Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Elkhund czarny: widoczny z daleka
Emil Hoff
Emil Hoff 02.02.2021 01:00

Elkhund czarny: widoczny z daleka

Elkhund czarny: widoczny z daleka
pixabay.com

Elkhund czarny – historia rasy

Elkhund to rasa naturalna nordyckich szpiców. Wiele tysięcy lat temu pierwsze udomowione psy skrzyżowały się z miejscowymi wilkami, dając początek szpicom – psom o nieposkromionej, nadal nieco dzikiej naturze. W ciągu wieków wykształciło się kilka regionalnych ras i odmian nordyckich szpiców. Dopiero w XIX w. hodowcy zaczęli przykładać wagę do eksterieru zwierząt, w miarę powstawania ustalonych standardów ras.

Elkhund we współczesnej postaci to stosunkowo nowa rasa. Wyłonił się jako efekt krzyżówek skandynawskich psów starszego typu z nowszymi rasami europejskimi na przestrzeni ostatnich 200 lat. Występuje w dwóch odmianach kolorystycznych: czarnej i szarej. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznaje te odmiany za osobne rasy.

Elkund – niezależnie od koloru sierści - wykorzystywany był tradycyjnie do polowań na łosie, wilki i niedźwiedzie. Najczęściej głosił zwierzynę, ale mógł także pracować na smyczy, wiodąc myśliwych do wytropionego łosia czy niedźwiedzia. Elkhund zajmował się także przepędzaniem stad oraz pilnowaniem ludzkich domostw.

Elkhundy zadebiutowały na wystawie psów w Oslo w 1877 r. W 1901 r. najstarszy na świecie brytyjski Kennel Club uznał je za niezależną rasę norweskiego szpica. Wtedy też elkhundy otrzymały swój standard rasy. Elkhund czarny został zarejestrowany przez FCI w 1965 r.

Elkhund cieszy się statusem narodowego psa Norwegii i dość dużą popularnością wśród myśliwych w całej Skandynawii. Jednak w innych krajach elkhundy uchodzą za rzadką rasę. Elkhundy czarne nie występują poza Skandynawią.

Elkhund jest do dziś wykorzystywany w Norwegii do polowań na różnorodną zwierzynę. Znakomicie wystawia ofiarę myśliwemu. Pełni też czasem służbę w armii jako stróż oraz w służbach ratunkowych jako pies do tropienia osób zasypanych lawinami.

Jak wygląda elkhund czarny?

Elkhund czarny to średnich rozmiarów szpic w typie wilkowatym. Osiąga 49 cm wysokości w kłębie i masę ok. 20 kg. Jest nieco mniejszy i zwinniejszy od elkhunda szarego.

Elkhund czarny: budowa ciała

Elkhund czarny ma silne, krępe ciało, o mocnym kośćcu, bardzo wytrzymałe i zdolne do wytężonego wysiłku.

Pies ma kształtną głowę, klinowatą kufę z łagodnym stopem i suche wargi. Oczy są nieduże, migdałowate, w odcieniach brązu, z czarnymi powiekami. Uszy są średnich rozmiarów, trójkątne i sterczące do góry, lekko pochylone ku przodowi, typowe dla szpiców.

Elkhund czarny ma mocną szyję, prosty i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, lekko podkasany brzuch, silne lędźwie, mocne kończyny z dobrze rozwiniętymi stawami skokowymi. Ogon jest średniej długości, gruby i obficie porośnięty sierścią, najczęściej zawinięty luźno nad grzbietem.

Elkhund czarny: typ sierści

Sierść elkhunda czarnego jest gęsta, szorstka, średniej długości (nieco dłuższa na szyi, piersi, tyłach nóg i ogonie), z podszerstkiem. Zapewnia psu dobrą ochronę przed zimnem i wilgocią.

Tagi: Polska