Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Gryfon Korthalsa: myśliwy z fantazją i wąsem
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:37

Gryfon Korthalsa: myśliwy z fantazją i wąsem

Piesek przed
Piesek przed

Gryfon Korthalsa – historia rasy

Gryfon Korthalsa to rasa psów myśliwskich, wyhodowana w latach 70. XIX w. przez Ewalda Karela Korthalsa. Wykorzystał on starsze rasy gryfonów francuskich, które skrzyżował z szorstkowłosymi wyżłami niemieckimi i holenderskimi psami wodnymi. W 1888 r. otwarto księgę rodowodową nowej rasy. Powstały też pierwsze kluby hodowców, najpierw w Bawarii, potem w Belgii, a w 1901 r. we Francji.

Krajem patronackim gryfonów Korthalsa jest Francja, choć wśród hodowców i historyków rasy trwają spory, który właściwie kraj należy uznać za ojczyznę tych psów. Korthals był Holendrem, pierwszą hodowlę założył w Ipenwoud na terenie dzisiejszych Niemiec, to jednak we Francji jego rasa znalazła uznanie i zastosowanie, choć doskonalono ją jeszcze w Szwajcarii. W 1919 r. rasa została zarejestrowana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) jako francuska. Spory o pochodzenie gryfona Korthalsa to domena pasjonatów. Gryfony Korthalsa to rasa rzadko dziś spotykana. Hoduje się je główni na użytek myśliwych, choć przyjazne usposobienie tych psów sprawia, że zyskują sobie coraz większe uznanie jako pupile rodzinne.

Gryfony to odmiana kontynentalnych wyżłów. Wyżły to psy myśliwskie, których zadanie najczęściej polega na płoszeniu i wskazywaniu zwierzyny. Wskazują, przyjmując specjalną pozę, tzw. stójkę. Pies w stójce przypomina strzałkę skierowaną wprost na kryjącą się w zaroślach ofiarę: ciało wyżła napręża się, ogon tworzy z grzbietem jedną linię, pysk wskazuje dokładnie, gdzie ukrywa się ofiara, często jedna z przednich łap zgina się w kolanie i unosi. Pies wskazuje zwierzynę, dopóki nie dopędzi go myśliwy, by ustrzelić zdobycz.

Wyżły wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie dzieli się je a dwie duże grupy: wyżły brytyjskie i kontynentalne. Gryfony to jedna z podgrup francuskich wyżłów kontynentalnych.

Gryfony to psy pracujące na otwartym polu i w wodzie. Polują głównie na ptactwo i małą zwierzynę. Są bardzo wytrzymałe i wszechstronnie utalentowane: potrafią tropić po wietrze i farbie, ścigać, płoszyć, głosić i wskazywać zwierzynę.

Jak wygląda gryfon Korthalsa?

Gryfon Korthalsa to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 60 cm wysokości w kłębie i masę ok. 28 kg. Bardzo przypomina wyżła niemieckiego szorstkowłosego.

Gryfon Korthalsa: budowa ciała

Gryfon Korthalsa ma zwinne ciało o rozwiniętej muskulaturze.

Pies ma kształtną, sporych rozmiarów głowę i podłużną kufę z widocznym stopem i brązową truflą nosową. Oczy są duże, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średnich rozmiarów, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, dość grube, mięsiste, porośnięte gęstym włosiem.

Gryfon Korthalsa ma mocną szyję, prosty grzbiet, głęboką pierś, muskularne kończyny i gęsto owłosiony ogon, który zwyczajowo przycinano, choć teraz jest to nielegalne w większości krajów europejskich.

Gryfon Korthalsa: typ sierści

Sierść gryfona Korthalsa jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest szorstki, ale dość miękki w dotyku, średniej długości. Na głowie psa tworzy brwi, brodę i wąsy. W połączeniu z gęstym podszerstkiem zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i deszczem.

Tagi: Polska