Flaming różowy: tropikalny elegant
Flaming różowy: stosunki z ludźmi
Flaming różowy (phoenicopterus roseus) to duży ptak brodzący, najpowszechniej występujący członek rodziny flamingów.
Flamingi występują tylko w niewielu zakątkach Europy i przez to nie zajęły trwałego miejsca w kulturze zachodniej. Jako piękne i egzotyczne ptaki były jednak wspominane w literaturze i często kojarzone z miejscami i zdarzeniami niezwykłymi. Np. w powieści „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla tytułowa bohaterka używa flaminga jako młotka w czasie gry w krykieta.
Flamingi różowe zaczęto hodować w ogrodach zoologicznych dopiero w połowie XX w. W końcu lat 50. XX w. bardzo popularne stały się też ozdoby ogrodowe w formie plastikowych różowych flamingów na pałąku do wtykania w ziemię.
Jak wygląda flaming różowy?
Flaming to duży ptak o charakterystycznym wyglądzie. Jego ciało ma ok. 1,5 m wysokości, rozpiętość skrzydeł dochodzi od 165 cm, masa ciała może wynieść prawie 4 kg. Samce są nieco większe od samic, ale poza tym dymorfizm płciowy jest nieznaczny.
Flaming ma długie, patykowate nogi z błonami pławnymi między palcami, smukłą szyję, wygiętą esowato, i zakrzywiony dziób, kształtem przypominający banana, w kolorze różowym z czarnym czubkiem.
Flaming różowy – jak wskazuje nazwa - ma pióra koloru bladoróżowego, które na skrzydłach przechodzą w soczystą czerwień. Lotki są czarne. Intensywnie różowy są także dziób i nogi ptaka.
Flamingi różowe zawdzięczają kolor swych piór karotenoidom zawartym w organizmach skorupiaków, którymi żywią się ptaki. Im lepiej odżywiony flaming, tym bardziej jest różowy. Intensywna czerwień piór jest jednym z atraktantów flamingów. Flamingi różowe nie są w ciemię bite i w okresie godowym specjalnie polepszają kolor swych piór, rozprowadzając po nich wydzielinę gruczołu kuprowego, która zawiera duże stężenie karotenoidów.
Flaming różowy: obszar występowania
Flaming różowy dobrze czuje się tylko w płytkich wodach o spokojnym nurcie lub stojących, dlatego występuje tylko wyspowo - tam, gdzie ma odpowiedni biotop. Wyspy występowania flaminga różowego rozrzucone są jednak po ogromnym obszarze Ziemi, praktycznie w całej strefie klimatu ciepłego i gorącego z wyjątkiem Australii i Oceanii. Flamingi różowe spotkać można na wybrzeżach Morza Śródziemnego, w większej części Afryki na południe od Sahary i na Madagaskarze, na całym Bliskim Wschodzie i w Indiach.
W Polsce flamingi spotyka się jak UFO – bardzo rzadko i nie każdy w to wierzy. Ostatnio dało się je zaobserwować w 2006 r. w dolinie rzeki Nidy. Uważa się, że widywane w Polsce flamingi to przede wszystkim uciekinierzy z ogrodów zoologicznych i prywatnych hodowli, choć niektóre ptaki zdawały się zupełnie przyzwyczajone do dzikiego życia.
Flaming różowy: biotop
Flaming różowy brodzi w płytkich wodach słodkich i słonych – jeziorach, przybrzeżnych lagunach, deltach rzek i mokradłach.