Swiatzwierzat.pl
Gwizdek na psa: do czego służy i jak go używać?

Pixabay.com

Gwizdek na psa: do czego służy i jak go używać?

20 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gwizdek na psa jest niesłyszalny dla ludzi, za to psy słyszą go niemal z kilometra. To przydatne narzędzie, które pozwala przywołać psa ze znacznej odległości – o ile zwierzak został odpowiednio przeszkolony. Jak nauczyć pupila reagowania na

Do czego służy gwizdek na psa?

Gwizdek na psa służy do przywoływania czworonoga wtedy, gdy zwierzak nie reaguje na zwykłą komendę powrotu, bo jest zbyt daleko lub też jest zbyt rozproszony i podekscytowany.

Gwizdek na psa jest bardzo przydatny wszędzie tam, gdzie pies oddala się od swego pana, a trzeba zachować z nim kontakt. Tak dzieje się np. w czasie zawodów sportowych (np. biegów przełajowych z psem), na polowaniach i na spacerach po parku, łące czy lesie.

Gwizdek na psa jest szczególnie przydatny, jeśli pies lubi daleko odbiegać od właściciela i ma skłonność do rozpraszania się np. na widok wiewiórki, ptaka czy innego psa. Takie psy łatwo tracą głowę, gdy coś je podekscytuje i rzucają się do biegu ku przygodzie (lub kłopotom), nie zważając na komendy swego opiekuna. Wówczas warto mieć przy sobie gwizdek na psa – jego czysty i donośny ton jest od razu rozpoznawalny dla pupila nawet ze znacznej odległości.

Po odpowiednim przeszkoleniu zwierzaka, gwizdka dla psa używa się do tzw. przywołania awaryjnego, kiedy to pies na dany gwizdkiem sygnał odrywa się od każdego zajęcia i bez wahania powraca prosto do swego właściciela.

Jak działa gwizdek na psa? Wysokie częstotliwości

Gwizdek na psa świetnie nadaje się do przywoływania pupila, ponieważ jest tak skonstruowany, że wydaje bardzo wysokie tony – ultradźwięki – które czworonogi słyszą szczególnie dobrze. Psie ucho jest inaczej skonstruowane od ludzkiego. Ludzkie ucho najlepiej wychwytuje dźwięki w częstotliwości między 2 a 4 kHz – taką częstotliwość ma dźwięk typowej ludzkiej mowy. Z kolei psy najlepiej słyszą w częstotliwości ok. 8 kHz, której ludzkie ucho nawet nie wyłapuje.

Dlatego dźwięk gwizdka na psa jest z jednej strony niesłyszalny dla ludzi, a z drugiej tak dobrze słyszalny dla psów, że rozpoznają go nawet z odległości kilometra w środowisku pełnym innych dźwięków i rozproszeń. Ton gwizdka zawsze jest taki sam, a więc dla psa zawsze ma takie samo znaczenie, w przeciwieństwie do ludzkiego głosu, który może być za cichy lub niewyraźny, przez co zaciera się znaczenie komend. Z gwizdkiem na psa pupil zawsze wie, czego oczekuje od niego opiekun.

Gwizdek na psa: różne tony do rożnych zastosowań

Gwizdki dla psa dzielą się na wysokotonowe i ultradźwiękowe. Te drugie wydają dźwięki w bardzo wysokich częstotliwościach, dzięki czemu są słyszalne dla psa nawet z dużych odległości. Używa się ich na polowaniach, zwłaszcza w trudnym terenie, gdy ludzki głos nie ma szansy dotrzeć do uszu pupila.

Są też gwizdki służące do odstraszania psów, które wydają dźwięki tak wysokie, że aż przykre dla zwierząt. Takich gwizdów używają osoby narażone na ataki psów, np. listonosze i rowerzyści.

Jak działa gwizdek na psa? Warunkowanie

Twój pupil zareaguje na gwizdek na psa tylko po odpowiednim szkoleniu. Bez szkolenia ultradźwięki wydobywające się z gwizdka to dla psa tylko kolejny odgłos, choć wyjątkowo dobrze słyszalny. Aby gwizdek na psa spełnił swoją rolę, należy go psu uwarunkować. Co to właściwie znaczy?

Warunkowanie polega na stworzeniu u psa silnych i jednoznacznych skojarzeń z danym bodźcem, który będzie wywoływał u niego zawsze taką samą reakcję. Bodziec, który ma wywoływać dane zachowanie, to tzw. bodziec warunkowy. Reakcja, która ma być wywoływana przez ten bodziec, to tzw. reakcja warunkowa.

Jak działa gwizdek na psa? Eksperymenty Iwana Pawłowa

Pionierem warunkowania u psów był rosyjski uczony Iwan Pawłow. Zauważył on, że psy zaczynają się ślinić, gdy poda im się pokarm. Ślinienie się na widok jedzenia to naturalna, czyli bezwarunkowa reakcja psa, na naturalny, czyli bezwarunkowy bodziec – jedzenie. To mechanizm mający pomóc psu w odżywianiu się – gryzieniu, połykaniu i trawieniu. Innymi słowy, jest to odruch bezwarunkowy, nad którym pies nie ma kontroli.

Pawłow zrobił eksperyment i przed podaniem psom jedzenia zaczął potrząsać dzwonkiem. Po kilku powtórzeniach psy zaczęły kojarzyć, że jedzenie pojawia się tuż po dzwonku, a co więcej – zaczęły się ślinić na sam dźwięk dzwonka, jeszcze przed podaniem karmy. Pawłow nazwał ten mechanizm warunkowaniem: reakcja bezwarunkowa u psa przeniosła się na inny, wcale nie naturalny, a więc warunkowy bodziec. Wyuczoną reakcję na bodziec warunkowy nazywa się reakcją warunkową.

Odkrycia Pawłowa stanowią podstawę psiej behawiorystyki i współczesnych metod treningowych. Można je zastosować do wpojenia psu niemal dowolnych reakcji na prawie każdy bodziec. W przypadku gwizdka na psa chodzi oczywiście o to, by nauczyć zwierzaka powrotu do swego pana, gdy tylko usłyszy charakterystyczny ton.

Gwizdek na psa: jak nauczyć psa powrotu na gwizdek?

By nauczyć psa powrotu na dźwięk gwizdka, trzeba mu najpierw pokazać, czego od niego oczekujemy i co za to dostanie. Pies uczy się przez pozytywne i negatywne skojarzenia – jeśli skojarzy nagrodę z danym zachowaniem, będzie chętnie zachowywał się w dany sposób. Jeśli za coś spotka go kara, będzie unikał danego zachowania.

Gwizdek na psa: trening z nagrodami

Aby nauczyć pupila powrotu na dźwięk gwizdka na psa, stwórz u niego silne pozytywne skojarzenie z bodźcem (czyli dźwiękiem gwizdka) i pożądanym zachowaniem (czyli powrotem do Ciebie).

Użyj gwizdka i odsuń się dwa kroki od psa. Jeśli pies podejdzie do Ciebie, natychmiast daj mu nagrodę, np. smakołyk lub kawałeczek kiełbaski. Potem użyj gwizdka, znowu wycofaj się o dwa kroki i czekaj, aż pies podejdzie. Gdy to zrobi, daj mu nagrodę.

Po kilkudziesięciu powtórzeniach – poleca się wykonać ok. 100 powtórzeń w ciągu 5-10 minut sesji treningowej – pies skojarzy ze sobą dwie rzeczy: po pierwsze, że kiedy słyszy dźwięk gwizdka, jego pan odsuwa się, a po drugie, że gdy wtedy podejdzie do pana, dostanie smaczny kąsek. Z czasem pies wyrobi u siebie proste skojarzenie dźwięku gwizdka z koniecznością powrotu do pana. Skojarzenie to stanie się mocne i jasne dzięki ilości nagrodzonych powtórzeń zachowania oraz wyrazistości bodźca – ultradźwięków wydawanych przez gwizdek na psa.

Trening powrotu na dźwięk gwizdka na psa będzie wymagał setek powtórzeń, dlatego przed każdą sesją treningową przygotuj sobie mnóstwo drobnych smakołyków, np. kawałeczków kiełbasy. Nawet takie drobne przysmaki będą stanowiły nagrodę i zachętę dla psa, a zwierzak nie roztyje się od wielkiej liczby kąsków. Pamiętaj, by wliczyć te smakołyki do dziennego planu żywienia psa i uwzględnić treningową kiełbaskę w jego limicie kalorii.

Gwizdek na psa: wprowadzaj utrudnienia

By nauczyć pupila powrotu awaryjnego – czyli bezwzględnego i natychmiastowego – na dźwięk gwizdka na psa, należy nie tylko wpoić mu warunkową reakcję (powrót) na bodziec (gwizdek), ale też ją zgeneralizować. Generalizacja polega na tym, że pies reaguje na bodziec tak samo niezależnie od okoliczności.

By zgeneralizować u psa reakcję powrotu na gwizdek, trzeba stopniowo rozszerzać trening i wprowadzać utrudnienia.

Zacznij od uczenia psa reagowania na gwizdek w zacisznym pokoju, gdzie nie ma żadnych rozproszeń. Nie odchodź od niego daleko i zawsze nagradzaj go smakołykiem, gdy na dźwięk gwizdka podejdzie do Ciebie.

Stopniowo, w kolejnych sesjach treningowych, zwiększaj dystans, na jaki oddalasz się od psa – dzięki temu zwierzak nauczy się wracać niezależnie od odległości.

Kiedy pies opanuje powracanie do Ciebie na dźwięk gwizdka w domu, możesz przenieść trening do ogrodu lub parku. Teraz trening będzie trudniejszy, bo na zewnątrz pies ma dużo rozproszeń – liczne dźwięki, zapachy i widoki. Dlatego najpierw wróć do niskiego poziomu trudności treningu - niewielkiego dystansu, na jaki odsuwasz się od psa. Stopniowo powiększaj dystans w ogrodzie, tak jak robiłeś to w domu.

Kiedy pupil nauczy się powracać do Ciebie na dźwięk gwizdka na psa niezależnie od odległości i rozproszeń z otoczenia, będzie to oznaczać, że jego warunkowa reakcja na gwizdek uległa generalizacji.

Ile kosztuje gwizdek na psa?

Najprostszy treningowy gwizdek na psa może kosztować nawet tylko 1 zł. Porządne, metalowe gwizdki ultradźwiękowe, cieszące się największa popularnością, mogą kosztować ok. 25 zł. Nie jest to wygórowana cena za narzędzie umożliwiające sprawne nauczenie psa powrotu awaryjnego.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >