Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Imię dla psa myśliwskiego: jak upolować idealne?
Emil Hoff
Emil Hoff 07.12.2020 01:00

Imię dla psa myśliwskiego: jak upolować idealne?

Imię dla psa myśliwskiego: jak upolować idealne?
Pixabay.com

Imię dla psa myśliwskiego: skąd biorą się psie imiona?

Imiona psów myśliwskich najczęściej opierają się na skojarzeniach z ich cechami. Te cechy mogą dotyczyć zasadniczo trzech sfer.

Po pierwsze, imiona psów myśliwskich nawiązują do ich wyglądu. Przykładowo labradory, pudle i jamniki bardzo się przecież od siebie różnią, a wszystkie pierwotnie były i czasem nadal bywają wykorzystywane na polowaniach.

Po drugie, imiona psów myśliwskich nawiązują do pełnionych przez nie w czasie polowania funkcji. Niektóre psy mają naturalne predyspozycje do tropienia ofiary wiatrem (po zapachu) lub po farbie (po śladach krwi) – to tzw. posokowce. Inne w pościgu posługują się przede wszystkim wzrokiem – to charty. Inne rasy wyhodowano specjalnie do płoszenia zwierzyny z zarośli (płochacze), wody (psy dowodne) i nor (norowce). Wyżły mają zwyczaj prowadzić myśliwego do wytropionej ofiary i wskazywać ją całym ciałem, wykonując tzw. stójkę. Z kolei psy aportujące przynoszą zwierzynę w zębach. Jedne pracują samodzielnie, inne ścigają zwierza w sforach. Wszystkie te różnorodne zadania, cechy i predyspozycje różnych ras psów myśliwskich mogą służyć jako inspiracja do nadawania zwierzętom imion.

Po trzecie, inspiracją dla imienia może być charakter psa – ogólny, typowy dla rasy, lub osobniczy, charakterystyczny dla konkretnego szczeniaka. Psy myśliwskie często są posłuszne, towarzyskie, choć nieufne wobec obcych, a przede wszystkim bardzo energiczne i wręcz niezmordowane. To psi harcerze, traperzy i komandosi, którzy najlepiej czują się na łonie natury. Z kolei każdy pies myśliwski może mieć także unikalny charakter, będący efektem jego naturalnych predyspozycji, wychowania, treningu i doświadczeń. W tym przypadku problem polega na tym, że u szczeniąt – które już przecież muszą mieć jakieś imiona – charakter nie jest jeszcze ukształtowany.

Poza wyglądem, funkcją i charakterem ogólnym lub osobniczym, imię psa myśliwskiego może podlegać różnego rodzaju konwenansom i tradycjom regionalnym. W Polsce np. często nazywa się psy od rzek, roślin typowych dla środowiska, w którym łowią zwierzynę i od samej zwierzyny, na którą polują.

Ponadto imię psa myśliwskiego może nawiązywać do kogokolwiek i czegokolwiek, co nam się podoba. Postaci historyczne i fikcyjne, nazwy potraw i trunków, narzędzi, krajów – niemal wszystko wchodzi w grę.

Istnieje jednak kilka cech, które powinny charakteryzować idealne imię dla psa myśliwskiego.

Imię dla psa myśliwskiego: jakie jest idealne?

Zasadniczo imię dla każdego psa powinno być krótkie i dźwięczne, najlepiej dwusylabowe, łatwe do wyraźnego wymówienia i trudne do pomylenia z innym słowem, a zwłaszcza z komendą.

Dobrze, by imię dla psa myśliwskiego dawało się zdrobnić na kilka sposobów. Na przykład w dokumentach pies nazywa się Maks, gdy jest grzeczny, przewodnik nazywa go czule Maksiem, a gdy coś przeskrobie, woła się go pełnym, oficjalnym imieniem „Maksymilianie, zostaw tego kota!”.

Dla psa: raczej Bryk niż Tutanchamon (za długie) lub Dosiad (łatwo pomylić z komendą „siad!”).

Dla suczki: raczej prosta Trufla (Trufelka) niż za długa Primadonna (chociaż Prima byłoby ok) albo inspirowana serialem Maria Isabela Lucita Misericordia.

Oczywiście, imię nie powinno być obraźliwe dla psa albo kogokolwiek innego. Należy unikać określeń uznawanych przez różne grupy społeczne za poniżające lub rasistowskie. Nadanie psu imienia od słowa, które powszechnie uznaje się za obelżywe, będzie śmieszne przez jakieś dziesięć minut, za to w przyszłości może nas słono kosztować w mandatach.

Natomiast zdrowy żart zawsze jest w cenie. Jamnik może nazywać się np. Krótki, a golden retriever Bestia.

Imię dla psa myśliwskiego: czy można zmieć zdanie?

Pies powinien otrzymać imię raz a dobrze, tak by nigdy nie miał żadnych wątpliwości, kiedy właściciel przywołuje właśnie jego, i które komendy odnoszą się do niego osobiście, a nie do innego członka sfory.

Jeśli zachodzi taka potrzeba, imię psa myśliwskiego można jednak zmienić, nawet u już dorosłego czworonoga. Należy wtedy konsekwentnie stosować nowe imię i częstować pupila smakołykiem za każdym razem, gdy na nie zareaguje. Po pewnym czasie pies zrozumie, że oto otrzymał nowe imię, na które także powinien reagować.

Do czasu przyzwyczajenia się psa do nowego imienia lepiej jest nie zabierać go na polowania, bo w ferworze gonitwy zwierzak może zapomnieć, że dostał nowe imię i nie reagować na komendy.

Imię dla psa myśliwskiego: jak nazwać psa?

Psy towarzyszą myśliwym od wieków, nic więc dziwnego, że każdy kraj ma pewne tradycje nazywania psów myśliwskich. W Polsce popularne są imiona wywodzące się od nazw rzek, ponieważ wśród myśliwych powszechne było przekonanie, że takie imię chroni psa przed wścieklizną. Możesz nadać psu imię od lokalnej rzeki lub potoku.

Przykładowe imiona „rzeczne” psów myśliwskich:

Bajkał (jezioro, ale się liczy), Brok, Dniepr, Dunaj, Ganges, Irtysz, Jukon, Kazan, Niger, Nil, Nogat, Ren, Rodan, San, Szari, Tabor, Tarn

Popularnym rozwiązaniem jest też nazywanie psów od drzew i krzewów, traw lub roślin wodnych, a więc w nawiązaniu do środowiska, w którym polują (lasu, pola lub wody). Imiona mają często formę łacińskich nazw roślin.

Przykładowe imiona „roślinne” psów myśliwskich:

Acer, Cedrus, Ginkgo, Jaskier, Łan, Mlecz, Prunus, Sybir, Taxus

Czasem spotkać też można imiona psów nawiązujące do nazw zwierzyny, na którą zwyczajowo polują. Często są to staropolskie lub łacińskie warianty nazw zwierząt. Określ, na jakie zwierzęta polujesz ze swym psem, sprawdź ich łacińską nazwę i voila.

Przykładowe imiona „zwierzęce” psów myśliwskich:

Alces (łoś), Cervus (jeleń), Jaguar (drapieżny kot, nie samochód), Junat (jenot), Lupus (wilk), Martes (kuna), Ovis (muflon), Pumba (guziec, taka świnia z Afryki)

Imiona psów myśliwskich często także nawiązują do ich szybkości, sprawności, nieustępliwości, odwagi, wierności, czyli cech charakteru szczególnie pożądanych u tych zwierząt.

Przykładowe imiona nawiązujące do charakteru psów myśliwskich:

Amor, Baron, Bat, Bies, Bingo, Chyży, Diabeł, Duch, Gon, Hardy, Huk, Piorun, Tajfun, Ważniak, Wiarus, Wigor, Wiking, Wiwat, Wojak, Wolt, Wulkan, Zakapior, Zefir, Zryw

Inne imiona wskazują na cechy wyglądu danego psa.

Przykładowe imiona nawiązujące do wyglądu psów myśliwskich:

Biały, Browar, Bursztyn, Czarny, Kosma, Mrok, Okruch, Płomień, Smagły, Srebrny, Wąsacz

Jeszcze inne imiona wskazują, jakie funkcje na polowaniu pełni dany pies.

Przykładowe imiona „funkcyjne” psów myśliwskich:

Bosman, Dobosz, Dyrygent, Hanter, Kapitan, Kołczan, Komandos, Napad, Niuchacz, Obersturmbannführer (raczej rzadkie), Obrzyn, Oklep, Sierżant, Skaut, Strzał, Szotgan, Szyper, Śrut, Traper, Uzi, Wodzirej

Przykładowe imiona „ludzkie” psów myśliwskich:

Bohun, Cezar, Czak, Dżoko, Harry, Hektor, Jarema, Łotson, Nero, Pudzian, Rajan, Rzędzian, Szwejk, Tajson, Torin, Tuhajbej

Tagi: Polska