Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gwizdek dla psa – hit czy kit?
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 28.12.2020 01:00

Gwizdek dla psa – hit czy kit?

Gwizdek dla psa – hit czy kit?
Pixabay.com

Wykorzystanie gwizdka podczas psiego szkolenia ma swoje podłoże w warunkowych odruchach psa. Działa podobnie jak dźwięk smyczy, po którą sięgamy przed spacerem czy otwieranie lodówki, co oznacza zbliżanie się pory posiłku. Jak zatem wykorzystać gwizdek dla psa w szkoleniu?

Szkolenie warunkowe: wykorzystaj gwizdek dla psa

Nasi domowi pupile dokładnie rejestrują wszystkie dźwięki, takie jak np. otwieranie szafki z pokarmem, co zwiastuje dla nich porę posiłku. Nawet jeśli pozornie zainteresowane są innymi rzeczami, tak ważnej pory dnia nie mogą przegapić!

W podobny sposób działa gwizdek dla psa. Jeśli będziemy go używać podczas szkolenia akcentując pozytywne elementy – np. przysmak za dobrze wykonane zadanie. W ten sposób nauczymy psa, że po charakterystycznym dla niego dźwięku po przybiegnięciu do nas zawsze otrzyma nagrodę.

Jest to przydatne szczególnie podczas spacerów w lesie – gdy pies za bardzo się od nas oddali możemy za pomocą gwizdka przywołać go do siebie. Warto jednak zaznaczyć, że gwizdek powinien być wykorzystywany do przywoływania awaryjnego, czyli wtedy gdy nie działa komenda ‘do mnie’.

Jak wprowadzić gwizdek dla psa podczas szkolenia?

Zasada treningu z gwizdkiem jest dość prosta. Zaczynamy od przygotowania smakołyków – najlepiej w liczbie przynajmniej 100. Do tego celu dobrze wybrać jest drobne smakołyki zdrowe dla psa, dlatego zdecydowanie odradzamy parówki, szynkę czy kiełbasę.

Stajemy naprzeciwko psa i robimy krok w tył, używamy gwizdka. Gdy pies do nas podejdzie – podajemy mu smakołyk. Czynność powtarzamy około 100 razy w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Postępujemy podobnie przez kilka dni, a nawet tygodni, aby pies skojarzył działanie gwizdka z przyjściem do nas.

Z czasem ćwiczenia możemy wykonywać na świeżym powietrzu gdzie pies ma dodatkowe bodźce, które go rozpraszają. Pamiętajmy jednak, aby nie wprowadzać ich zbyt wiele na raz, gdyż nasz przyjaciel będzie za bardzo rozproszony.

Szkolenie kończymy gdy pies wykona sekwencję poprawnie – w innym wypadku będzie podchodził do szkoleń niechętnie.

Wielotonowy gwizdek dla psa

Jak wiadomo ludzki i psi słuch znacznie się od siebie różnią. Podczas gdy my nie wychwytujemy wielu tonów i odgłosów, psie ucho doskonale radzi sobie na częstotliwości 8 kHz. Gwizdek wielotonowy skonstruowany jest tak, aby nie słyszeli go ludzie, natomiast doskonale psy.

Czy jest warty zachodu? Zdecydowanie tak! Używając go nie będziemy denerwować innych spacerowiczów, a nasz pies usłyszy go z daleka.

Gwizdek dla psa to doskonałe narzędzie, które w wielu sytuacjach może też psu uratować życie. Warto wprowadzić go do treningu, ale pamiętajmy że powinna to być tylko i wyłącznie komenda awaryjna.

Tagi: Polska