Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Eurasier: idealny domowy szpic
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:37

Eurasier: idealny domowy szpic

Eurasier: idealny domowy szpic
Pixabay.com

Eurasier – historia rasy

Eurasier wygląda wprawdzie należycie szpicowato, nie jest jednak starą, pierwotną rasą. Został wyhodowany w Niemczech na początku lat 60. XX w. przez Juliusa Wipfela. Postawił on sobie za cel odtworzenie rasy dawnych psów syberyjskich, ale z łagodnym charakterem, pasującym do psa rodzinnego. Skrzyżował chow-chowy z wilczastymi szpicami niemieckimi, otrzymując nową rasę, którą nazwał początkowo wolf-chow, na cześć głównych ras składowych. Kiedy w latach 70. do genealogii psów dodano jeszcze samojedy, zmieniła się też nazwa rasy – tak powstał znany dziś eurasier. W 1973 r. eurasiery zostały uznane za osobną rasę i zarejestrowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI).

Eurasiery, choć to szpice, nigdy nie były naturalną, dziką rasą. Od początku hodowano je jako psy rodzinne. Mają łagodny charakter, lubią towarzystwo ludzi i innych zwierząt. Nie nadają się na psy obronne, choć mogą alarmować o zbliżaniu się obcych. Nie są też dobrymi zwierzętami pociągowymi. Miłe usposobienie sprawia za to, że bywają chętnie wykorzystywane w dogoterapii w szkołach i szpitalach.

W Polsce eurasiery nie są powszechnie znane, ale od 2009 r. działa u nas przynajmniej kilka hodowli tych psów.

Jak wygląda eurasier?

Eurasier to średnich rozmiarów szpic w typie lisowatym. Osiąga 60 cm wysokości w kłębie i masę ok. 32 kg.

Eurasier: budowa ciała

Eurasier ma silne, zwarte, ale smukłe ciało, o niemal kwadratowej sylwetce.

Pies ma głowę przypominającą wilczą, w kształcie stożka, do tego podłużną kufę z wyraźnym stopem i suche wargi. Niektóre psy mogą mieć czarno-niebieski język, co nie jest wadą. Oczy są nieduże, migdałowate, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, trójkątne i sterczące do góry, skierowane lekko do przodu, typowe dla szpiców.

Eurasier ma mocną szyję, prosty i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, lekko podkasany brzuch, silne lędźwie, mocne kończyny z silnymi stawami skokowymi. Ogon jest niezbyt długi, obficie porośnięty sierścią, najczęściej zwisający, a w ruchu zawinięty ściśle na grzbiet.

Eurasier: typ sierści

Sierść eurasiera jest gęsta i puszysta, średniej długości, z podszerstkiem. Na kufie, pysku, uszach i przednich stronach łap włos jest krótki. Z kolei na szyi psa sierść tworzy umiarkowanie obfitą kryzę, na łapach i ogonie pióra oraz przy brzuchu często nieduże frędzle. Włos okrywowy wraz z podszerstkiem zapewniają psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.

Tagi: Polska