Elegancka chudzina – kot orientalny krótkowłosy
Koty orientalne pełne są wdzięku i gracji – gdy stąpają po ziemi wyglądają jak niezwykłe dzieła sztuki. Choć wyglądają na delikatne, są muskularne i dość silne, ponieważ dzięki niespożytej dawce energii wciąż rzeźbią swoje ciało. Mimo, iż przez długi czas uznawane były za gorsze koty syjamskie, to zdecydowanie już dawno temu udowodniły, że są wyjątkowe.
Kot orientalny krótkowłosy – charakterystyka
Koty orientalne krótkowłose należą do tej samej rodziny co koty syjamskie. Podobnie jak one są bardzo smukłe, mają giętki grzbiet, klinowatą głowę i skośne oczy. Główna i znacząca różnica tkwi w ich umaszczeniu – kot syjamski posiada jedno, zaś kot orientalny aż 40!
Koty orientalne osiągają dojrzałość mniej więcej po roku. Mierzą wtedy 30 cm wysokości i ważą do 6 kg. Są bardzo smukłe i szczupłe, jednocześnie niezwykle muskularne, co widać dzięki ich wyjątkowo krótkiej sierści. Dozwolone są różne typy sierści, w tym – czekoladowe, niebieskie, płowe, rude, szynszylowe i złote. Mogą być pręgowane, szylkretowe, jednokolorowe. To właśnie ta różnorodność umaszczeń przez długi czas stanowiła dla nich dyskredytację jako kotów syjamskich. Ich hipnotyzujące skośne oczy występują w kolorze niebieskim, zielonym lub są dwukolorowe.
Co by nie mówić o tych kotach – niesamowicie przyciągają uwagę. Dzięki długim łapom poruszają się bardzo płynnie i elegancko. Wytrawny miłośnik kotów dostrzeże, jak przy każdym ruchu napinają się ich mięśnie podkreślając ich siłę.
Koty orientalne są bardzo ciekawskie, uczuciowe, ale od swoich opiekunów wymagają uwagi, szczególnie w kontekście zabawy. Najlepiej odnajdują się w tandemie, szczególnie jeśli trafiły do domu, w którym nie zawsze znajdzie się czas na wspólne figlowanie.
Pielęgnacja kota orientalnego krótkowłosego
Decydując się na kota orientalnego krótkowłosego trzeba pamiętać, że jest to kot bardzo aktywny. Nie znosi nudy, przez kilka godzin nieobecności właściciela sam sobie znajduje rozrywkę, która czasem polega na… niszczeniu mebli. Najlepiej koty adoptować w dwupaku – od początku są ze sobą oswojone, a dodatkowo kiedy zostają same mogą się wspólnie bawić.
Ponieważ koty orientalne krótkowłose są energiczne, ciekawskie i inteligentne, chętnie podążają za zdobyczami. Gdy zauważą za oknem coś ciekawego bez wahania wyskoczą w tamtym kierunku – odpowiedzialny opiekun powinien więc odpowiednio zabezpieczyć okna, balkon lub taras, tak aby kot nie stał się ofiarą dzikich zwierząt, samochodów lub nieżyczliwych ludzi.
Właściciele kotów powinni również pamiętać, że kot domowy jest gatunkiem inwazyjnym, a jednym kotem mogącym żyć w Polsce na wolności jest żbik i ryś. Wypuszczając koty doprowadzamy do degradacji środowiska naturalnego w Polsce – koty to myśliwi, którzy przyczyniają się do zmniejszenia populacji ptaków i gryzoni. Koty domowe znakomicie odnajdują się w domowym zaciszu, jeśli zapewnimy im odpowiednią porcję rozrywki.
Dobrym rozwiązaniem na nudę dla kota są również drapaki, szczególnie te wysokie, po których kot może się wspinać. Kot orientalny krótkowłosy ceni sobie także wysokie półki – szczególnie, że to nie dość że energiczny mruczek, to jeszcze bardzo skoczny!
Ta niespożyta energia sprawia, że kot ten wymaga całkiem solidnych porcji jedzenia! Mimo iż są to łakomczuchy, rzadko kiedy cierpią na nadwagę. Mimo wszystko ich dietę warto skonsultować z weterynarzem lub kocim dietetykiem.
Podobnie jak wszystkie koty, również i kot orientalny krótkowłosy powinien przynajmniej raz do roku odwiedzić gabinet weterynaryjny w celu kontroli zdrowia. W przypadku tej rasy należy dokładnie badać nerki oraz wzrok. Nie można zapomnieć też o typowo kocich chorobach, do których zaliczają się problemy z uzębieniem.
Koty orientalne prawie nie gubią sierści, jednak raz na tydzień wymagają lekkiego szczotkowania, dzięki czemu nadamy ich sierści połysku. Oprócz tego warto też czyścić uszy z nadmiaru woskowiny.
Kot orientalny krótkowłosy to kompan rodzinny. Ceni sobie aktywność i opiekunów, którzy mają dla niego czas. Chętnie zamieszka w domu z dziećmi, ale od czasu do czasu chciałby odpocząć w spokoju – np. na wysokiej półce czy domku, który zostanie jego oazą.