Swiatzwierzat.pl
Elkhund czarny: widoczny z daleka

pixabay.com

Elkhund czarny: widoczny z daleka

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Elkhund czarny jest nieco mniejszy od szarego, ale za to o wiele lepiej od niego widoczny na tle śniegu. To niezmordowany pies myśliwski, czujny stróż oraz sympatyczny towarzysz zabaw i wędrówek. Potrzebuje przestrzeni i mnóstwa ruchu

Elkhund czarny – historia rasy

Elkhund to rasa naturalna nordyckich szpiców. Wiele tysięcy lat temu pierwsze udomowione psy skrzyżowały się z miejscowymi wilkami, dając początek szpicom – psom o nieposkromionej, nadal nieco dzikiej naturze. W ciągu wieków wykształciło się kilka regionalnych ras i odmian nordyckich szpiców. Dopiero w XIX w. hodowcy zaczęli przykładać wagę do eksterieru zwierząt, w miarę powstawania ustalonych standardów ras.

Elkhund we współczesnej postaci to stosunkowo nowa rasa. Wyłonił się jako efekt krzyżówek skandynawskich psów starszego typu z nowszymi rasami europejskimi na przestrzeni ostatnich 200 lat. Występuje w dwóch odmianach kolorystycznych: czarnej i szarej. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje te odmiany za osobne rasy.

Elkund – niezależnie od koloru sierści - wykorzystywany był tradycyjnie do polowań na łosie, wilki i niedźwiedzie. Najczęściej głosił zwierzynę, ale mógł także pracować na smyczy, wiodąc myśliwych do wytropionego łosia czy niedźwiedzia. Elkhund zajmował się także przepędzaniem stad oraz pilnowaniem ludzkich domostw.

Elkhundy zadebiutowały na wystawie psów w Oslo w 1877 r. W 1901 r. najstarszy na świecie brytyjski Kennel Club uznał je za niezależną rasę norweskiego szpica. Wtedy też elkhundy otrzymały swój standard rasy. Elkhund czarny został zarejestrowany przez FCI w 1965 r.

Elkhund cieszy się statusem narodowego psa Norwegii i dość dużą popularnością wśród myśliwych w całej Skandynawii. Jednak w innych krajach elkhundy uchodzą za rzadką rasę. Elkhundy czarne nie występują poza Skandynawią.

Elkhund jest do dziś wykorzystywany w Norwegii do polowań na różnorodną zwierzynę. Znakomicie wystawia ofiarę myśliwemu. Pełni też czasem służbę w armii jako stróż oraz w służbach ratunkowych jako pies do tropienia osób zasypanych lawinami.

Jak wygląda elkhund czarny?

Elkhund czarny to średnich rozmiarów szpic w typie wilkowatym. Osiąga 49 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg. Jest nieco mniejszy i zwinniejszy od elkhunda szarego.

Elkhund czarny: budowa ciała

Elkhund czarny ma silne, krępe ciało, o mocnym kośćcu, bardzo wytrzymałe i zdolne do wytężonego wysiłku.

Pies ma kształtną głowę, klinowatą kufę z łagodnym stopem i suche wargi. Oczy są nieduże, migdałowate, w odcieniach brązu, z czarnymi powiekami. Uszy są średnich rozmiarów, trójkątne i sterczące do góry, lekko pochylone ku przodowi, typowe dla szpiców.

Elkhund czarny ma mocną szyję, prosty i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, lekko podkasany brzuch, silne lędźwie, mocne kończyny z dobrze rozwiniętymi stawami skokowymi. Ogon jest średniej długości, gruby i obficie porośnięty sierścią, najczęściej zawinięty luźno nad grzbietem.

Elkhund czarny: typ sierści

Sierść elkhunda czarnego jest gęsta, szorstka, średniej długości (nieco dłuższa na szyi, piersi, tyłach nóg i ogonie), z podszerstkiem. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.

Elkhund czarny: umaszczenie

Sierść elkhunda czarnego ma – któż się mógł spodziewać?! - kolor jednolicie czarny. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na piersi i dolnych partiach łap.

Jaki charakter ma elkhund czarny? Pan i rodzina

Elkhund czarny to pies w dużej mierze samodzielny, dumny, często uparty. Jednocześnie jest dość towarzyski, choć rzadko bywa wylewny. Lubi się bawić, także ze starszymi dziećmi, ale od zabawy woli pracę – najlepiej polowanie. Potrzebuje stałej stymulacji fizycznej i umysłowej.

Elkhundy czarne są szalenie wierne swemu panu. Dom staje się ich terytorium, którego odważnie strzegą, a pan wodzem, którego słuchają bez większych zastrzeżeń (choć wiele komend wykonują raczej po swojemu niż wedle instrukcji).

Elkhundy czarne nie są typowymi domowymi pieszczochami. Szybko nudzą się zwykłymi psimi zabawami, nie zabiegają stale o uwagę i uznanie ludzi, choć lubią brać udział w życiu rodzinnym. Od leżenia na miękkiej kanapie wolą polowanie, tropienie i sport. Wymagają aktywnego opiekuna o silnej osobowości i umiejętności podporządkowywania sobie niesfornych szpiców.

Elkhundy czarne najlepiej czują się w wiejskim domu z ogrodem i podwórkiem. Nie nadają się do życia w bloku.

Jaki charakter ma elkhund czarny? Dzieci

Elkhundy czarne nieźle dogadują się z dziećmi, zwłaszcza starszymi, które nauczono, jak należy obchodzić się z psem. Małe dzieci mogą działać elkhundowi czarnemu na nerwy. Zirytowany pies nie zaatakuje dziecka, tylko sam przerwie zabawę i odejdzie na bok. Starsze dzieci jednak mogą znaleźć w elkhundzie czarnym wiernego towarzysza włóczęg i wycieczek.

Jaki charakter ma elkhund czarny? Inne zwierzęta

Elkhund czarny ma silną osobowość i bywa dominujący, co może generować konflikty z innymi czworonogami. Ma jednak instynkt stadny i dobrze żyje z tymi zwierzętami, które uważa za część swojego stada, w tym innymi domowymi psami i kotami. Stosunki elkhunda czarnego z obcymi zwierzętami najczęściej są jednak dość napięte, o czym trzeba pamiętać, zwłaszcza jeśli pies ma być wyprowadzany w mieście.

Jaki charakter ma elkhund czarny? Obcy

Wobec obcych elkhund czarny zachowuje dystans. Jest zawsze czujny i ostrzega głośnym szczekaniem przed zbliżaniem się nieznanych osób. Nada się więc dobrze na psa alarmującego, do pewnego stopnia także na stróża. Nie atakuje jednak ludzi, nie jest więc typem psa obronnego.

Elkhund czarny na treningu

Elkhundy czarne dość szybko się uczą, bywają jednak uparte i przekorne. Trudno skłonić je do posłuszeństwa, a tym bardziej do powtarzania tych samych czynności w czasie sesji treningowej. Szybko się nudzą, wolą wykonywać komendy po swojemu, czasem wręcz ignorują trenera. Trenowanie elkhunda czarnego nie należy więc do łatwych zadań.

Na samym początku procesu układania psa należy wpoić mu, że posłuszeństwo popłaca, prezentując system nagród. Kiedy pies pojmie tę podstawową zasadę, łatwiej podda się dalszemu wychowaniu.

Trening elkhunda czarnego, jak każdego psa, wymaga staranności i cierpliwości – to od wychowania i prawidłowej socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami. Warto się postarać – odpowiednio wytrenowany elkhund czarny to nieoceniony pomocnik myśliwego i dzielny stróż.

Elkhund czarny: socjalizacja

Trening elkhunda czarnego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie. Szczeniak musi też poznać jasne zasady panujące w domu i swoje miejsce w hierarchii rodzinnej.

Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli elkhund czarny ma być wyprowadzany w mieście.

Im więcej sytuacji i zjawisk pozna szczeniak w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie sobie z nimi radził jako dorosły pies. Umiejętność odpowiedniego reagowania na sytuacje, bodźce i komendy zapewnia psu dobre samopoczucie i niski poziom stresu w codziennym życiu.

Elkhund czarny: metody treningowe

Trenując elkhunda czarnego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Nagrodą mogą być przysmak, pochwała lub chwila ulubionej zabawy. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Dobrze jest trenować psa w krótkich, urozmaiconych sesjach, tak by zwierzak nie znudził się wykonywaniem komend. Pokój przeznaczony na trening psa powinien być możliwie wolny od wszelkich czynników rozpraszających.

Jeśli nie masz czasu na samodzielne początkowe wychowanie elkhunda czarnego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Nie wolno zaniedbać solidnej socjalizacji i treningu psa. Bez nich zwierzęta stają się nieposłuszne i nieprzewidywalne. Trening to nie łamanie charakteru psa. Bez jasnych reguł i wzorców postępowania psy odczuwają stres i są nieszczęśliwe.

Elkhund czarny: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla elkhunda czarnego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Elkhundy czarne dobrze radzą sobie w konkurencjach sportowych wymagających siły i wytrzymałości, jak dogtrekking i canicross.

Ponieważ elkhundy czarne są dość niezależne, niełatwo je skłonić do wykonywania poleceń, lepiej więc nie liczyć na medale i laury w konkursach sportowych. Liczy się jednak czas spędzony przez nas aktywnie na zabawie z psem.

Elkhund czarny na spacerze

Elkhund czarny czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Nie nadaje się do życia w mieszkaniu - jego żywiołem jest łono natury.

Należy poświęcać elkhundowi czarnemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Elkhund czarny kocha długie spacery, szczególnie na łąkę lub do lasu – wszędzie tam, gdzie może swobodnie badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Elkhund czarny szczególnie lubi zabawy związane z węszeniem.

Elkhundy czarne lubią eksplorować otoczenie i dość często oddalają się od swego przewodnika. Czasem mogą rzucić się w pogoń za przyuważoną wiewiórką czy ptakiem, w mieście też za samochodem i rowerzystą. Dlatego należy jak najszybciej nauczyć szczeniaka reagowania na komendę powrotu i zostawania w miejscu. W mieście elkhunda czarnego należy wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania.

Nie należy się zbytnio martwić, jeśli elkhund czarny zniknie nam z oczu podczas spaceru (o ile nie pognał za kotem sąsiadów). Psy te mają doskonałą orientację w terenie i zawsze odnajdują drogę powrotną do domu.

Elkhund czarny źle znosi upały. W gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść elkhunda czarnego zapewnia mu za to dobrą ochronę przed zimnem.

Elkhund czarny może mieszkać w budzie, o ile jest odpowiednio ocieplona. Pies powinien mieć jednak nieograniczony dostęp do domu, na wypadek gdyby zatęsknił za towarzystwem ludzi.

Elkhund czarny sam w domu

Elkhund czarny to dumny i niezależny pies. Dobrze radzi sobie z czasowym osamotnieniem, zwłaszcza jeśli wcześniej się wybiegał.

Zbyt długa rozłąka i nuda mogą jednak skłonić elkhunda czarnego do podjęcia próby ucieczki i ruszenia na poszukiwanie swego pana. Dlatego teren, po którym hasa elkhund czarny, powinien być ogrodzony wysokim parkanem lub solidną siatką.

Nuda może też wyzwolić w psie zachowania destrukcyjne – elkhund czarny zacznie gryźć meble i poduszki. Dlatego tak ważne jest, by pies zażywał codziennie odpowiednio dużo ruchu.

Co je elkhund czarny? Kupna karma

Elkhund czarny powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla aktywnych psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców.

Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkiego rodzaju zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady - zmielone kopyta, wargi, wymiona i inne „specjały” - które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Elkhund czarny ma spory apetyt, a do tego przejawia skłonność do tycia. Dlatego jest szczególnie ważne, aby bardzo starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk. Dobrą praktyką jest podawanie pracującemu psu jednego posiłku w ciągu dnia, najlepiej wieczorem, tak by rano był gotów do akcji bez przepełnionego żołądka.

Co je elkhund czarny? Dieta BARF

Elkhund czarny najchętniej będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże, surowe mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko, otręby, gotowany makaron lub ryż. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów oraz substancji chroniących stawy, jak glukozamina i chondroityna. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Zdrowy elkhund czarny

Elkhundy czarne to silne i odporne psy. Mogą jednak chorować na typowe dla psów dolegliwości oczu (zaćmę, postępujący zanik siatkówki), zdarzają się też przypadki schorzeń nerek i tarczycy. Występuje też u nich dysplazja stawów biodrowych, rzadziej łokciowych.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany elkhund czarny żyje przeciętnie od 12 do 15 lat.

Czysty elkhund czarny: czesanie

Sierść elkhunda czarnego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać z użyciem szczotki lub grzebienia z regulowanym rozstawem zębów. Psy dość obficie linieją i regularne czesanie pomaga zmniejszyć ilość wypadających włosów.

Pamiętaj, by wyczesać psu sierść na uszach i za uszami, w pachwinach i pod pachami – w tych miejscach szczególnie często tworzą się kołtuny. Przed czesaniem dobrze jest spryskać włos okrywowy zwierzaka emulsją antystatyczną.

Czysty elkhund czarny: kąpanie

Elkhund czarny rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z wyprawy do lasu lub polowania należy przejrzeć skórę psa (przynajmniej w okolicach uszu, ogona, pach i pachwin), by upewnić się, że nie ma w niej kleszczy.

Kiedy już przeprowadzasz pełną kąpiel elkhunda czarnego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie wnętrz jego oklapłych uszu.

Czysty elkhund czarny: uszy, oczy i nos

Należy regularnie czyścić uszy elkhunda czarnego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty elkhund czarny: zęby

Elkhundy czarne powinny mieć regularnie czyszczone zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej. Warto też podawać im od czasu do czasu smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty elkhund czarny: pazury

Podobnie jak innym psom, elkhundom czarnym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból.

Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo elkhund czarny to idealny pies?

Elkhund czarny to specyficzny pies nie dla każdego. Ma swój charakter, potrzebuje mnóstwa ruchu, nie stroni wprawdzie od zabawy, ale woli pracować. To pies dla aktywnych myśliwych, osób o silnym charakterze, które mają czas i umiejętności potrzebne do wytrenowania upartego szpica, a także zapewnienia mu odpowiedniej dawki ruchu.

Nordyckie szpice nie są dobrymi psami dla początkujących przewodników, osób starszych ani zbyt zapracowanych, by odpowiednio zająć się pupilem. O wiele lepiej też żyje im się na wsi niż w mieście.

Elkhund czarny z dobrej hodowli

Elkhund czarny, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych. Najlepiej by hodowla była zarejestrowana w którejś z krajowych lub międzynarodowych organizacji kynologicznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania.

Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad elkhundem czarnym, ale też sam zada Ci ich kilka, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Ponieważ elkhund czarny to rasa bardzo rzadka w Polsce, szczenięta najczęściej trzeba zamawiać w hodowlach zagranicznych, swoje odczekać i opłacić transport.

Elkhund czarny: dokumentacja

Rasowy elkhund czarny powinien posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. metrykę lub rodowód, poświadczające, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje elkhund czarny ?

Rasowy elkhund czarny z hodowli zarejestrowanej w FCI może kosztować ponad tysiąc euro. Potomstwo rodziców czempionów oraz psy przeznaczone do dalszego rozrodu będą jeszcze droższe.

Dokładnej ceny w złotówkach nie sposób podać, bo to bardzo rzadka rasa, sporadycznie tylko pojawiająca się w ofertach polskich hodowli, i szczenięta często trzeba zamawiać zagranicą.

Miesięczny koszt utrzymania elkhunda czarnego wynosi ok. 200 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >