Swiatzwierzat.pl
Hotel dla kota – jak wybrać najlepszy?

Pixabay.com

Hotel dla kota – jak wybrać najlepszy?

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Koty nie lubią dłuższych rozstań ze swoimi ludźmi. Nie lubią też opuszczania swego terytorium. Dlatego hotel dla kota to ostateczność. Kiedy już się na nią zdecydujemy, warto wybrać możliwie najlepszy hotel dla kota, w którym nasz pupil spędzi czas

Hotel dla kota: kiedy nie ma co zrobić z pupilem

Zdarza się, że nie możemy zabrać ze sobą kota na wakacje. Może hotel nie przyjmuje zwierząt, może nie będziemy mieli dla niego odpowiednich warunków, jeśli planujemy np. nocować w namiocie, a może kot bardzo boi się jazdy samochodem.

Co wtedy? Wtedy musimy zwrócić się z prośbą o zaopiekowanie się naszym kotem do rodziny, do znajomych lub do sąsiadów. Jeśli nie ma z kim zostawić kota, możemy zaproponować komuś – np. znowu sąsiadowi – żeby pomieszkał z naszym kotem przez tych parę dni, kiedy będziemy poza miastem, lub żeby chociaż zaglądał do naszego mieszkania raz dziennie, dawał kotu jeść, wymieniał mu wodę i dotrzymywał towarzystwa. Możemy także poszukać płatnego petsittera, czyli niańki dla kota.

Jeśli wszystkie te starania zawiodą, pozostaje nam oddać zwierzaka do hotelu dla kotów. Tego rodzaju hotele to specjalne, dostosowane do potrzeb zwierząt placówki, w których kot może bezpiecznie spędzić czas rozłąki ze swoją rodziną pod opieką doświadczonych opiekunów.

Hotel dla kota to ostateczność. Dobry hotel ma wprawdzie wszystko, czego kot może potrzebować do przeżycia, ale dla naprawdę dobrego samopoczucia zwierzak potrzebuje towarzystwa swych bliskich. Tak, koty mają serca i przywiązują się do swoich ludzi, choć nie okazują tego tak wylewnie jak psy. Ponadto koty są terytorialne i nie znoszą opuszczać swego domu nawet na krótko, a co dopiero na kilka dni. Rozłąka z rodziną i przeniesienie do nowego miejsca – nawet tak komfortowego jak dobry hotel dla kotów – to okoliczności, które zawsze wywołują u kota silny stres. Dlatego oddanie kota do hotelu dla zwierząt powinno być ostatecznością.

Hotel dla kota: jak wybrać odpowiedni?

Należy wziąć pod uwagę potrzeby i upodobania naszego pupila i znaleźć taki hotel, w którym będzie się czuł najlepiej – a przynajmniej najmniej źle.

Każdy hotel dla kota powinien spełnić kilka podstawowych warunków. Musi być przestronny, czysty, odpowiednio wyposażony, a jego pracownicy muszą chcieć i umieć zapewnić kotu możliwie dobre warunki spania, jedzenia i zabawy.

Najlepiej jest osobiście odwiedzić wypatrzony hotel i sprawdzić, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta, jakie mają do dyspozycji wyposażenie i jakie kwalifikacje posiadają pracownicy placówki.

Hotel dla kota: warunki wstępu

Najczęściej hotel dla zwierząt przed zakwaterowaniem naszego kota poprosi nas o okazanie ważnej książeczki zdrowia pupila, by upewnić się, że zwierzę przeszło wszystkie niezbędne szczepienia oraz zabiegi odrobaczania. Tylko zdrowe zwierzęta powinny być kwaterowane w hotelu dla kotów. Wiele kotów bez ważnych szczepień, zebranych na małej przestrzeni, to prosty przepis na kocią epidemię.

Jeśli w czasie załatwiania kwaterunku dla kota nie zostałeś poproszony o okazanie książeczki zdrowia, lepiej zrezygnuj z tego hotelu. Nawet jeśli wiesz, że Twojemu kotu nic nie dolega, nie masz pewności, jak jest z innymi kotami mieszkającymi w tym hotelu, a zapewne żadnego z ich właścicieli również nie poproszono o książeczkę zdrowia.

Hotel dla kota: boksy i pokoje wspólne

Przed wyborem hotelu dla kota dobrze jest dokładnie przyjrzeć się pomieszczeniom przeznaczonym dla zwierząt.

Każdy kot powinien mieć dla siebie osobny boks z legowiskiem, kuwetą, drapakiem, paroma zabawkami i miskami na pokarm i wodę.

Boks musi być na tyle duży, by miski z jedzeniem stały daleko od kuwety, a kot miał dość miejsca, by się przejść i powspinać na drapak. Najlepiej jest wstawić kotu do boksa jego własne legowisko, miski, kuwetę i drapak, tak by znajome przedmioty uspokajały go i pozwoliły poczuć się nieco pewniej w nowym miejscu.

Dobrze, by koty miały też do dyspozycji wspólny „pokój socjalny”, w którym mogą pobyć razem i – jak to koty – powoli i ostrożnie się poznawać. Takie pomieszczenia wspólne powinny też oferować kotom szczególnie rozbudowane drapaki, tory zabaw, półki do wskakiwania czy wysoko położone kryjówki. Tego rodzaju sprzęty zachęcą koty do aktywności i wspólnej zabawy, choć nie należy liczyć, że nasz kota nawiąże w hotelu zażyłe przyjaźnie.

Zarówno prywatne boksy jak i „pokój socjalny” powinny być oświetlone naturalnym światłem, dobrze wentylowane i ogrzewane zimą.

Hotel dla kota: wybieg

Zwierzęta powinny też koniecznie mieć do dyspozycji wybieg na świeżym powietrzu lub ogród, oczywiście odpowiednio zabezpieczony parkanem i siatkami. Dobre hotele zapewniają, że kot będzie codziennie wypuszczany na zewnątrz, tak by mógł swobodnie eksplorować zabezpieczony teren pod nadzorem opiekuna. Koty nauczone chodzenia na smyczy mogą być wyprowadzane przez opiekunów.

Hotel dla kota: wyżywienie

Podobnie jak w przypadku ludzi, wyżywienie to jedna z kluczowych kwestii, którą należy ustalić przy wyborze hotelu dla kota. Kot nie powinien zmieniać nagle diety – szkodzi to jego zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu.

Dobry hotel dla kota powinien poprosić właściciela o szczegółowe informacje na temat żywienia jego pupila i ściśle przestrzegać otrzymanych instrukcji.

Hotel dla kota: czystość

Ważne, by hotel był utrzymany w czystości, zarówno od frontu (pomieszczenia dla zwierząt, poczekalnia dla właścicieli), jak i tyłu (korytarze, kuchnia, spiżarnia itp.). Ślady brudu i zaniedbania nie świadczą dobrze o hotelu. Kurz i brud sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób i zarazków, a nie chcemy przecież, żeby kot w czasie rozłąki z nami nabawił się np. grzybicy czy toksoplazmozy.

Hotel dla kota: opieka medyczna

Hotel powinien zapewniać kotom całodobową opiekę weterynaryjną na wypadek kontuzji czy nagłych zachorowań. Musi też mieć pomieszczenie do izolacji kotów chorych zakaźnie lub wyjątkowo zestresowanych.

Warto też sprawdzić, czy hotel dla kotów wymaga od swoich gości ważnych szczepień podstawowych i odrobaczenia. Jeśli nie wymaga, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Hotel dla kota: przeludnienie

Naprawdę porządne hotele dla kotów przyjmują tylko tylu gości, iloma mogą się odpowiednio zająć.

Nie wybieraj hotelu, w którym stada kotów miauczą, upchnięte w zbiorowych wolierach. Zbyt wiele zwierząt oznacza, że personel hotelu nie może poświęcić każdemu z nich należytej uwagi. Lepiej, by jednorazowo w hotelu przebywało tylko kilka zwierząt, tak by każdy kot miał dla siebie dość miejsca i mógł być stale doglądany przez pracownika hotelu.

Hotel dla kota: cena zakwaterowania

Opłata za dobę pobytu w hotelu dla kota zależy oczywiście od standardu placówki. Proste przytulisko z wyżywieniem może kosztować już 20 zł za dobę, z kolei w pełni wyposażone, przestronne hotele mogą żądać i 100 zł za dobę.

Umowa zawierana z hotelem dla kota powinna szczegółowo wymieniać, jakie usługi wliczone są w cenę zakwaterowania.

Czasem, zwłaszcza jeśli nasz kot musi być żywiony konkretną karmą i wypróżniać się do konkretnego żwirku, których akurat nie ma w ofercie hotelu, cena za pobyt zwierzaka jest ustalana indywidualnie.

Hotel dla kota: zapytaj w Sieci

Opinie o hotelach dla kotów najlepiej sprawdzić w sieci. Fora internetowe i profile fejsbukowe to kopalnia informacji na temat placówek tego rodzaju. Wielu właścicieli kotów pisze rzeczowe recenzje poszczególnych hoteli, by zachęcić lub ostrzec innych kociarzy przed wyborem konkretnej placówki.

Jak to bywa w Internecie, wiele jest też osób złośliwych i z natury zrzędliwych, które wystawiają niesprawiedliwe recenzje, wiele podejrzanie entuzjastycznych opinii jest z kolei tworzonych przez samych pracowników danego hotelu. Nie należy wierzyć bezkrytycznie we wszystko, co czyta się na forum lub fejsbukowym profilu.

Zwracaj uwagę przede wszystkim na dłuższe komentarze. Jednozdaniowe „recenzje” to często autoreklama lub złośliwa antyreklama danego miejsca.

Można też popytać znajomych kociarzy, który hotel dla kota wybrali w przeszłości.

Warto interesować się przede wszystkim znanymi hotelami dla kotów, cieszącymi się pozytywnymi opiniami od dużego grona użytkowników.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >