Swiatzwierzat.pl
Greyhound: modelowy chart

Pixabay.com

Greyhound: modelowy chart

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Greyhound to drugie najszybsze zwierzę na świecie – wyprzedza go tylko gepard. Pokonuje 20 m na sekundę. Pęd to jego żywioł. Dawniej pędził za zwierzyną, dziś bierze udział w popularnych wyścigach psów. Gdy się wybiega, jest spokojnym, cichym

Greyhound – historia rasy

Greyhound to jedna z najstarszych i najsłynniejszych ras chartów. Psy te polowały wraz z angielską szlachtą już w średniowieczu.

Charty mają za odległego przodka tzw. psy tesem – wymarłe dziś czworonogi, towarzyszące starożytnym Egipcjanom. Psy tesem, podobnie jak współczesne charty, miały stojące uszy i przypominały skrzyżowanie współczesnego charta z psem gończym. Zwierzęta te trafiły na wyspy i wybrzeża Morza Śródziemnego zapewne wraz z kupcami fenickimi i kreteńskimi, po czym ulegały stopniowemu krzyżowaniu z miejscowymi psami i stopniowo rozprzestrzeniały się po Europie wraz z Imperium Rzymskim.

W średniowieczu charty stały się popularne w Anglii, gdzie znano je pod nazwą greyhoundów. Szybko zdobyły sobie uznanie jako niezwykle szybkie psy, potrafiące doścignąć niemal każdą ofiarę. Wykorzystywano je do polowania w sforze. Greyhoundy na łowach posługują się wzrokiem, są niezwykle zwinne i wytrzymałe.

Greyhoundy cieszyły się w Anglii takim uznaniem, że aż do XIV w. prawo pod groźbą śmierci zabraniało plebejuszom posiadania tych psów – stanowiły one przywilej i jeden z wyznaczników statusu szlachty. Od XVI w. hodowcy angielscy starannie rozdzielali greyhoundy przeznaczone do polowania od greyhoundów przeznaczonych do wyścigów. Podział ten jest zachowany do dziś, z tym że po zakazie polowania z użyciem chartów linia łownych greyhoundów przekształciła się w psy wystawowe.

Opływowa sylwetka pozwala greyhoundom rozwijać duże prędkości (nawet ponad 70 km/h po zaledwie 30 m biegu), przez co sprawdzają się znakomicie w psich wyścigach – swoim drugim żywiole. W XIX w. wyścigi greyhoundów stały się popularną formą rozrywki i hazardu. Psy ścigały się między sobą lub goniły zające, z czasem zastąpione przez mechaniczną przynętę.

Współczesne linie greyhoundów wywodzą się z XVIII-wiecznych hodowli szlacheckich lub XIX-wiecznych klubowych, kiedy to jak grzyby po deszczu wyrastały kluby hodowców tych psów. Greyhoundy zostały oficjalnie zarejestrowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 1955 r.

Dziś greyhoundy to przede wszystkim psy sportowe, często biorące udział w wyścigach na owalnym torze lub w zawodach coursingu – ścigania sztucznej ofiary po torze prostym. Psy wyścigowe nie mają łatwego życia – w morderczych gonitwach często ulegają kontuzjom, jeśli nie wygrywają, odpadają z kwalifikacji, a po przejściu na emeryturę nierzadko są porzucane. Istnieje wiele organizacji zajmujących się znajdowaniem domów dla emerytowanych wyścigowych greyhoundów.

Do Polski greyhoundy trafiły jeszcze przed II wojną światową. Do dziś są nad Wisłą nieliczne.

Jak wygląda greyhound?

Greyhound to średniej wielkości chart. Osiąga 76 cm wysokości w kłębie i masę ok. 32 kg.

Greyhound: budowa ciała

Greyhound ma smukłe ciało o zgrabnej, opływowej sylwetce.

Głowa psa ma kształt klinowaty, kufa jest podłużna, sucha, ze słabo zaznaczonym stopem lub tzw. garbonosem. Oczy są nieduże, migdałowate, nieco skośne, o czujnym wyrazie, najczęściej koloru bursztynowego. Pies ma charakterystyczne uszy – nieduże, w kształcie płatków róży, wysoko osadzone i skierowane do tyłu, najczęściej zwisające płasko wzdłuż szyi.

Szyja greyhounda jest wydatna i smukła. Ciało ma charakterystyczną sylwetkę, z głęboką piersią i wąską talią. Kończyny są długie, silne, przednie proste, a tylne umiarkowanie kątowane, z niedużymi łapami o zwartych, mocnych palcach. Ogon jest długi, cienki i prosty, z reguły trzymany nisko, ale wznoszony lekko nad grzbiet w chwilach skupienia czy ekscytacji.

Greyhound: typ sierści

Sierść greyhounda jest krótka i ściśle przylegająca do ciała, bardzo gęsta, w dotyku miła i delikatna. Greyhound nie ma podszerstka, co sprawia, że jest łatwy w pielęgnacji i prawie nie linieje, ale zimą wymaga dodatkowej ochrony przed chłodem.

Greyhound: umaszczenie

Umaszczenie greyhounda może występować niemal w każdym kolorze, od białego, przez czarny, czerwony i niebieski, po pręgowany, często z białymi znaczeniami. Hodowcy naliczyli ponad 30 wariantów kolorystycznych umaszczenia tej rasy.

Jaki charakter ma greyhound? Pan i rodzina

Greyhound to pies silnie przywiązujący się do swego pana, umiejący okazywać uczucia całej rodzinie, którą traktuje jak swoje stado. Nie jest jednak przesadnie wylewny i najczęściej zachowuje się z wrodzoną godnością. Ma swój charakter i czasem trudno go zmusić do przestrzegania zasad.

Greyhound to nie kanapowy leniuch - potrzebuje mnóstwa wysiłku fizycznego i umysłowego. Jest krótkodystansowcem – jego wysiłek musi być skoncentrowany, bardzo intensywny, ale nie długotrwały.

Greyhound może żyć w mieszkaniu, ponieważ odpowiednio wybiegany zachowuje się bardzo spokojnie. Przesypia ok. 18 godzin dziennie i nie sprawia kłopotów w domu. Powinien mieć do dyspozycji odpowiednio duże, miękkie legowisko, bo od leżenia na twardej podłodze mogą mu się porobić modzele na łapach.

Jaki charakter ma greyhound? Dzieci

Greyhound nie przepada za małymi dziećmi, których krzyki i gwałtowne ruchy mogą działać mu na nerwy. Greyhound często dobrze współżyje ze starszymi dziećmi, które nauczono, jak należy obchodzić się z psem.

Jaki charakter ma greyhound? Obcy

Wobec obcych jest początkowo podejrzliwy i nieufny, szybko jednak przekonuje się do nowych osób. Niektóre psy wręcz witają entuzjastycznie każdego nieznajomego. Greyhound nie nadaje się więc na stróża ani obrońcę. Ponieważ mało szczeka, nie sprawdzi się też jako żywy alarm.

Jaki charakter ma greyhound? Inne zwierzęta

Greyhound ma skłonność do popadania w konflikty z innymi psami, lubi też gonić za kotami, powodowany swym silnym instynktem łowieckim. W mieście powinien więc być wyprowadzany na smyczy i w kagańcu.

Greyhound na treningu

Greyhound jest bardzo inteligentny. Miewa swoje humory, bywa uparty, lubi jednak pracować z człowiekiem i najczęściej chętnie poddaje się szkoleniu. Można więc nauczyć go poprawnego zachowania oraz wielu komend i sztuczek, o ile trening zacznie się odpowiednio wcześnie.

Nie wolno zaniedbywać ułożenia i treningu greyhounda. Błędy wychowawcze zawsze mają konsekwencje w całym dorosłym życiu psa. Zaniedbany greyhound może zdziczeć.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne trenowanie greyhounda, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi. Szczenięta dobrze też oddać do psiego przedszkola, gdzie nabędą ogłady i wszelkich psich umiejętności, a także zsocjalizują się z innymi psami.

Greyhound na treningu: socjalizacja

Początkowy trening powinien objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i komendy. Trzeba też wpoić szczeniakowi zasady dobrego współżycia z ludźmi i zwierzętami, także obcymi, poprzez zapoznawanie go z rożnymi sytuacjami, zachowaniami, dźwiękami i zapachami. Socjalizacja małego psa jest bardzo ważna – uczy go poprawnych interakcji ze światem i jego mieszkańcami. To bardzo ważne u greyhounda, który jest z natury raczej samodzielny i nie garnie się do innych zwierząt.

Trzeba też wcześnie przyzwyczaić czworonoga do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, jeśli pies będzie wyprowadzany w mieście.

Greyhound na treningu: metody treningowe

Kluczem do udanego wychowania greyhounda są cierpliwość i łagodna stanowczość. Komendy należy wydawać jasno i wyraźnie. Za każdym razem, gdy greyhound zareaguje zgodnie z oczekiwaniami, trzeba go nagrodzić. Kiedy coś pomyli lub się poleni, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk tylko zestresuje psa, który może się przez to zrazić do treningu w ogóle. Greyhound ma wrażliwą duszę i potrafi długo chować urazę.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, ale częstych sesjach i stosować urozmaicony program ćwiczeń. Monotonne powtarzanie jednej komendy nudzi zwierzaka, który przestaje się uczyć. Odpowiednio dobrany zestaw różnorodnych ćwiczeń będzie jednak zabawą zarówno dla psa, jak i jego pana.

Greyhound na treningu: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego szkolenia, można zacząć uczyć greyhounda kolejnych sztuczek lub przygotować go do zawodów sportowych. Te energiczne psy uwielbiają biegać i chętnie biorą udział w gonitwach, np. coursingu – pogoni za sztuczną ofiarą wzdłuż toru. Psy równie chętnie ścigają się też ze sobą. Wyścigi chartów to np. w USA spory biznes, popularna rozrywka i forma hazardu, w której stawki nieraz są bardzo wysokie.

Nawet jeśli nie zamierzasz wystawiać psa do żadnych zawodów, pamiętaj, że trening to dla niego świetna zabawa i okazja do aktywnego spędzenia czasu ze swym panem. Greyhound powinien regularnie zażywać intensywnego ruchu. Jakaś forma wyścigów jest więc dla niego niemal nieodzowna, zwłaszcza jeśli żyje w mieście i nie może swobodnie biegać po łąkach czy lesie.

Greyhound na spacerze

Greyhound czuje się najlepiej na długim i urozmaiconym spacerze ze swoim panem, kiedy może się wybiegać i nawąchać. Potrzebuje mnóstwa ruchu. Greyhound najlepiej czuje się na swobodzie, chętnie pobryka po lesie czy łące, z radością będzie towarzyszył swemu panu w joggingu i na wycieczkach rowerowych. Wybiegany jest spokojniejszy i bardziej posłuszny.

W mieście greyhound powinien być wyprowadzany na długiej smyczy o mocnych karabińczykach, przymocowanej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Musi też nosić kaganiec fizjologiczny, który nie utrudnia ziajania. W ten sposób można powstrzymać psa, jeśli, wiedziony silnym instynktem łownym, rzuci się w pogoń za kotem czy wiewiórką. Przewodnik musi też stale czuwać, by greyhound nie popadł w konflikt z innym psem.

Zimą greyhound powinien wychodzić z domu w ocieplającym ubranku. Jeśli ściga się zimą, po biegu trzeba założyć mu ocieplającą kapę, by nie tracił ciepła. Greyhound źle znosi też upały i latem powinien być wyprowadzany rano i wieczorem, gdy jest chłodniej, a w środku dnia odpoczywać.

Greyhound sam w domu

Greyhound dobrze znosi kilka godzin rozłąki ze swym panem czy nawet zupełnej samotności, o ile jego potrzeby ruchowe zostały zaspokojone. Znudzony lub niewybiegany greyhound może zacząć wyć, gryźć meble lub próbować ucieczki. Dlatego teren, po którym hasa greyhound, powinien być ogrodzony wysokim parkanem (greyhoundy potrafią skakać na prawie 2 m) lub solidną siatką.

Jeśli greyhound szczególnie źle znosi codzienne wyjścia swego pana do pracy, można zastosować kilka sztuczek, które złagodzą jego lęk separacyjny:

Po pierwsze, pozostaw na cały dzień włączony telewizor, żeby greyhound stale słyszał ludzkie głosy, które działają na niego uspokajająco.

Po drugie, tuż przed wyjściem poczęstuj psa ulubionym kąskiem, co odwróci jego uwagę od Twego nagłego zniknięcia. Pamiętaj tylko, by wliczyć ten posiłek do dziennego planu żywienia greyhounda, bo pies może się w końcu roztyć.

Po trzecie, zostaw psu do dyspozycji ulubione zabawki, jak gryzaki, piłki, maskotki czy przytwierdzone do sufitu sznury do szarpania. W ten sposób greyhound przynajmniej jakiś czas spędzi na zabawie.

Kupowanie innego psa do towarzystwa dla greyhounda nie jest dobrym pomysłem. Greyhoundy rzadko dogadują się z innymi czworonogami.

Co je greyhound? Kupna karma

Greyhound powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów. Psie jedzenie powinno zawierać przede wszystkim białko zwierzęce, do tego naturalne oleje, warzywa i owoce. Karma nie powinna mieć w składzie barwników, konserwantów, słodzików ani spulchniaczy, niepożądane są też niezidentyfikowane odpady zwierzęce i aromatyzery. Najlepiej podawać psu karmę od sprawdzonych producentów.

Oszczędzanie na pokarmie dla psa nie ma sensu – to od prawidłowego żywienia zależy w największym stopniu zdrowie naszego pupila. Kupowanie taniej i kiepskiej karmy spowoduje w dłuższej perspektywie szereg dolegliwości zdrowotnych u psa, a to będzie się wiązać z wysokimi kosztami leczenia i lekarstw.

Co je greyhound? Dieta BARF

Greyhound chętnie będzie żywił się surowizną w ramach tzw. diety BARF. Podawaj mu świeże mięso (najlepiej gotowane), ryby i oleje rybne, czasem jajko, otręby, rzadko biały ser i jakiś owoc. Nie podawaj psu wieprzowiny, bo może zawierać pasożyty, które na niego przejdą. Stosując dietę BARF, pamiętaj, by podawać greyhoundowi suplementy niektórych witamin i minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Dieta i porcjowanie powinny być dobrane do płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia greyhounda. W doborze odpowiedniej diety pomoże Ci psi dietetyk lub weterynarz.

Co je greyhound? Skręt żołądka

Greyhound, jak inne spore i aktywne psy, narażony jest na skręt żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

Należy też dzielić greyhoundowi jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

Greyhound nie powinien też schodzić po schodach, bo to zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu żołądka – w miarę możliwości należy raczej przewozić go windą.

Zdrowy greyhound

Greyhound to silny i zdrowy pies, który do późnej starości może cieszyć się świetną kondycją, o ile jest odpowiednio żywiony i zażywa ruchu. Psom tym najczęściej dolegają urazy mechaniczne, odniesione w czasie zabaw lub gonitw – różnego rodzaju zwichnięcia, naderwania ścięgien, zadrapania, podrażnienia oczu, czasem infekcje uszu. Starsze zwierzaki mogą wykształcić zaćmę i dysplazję stawów biodrowych, choć to przypadłość wyjątkowo rzadka u greyhoundów.

Greyhoundy mają kilka niezwykłych cech, np. nietypowy skład krwi – więcej czerwonych krwinek, mniej trombocytów. Źle też reagują na niektóre popularne anestetyki. Z powodu tych cech dobrze jest zawczasu poinformować weterynarza, że może mieć do czynienia z greyhoundem, tak by lekarz mógł uzupełnić wiadomości nt. specyficznych cech biologicznych i potrzeb greyhoundów.

Każdy, nawet najzdrowszy pies, powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie można przeprowadzić np. przy okazji corocznych obowiązkowych szczepień. Powinno objąć pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów zwierzaka. Kontrolne wizyty u weterynarza pozwalają wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju choroby i dolegliwości, a taka wczesna diagnoza zawsze pomaga w skutecznym i szybkim leczeniu.

Zadbany greyhound żyje przeciętnie od 9 do 11 lat.

Czysty greyhound: czesanie

Greyhound jest łatwy w pielęgnacji i z natury czysty. Wystarczy od czasu do czasu wyczesać mu sierść z pomocą miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami. Jeśli pies pobrudzi się na spacerze, można przetrzeć go wilgotnym ręcznikiem.

Czysty greyhound: kąpiele

Kąpiele z reguły nie są konieczne i powinny być stosowane tylko w ostateczności. Do mycia sierści użyj specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie powoduje reakcji alergicznych i nie rozmiękcza włosów. Po kąpieli dokładnie wysusz czworonoga, bo w wilgotnej psiej sierści i skórze szybko rozwijają się bakterie i grzyby. Pamiętaj o wysuszeniu małżowin usznych!

Czysty greyhound: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić psu uszy za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt. Higiena uszu zapobiega wykształcaniu się w małżowinach stanów zapalnych, a także zapychaniu się woskowiną i zarastaniu sierścią kanałów słuchowych. Za pomocą wacika można też przetrzeć psu nos i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zanieczyszczenia lub zaschnięte łzy.

Czysty greyhound: pazury

Greyhoundom należy kontrolować i w miarę potrzeby obcinać zbyt długie pazury. Użyj do tego cążek. Jeśli boisz się, że skaleczysz psa, zaprowadź go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.

Czysty greyhound: zęby

Szczególną uwagę należy zwrócić na zęby greyhounda. Wymagają one regularnego mycia szczotką z pastą enzymatyczną. Pies powinien zostać przyzwyczajony do tego zbiegu na etapie wczesnego szkolenia. Dobrą praktyką jest też podawanie czworonogowi smakołyków dentystycznych, które ścierają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają nieprzyjemny zapach oddechu.

Dla kogo greyhound to idealny zwierzak?

Greyhound to pupil łatwy w pielęgnacji i najczęściej dający się dość szybko wytrenować. Wymaga jednak bardzo dużo ruchu, bywa uparty, może kłócić się z innymi psami. Jego właściciel powinien być więc osobą aktywną, najlepiej mającą już doświadczenie z wychowywaniem psów.

Greyhound nie nadaje się dla rodzin z małym dziećmi, osób starszych, leniwych ani zbyt zapracowanych, by poświęcać psu odpowiednio dużo uwagi. Nie będzie dobrym pierwszym psem – wymaga przewodnika, który umie okiełznać jego charakter i zaspokoić potrzebę ruchu.

Greyhound z dobrej hodowli

Greyhound powinien pochodzić z dobrej hodowli, której właściciel dba o zdrowie zwierząt i krzyżuje je tak, by szczenięta nie były obciążone zwiększonym ryzykiem chorób genetycznych.

Opinie o hodowli można poczytać na forach internetowych, zawsze jednak dobrze jest odwiedzić wybranego hodowcę osobiście, by na własne oczy przekonać się, jak wyglądają szczenięta oferowane na sprzedaż, zapoznać się z ich matką (jej charakter może wiele powiedzieć o usposobieniu piesków), a także porozmawiać z samym hodowcą. Dobry hodowca chętnie odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące greyhoundów i sam Ci kilka zada, by upewnić się, że oddaje swoje szczeniaki w dobre ręce.

Ponieważ greyhoundy są w Polsce rzadkie, należy liczyć się z tym, że wymarzonego szczeniaka trzeba będzie zamówić w hodowli zagranicznej i trochę na niego poczekać.

Greyhound: dokumentacja

Rasowy greyhound musi posiadać dwa dokumenty: książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu, oraz rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Greyhound: pozwolenie

Obowiązująca w Polsce ustawa o prawie łowieckim wymaga, by każdy chart został zarejestrowany w urzędzie starostwa. Przepis ma na celu ograniczenie kłusownictwa z użyciem tych psów.

W praktyce oznacza to, że po nabyciu szczeniaka greyhounda właściciel musi zgłosić ten fakt w urzędzie, złożyć wniosek o pozwolenie na posiadanie psa, wypełnić oświadczenie o nieużywaniu charta do polowania oraz dostarczyć kopie dokumentów psa, a na koniec uiścić opłatę (82 zł). Po ok. miesiącu pozwolenie zostanie wydane.

Pozwolenie na posiadanie greyhounda należy mieć zawsze ze sobą (wystarczy np. zdjęcie w telefonie komórkowym), bo teoretycznie każdy strażnik miejski czy leśnik ma prawo o nie zapytać.

Ile kosztuje greyhound?

Zdrowy, rasowy greyhound z rodowodem kosztuje w hodowlach zarejestrowanych w FCI od 2000 do nawet 8000 zł. Najdroższe są szczenięta z rodziców czempionów i przeznaczone do dalszej hodowli.

Miesięczne utrzymanie greyhounda kosztuje ok. 150-200 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >