Swiatzwierzat.pl
Flat coated retriever: pracuś i rozrabiaka

Pixabay.com

Flat coated retriever: pracuś i rozrabiaka

27 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Flat coated retriever przepada za ruchem. Łaknie pracy, zabawy i uwagi swego pana. To towarzyski pies, który po wyszkoleniu może wykonywać szereg pożytecznych zadań. Czy flat coated retriever to odpowiedni pies dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i

Flat coated retriever – historia rasy

Flat coated retriever to energiczny i wytrzymały pies, wyhodowany w końcu XIX w. w Wielkiej Brytanii do pomocy myśliwym. Służył przede wszystkim jako płochacz – wyganiał zwierzynę i ptactwo z zarośli i wody, a po ustrzeleniu – aportował zdobycz do nóg swego pana.

Flat coated retriever został wyhodowany przez zapalonego amatora psów, Sewallisa Evelyna Shirley’a. Pies ma w żyłach krew spanieli, seterów, collie i nowofundlandów, dzięki czemu jest sprawnym pomocnikiem myśliwego, a do tego przyjaznym psem rodzinnym.

W 1898 r. brytyjski Kennel Club oficjalnie uznał rasę flat coated retriever, początkowo pod nazwą wavy-coated retriever, czyli „retriever z falującą sierścią”. W 1915 r. rasę uznały też stowarzyszenia amerykańskie. W 1923 r. flat coated retriever doczekał się oficjalnego standardu.

W pierwszej połowie XX w. popularność flat coated retrieverów zaczęła spadać, głównie z powodu bardzo silnej konkurencji – golden retrieverów, które podbiły serca myśliwych, hodowców i entuzjastów psów. Po II wojnie światowej niewiele flat coated retrieverów zostało przy życiu. W latach 60. hodowcy europejscy zdołali jednak przywrócić liczebność rasy do bezpiecznego poziomu.

Współcześnie flat coated retrievery to najczęściej psy pracujące jako pomocnicy myśliwych – tropiciele, płochacze i aporterzy. Służą też czasem w służbach granicznych i ratunkowych jako tropiciele, odnajdujący zaginione osoby, ukryte nielegalne substancje czy materiały wybuchowe. Flat coated retrievery są też często szkolone na przewodników osób niewidomych. Biorą udział w konkursach piękności i zawodach sportowych.

Ponieważ rasa ma bardzo przyjazne usposobienie, świetnie nadaje się na psy rodzinne, pod warunkiem jednak, że rodzina jest w stanie zaspokoić bardzo dużą potrzebę ruchu i towarzystwa tych zwierząt.

W Polsce flat coated retriever pojawił się po raz pierwszy w latach 90. XX w. Nie jest to u nas rasa popularna, zdecydowanie ustępuje pod tym względem golden retrieverom i labradorom.

Jak wygląda flat coated retriever?

Flat coated retriever to dość duży pies w typie wyżłowatym. Osiąga 61 cm wysokości w kłębie i masę ok. 36 kg.

Flat coated retriever: budowa ciała

Flat coated retriever jest proporcjonalny i muskularny. Budową przypomina inne retrievery, wyróżnia go jednak typ sierści.

Pies ma kształtną głowę bez wyczuwalnego guza potylicznego, podłużną kufę z łagodnie zaznaczonym stopem i suchymi wargami. Oczy są nieduże, okrągłe, w odcieniach brązu, o mądrym wyrazie. Uszy są stosunkowo niewielkie, szerokie i zwisające, zawieszone nieco z tyłu głowy i porośnięte gęstym włosiem.

Flat coated retriever ma smukłą szyję, mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, silne lędźwie, mocne kończyny. Ogon jest dość krótki i obficie porośnięty sierścią, która na jego spodzie tworzy chorągiew.

Flat coated retriever: typ sierści

Sierść flat coated retrievera jest średniej długości, gęsta i gładka. Na piersi i brzuchu psa tworzy frędzle, na łapach pióra, a na spodzie ogona chorągiew. Podszerstek i włos okrywowy zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią.

Flat coated retriever: umaszczenie

Umaszczenie flat coated retrievera jest jednolicie czarne lub wątrobiane. Zdarzają się też psy o żółtej sierści. Nie są one dopuszczane do rozrodu i nie spełniają standardu rasy, przynajmniej oficjalnie. Nieoficjalnie popularność żółtych flat coated retrieverów stale rośnie, zdarzają się też przypadki dopuszczania takich psów do wystaw. Być może niedługo kolor żółty zostanie dodany do oficjalnego wzorca rasy.

Jaki charakter ma flat coated retriever? Pan i rodzina

Flat coated retrievery to sympatyczne, radosne, i towarzyskie psy, chętne tak samo do pracy jak i zabawy. Dorastają dość długo – nawet do trzeciego lub piątego roku życia – i nigdy do końca nie tracą szczenięcego entuzjazmu.

Flat coated retrievery przywiązują się do swego pana i całej rodziny. Lubią zabawy z dziećmi i po zapoznaniu tolerują koty. Nadają się więc dobrze na psy rodzinne.

Flat coated retrievery potrzebują mnóstwa ruchu, stałego zajęcia i towarzystwa. Mogą dostosować się do życia w mieszkaniu, zdecydowanie lepiej jednak czują się na wsi, gdzie mają do dyspozycji podwórko do biegania i ogród do kopania, a na spacery mogą chodzić na łąkę, do lasu i nad jezioro. Flat coated retrievery uwielbiają pływać, kopać i tarzać się w trawie i błocie.

Jaki charakter ma flat coated retriever? Dzieci

Flat coated retrievery przepadają za wszelkiego rodzaju zabawami i figlami, wykazują też dużo cierpliwość do dzieci, zwłaszcza takich, z którymi dorastały, i które zostały nauczone, jak należy obchodzić się z psem. To doskonali towarzysze zabaw nawet dla małych dzieci.

Dziecko powinno rozumieć, że pies to nie zabawka, tylko towarzysz zabaw, a więc należy traktować go z szacunkiem i dobrze się z nim obchodzić. Psa nie należy ciągnąć za uszy ani ogon, popychać, dosiadać ani brać na siłę na ręce.

Zabawy flat coated retrieverów z dziećmi powinny być zawsze nadzorowane przez dorosłych, bo pies może niechcący np. przewrócić szkraba.

Jaki charakter ma flat coated retriever? Inne zwierzęta

Odpowiednio zsocjalizowany flat coated retriever to towarzyski zwierzak, który dobrze dogaduje się z innymi psami.

Flat coated retriever ma silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście. Flat coated retrievery mogą dogadać się i z kotami, pod warunkiem jednak, że mają odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z nimi.

Jaki charakter ma flat coated retriever? Obcy

Wobec obcych flat coated retriever zachowuje się przyjaźnie. Może szczekać, by ostrzec przed zbliżaniem się nieznajomego, nigdy jednak nie atakuje i łatwo jest zdobyć jego zaufanie. Nie nadaje się więc na stróża ani psa obronnego.

Flat coated retriever na treningu

Flat coated retrievery szybko się uczą i zasadniczo lubią podobać się ludziom, trenują więc dość chętnie i robią szybkie postępy. Bywają jednak uparte i muszą widzieć w posłuszeństwie wyraźną korzyść dla siebie. To z natury figlarze, którzy lubią naginać zasady i sprawdzać, jak daleko mogą się posunąć. Dlatego na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwo podda się wychowaniu.

Trening flat coated retrievera, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany flat coated retriever to nieoceniony pomocnik myśliwego, a do tego wierny towarzysz całej rodziny.

Flat coated retriever: socjalizacja

Trening flat coated retrievera powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, strzyżenie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli flat coated retriever ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Flat coated retriever: metody treningowe

Trenując flat coated retrievera, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie flat coated retrievera, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Flat coated retriever: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla flat coated retrievera świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Retriever, który nie poluje, musi mieć zapewnioną odpowiednią (czyli bardzo dużą) dawkę ćwiczeń i rozrywek.

Flat coated retrievery dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych sprawdzających węch, takich jak tropienie i mantrailing. Nadmiar energii mogą rozładować, uprawiając np. canicross.

Pamiętaj, by nie przemęczać za bardzo szczeniąt flat coated retrievera. Zbyt duże obciążenie mięśni i kości może zaburzyć ich rozwój. Pilnuj, by pieski były wybiegane i wybawione, ale nie zziajane. Ograniczenie wysiłku psa to odpowiedzialność jego właściciela, bo sam flat coated retriever najchętniej będzie szalał, aż padnie.

Flat coated retriever na spacerze

Flat coated retriever czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście.

Należy poświęcać flat coated retrieverowi odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Flat coated retriever kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób, a także aportowanie. Kocha wodę i nie przepuszcza okazji, by potaplać się w strumieniu czy jeziorku, od biedy wystarczy mu kałuża lub wilgotne błoto – uwielbia się tarzać. Pies chętnie będzie też towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej.

Flat coated retrievery lubią eksplorować otoczenie i często oddalają się od swego przewodnika. Mogą stracić głowę, gdy złapią trop zwierzyny, i rzucić się w pogoń. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście flat coated retrievery należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając flat coated retrievera, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Flat coated retriever źle znosi upały, dlatego w gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść flat coated retrievera zapewnia mu za to dobrą ochronę przed zimnem.

Flat coated retriever sam w domu

Flat coated retriever to towarzyski pies, który nie znosi zostawać sam. Gdy uzna, że jest zaniedbywany, może stać się nachalny.

Flat coated retriever toleruje tylko czasowy brak towarzystwa ludzi, o ile wcześniej wybiegał się i wybawił. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć. Pies może też podjąć próbę ucieczki, dlatego teren, po którym hasa flat coated retriever, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub porządną, dobrze zamocowaną siatką.

By zapobiec wykształceniu się u psa lęku separacyjnego, należy przyzwyczajać go do spędzania kilku godzin w samotności już na etapie socjalizacji. Jeśli pies szczególnie źle znosi rozstania ze swoim panem, można złagodzić jego stres, pozostawiając mu do dyspozycji przed wyjściem ulubione zabawki, częstując smakołykiem, lub zostawiając włączony telewizor, tak by wydobywające się z odbiornika ludzkie głosy działały na pupila kojąco.

Jeśli flat coated retriever przeżywa bardzo silny lęk separacyjny, należy zaprowadzić go do psiego behawiorysty, który pomoże zidentyfikować i zwalczyć przyczyny lęku u zwierzęcia.

Co je flat coated retriever? Kupna karma

Flat coated retriever powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych dużych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Szczenięta flat coated retrievera powinny dostawać karmę dla rosnących psów dużych ras. Zawiera ona odpowiednio dobrane proporcje składników, które wspomagają zdrowy wzrost szczeniąt.

Flat coated retriever ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego należy bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie polującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do pracy bez przepełnionego żołądka.

Co je flat coated retriever? Dieta BARF

Flat coated retriever chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży flat coated retriever? Skręt żołądka

Flat coated retriever znajduje się w grupie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że flat coated retriever nie nadaje się najlepiej na psa do mieszkania.

Zdrowy flat coated retriever

Flat coated retrievery cieszą się dość dobrym zdrowiem. Zdarzają się wśród nich – ale bardzo rzadko – przypadki dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz choroby oczu – typowe dla psów tropiących mechaniczne urazy, a także zaćma i postępujący zanik siatkówki.

Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u flat coated retrieverów występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Niestety, wśród flat coated retrieverów duże żniwo zbiera rak – psy te często wykształcają nowotwory. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wskazują, że nawet 50% flat coated retrieverów umiera właśnie z powodu tej czy innej formy raka.

Flat coated retrievery są też narażone na skręt żołądka.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany flat coated retriever żyje przeciętnie od 8 do 10 lat.

Czysty flat coated retriever: czesanie

Sierść flat coated retrievera nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny. Przed czesaniem dobrze jest spryskać włos okrywowy zwierzaka emulsją antystatyczną.

Psy wystawowe powinny przed konkursem odwiedzić profesjonalnego groomera, który odświeży ich sierść zgodnie z regulaminem imprezy.

Czysty flat coated retriever: kąpanie

Flat coated retriever rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Jeśli pies pływał w jeziorze czy oczku wodnym, dobrze jest opłukać go w domu czystą letnią wodą, tak by usunąć z jego sierści sól i algi. Podobny zabieg należy wykonać, gdy pies wytarza się w błocie lub innej substancji, którą zwierzęta uznają za bardzo aromatyczną, np. błocie, oborniku czy kompoście.

Kiedy już przeprowadzasz pełną kąpiel flat coated retrievera, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów szorstkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty flat coated retriever: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy flat coated retrievera. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy flat coated retrievera za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty flat coated retriever: zęby

Flat coated retrievery powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty flat coated retriever: pazury

Podobnie jak innym psom, flat coated retrieverom należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Na szczęście u psów bardzo aktywnych, takich jak flat coated retriever, pazury najczęściej w wystarczającym stopniu ścierają się same w czasie chodzenia i biegania. Mimo to nie należy ich zaniedbywać – konieczne są regularne inspekcje.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo flat coated retriever to idealny pies?

Flat coated retriever to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe.

Ponieważ flat coated retriever ma przyjazne usposobienie i stosunkowo łatwo poddaje się treningowi, nadaje się na pierwszego psa, ale tylko pod warunkiem, że właściciel jest w stanie zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej i towarzystwa.

Flat coated retriever z dobrej hodowli

Flat coated retriever, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej, by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad flat coated retrieverem, ale też sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Flat coated retriever: dokumentacja

Rasowy flat coated retriever musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje flat coated retriever?

Rasowy flat coated retriever z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować od 3000 do 4000 zł. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą droższe, zaś te do użytku własnego bywają tańsze.

Miesięczny koszt utrzymania flat coated retrievera wynosi ok. 200 zł. Utrzymanie psów wystawowych może być nawet dwa razy droższe z uwagi na konieczność pielęgnowania ich sierści drogimi kosmetykami i częstszego odwiedzania fryzjera.

Podobne artykuły

pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >
Screen z programu na żywo

Psy

Wpadka z pogodą w rosyjskiej telewizji. Golden retriever też chciał zostać prezenterem

Czytaj więcej >