Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Fryzyjski pies dowodny: myśliwy w owczym futrze
Emil Hoff
Emil Hoff 26.01.2021 01:00

Fryzyjski pies dowodny: myśliwy w owczym futrze

Piesek przed
Piesek przed

Fryzyjski pies dowodny – historia rasy

Fryzyjski pies dowodny wywodzi się najpewniej od starej rasy psów przeznaczonych do polowania na wydry i tchórze. W Holandii nazywany jest „wetterhoun”, czyli po prostu pies wodny.

Rasa wywodzi się z Fryzji, krainy historycznej, rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. W ciągu wieków holenderskie psy wodne krzyżowano z innymi rasami, uzyskując różne odmiany i typy zwierząt. Zwierzęta służyły farmerom, rolnikom i myśliwym jako towarzysze polowań, strażnicy domów i nadzorcy bawiących się dzieci.

Kiedy psy wodne niemal wyginęły w Holandii w czasie II wojny światowej, zaistniała potrzeba odbudowy rasy. Hodowcy uznali, że typ fryzyjski jest stosunkowo najbliższy pierwotnej postaci rasy, i na podstawie psów fryzyjskich właśnie sporządzili standard. W 1942 r. holenderski Kennel Club uznał fryzyjskiego psa dowodnego za osobną rasę, a w 1959 r. to samo uczyniła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna – FCI.

Fryzyjski pies dowodny to wyżeł. Wyżły to psy myśliwskie, których zadanie najczęściej polega na płoszeniu i wskazywaniu zwierzyny. Wskazują, przyjmując specjalną pozę, tzw. stójkę. Pies w stójce przypomina strzałkę skierowaną wprost na kryjącą się w zaroślach ofiarę: ciało wyżła napręża się, ogon tworzy z grzbietem jedną linię, pysk wskazuje dokładnie, gdzie ukrywa się ofiara, często jedna z przednich łap zgina się w kolanie i unosi. Pies wskazuje zwierzynę, dopóki nie dopędzi go myśliwy, by ustrzelić zdobycz.

Wyżły wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie dzieli się je a dwie duże grupy: wyżły brytyjskie i kontynentalne. Fryzyjski pies dowodny to rasa holenderskich wyżłów kontynentalnych.

Fryzyjskie psy dowodne mogą pracować na otwartym polu i w wodzie. Polują głównie na mniejsze zwierzęta, historycznie wydry, dziś raczej na ptactwo wodne. Są bardzo wytrzymałe i wszechstronnie utalentowane: potrafią tropić, płoszyć, wskazywać i aportować zwierzynę.

Fryzyjski pies dowodny to rasa bardzo rzadka poza granicami Holandii.

Jak wygląda fryzyjski pies dowodny?

Fryzyjski pies dowodny to średnich rozmiarów wyżeł. Osiąga 58 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Fryzyjski pies dowodny: budowa ciała

Fryzyjski pies dowodny jest proporcjonalny i muskularny. Ma sporą głowę, kufę z łagodnie zaznaczonym stopem i suchymi wargami. Oczy są nieduże, o dość charakterystycznym kształcie, nadającym psu nieco ponury wyraz, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, szerokie i zwisające, porośnięte gęstym włosiem.

Fryzyjski pies dowodny ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest dość krótki, zawinięty i ściśle przylegający do grzbietu.

Fryzyjski pies dowodny: typ sierści

Sierść fryzyjskiego psa dowodnego jest średniej długości, gęsta, dwuwarstwowa, w dotyku tłustawa. Na całym ciele, z wyjątkiem głowy i kończyn, tworzy loczki, co sprawia, że pies przypomina nieco szczekającą owcę. Sierść daje fryzyjskiemu psu wodnemu dobrą ochronę przed zimnem i jest nieprzemakalna, co pozwala mu swobodnie polować na zwierzynę wodną.

Tagi: Polska