Swiatzwierzat.pl Pozostałe Plaga dzików w Poznaniu. Zwierzęta niszczą groby i sieją postrach wśród mieszkańców
pixabay/krzys16

Plaga dzików w Poznaniu. Zwierzęta niszczą groby i sieją postrach wśród mieszkańców

24 lutego 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Poznaniacy walczą z plagą dzików. Zwierzęta oswoiły się z obecnością ludzi i grasują już nie tylko na obrzeżach miasta. Coraz częściej pojawiają się w pobliżu zabudowań mieszkalnych, a nawet forsują ogrodzenia i wparowują stadami na ogródki, działki, a nawet cmentarze.

Dziki zdewastowały cmentarz w Poznaniu

Zdewastowane nagrobki, które nie były wykonane z kamienia, to efekt odwiedzin dzikich mieszkańców lasów . Głodne zwierzęta grasują między miejscami pochówku w poszukiwaniu pożywienia. Niestety, czworonożni wandale niejednokrotnie powodują ogromne szkody, a przy tym nieumyślnie zasmucają rodziny osób, których grobowce uległy zniszczeniu.

- Serce się kroi na taki widok , chyba zarząd cmentarza nie radzi sobie z tym tematem. Dlaczego miejsce pochówku nie jest bezpieczne? - napisał zmartwiony poznaniak w wiadomości do redakcji WTK.

Jak twierdzi zarządca cmentarza, ślady obecności dzików pochodzą najprawdopodobniej z jesieni zeszłego roku. To właśnie w tym okresie dziki często wychodzą z lasów na żer i wkradają się na jego teren, zostawiając po sobie istne spustoszenie. Aby powstrzymać je przed kolejną serią "ataków", na cmentarzu zostały zainstalowane ogrodzenia z automatycznym zamkiem.

- Prawdopodobnie te zdjęcia to jest efekt zeszłorocznej działalności dzików. To się zadziało na jesieni zeszłego roku i faktycznie mieliśmy dość duży problem z dzikami - czytamy słowa Mateusza Dzioby zastępcy dyrektora Usług Komunalnych na stronie WTK. - Od tamtego czasu wszystkie furtki od strony nowej części cmentarza, czyli ul. Chryzantemowej i Owczej wyposażyliśmy w samozamykacze__, cały mechanizm dostosowaliśmy do tego, żeby za wchodzącym furtka się zamknęła.

Jak walczyć z dzikami?

Nie tylko Poznań walczy z plagą niechcianych gości. Dziki zadomowiły się także w innych rejonach Wielkopolski, między innymi w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zostały potraktowane w okrutny sposób przez najmłodszych mieszkańców, o czym wspominaliśmy pod koniec stycznia br.

Napływ dzikich zwierząt do miast jest nieuniknioną koleją rzeczy, zważając na to, że ich naturalne środowisko życia ulega ciągłemu zmniejszeniu, jednak ich obecność w tym miejscu stanowi poważne zagrożenie dla nich samych, jak i otaczających ich ludzi.

Problem dzików w polskich miastach wciąż nie został rozwiązany, a sytuacja wydaje się z roku na rok coraz bardziej pogarszać. Czy zatem wina za zdemolowane nagrobki leży po stronie zarządu cmentarza, który nie dopilnował środków bezpieczeństwa? W jaki sposób można zabezpieczyć się na wypadek strat spowodowanych przez dzikie zwierzęta?

- Dziki stanowią własność skarbu państwa o to oznacza, że nie ma odpowiedzialnego za ich działanie. Ktoś mógłby nam zarzucić, że mamy nieszczelne ogrodzenie, ale to musiałoby zostać zweryfikowane w procesie cywilnym. My uważamy, że nasze działania tę sytuację minimalizują - mówi Mateusz Dzioba. - Wiele osób decyduje się na indywidualne ubezpieczenie nagrobków, wówczas jest możliwość zrekompensowania poniesionej szkody - dodaje zastępca dyrektora Usług Komunalnych.

Zobacz nagranie:

[EMBED-4099]

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy