Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Gończy serbski trójkolorowy: łowiecki duch w efektownym opakowaniu

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Gończy serbski trójkolorowy kocha polowanie i swojego pana, a już polowanie razem z panem to dla niego sens życia. Ma efektowną maść i wielki talent do tropienia. Czy gończy serbski trójkolorowy to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowiedz się, ja

Gończy serbski trójkolorowy – historia rasy

Gończy serbski trójkolorowy to odmiana rasy gończy serbski, zwanej pierwotnie gończy bałkański. Psy gończe od wieków towarzyszyły myśliwym, polującym na małą i dużą zwierzynę na terenach dzisiejszych Bałkanów, głównie Serbii. Pierwszy opis gończego serbskiego pochodzi z XI w. Uważa się jednak, że rasa jest dużo starsza. Być może przodkowie współczesnych gończych serbskich przybyli na tereny Serbii jeszcze przed początkiem naszej ery, wraz z kolonizatorami greckimi lub fenickimi ok. VI w. p.n.e.

Gończe serbskie trzymano przez stulecia przede wszystkim ze względu na ich umiejętności łowieckie, a nie wygląd. Z czasem więc wykształciło się wiele odmian psów o różnych wariantach wyglądu. Dopiero w 1924 r. serbscy hodowcy psów gończych ogłosili dla nich standard rasy. W 1940 r. gończy został zarejestrowany jako osobna rasa przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) pod nazwą gończy bałkański, a w 1996 r. oficjalnie zmieniono angielską nazwę rasy na Serbian Hound – gończy serbski, ponieważ to właśnie w Serbii rasa ta była i nadal jest najbardziej rozpowszechniona.

Początkowo gończe serbskie o umaszczeniu trójkolorowym uchodziły za wariant rasy gończy serbski. Jednak już w 1946 r. hodowcy zaczęli debatować nad tym, czy gończe trójkolorowe nie powinny być uznane za osobną rasę. Szybko zgodzono się, że powinny. Już na początku lat 50. XX w. gończe serbskie trójkolorowe występowały na wystawach psów jako osobna rasa. W 1961 r. FCI zarejestrowała gończe serbskie trójkolorowe, początkowo pod nazwą jugosłowiański gończy trójkolorowy, i zatwierdziła dla nich osobny standard rasy. Od 1991 r. obowiązuje nazwa gończy serbski trójkolorowy.

Współcześnie gończe serbskie trójkolorowe nadal wykorzystuje się do polowania na małą zwierzynę, np. zające i lisy, sporadycznie także na większą, jak dziki. Gończe serbskie trójkolorowe to zdolni myśliwi, umiejący tropić ofiarę po śladach krwi w różnorodnym terenie, nawet w trudnych warunkach pogodowych. Psy te najchętniej polują samodzielnie, ale umieją też współpracować w sforze. Głoszą zwierzynę, szczekając donośnie, ale w domu najczęściej zachowują się dość spokojnie i cicho.

Choć dość popularne w Serbii i krajach byłej Jugosławii, gończe serbskie trójkolorowe są bardzo rzadkie poza terenami Bałkanów. W Polsce spotyka się je niezwykle rzadko, ale można czasem trafić na internetowe oferty sprzedaży szczeniaków.

Jak wygląda gończy serbski trójkolorowy?

Gończy serbski trójkolorowy to średnich rozmiarów pies myśliwski. Osiąga 55 cm wysokości w kłębie i masę ok. 25 kg, jest więc nieco większy od swego kuzyna, gończego serbskiego (bałkańskiego).

Gończy serbski trójkolorowy: budowa ciała

Gończy serbski trójkolorowy ma silne, proporcjonalnie zbudowane ciało, zdolne do wydłużonego wysiłku.

Pies ma kształtną, nieco spłaszczoną głowę z podłużną kufą i łagodnym stopem. Oczy są nieduże, migdałowatego kształtu, w odcieniach ciemnego brązu. Uszy są spore, w kształcie trójkątów o zaokrąglonych wierzchołkach, mięsiste.

Gończy serbski trójkolorowy ma kształtną, nieco wygiętą szyję, mocny grzbiet, głęboką pierś, muskularne nogi z łapami wyposażonymi w grube opuszki i średniej długości ogon, noszony nisko, ale prostujący się do poziomu w czasie pracy, z lekko zawiniętym ku górze końcem.

Gończy serbski trójkolorowy: typ sierści

Sierść gończego serbskiego trójkolorowego jest krótka (nieco dłuższa na plecach, udach i spodzie ogona), przylegająca, gęsta i twarda w dotyku. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie w niemal każdych warunkach pogodowych.

Gończy serbski trójkolorowy: umaszczenie

Umaszczenie gończego serbskiego trójkolorowego jest intensywnie czerwone z czarnym płaszczem, siodłem i znaczeniami na skroniach oraz wierzchu ogona. Kolor biały tworzy strzałkę na głowie i czole psa, a także jednolite umaszczenie jego kufy, szyi, piersi, brzucha, wewnętrznych stron łap, dolnej części kończyn, a także spodu i końcówki ogona.

Jaki charakter ma gończy serbski trójkolorowy? Pan i rodzina

Gończe serbskie trójkolorowe przywiązują się do swego pana i lubią towarzystwo całej ludzkiej rodziny. Nie garną się za bardzo do pieszczot, ale lubią się bawić z ludźmi.

Gończe serbskie trójkolorowe to psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za lisem lub zającem to ich żywioł i pasja. Mają jednak przyjazne usposobienie i lubią ludzi, dość szybko też przekonują się do obcych. Dlatego, choć nie są to klasyczne psy kanapowe, gończe serbskie trójkolorowe dobrze sprawdzają się jako psy domowe.

Gończe serbskie trójkolorowe potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma gończy serbski trójkolorowy? Dzieci

Gończe serbskie trójkolorowe wykazują dużo cierpliwości do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, i choć lubi figle nie gorzej od innych dzieciaków, to należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy gończych serbski trójkolorowych z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo energiczny i całkiem spory pies może niechcący np. przewrócić szkraba lub smagnąć go boleśnie swym długim ogonem.

Jaki charakter ma gończy serbski trójkolorowy? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany gończy serbski trójkolorowy dobrze dogaduje się z innymi psami, ale ma też silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Gończe serbskie trójkolorowe mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi.

Jaki charakter ma gończy serbski trójkolorowy? Obcy

Wobec obcych gończy serbski trójkolorowy zachowuje się początkowo nieufnie. Z reguły ostrzega o zbliżaniu się nieznajomych głośnym szczekaniem, może więc pełnić funkcję psiego stróża.

Pies nie bywa jednak agresywny, chyba że uzna, że jego pan lub któryś z członków rodziny są zagrożeni. Stosunkowo łatwo zdobyć jego zaufanie.

Gończy serbski trójkolorowy na treningu

Gończe serbskie trójkolorowe szybko się uczą i lubią podobać się swemu panu, ale jednocześnie bywają uparte i krnąbrne, lubią wystawiać cierpliwość trenera na próbę. Trening gończego serbskiego trójkolorowego wymaga czasu i odpowiedniego podejścia, tak by pies zaczął rozumieć korzyści, jakie niesie wykonywanie poleceń.

Trening gończego serbskiego trójkolorowego wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany gończy serbski trójkolorowy to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności.

Gończy serbski trójkolorowy: socjalizacja

Trening gończego serbskiego trójkolorowego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli gończy serbski trójkolorowy ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Gończy serbski trójkolorowy: metody treningowe

Trenując gończego serbskiego trójkolorowego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie gończego serbskiego trójkolorowego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Gończy serbski trójkolorowy: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla gończego serbskiego trójkolorowego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Pies gończy, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Gończe serbskie trójkolorowe dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych, takich jak agility i tropienie, a także wymagających wytrzymałości sportach typu canicross.

Gończy serbski trójkolorowy na spacerze

Gończy serbski trójkolorowy czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać gończemu serbskie trójkolorowemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Gończy serbski trójkolorowy kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Gończe serbskie trójkolorowe lubią eksplorować otoczenie, dlatego odbiegają daleko od swego pana w czasie spaceru, a kiedy jeszcze złapią trop, tracą głowę i rzucają się w pogoń, nie zwracając uwagi na komendy właściciela. W mieście należy je więc wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając gończego serbskiego trójkolorowego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Gończy serbski trójkolorowy nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść gończego serbskiego trójkolorowego zapewnia mu do pewnego stopnia ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Pies może spędzać dużo czasu na zewnątrz, a nawet sypiać w budzie, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio ocieplona. Gończy serbski trójkolorowy powinien mieć też stały nieograniczony dostęp do wnętrza domu, aby nie czuł się odizolowany od ludzi.

Gończy serbski trójkolorowy sam w domu

Gończy serbski trójkolorowy dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć, a do tego podejmować próby ucieczki. Podwórko lub ogród, po którym hasa gończy serbski trójkolorowy, musi być odpowiednio ogrodzone wysokim parkanem lub solidną, porządnie zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli gończy serbski trójkolorowy przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je gończy serbski trójkolorowy? Kupna karma

Gończy serbski trójkolorowy powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Gończy serbski trójkolorowy ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia, o ile jest odpowiednio karmiony. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je gończy serbski trójkolorowy? Dieta BARF

Gończy serbski trójkolorowy chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy gończy serbski trójkolorowy

Gończe serbskie trójkolorowe cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Zanieczyszczenie oczu może prowadzić do zapalenia spojówek.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u gończych serbski trójkolorowych występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany gończy serbski trójkolorowy żyje przeciętnie 12 lat.

Czysty gończy serbski trójkolorowy: czesanie

Krótka sierść gończego serbskiego trójkolorowego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty gończy serbski trójkolorowy: kąpanie

Gończy serbski trójkolorowy rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Kiedy kąpiesz gończego serbskiego trójkolorowego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty gończy serbski trójkolorowy: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy gończego serbskiego trójkolorowego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy gończego serbskiego trójkolorowego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty gończy serbski trójkolorowy: zęby

Gończe serbskie trójkolorowe powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty gończy serbski trójkolorowy: pazury

Podobnie jak innym psom, gończym serbski trójkolorowym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak gończy serbski trójkolorowy, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo gończy serbski trójkolorowy to idealny pies?

Gończy serbski trójkolorowy to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Jego przyjazna natura i stosunkowo łatwe poddawanie się szkoleniu sprawiają, że jest to pies nadający się dla początkujących przewodników, ale pod warunkiem, że są oni gotowi poświęcić czas i energię na odpowiednie ułożenie pupila i zapewnianie mu mnóstwa ruchu.

Gończy serbski trójkolorowy z dobrej hodowli

Gończy serbski trójkolorowy, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad gończym serbski trójkolorowym, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Gończy serbski trójkolorowy: dokumentacja

Rasowy gończy serbski trójkolorowy musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje gończy serbski trójkolorowy?

Rasowy gończy serbski trójkolorowy z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ok. 4000 zł. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z gończym serbski trójkolorowym, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania gończego serbskiego trójkolorowego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >