Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Galerie > TOP 10 zwierząt o najsilniejszych szczękach. Wyniki robią wrażenie, nr 1 łamie kości jak zapałki
02.07.2023 17:19

TOP 10 zwierząt o najsilniejszych szczękach. Wyniki robią wrażenie, nr 1 łamie kości jak zapałki

Do kogo należą najsilniejsze szczęki w królestwie zwierząt? Pytania związane z siłą ugryzienia współcześnie żyjących drapieżników i padlinożerców setki razy przewinęły się w Internecie. Przerażeniem napawa nas perspektywa pogryzienia przez psa, a zwłaszcza przez osobniki uznawane za “rasy niebezpieczne”, które kreuje się na bestie o miażdżącym szczękościsku. Wnioski wyciągnięte przez naukowców mogą jednak zaskoczyć, gdyż psy nie znalazły się nawet w pierwszej dziesiątce zwierząt o najsilniejszych szczękach i wypadły w badaniach dosyć blado. Siła nacisku psich szczęk to blisko 150 kilogramów na centymetr kwadratowy. Dla porównania człowiek gryzie z siłą około trzykrotnie mniejszą. Zatem jakie stworzenia wyprzedziły czworonogi i jaki gatunek stanął na podium? Zestawienie pozwala na lepsze wyobrażenie, jak silne są szczęki zwierząt, które zamieszkują naszą planetę. Lepiej na własnej skórze nie próbować przekonywać się o sile uścisku ich szczęk, bo na pewno nie będzie to przyjemne doświadczenie.

Z jaką siłą gryzą zwierzęta?
Z jaką siłą gryzą zwierzęta? źródło: unsplash/Joshua Hoehne, pixabay/shahart

Slajd 1 z 9

Czy wyłącznie drapieżniki budzą przerażenie wśród osobników na niższym szczeblu łańcucha pokarmowego? Bynajmniej. Okazuje się, że roślinożercy też mogą pochwalić się szczękami “ze stali”, które bez problemu skruszyłyby kości swoich naturalnych wrogów. Uważa się, że hipopotam jest najpotężniejszym pod względem ugryzienia wegetarianinem na naszej planecie. 

Zwierzęta zamieszkujące okolice słodkowodnych jezior i dużych rzek na terenie Afryki potrafią rozwierać paszczę na 180 stopni, a więc do szerokości jednego metra. Strach pomyśleć, co stałoby się z nieszczęśnikiem, który przy rozdziawieniu paszczy znalazłby się w nieodpowiednim miejscu i czasie. 

Slajd 2 z 9

Tytuł najsilniejszych szczęk w świecie świecie z pewnością nie należy do króla sawanny, co nie zmienia faktu, iż lew afrykański kąsa swoje ofiary z maksymalną mocą 560 kg i jednym kłapnięciem mógłby spałaszować nas niczym kanapkę. Ciekawostką jest, iż spośród wielkich kotów najsilniejszymi szczękami został obdarzony jaguar, o którym więcej w dalszej części zestawienia.

Slajd 3 z 9

Podgatunek niedźwiedzia brunatnego również może pochwalić się ogromną siłą nacisku szczęki, jednak zaskoczeniem może fakt, iż od grizzli silniejsze są niedźwiedzie polarne - siła ugryzienia “białego misia" to 84 kgf/cm². Zwierzęta zamieszkujące Arktykę mają zęby przystosowane do specyfiki zajmowanych terenów, dzięki czemu z większą łatwością radzą sobie z roślinami oraz upolowanymi zwierzętami o grubej pokrywie futra i tłuszczu.

Slajd 4 z 9

Kto by pomyślał, że w zestawieniu znajdą się chichotliwe stworzenia z “Króla lwa”? Hieny są wszechstronnymi drapieżnikami, które cechuje oportunizm w zdobywaniu pokarmu połączony z przezwyciężeniem ewentualnych obaw przed innymi drapieżnikami. Zęby i szczęki tych zwierząt przystosowane są do gryzienia i miażdżenia kości, stąd zazwyczaj polują na duże zwierzęta, takie jak antylopy, jelenie i bawoły, co dodatkowo czyni je idealnymi padlinożercami. 

Slajd 5 z 9

Tygrys bengalski w wielu kulturach uznawany jest za symbol siły, niezależności i odwagi - i nic w tym dziwnego. Króla dżungli, a zarazem posiadacza najdłuższych kłów wśród wielkich kotów nie mogło zabraknąć na liście najsilniejszych szczęk. 

Mało kto jednak wie, że prehistoryczny tygrys szablozębny, któremu nazwę tą nadano z powodu posiadania bardzo wielkich kłów, gryzł słabiej od współczesnych wielkich kotów, a nawet niektórych ras psów. 

Slajd 6 z 9

Zwierzęta, które w animacji studia Walta Disneya pt. “Tarzan” odegrały kluczową rolę w wychowaniu małego chłopca porzuconego w dżungli, są uzbrojone nie tylko w mocne zęby, ale też wyjątkowo silne mięśnie szyi, karku i szczęk. Chociaż dieta goryli składa się głównie z roślin, od siły szczęki zależą ich szanse na przetrwanie, a przede wszystkim pozycja w stadzie. 
 

Slajd 7 z 9

Drapieżnik o cętkowanym futrze ma potężną głowę i wyjątkowo silną szczękę. Nic zatem dziwnego, że jaguar dysponuje najsilniejszym wśród kotowatych ugryzieniem. Potrafi wygenerować siłę równą ciężarowi 910 kg, co oznacza, że siła jego ugryzienia jest dwukrotnie większa od lwa i dziewięciokrotnie od człowieka! Dziurawienie skorup żółwi i pancerzy aligatorów to dla jaguara chleb powszechni, nie wspominając nawet o przegryzaniu się przez czaszkę upolowanej ofiary.

Slajd 8 z 9

Film “Szczęki” to niewątpliwie przełom w kinie sensacyjnym, ale niestety dzieło Stevena Spielberga jest odpowiedzialne za czarny PR pod adresem rekinów, a zwłaszcza żarłaczy białych. W historii o rybach-ludojadach jest jednak ziarno prawdy, a mianowicie potężna siła tytułowych szczęk. W 2008 roku na podstawie rentgenowskich zdjęć czaszek rekinów wyliczono, iż szczęki rekina są 300 razy silniejsze od ludzkich.

Są to największe drapieżne gatunki ryb na świecie, a zarazem najsilniejsze pod względem nacisku szczęk stworzenia morskie. Ich szczęki skrywają 300 ząbkowanych trójkątnych zębów, które są ułożone w rzędy i wymieniane przez cały okres życia. Każdy z zaostrzonych zębów może urosnąć do około 6 cm długości, czyniąc je zabójcami doskonałymi.

Slajd 9 z 9

Krokodyl różańcowy to monstrualnych rozmiarów gad, którego klasyfikuje się jako najliczniej występującego przedstawiciela rzędu krokodyli. Dodatkowo przypada mu miano największego współcześnie żyjącego gada, a także największego drapieżnika na lądzie i rzekach całego świata. Imponujące, nieprawdaż?

Krokodyle różańcowe dysponują wielką siłą zgryzu. Osobnik mierzący ponad 5 metrów potrafi ugryźc z siłą 1,1 tony/cm². Nikogo zatem nie powinny dziwić ostrożność pracowników parków narodowych, na których terenie umieszczane są znaki ostrzegające ludzi przed atakami ze strony tych nieustępliwych stworzeń.

Ponadto dr Gregory Erickson, anatom i paleobiolog Stanowego Uniwersytetu Florydy ustalił, iż krokodyle “odziedziczyły” nieprawdopodobnie silny nacisk szczęk od swoich dalekich przodków krokodyli, czyli dinozaurów. Z jego wyliczeń wynika, iż Tyrannosaurus rex potrafił zacisnąć szczękę z siłą około 8000 PSI, czyli 562 kgf/cm². 

Tagi: Zwierzęta