Swiatzwierzat.pl
Foxhound amerykański: jankeski pies na lisy

Pixabay.com

Foxhound amerykański: jankeski pies na lisy

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Foxhound amerykański to nowsza – niektórzy powiedzieliby, że ulepszona – wersja rasy angielskiej. To silne, wytrzymałe i inteligentne psy o przyjaznym usposobieniu. Znakomicie nadają się do pracy, ale jako psy rodzinne mogą sprawiać pro

Foxhound amerykański – historia rasy

Kiedy w XVI w. populacja jeleni w Anglii spadła, angielska szlachta, rozmiłowana w polowaniach na dziką zwierzynę, postanowiła przerzucić się na lisy. Potrzebowała do tego odpowiednich psów. Wyhodowano więc foxhounda angielskiego – osa zręcznego, inteligentnego, wytrzymałego i bardzo zawziętego, w sam raz do polowań na szybkie i sprytne lisy.

W 1650 r. angielski szlachcic Robert Brooke przypłynął do Ameryki i objął stanowisko gubernatora kolonii Maryland. Sprowadził ze sobą swoje psy, angielskie foxhoundy, żeby sprawdzić, czy amerykańskie lisy są równie cwane, co ich krewniacy z drugiej strony Atlantyku. Te właśnie psy dały początek kilku ważnym liniom amerykańskich psów gończych.

Mniej więcej sto lat później psy z linii Brooke’a służyły wiernie Jerzemu Waszyngtonowi. Kiedy amerykański przywódca otrzymał kilka foxhoundów francuskich i gończych gaskońskich w prezencie od francuskiego markiza de Lafayette, skrzyżował te psy z posiadanymi wcześniej foxhoundami angielskimi. Uważa się, że od tych krzyżówek – niekoniecznie konkretnie z hodowli Waszyngtona, ale z terenów kolonii Virginia i Maryland, (poza tym po co psuć dobrą legendę?) – wywodzi się właśnie foxhound amerykański, stanowiący mieszankę krwi ogarów angielskich i francuskich.

Foxhoundy amerykańskie szybko stały się ulubionymi psami wyższych sfer, używanymi do polowań na lisy. Z czasem hodowcy z USA skrzyżowali je jeszcze z foxhoundami irlandzkimi, przydając swym psom jeszcze więcej siły i prędkości. Inną cechą charakterystyczną foxhounda amerykańskiego jest donośne i melodyjne głoszenie zwierzyny, znakomicie sprawdzające się w czasie polowania i brzmiące szczególnie imponująco, gdy psy gnają za ofiarą w sforze, ale przeszkadzające raczej w trzymaniu foxhoundów w mieście.

W 1886 r. rasa foxhound amerykański została zarejestrowana przez American Kennel Club (AKC). Dziś foxhoundy są dumą amerykańskich hodowców. Uznaje się kilka odmian tych psów, nazwanych od nazwisk hodowców, m.in. Walker (najpopularniejsza), Goodman i Trigg.

Współcześnie foxhoundy nadal chętnie wykorzystywane są przez myśliwych. Rasa odnosi też sukcesy na wystawach psów, na których prezentowane są szczególnie okazałe osobniki.

Foxhound amerykański to rasa bardzo rzadko spotykana w Europie i niemal niespotykana w Polsce.

Foxhound amerykański – budowa ciała

Foxhound amerykański to sporych rozmiarów pies gończy. Osiąga 61 cm wysokości w kłębie i maskę ok. 36 kg. Z wyglądu bardzo przypomina swego kuzyna, foxhounda angielskiego, choć przedstawiciele rasy amerykańskiej bywają odrobinę więksi. Poszczególne odmiany foxhounda mogą nieco różnić się detalami, podobieństwo do rasy angielskiej jest jednak zasadnicze.

Foxhound amerykański to pies smukły i muskularny, o proporcjonalnej budowie. Ma podłużną, nieco wysklepioną głowę sporych rozmiarów, o kufie w kształcie łagodnego klina, z delikatnym stopem. Oczy są spore, okrągłe, ciemnoorzechowe. Uszy – typowe u psów gończych – są duże, dość szerokie, nisko osadzone i zwisające mniej więcej przy krawędzi szczęki. Foxhound amerykański ma smukłą, suchą szyję, głęboką pierś, mocny i sprężysty grzbiet, muskularne lędźwie i średniej długości prosty ogon, noszony nad grzbietem, lekko zawinięty na końcu. Jego kończyny są mocne i sprawne, a łapy nieco przypominają lisie.

Foxhound amerykański – typ sierści

Sierść foxhounda amerykańskiego jest krótka lub średniej długości, ściśle przylegająca i dość twarda.

Foxhound amerykański – umaszczenie

Umaszczenie foxhounda amerykańskiego najczęściej jest trójkolorowe, białe z brązowymi i czarnymi plamami na głowie, uszach, grzbiecie, łapach i u nasady ogona. Symetryczność plam barwnych jest ceniona u psów wystawowych. W zasadzie jednak każdy kolor umaszczenia foxhounda amerykańskiego jest dopuszczalny.

Jaki charakter ma foxhound amerykański?

Foxhound amerykański to pies najchętniej polujący w sforze. Potrzebuje mnóstwa ruchu, jest bardzo wytrzymały. Ma też niezależny charakter, co pomaga mu w polowaniu w dzikich ostępach, ale może stanowić utrudnienie w czasie szkolenia.

Foxhound amerykański ma przyjazne usposobienie i lubi podobać się swemu panu i rodzinie. Przywiązuje się mocno do swego pana i jest mu bezwzględnie oddany. Bardzo lubi towarzystwo ludzi i bliskość rodziny, świetnie też dogaduje się z innymi psami, a nawet zwierzętami gospodarskimi, jak konie czy krowy. Koty – być może z uwagi na podobieństwo niektórych ras do lisów – często jednak stanowią obiekt napaści foxhoundów i lepiej, by zwierzaki nie wchodziły sobie w paradę.

Foxhound amerykański wyjątkowo łagodnie obchodzi się z dziećmi, którym chętnie towarzyszy w zabawach. Ponieważ jednak jest to dość duży i bardzo energiczny pies, zabawy małych dzieci z foxhoundem amerykańskim powinny być nadzorowane przez dorosłych. Zwierzę może niecących np. przewrócić dziecko lub chlasnąć je ogonem.

Foxhound amerykański ma bardzo silny instynkt łowny i może rzucić się za przyuważonym kątem oka lub wyniuchanym kątem nosa zwierzątkiem – ptakiem, wiewiórką, obcym kotem itp. Foxhound amerykański wymaga więc uważnego przewodnika, zwłaszcza jeśli jest wyprowadzany w mieście, pełnym obcych zwierząt i bodźców, które mogą wywołać u psa różne, czasem niespodziewane reakcje.

Wobec obcych foxhound amerykański bywa nieśmiały i podejrzliwy. Czasem czuje się niepewnie w nowych miejscach, a obce osoby i zwierzęta obszczekuje, nigdy jednak nie okazuje agresji wobec ludzi bez potrzeby. Obcy nie powinni podchodzić do psa zbyt szybko bez odpowiedniego zapoznania, bo może ugryźć. Foxhound amerykański, po odpowiednim szkoleniu, nadaje się na psa obronnego, ponieważ przejawia instynkt terytorialny i lubi szczekać na obcych.

Foxhound amerykański szczeka chętnie i właściwie przy każdej okazji. U psów polujących donośne głoszenie zwierzyny to zaleta, u psów domowych jednak może się uprzykrzać. Dlatego foxhoundy amerykańskie, przeznaczone do życia np. na osiedlach domków jednorodzinnych, często trenuje się tak, by zredukować nadmierne szczekanie.

Foxhound amerykański nie powinien żyć w ciasnym mieszkaniu. Jego żywiołem jest łono natury i otwarta przestrzeń. Idealnym otoczeniem dla foxhounda amerykańskiego jest wiejski dom z solidnie ogrodzonym podwórzem i ogrodem.

Foxhound amerykański na treningu

Foxhound amerykański jest z natury niezależny i dość krnąbrny. Nigdy nie jest w pełni posłuszny swemu panu i lubi czasem testować jego cierpliwość, wyczyniając figle i psikusy. Jednocześnie to pies, który kocha pracę i lubi podobać się ludziom. Dlatego, choć jest dość trudny w szkoleniu, warto się postarać. Odpowiednio ułożony foxhound amerykański to jeden z najlepszych psów myśliwskich, o wielkiej sprawności fizycznej, pojętności, umiejętności samodzielnego działania, w dodatku obdarzony łagodnym usposobieniem.

Foxhound amerykański – socjalizacja

Foxhound amerykański jest zdolny do wykonywania różnego rodzaju prac, wymaga jednak odpowiedniego treningu. Trening powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie. Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów. Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, jeśli foxhound amerykański ma być wyprowadzany w mieście.

Jeśli nie masz czasu na odpowiednie wychowanie foxhounda amerykańskiego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Foxhound amerykański – praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych. Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla foxhounda amerykańskiego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna.

Foxhound amerykański potrzebuje mnóstwa aktywności fizycznej. Dobrze sprawdza się w psich konkurencjach wymagających siły i wytrzymałości, jak canicross czy dogtrekking.

Foxhound amerykański może być poddany próbom pracy. Przejście prób pracy jest konieczne, by foxhound amerykański otrzymał dyplom użytkowości, który pozwala wystawiać psa do międzynarodowych konkursów piękności. Okazją do przejścia przez psa prób pracy są konkursy, organizowane przez Polski Związek Łowiecki. Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest posiadanie przez psa rodowodu. Próby pracy, a po nich trudniejsze zawody konkursowe, sprawdzają u psa umiejętność tropienia, zachowanie przy zwierzynie i posłuszeństwo.

Foxhound amerykański – metody szkoleniowe

Trenując foxhounda amerykańskiego należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Nagrodą może być pochwała, smakołyk lub chwila ulubionej zabawy. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Foxhound amerykański na spacerze

Foxhound amerykański z reguły czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, towarzystwo zapewniają mu inne psy i zwierzęta gospodarcze, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Posokowce z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście. Foxhound amerykański nie nadaje się do życia w mieszkaniu, nie powinien też być sam – najlepiej trzymać parkę psów.

Należy poświęcać foxhound amerykańskiemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Foxhound amerykański kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia bawić się w aportowanie, a im dalej ciśnięta piłka, tym lepiej. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej albo konnej. Nic jednak nie zastąpi mu prawdziwego polowania w sforze.

Foxhound amerykański lubi eksplorować otoczenie, odbiegając daleko od swego pana w czasie spaceru. W mieście należy go więc wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając foxhounda amerykańskiego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów. Instynkt łowiecki psów tej rasy jest bardzo silny.

Foxhound amerykański dobrze znosi warunki atmosferyczne. W szczególnie upalne dni należy jednak ograniczyć mu aktywność, by się nie przegrzał, a zimą nie zawadzi założenie mu ocieplającego kubraczka na wypad do lasu. Foxhound amerykański sam z siebie zawsze chętnie pogna na dwór, niezależnie od pogody, dlatego to właściciel powinien w tej kwestii myśleć za psa.

Foxhound amerykański sam w domu

Foxhound amerykański to pies bardzo przyjazny i towarzyski, wyhodowany do polowania w sforze. Trudno mu się obyć bez towarzystwa ukochanego pana, innych ludzi i psów. Pozostawiony zbyt długo sam sobie, foxhound amerykański przeżywa silny stres, który rozładowuje, wyjąc przeraźliwie, gryząc meble, drąc poduszki i zrywając zasłony. Osamotniony foxhound amerykański może też próbować ucieczki.

By uniknąć demolki, należy zapewnić foxhoundowi amerykańskiemu stałe towarzystwo. Nie powinien być jedynym psem w domu – inny czworonożny towarzysz zapewni mu lepsze samopoczucie. Jeśli pies musi zostać sam w domu, najlepiej zostawić włączony telewizor, by dobywające się z odbiornika ludzkie głosy wpływały kojąco na naszego pupila. Dobrze też zostawić mu do dyspozycji ulubione zabawki, a także prze wyjściem poczęstować go ulubionym kąskiem.

Jeśli foxhound amerykański szczególnie źle znosi nawet niedługie rozstania ze swym panem, być może dobrym pomysłem będzie zaprowadzenie go do psiego behawiorysty, który pomoże ustalić przyczynę lęków u naszego zwierzaka.

Co je foxhound amerykański? Kupna karma

Foxhound amerykański powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców. Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze czy słodziki.

Foxhound amerykański ma spory apetyt, a do tego przejawia tendencję do tycia. Dlatego należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Co je foxhound amerykański? Dieta BARF

Foxhound amerykański chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny. Stosując dietę BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food) trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy foxhound amerykański

Foxhound amerykański cieszy się dobrym zdrowiem. Zdarzają się u tych psów przypadki dysplazji stawów biodrowych i choroby oczu – najczęściej mechaniczne urazy, bo foxhound amerykański z natury lubi węszyć w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Zanieczyszczenie oczu może prowadzić do zapalenia spojówek lub trzeciej powieki.

Foxhoundy amerykańskie miewają także problemy z krzepnięciem krwi – tzw. trombocytopenię.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie, zwłaszcza w przypadku chorób nerek.

Zadbany foxhound amerykański żyje od 10 do 12 lat.

Czysty foxhound amerykański – czesanie

Krótka sierść foxhounda amerykańskiego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty foxhound amerykański – kąpiel

Foxhound amerykański rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub polowaniu albo też przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Kiedy kąpiesz foxhounda amerykańskiego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumowa matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli. Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie jego oklapłych uszu.

Czysty foxhound amerykański – czyszczenie uszu, nosa i oczu

Szczególnej pielęgnacji wymagają uszy foxhounda amerykańskiego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy foxhounda amerykańskiego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt. W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa użyj soli fizjologicznych lub po prostu letniej wody.

Czysty foxhound amerykański – czyszczenie zębów

Foxhound amerykański miewa problemy z kamieniem nazębnym, dlatego należy regularnie czyścić mu zęby lub podawać smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty foxhound amerykański – przycinanie pazurów

Podobnie jak innym psom, foxhoundom amerykańskim należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo foxhound amerykański to idealny pies?

Foxhound amerykański to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe. Nie nadaje się więc dla osób starszych i zbyt zapracowanych, by poświęcić psu odpowiednio dużo uwagi.

Chociaż foxhound amerykański jest z natury przyjazny, a jego trening przebiega dość sprawnie, tak aktywny pies raczej nie nadaje się dla początkujących trenerów. Jego opiekun powinien być doświadczonym przewodnikiem, który umie poskromić psi entuzjazm i odpowiednio skanalizować niespożytą energię ogarów myśliwskich.

Foxhound amerykański z dobrej hodowli

Foxhound amerykański, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania. Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad foxhoundem amerykańskim, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Dobrzy hodowcy niechętnie sprzedają psy w okresie świątecznym, zwłaszcza na prezent dla kogoś innego. Kupno psa powinno być przemyślaną decyzją, a nie efektem kaprysu czy impulsu. Wiąże się z nim przecież duża odpowiedzialność za zwierzaka, który przywiąże się do swego nowego pana całym sercem na kolejnych kilkanaście lat swego życia.

Rasowy foxhound amerykański musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje foxhound amerykański?

Foxhound amerykański to mało znana w Polsce i Europie rasa, dlatego nie sposób ustalić średniej ceny za szczenięta. Najczęściej entuzjaści rasy muszą sprowadzać pieski z hodowli zagranicznych wedle obcych cenników. Rasowy foxhound amerykański może kosztować – w przeliczeniu – nawet kilkanaście tysięcy zł, dlatego tym większą wagę należy przywiązać do kupowania szczeniąt tylko od sprawdzonych, renomowanych hodowców.

Miesięczny koszt utrzymania foxhounda amerykańskiego wynosi ok. 150 zł.

Podobne artykuły

robaki u psa

Psy

Zabezpiecz swojego psa (i siebie) przed robakami!

Czytaj więcej >
Pies porzucony w worku

Psy

Wrzucił psa do worka i obciążył gruzem. Seryjny oprawca zwierząt pilnie poszukiwany

Czytaj więcej >
Potrącony pies

Psy

Kierowca śmiertelnie potrącił psa i uciekł z miejsca zdarzenia. Czy odpowie za swoje czyny?

Czytaj więcej >
diesel śmierć

Psy

Diesel zachorował na raka. Właściciel towarzyszył mu do ostatniej chwili

Czytaj więcej >
piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >