Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gwizdek na psa: do czego służy i jak go używać?
Emil Hoff
Emil Hoff 20.02.2021 01:00

Gwizdek na psa: do czego służy i jak go używać?

Gwizdek na psa: do czego służy i jak go używać?
Pixabay.com

Do czego służy gwizdek na psa?

Gwizdek na psa służy do przywoływania czworonoga wtedy, gdy zwierzak nie reaguje na zwykłą komendę powrotu, bo jest zbyt daleko lub też jest zbyt rozproszony i podekscytowany.

Gwizdek na psa jest bardzo przydatny wszędzie tam, gdzie pies oddala się od swego pana, a trzeba zachować z nim kontakt. Tak dzieje się np. w czasie zawodów sportowych (np. biegów przełajowych z psem), na polowaniach i na spacerach po parku, łące czy lesie.

Gwizdek na psa jest szczególnie przydatny, jeśli pies lubi daleko odbiegać od właściciela i ma skłonność do rozpraszania się np. na widok wiewiórki, ptaka czy innego psa. Takie psy łatwo tracą głowę, gdy coś je podekscytuje i rzucają się do biegu ku przygodzie (lub kłopotom), nie zważając na komendy swego opiekuna. Wówczas warto mieć przy sobie gwizdek na psa – jego czysty i donośny ton jest od razu rozpoznawalny dla pupila nawet ze znacznej odległości.

Po odpowiednim przeszkoleniu zwierzaka, gwizdka dla psa używa się do tzw. przywołania awaryjnego, kiedy to pies na dany gwizdkiem sygnał odrywa się od każdego zajęcia i bez wahania powraca prosto do swego właściciela.

Jak działa gwizdek na psa? Wysokie częstotliwości

Gwizdek na psa świetnie nadaje się do przywoływania pupila, ponieważ jest tak skonstruowany, że wydaje bardzo wysokie tony – ultradźwięki – które czworonogi słyszą szczególnie dobrze. Psie ucho jest inaczej skonstruowane od ludzkiego. Ludzkie ucho najlepiej wychwytuje dźwięki w częstotliwości między 2 a 4 kHz – taką częstotliwość ma dźwięk typowej ludzkiej mowy. Z kolei psy najlepiej słyszą w częstotliwości ok. 8 kHz, której ludzkie ucho nawet nie wyłapuje.

Dlatego dźwięk gwizdka na psa jest z jednej strony niesłyszalny dla ludzi, a z drugiej tak dobrze słyszalny dla psów, że rozpoznają go nawet z odległości kilometra w środowisku pełnym innych dźwięków i rozproszeń. Ton gwizdka zawsze jest taki sam, a więc dla psa zawsze ma takie samo znaczenie, w przeciwieństwie do ludzkiego głosu, który może być za cichy lub niewyraźny, przez co zaciera się znaczenie komend. Z gwizdkiem na psa pupil zawsze wie, czego oczekuje od niego opiekun.

Gwizdek na psa: różne tony do rożnych zastosowań

Gwizdki dla psa dzielą się na wysokotonowe i ultradźwiękowe. Te drugie wydają dźwięki w bardzo wysokich częstotliwościach, dzięki czemu są słyszalne dla psa nawet z dużych odległości. Używa się ich na polowaniach, zwłaszcza w trudnym terenie, gdy ludzki głos nie ma szansy dotrzeć do uszu pupila.

Są też gwizdki służące do odstraszania psów, które wydają dźwięki tak wysokie, że aż przykre dla zwierząt. Takich gwizdów używają osoby narażone na ataki psów, np. listonosze i rowerzyści.

Jak działa gwizdek na psa? Warunkowanie

Twój pupil zareaguje na gwizdek na psa tylko po odpowiednim szkoleniu. Bez szkolenia ultradźwięki wydobywające się z gwizdka to dla psa tylko kolejny odgłos, choć wyjątkowo dobrze słyszalny. Aby gwizdek na psa spełnił swoją rolę, należy go psu uwarunkować. Co to właściwie znaczy?

Warunkowanie polega na stworzeniu u psa silnych i jednoznacznych skojarzeń z danym bodźcem, który będzie wywoływał u niego zawsze taką samą reakcję. Bodziec, który ma wywoływać dane zachowanie, to tzw. bodziec warunkowy. Reakcja, która ma być wywoływana przez ten bodziec, to tzw. reakcja warunkowa.

Tagi: Polska