Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dzwoniec: wojowniczy malec
Emil Hoff
Emil Hoff 30.03.2021 02:00

Dzwoniec: wojowniczy malec

Dzwoniec: wojowniczy malec
Pixabay.com

Dzwoniec: relacje z ludźmi

Dzwoniec zwyczajny (łac. chloris chloris) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, trochę przypominający samicę zięby.

Dzwoniec nie śpiewa tak ładnie jak zięba i nie ma tak wielobarwnych piórek. Nie doczekał się więc zbyt wielu wierszy i piosenek na swój temat. To niewielki ptaszek więc łatwo go przeoczyć, choć czasem robi sporo rabanu, gdy dwa samce toczą ze sobą bójkę o terytorium i samicę.

Dzwońce w przeszłości były sporadycznie łapane i trzymane w domach jako ptaki śpiewające. Na Malcie dzwońce są do dziś szczególnie lubiane i często trzymane w domowych klatkach w roli rozćwierkanych pupili, choć najczęściej szybko marnieją w zamknięciu.

Jak wygląda dzwoniec?

Dzwoniec to niewielki ptak, rozmiarami zbliżony do wróbla. Jego ciało ma ok. 15 cm długości (wliczając krótki, rozwidlony ogon), rozpiętość skrzydeł wynosi ok. 27 cm, a masa ciała najczęściej nie przekracza 30 g.

Upierzenie dzwońca ma kolor oliwkowozielony na wierzchu i zielono-żółty na spodzie ciała. Boki głowy są szare, ogon ma żółtą nasadę i czarny koniuszek, lusterka na skrzydłach są żółte, a dziób cielisty. Samice dzwońca mają bardziej stonowany kolor, w większości jasnobrunatny tam, gdzie u samców dominuje żółć.

Dzwoniec: obszar występowania

Dzwoniec zwyczajny dzieli się na dziesięć podgatunków. Występuje w całej Europie, z wyjątkiem Islandii i wnętrza Półwyspu Skandynawskiego, a także w Afryce Północno-Zachodniej, Azji Mniejszej, na Kaukazie, z izolowaną populacją w północnym Afganistanie.

Dzwoniec to ptak z natury osiadły. Niektóre populacje wschodnioeuropejskie przemieszczają się jednak na lato w głąb Rosji i do Finlandii, a część populacji południowych emigruje na zimę do Afryki Północnej lub nawet dalej, do Mezopotamii.

Dzwońce zostały introdukowane w Południowo-Wschodniej Australii i Tasmanii, na Nowej Zelandii, na wybrzeżu Urugwaju oraz na Azorach.

Dzwoniec: biotop

Dzwoniec występuje wszędzie tam, gdzie są drzewa w większym zagęszczeniu, najchętniej na obrzeżach lasów iglastych i mieszanych, ale spotkać go można też w laskach śródpolnych, a w miastach w parkach i zadrzewionych alejach.

Tagi: Polska