postaci został wyhodowany przez dublińskiego znawcę psów, Justina McCarthy’ego, w latach 30. XIX w. Korzenie rasy sięgają jednak bardzo głęboko, a w żyłach tych psów płynie krew starożytnych przodków. Wzmianki o podobnych psach pojawiają się nawet w irlandzkim folklorze. Źródła pisane poświadczają irlandzki zwyczaj polowania z dużymi psami dowodnymi co najmniej od XVII w.

Nie wiadomo dokładnie, jakie psy krzyżował ze sobą McCarthy, bo zazdrośnie strzegł on tajemnicy swej hodowli. Prawdopodobnie za wygląd i usposobienie współczesnych irlandzkich spanieli dowodnych odpowiadają miejscowe psy myśliwskie, portugalskie psy wodne, francuskie barbety, brytyjskie spaniele i pudle.

W 1859 r. irlandzkie spaniele dowodne McCarthy’ego zadebiutowały na wystawie psów w Dublinie i szybko zyskały dużą popularność. Ceniono je za odporność, wytrwałość, dużą inteligencję i przyjazne usposobienie. W 1884 r. zostały oficjalnie zarejestrowane jako irlandzka rasa spaniela-płochacza przez amerykański Kennel Club.

Irlandzki pies dowodny długo służył myśliwym przede wszystkim do aportowania z wody ptactwa. Ponieważ to duży pies, może przynieść pod nogi swego pana nawet duże ptaki, jak gęsi. Dziś bywa wykorzystywany także jako pies policyjny do wyszukiwania np. narkotyków na lotniskach i przejściach granicznych.

W Polsce irlandzkie spaniele dowodne są bardzo rzadkie.

Jak wygląda irlandzki spaniel dowodny?

Irlandzki spaniel dowodny to imponujących rozmiarów spaniel. Osiąga 58 cm wysokości w kłębie i masę ok. 29 kg. Jest najwyższym psem pośród spanieli.

Irlandzki spaniel dowodny: budowa ciała

Irlandzki spaniel dowodny jest smukły i muskularny. Ma podłużną głowę oraz kufę z łagodnie zaznaczonym stopem, wątrobianą truflą nosową i suchymi wargami. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach brązu. Uszy są szczególnie duże, szerokie i zwisające, porośnięte gęstym włosiem.

Irlandzki spaniel dowodny ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie i mocne kończyny z błonami pławnymi między palcami. Ogon jest średniej długości, noszony zazwyczaj nisko. Ma charakterystyczny wygląd: u podstawy porasta go sierść w formie loków, ale w dalszej części włos staje się gładki lub w ogóle go nie ma. To tzw. rat tail, czyli szczurzy ogon, który występuje tylko u irlandzkich spanieli dowodnych.

Irlandzki spaniel dowodny: typ sierści

Sierść irlandzkiego spaniela dowodnego jest średniej długości, gęsta, dwuwarstwowa, z włosem okrywowym skręconym w drobne, w ciasne loki, równomiernie rozłożone na całym ciele z wyjątkiem pyska. Na głowie psa sierść tworzy grzywkę, czasem też bródkę na podgardlu i bokobrody. Sierść daje irlandzkiemu spanielowi dowodnemu dobrą ochronę przed zimnem, a dzięki ochronnej warstewce łoju jest nieprzemakalna, co pozwala mu swobodnie polować na zwierzynę wodną.

Irlandzki spaniel dowodny niemal nie linieje, może więc nadawać się na pupila dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że żaden pies nie jest w pełni hipoalergiczny.

Tagi: Polska