Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Fryzyjski pies dowodny: myśliwy w owczym futrze

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Fryzyjski pies dowodny przypomina wyglądem owcę – to przez sierść tworzącą gęste loczki. Z charakteru to jednak nieustępliwy łowca i nieustraszony obrońca rodziny. Kocha swego pana, długie spacery i sport, jednak to łowy są jego pasją i powołaniem.

Fryzyjski pies dowodny – historia rasy

Fryzyjski pies dowodny wywodzi się najpewniej od starej rasy psów przeznaczonych do polowania na wydry i tchórze. W Holandii nazywany jest „wetterhoun”, czyli po prostu pies wodny.

Rasa wywodzi się z Fryzji, krainy historycznej, rozciągającej się wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. W ciągu wieków holenderskie psy wodne krzyżowano z innymi rasami, uzyskując różne odmiany i typy zwierząt. Zwierzęta służyły farmerom, rolnikom i myśliwym jako towarzysze polowań, strażnicy domów i nadzorcy bawiących się dzieci.

Kiedy psy wodne niemal wyginęły w Holandii w czasie II wojny światowej, zaistniała potrzeba odbudowy rasy. Hodowcy uznali, że typ fryzyjski jest stosunkowo najbliższy pierwotnej postaci rasy, i na podstawie psów fryzyjskich właśnie sporządzili standard. W 1942 r. holenderski Kennel Club uznał fryzyjskiego psa dowodnego za osobną rasę, a w 1959 r. to samo uczyniła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna – FCI.

Fryzyjski pies dowodny to wyżeł. Wyżły to psy myśliwskie, których zadanie najczęściej polega na płoszeniu i wskazywaniu zwierzyny. Wskazują, przyjmując specjalną pozę, tzw. stójkę. Pies w stójce przypomina strzałkę skierowaną wprost na kryjącą się w zaroślach ofiarę: ciało wyżła napręża się, ogon tworzy z grzbietem jedną linię, pysk wskazuje dokładnie, gdzie ukrywa się ofiara, często jedna z przednich łap zgina się w kolanie i unosi. Pies wskazuje zwierzynę, dopóki nie dopędzi go myśliwy, by ustrzelić zdobycz.

Wyżły wywodzą się z Półwyspu Iberyjskiego. Obecnie dzieli się je a dwie duże grupy: wyżły brytyjskie i kontynentalne. Fryzyjski pies dowodny to rasa holenderskich wyżłów kontynentalnych.

Fryzyjskie psy dowodne mogą pracować na otwartym polu i w wodzie. Polują głównie na mniejsze zwierzęta, historycznie wydry, dziś raczej na ptactwo wodne. Są bardzo wytrzymałe i wszechstronnie utalentowane: potrafią tropić, płoszyć, wskazywać i aportować zwierzynę.

Fryzyjski pies dowodny to rasa bardzo rzadka poza granicami Holandii.

Jak wygląda fryzyjski pies dowodny?

Fryzyjski pies dowodny to średnich rozmiarów wyżeł. Osiąga 58 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg.

Fryzyjski pies dowodny: budowa ciała

Fryzyjski pies dowodny jest proporcjonalny i muskularny. Ma sporą głowę, kufę z łagodnie zaznaczonym stopem i suchymi wargami. Oczy są nieduże, o dość charakterystycznym kształcie, nadającym psu nieco ponury wyraz, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, szerokie i zwisające, porośnięte gęstym włosiem.

Fryzyjski pies dowodny ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest dość krótki, zawinięty i ściśle przylegający do grzbietu.

Fryzyjski pies dowodny: typ sierści

Sierść fryzyjskiego psa dowodnego jest średniej długości, gęsta, dwuwarstwowa, w dotyku tłustawa. Na całym ciele, z wyjątkiem głowy i kończyn, tworzy loczki, co sprawia, że pies przypomina nieco szczekającą owcę. Sierść daje fryzyjskiemu psu wodnemu dobrą ochronę przed zimnem i jest nieprzemakalna, co pozwala mu swobodnie polować na zwierzynę wodną.

Fryzyjski pies dowodny: umaszczenie

Umaszczenie fryzyjskiego psa dowodnego najczęściej jest jednolicie czarne lub brązowe, czarno- lub brązowo-białe, czasem z białym tickingiem.

Jaki charakter ma fryzyjski pies dowodny? Pan i rodzina

Fryzyjskie psy dowodne to niezależne, dumne i uparte zwierzęta. Kochają swego pana i rodzinę, ale mają silny instynkt obronny, który w połączeniu z pewną dozą agresji czyni z nich dobrych stróżów, ale też dość wymagających domowych pupili. Okiełznanie charakteru fryzyjskiego psa dowodnego może nie być łatwe, ale raz ułożony, zwierzak stanie się nieocenioną pomocą na polowaniu i wiernym towarzyszem rodziny.

Fryzyjskie psy dowodne to przede wszystkim psy myśliwskie. Uwielbiają tropienie, a gonitwa za zającem czy ptakiem to ich żywioł i pasja. Fryzyjskie psy dowodne potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem.

Jaki charakter ma fryzyjski pies dowodny? Dzieci

Fryzyjskie psy dowodne nie przepadają za typowymi psimi zabawami, ale wykazują dużo cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. Zirytowany, fryzyjski pies dowodny przerwie zabawę i odejdzie na bok, nigdy jednak nie zaatakuje dziecka.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, a więc należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy fryzyjskich psów dowodnych z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo pies może niechcący np. przewrócić szkraba. Zasadniczo jednak to raczej fryzyjskie psy dowodne należy chronić przed zbyt namolnymi dziećmi, a nie dzieci przed psami.

Jaki charakter ma fryzyjski pies dowodny? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany fryzyjski pies dowodny dobrze dogaduje się z innymi psami.

Fryzyjski pies dowodny ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Fryzyjskie psy dowodne mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi. Ich tolerancja ogranicza się jednak najczęściej tylko do zapoznanego kota domowego i nie obejmuje obcych zwierząt, które podejrzanie przypominają wyżłom lisy lub wiewiórki.

Jaki charakter ma fryzyjski pies dowodny? Obcy

Wobec obcych fryzyjski pies dowodny zachowuje się nieufnie. Informuje o zbliżaniu się nieznajomych głośnym szczekaniem. Będzie też pilnował swej rodziny i terytorium. Jeśli uzna, że coś im zagraża, rzuci się do ataku. Dlatego fryzyjski pies dowodny to dobry stróż i obrońca.

Fryzyjski pies dowodny na treningu

Fryzyjskie psy dowodne szybko się uczą, są jednak z natury niezależne i uparte. Czasem trzeba się postarać, by skłonić je do zwrócenia uwagi na trenera. Urażone, mogą wprost odmówić wykonywania poleceń. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening fryzyjskiego psa dowodnego, jak każdego psa myśliwskiego, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany fryzyjski pies dowodny to nieoceniony pomocnik myśliwego, niezmordowany tropiciel o dużej inteligencji i samodzielności, a do tego wierny towarzysz i obrońca całej rodziny.

Fryzyjski pies dowodny: socjalizacja

Trening fryzyjskiego psa dowodnego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, trymowanie i strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli fryzyjski pies dowodny ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Fryzyjski pies dowodny: metody treningowe

Trenując fryzyjskiego psa dowodnego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie fryzyjskiego psa dowodnego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Fryzyjski pies dowodny: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla fryzyjskiego psa dowodnego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Wyżeł, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Fryzyjskie psy dowodne dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych sprawdzających węch, takich jak tropienie i mantrailing. Nadmiar energii mogą rozładować, uprawiając np. canicross.

Fryzyjski pies dowodny na spacerze

Fryzyjski pies dowodny czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać fryzyjskiemu psu dowodnemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Fryzyjski pies dowodny kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Kocha wodę i nie przepuszcza okazji, by potaplać się w strumieniu czy jeziorku. Pies chętnie będzie też towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Fryzyjskie psy dowodne lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście fryzyjskie psy dowodne należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając fryzyjskiego psa dowodnego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Fryzyjski pies dowodny nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść fryzyjskiego psa dowodnego zapewnia mu ochronę przed zimnem.

Fryzyjski pies dowodny sam w domu

Fryzyjski pies dowodny dobrze znosi czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa fryzyjski pies dowodny, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli fryzyjski pies dowodny przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je fryzyjski pies dowodny? Kupna karma

Fryzyjski pies dowodny powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Fryzyjski pies dowodny ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je fryzyjski pies dowodny? Dieta BARF

Fryzyjski pies dowodny chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży fryzyjski pies dowodny? Skręt żołądka

Fryzyjski pies dowodny znajduje się w grupie średniego ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że fryzyjski pies dowodny nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy fryzyjski pies dowodny

Fryzyjskie psy dowodne cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, odnoszone w czasie buszowania z nosem w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u fryzyjskich psów dowodnych występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany fryzyjski pies dowodny żyje przeciętnie od 12 do 14 lat.

Czysty fryzyjski pies dowodny: czesanie

Sierść fryzyjskiego psa dowodnego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny.

Czysty fryzyjski pies dowodny: kąpanie

Fryzyjski pies dowodny rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kąpiel to w przypadku fryzyjskiego psa dowodnego ostateczność. To dlatego, że szampon usuwa z włosa okrywowego psa ochronną warstwę łoju, co odbiera mu na pewien czas właściwości wodoodporne.

Kiedy już kąpiesz fryzyjskiego psa dowodnego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty fryzyjski pies dowodny: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy fryzyjskiego psa dowodnego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy fryzyjskiego psa dowodnego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty fryzyjski pies dowodny: zęby

Fryzyjskie psy dowodne powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty fryzyjski pies dowodny: pazury

Podobnie jak innym psom, fryzyjskim psom dowodnym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak fryzyjski pies dowodny, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo fryzyjski pies dowodny to idealny pies?

Fryzyjski pies dowodny to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Ponieważ fryzyjski pies dowodny może przejawiać zachowania agresywne, a do tego jest dość trudny w treningu, nie nadaje się na pierwszego psa. Wymaga doświadczonego przewodnika który będzie umiał okiełznać i skanalizować jego temperament.

Fryzyjski pies dowodny z dobrej hodowli

Fryzyjski pies dowodny, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad fryzyjskim psem dowodnym, ale też sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Fryzyjski pies dowodny: dokumentacja

Rasowy fryzyjski pies dowodny musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje fryzyjski pies dowodny?

Rasowy fryzyjski pies dowodny z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować nieco poniżej 1000 euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te tylko sporadycznie pojawiają się w ofertach polskich hodowli. Kto chce polować z fryzyjskim psem dowodnym, najczęściej musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania fryzyjskiego psa dowodnego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >