Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gończy tyrolski: zręczność ponad siłę

21 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gończy tyrolski to znakomity łowca, świetny w tropieniu zwierzyny w trudnym górskim terenie. Jego atutem jest średni rozmiar i wielka zręczność. Lubi przebywać w towarzystwie ludzi i po odpowiednim ułożeniu posłusznie słucha swego pana, choć z natu

Gończy tyrolski – historia rasy

Gończy tyrolski to rasa wyhodowana w XIX w. do polowania na zające w trudnym górzystym terenie Tyrolu w zachodniej Austrii.

Gończy tyrolski, podobnie jak austriacki, wywodzi się prawdopodobnie od dawnych psów myśliwskich, używanych przez Celtów, które rozprzestrzeniły się u podnóża Alp i w średniowieczu wykształciły różne lokalne odmiany. Któraś z tych odmian została wykorzystana do wyhodowania gończego tyrolskiego, przystosowanego specjalnie do tropienia zajęcy i lisów w śniegu pokrywającym wzgórza i góry Tyrolu.

Znakomity węch, zręczność i wytrzymałość psów myśliwskich z Tyrolu były znane i cenione już przed wiekami. W początkach XVI w. cesarz Maksymilian I używał przodków współczesnych gończych tyrolskich w czasie łowów na zające.

Hodowla gończych tyrolskich rozwinęła się w latach 60. XIX w. W 1896 r. hodowcy ogłosili pierwszy standard rasy. Austriacki klub hodowców uznał gończego tyrolskiego za osobną rasę w 1908 r. Z czasem gończe tyrolskie doczekały się też międzynarodowego uznania. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zatwierdziła dla nich standard rasy w 1996 r., a amerykański United Kennel Club uznał zarejestrował psy w 2006 r.

Gończy tyrolski to dziś dość rzadka rasa, wykorzystywana głównie w Austrii do polowania na małą i średnią zwierzynę. Gończy tyrolski umie tropić zwierzynę zarówno przed, jak i po postrzale, głosi ją dźwięcznym, donośnym szczekaniem. Umie także pochwycić mniejsze zwierzę i zaaportować swemu panu. Jest wytrwałym tropicielem i znakomicie orientuje się w terenie. Ponieważ najczęściej jest psem raczej średnich rozmiarów i bardzo zwinnym, potrafi tropić ofiarę nawet w najtrudniejszym terenie i zręcznie lawirować między korzeniami i głazami, dzięki czemu nie traci tropu.

Jak wygląda gończy tyrolski?

Gończy tyrolski to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 56 cm wysokości w kłębie i masę ok. 27 kg, najczęściej jest jednak mniejszy, ma ok. 50 cm wysokości i waży 20 kg. Wyhodowano także odmianę krótkonożną gończego tyrolskiego, ale od 1994 r. nie uznaje się jej we wzorcu rasy.

Gończy tyrolski: budowa ciała

Gończy tyrolski ma dobrze umięśnione ciało, zdolne do wydłużonego, intensywnego wysiłku. Jego sylwetka wpisuje się w prostokąt.

Pies ma kształtną, lekko wysklepioną głowę z podłużną kufą i łagodnym stopem. Oczy są spore, okrągłe, w odcieniach ciemnego brązu, osadzone pod łagodnie zarysowanymi łukami brwiowymi. Uszy są średnie, szerokie, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, mięsiste, zawieszone nieco powyżej linii oczu.

Gończy tyrolski ma mocną, suchą szyję, prosty grzbiet, opadający delikatnie w kierunku zadu, głęboką pierś, muskularne kończyny z łapami wyposażonymi w grube opuszki i dość długi, porośnięty gęstą sierścią ogon, zazwyczaj noszony nisko, lekko szablasto wygięty, i często prostujący się do poziomu w czasie pracy.

Gończy tyrolski: typ sierści

Sierść gończego tyrolskiego jest gęsta, gładka i przylegająca, z twardym podszerstkiem. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie także w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Gończy tyrolski: umaszczenie

Umaszczenie gończego tyrolskiego jest najczęściej trójkolorowe: czerwono-czarne z podpalaniem, z dopuszczanymi niedużymi plamami bieli. Spotyka się też odmianę o jednolicie płowym umaszczeniu.

Jaki charakter ma gończy tyrolski? Pan i rodzina

Gończe tyrolskie to niezależne psy, które jednak bardzo lubią towarzystwo ludzi. Mają zrównoważone, przyjazne usposobienie. Przywiązują się do swego pana i całej ludzkiej rodziny. Lubią pieszczoty i zabawy, choć na własnych warunkach.

Gończe tyrolskie to jednak przede wszystkim psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za lisem lub zającem to ich żywioł i pasja. Gończe tyrolskie potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma gończy tyrolski? Dzieci

Gończe tyrolskie wykazują duży entuzjazm do wszelkich zabaw i cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych tyrolskich z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie ogonem.

Jaki charakter ma gończy tyrolski? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gończy tyrolski dobrze dogaduje się z innymi psami.

Pies ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli gończy tyrolski wyprowadzany jest na spacery po mieście.

Jaki charakter ma gończy tyrolski? Obcy

Wobec obcych gończy tyrolski zachowuje się nieufnie. Ostrzega przed zbliżaniem się nieznajomych głośnym szczekaniem. Dlatego, choć nie wykazuje agresji, może sprawdzić się jako pies stróżujący, a przynajmniej alarmujący.

Gończy tyrolski na treningu

Gończe tyrolskie szybko się uczą i są pojętne, bywają jednak uparte i niezależne. Dlatego trening gończego tyrolskiego wymaga wprawy i cierpliwości. Na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening gończego tyrolskiego, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany gończy tyrolski to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego radosny towarzysz rodziny.

Gończy tyrolski: socjalizacja

Trening gończego tyrolskiego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy tyrolski ma być wyprowadzany w mieście.

Ponieważ gończy tyrolski jest z natury głośny – szczeka z każdego powodu i bez powodu – dobrze nauczyć go zachowywania ciszy, co jest wręcz konieczne, jeśli pies ma mieszkać blisko sąsiadów.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gończy tyrolski: metody treningowe

Trenując gończego tyrolskiego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie gończego tyrolskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Gończy tyrolski: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gończego tyrolskiego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Pies gończy, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Gończe tyrolskie dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak agility i tropienie. Ich energię można rozładować, uprawiając z nimi np. canicross czy dogtrekking.

Gończy tyrolski na spacerze

Gończy tyrolski czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać gończemu tyrolskiemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Gończy tyrolski kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Gończe tyrolskie lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą do tego zupełnie stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście gończe tyrolskie należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając gończego tyrolskiego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Gończy tyrolski dobrze znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni należy raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Sierść gończego tyrolskiego zapewnia mu do pewnego stopnia ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, a nawet sypiać w budzie, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio ocieplona. Gończy tyrolski powinien mieć też stały nieograniczony dostęp do wnętrza domu, aby nie czuł się odizolowany od ludzi.

Gończy tyrolski sam w domu

Gończy tyrolski dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa gończy tyrolski, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gończy tyrolski przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gończy tyrolski? Kupna karma

Gończy tyrolski powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gończy tyrolski ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia, o ile jest odpowiednio karmiony. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je gończy tyrolski? Dieta BARF

Gończy tyrolski chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży gończy tyrolski? Skręt żołądka

Gończy tyrolski, jak inne psy gończe, znajduje się w grupie średniego ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że gończy tyrolski nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy gończy tyrolski

Gończe tyrolskie cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u gończych tyrolskich występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gończy tyrolski żyje przeciętnie od 12 do 14 lat.

Czysty gończy tyrolski: czesanie

Sierść gończego tyrolskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty gończy tyrolski: kąpanie

Gończy tyrolski rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem albo ściereczką z irchy. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy kąpiesz gończego tyrolskiego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty gończy tyrolski: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy gończego tyrolskiego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy gończego tyrolskiego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty gończy tyrolski: zęby

Gończe tyrolskie powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gończy tyrolski: pazury

Podobnie jak innym psom, gończym tyrolskim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy tyrolski, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gończy tyrolski to idealny pies?

Gończy tyrolski to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Ponieważ niezależny charakter gończego tyrolskiego sprawia, że jego szkolenie bywa trudne, nie poleca się go na pierwszego psa. Przewodnikiem gończego tyrolskiego powinien być doświadczony myśliwy, który wie, jak okiełznać, skanalizować i wykorzystać ognisty temperament psów gończych.

Gończy tyrolski z dobrej hodowli

Gończy tyrolski, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gończym tyrolskim, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gończy tyrolski: dokumentacja

Rasowy gończy tyrolski musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gończy tyrolski?

Rasowy gończy tyrolski z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z gończym tyrolskim, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania gończego tyrolskiego wynosi ok. 120 zł.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >