Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Irish glen of imaal terrier: przyjaciel dzieci, pogromca borsuków
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:37

Irish glen of imaal terrier: przyjaciel dzieci, pogromca borsuków

Irish glen of imaal terrier: przyjaciel dzieci, pogromca borsuków
pixabay.com

Irish glen of imaal terrier – historia rasy

Irish glen of imaal terrier to najmłodsza spośród czterech ras irlandzkich terrierów. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) wciągnęła ją do swoich rejestrów w 1975 r.

Nie ma pewności na temat tego, skąd dokładnie wywodzą się irish glen of imaal terriery. Rasa ukształtowała się najpewniej już w Irlandii, a za przodków ma terriery angielskie lub szkockie, sprowadzone na wyspę w XVI w. przez najemników królowej Elżbiety I, wysłanych do stłumienia powstania w Irlandii.

Pierwsze pisemne wzmianki o tych psach pojawiają się w 1876 r., a więc dość późno. Wiadomo jednak, że typ psa myśliwskiego o wydłużonym ciele i gęstym futrze znany był już dużo wcześniej na wschodnim wybrzeżu Irlandii, zwłaszcza w hrabstwie Wicklow. Od tamtejszej doliny Imaal rasa bierze swoją nazwę.

Zwierzęta te, energiczne, zajadłe, wytrzymałe, obdarzone świetnym węchem i dużą zręcznością, a do tego łatwe i niedrogie w utrzymaniu, chętnie wykorzystywane były przez niższe warstwy irlandzkiego społeczeństwa. Irish glen of imaal terriery zdobyły sobie uznanie jako wytrawni, cisi i zręczni łowcy lisów, wydr i borsuków. Dzięki podłużnej budowie ciała, psy umieją wciskać się w nory i zakamarki, by wypłoszyć zwierzynę. Dobrze też czują się w wodzie. Na polowaniu są niezwykle odważne i zajadłe – jak to terriery. Psy dobrze też sprawdzają się w roli stróżów bydła i towarzyszy rodzin. Mówi się często, że w przeszłości irish glen of imaal terriery służyły w karczmach jako siła napędowa kieratów obracających rożny (tzw. turnspit dogs), ale stare ryciny ukazują psy o zupełnie innym wyglądzie.

Po raz pierwszy irish glen of imaal terrier został uznany przez Irlandzki Kennel Club w 1934 r., a w 1975 r. przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Współcześnie irish glen of imaal terriery to bardzo rzadka rasa psów. Brytyjski Kennel Club wciągnął ją na listę zagrożonych ras rodzimych. Tylko kilkaset szczeniąt przychodzi na świat każdego roku.

W Polsce irish glen of imaal terriery właściwie nie występują. Zdarzają się pojedyncze psy sprawdzone z zagranicy. Pierwsze psiaki trafiły nad Wisłę w 2005 r.

Jak wygląda irish glen of imaal terrier?

Irish glen of imaal terrier to średnich rozmiarów pies. Osiąga 36 cm wysokości w kłębie i masę ok. 16 kg. Ma cechy karłowatości, tzw. achondrodysplazji – krótkie kończyny.

Irish glen of imaal terrier: budowa ciała

Irish glen of imaal terrier ma podłużne, krępe ciało o krótkich i lekko wygiętych na zewnątrz łapkach i niedługim ogonie, noszonym nisko i zadzieranym nieco nad grzbietem, gdy pies jest w ruchu. Zwyczajowo ogon był kopiowany, by nie wchodził psu w paradę w czasie walki, ale ten zabieg jest obecnie zakazany w większości państw UE.

Pies ma typową dla terrierów kształtną głowę i dość krótką kufę, porośniętą wąsami i brodą, z gęstymi brwiami. Oczy są średnich rozmiarów, okrągłe, czarne. Uszy są nieduże, trójkątne i załamane lub w kształcie płatków róży.

Irish glen of imaal terrier: typ sierści

Sierść irish glen of imaal terriera jest średniej długości, szorstka, z gęstym podszerstkiem występującym tylko na grzbiecie. Włos bywa pofalowany, ale nigdy nie skręca się w loki. Przylega do ciała, ale nie ściśle.

Tagi: Polska