Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Hotel dla kota – jak wybrać najlepszy?
Emil Hoff
Emil Hoff 08.01.2021 01:00

Hotel dla kota – jak wybrać najlepszy?

Hotel dla kota – jak wybrać najlepszy?
Pixabay.com

Hotel dla kota: kiedy nie ma co zrobić z pupilem

Zdarza się, że nie możemy zabrać ze sobą kota na wakacje. Może hotel nie przyjmuje zwierząt, może nie będziemy mieli dla niego odpowiednich warunków, jeśli planujemy np. nocować w namiocie, a może kot bardzo boi się jazdy samochodem.

Co wtedy? Wtedy musimy zwrócić się z prośbą o zaopiekowanie się naszym kotem do rodziny, do znajomych lub do sąsiadów. Jeśli nie ma z kim zostawić kota, możemy zaproponować komuś – np. znowu sąsiadowi – żeby pomieszkał z naszym kotem przez tych parę dni, kiedy będziemy poza miastem, lub żeby chociaż zaglądał do naszego mieszkania raz dziennie, dawał kotu jeść, wymieniał mu wodę i dotrzymywał towarzystwa. Możemy także poszukać płatnego petsittera, czyli niańki dla kota.

Jeśli wszystkie te starania zawiodą, pozostaje nam oddać zwierzaka do hotelu dla kotów. Tego rodzaju hotele to specjalne, dostosowane do potrzeb zwierząt placówki, w których kot może bezpiecznie spędzić czas rozłąki ze swoją rodziną pod opieką doświadczonych opiekunów.

Hotel dla kota to ostateczność. Dobry hotel ma wprawdzie wszystko, czego kot może potrzebować do przeżycia, ale dla naprawdę dobrego samopoczucia zwierzak potrzebuje towarzystwa swych bliskich. Tak, koty mają serca i przywiązują się do swoich ludzi, choć nie okazują tego tak wylewnie jak psy. Ponadto koty są terytorialne i nie znoszą opuszczać swego domu nawet na krótko, a co dopiero na kilka dni. Rozłąka z rodziną i przeniesienie do nowego miejsca – nawet tak komfortowego jak dobry hotel dla kotów – to okoliczności, które zawsze wywołują u kota silny stres. Dlatego oddanie kota do hotelu dla zwierząt powinno być ostatecznością.

Hotel dla kota: jak wybrać odpowiedni?

Należy wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania naszego pupila i znaleźć taki hotel, w którym będzie się czuł najlepiej – a przynajmniej najmniej źle.

Każdy hotel dla kota powinien spełnić kilka podstawowych warunków. Musi być przestronny, czysty, odpowiednio wyposażony, a jego pracownicy muszą chcieć i umieć zapewnić kotu możliwie dobre warunki spania, jedzenia i zabawy.

Najlepiej jest osobiście odwiedzić wypatrzony hotel i sprawdzić, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta, jakie mają do dyspozycji wyposażenie i jakie kwalifikacje posiadają pracownicy placówki.

Hotel dla kota: warunki wstępu

Najczęściej hotel dla zwierząt przed zakwaterowaniem naszego kota poprosi nas o okazanie ważnej książeczki zdrowia pupila, by upewnić się, że zwierzę przeszło wszystkie niezbędne szczepienia oraz zabiegi odrobaczania. Tylko zdrowe zwierzęta powinny być kwaterowane w hotelu dla kotów. Wiele kotów bez ważnych szczepień, zebranych na małej przestrzeni, to prosty przepis na kocią epidemię.

Jeśli w czasie załatwiania kwaterunku dla kota nie zostałeś poproszony o okazanie książeczki zdrowia, lepiej zrezygnuj z tego hotelu. Nawet jeśli wiesz, że Twojemu kotu nic nie dolega, nie masz pewności, jak jest z innymi kotami mieszkającymi w tym hotelu, a zapewne żadnego z ich właścicieli również nie poproszono o książeczkę zdrowia.

Hotel dla kota: boksy i pokoje wspólne

Przed wyborem hotelu dla kota dobrze jest dokładnie przyjrzeć się pomieszczeniom przeznaczonym dla zwierząt.

Każdy kot powinien mieć dla siebie osobny boks z legowiskiem, kuwetą, drapakiem, paroma zabawkami i miskami na pokarm i wodę.

Boks musi być na tyle duży, by miski z jedzeniem stały daleko od kuwety, a kot miał dość miejsca, by się przejść i powspinać na drapak. Najlepiej jest wstawić kotu do boksa jego własne legowisko, miski, kuwetę i drapak, tak by znajome przedmioty uspokajały go i pozwoliły poczuć się nieco pewniej w nowym miejscu.

Dobrze, by koty miały też do dyspozycji wspólny „pokój socjalny”, w którym mogą pobyć razem i – jak to koty – powoli i ostrożnie się poznawać. Takie pomieszczenia wspólne powinny też oferować kotom szczególnie rozbudowane drapaki, tory zabaw, półki do wskakiwania czy wysoko położone kryjówki. Tego rodzaju sprzęty zachęcą koty do aktywności i wspólnej zabawy, choć nie należy liczyć, że nasz kota nawiąże w hotelu zażyłe przyjaźnie.

Zarówno prywatne boksy jak i „pokój socjalny” powinny być oświetlone naturalnym światłem, dobrze wentylowane i ogrzewane zimą.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?