Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: spec na dużą zwierzynę

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny – historia rasy
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to efekt krzyżowania francuskich gasconów saintongeois z angielskimi foxhoundami. Krzyżowanie przeprowadzono jeszcze w XVI w. na zlecenie zachodnioeuropejskich arystokratów, szukających dla siebie idealnych psów myśliwskich.
Tę i inne rasy o podobnym pochodzeniu nazywano psami anglo-saintongeois aż do 1957 r., kiedy oficjalnie wprowadzono termin „psy gończe anglo-francuskie”. Standard rasy FCI ogłosiła w 1983 r.
Gończe anglo-francuskie z powodzeniem używano do polowań na różnego rodzaju zwierzynę, od lisów, po dziki, sarny i jelenie. Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne szczególnie dobrze sprawdzają się w polowaniu na większe zwierzęta. Stąd nazwa rasy, która odnosi się nie tyle do rozmiarów psów, co raczej zwierzyny, na którą polują.
To psy obdarzone znakomitym węchem i dużą wytrzymałością, która pozwala im ścigać ofiarę godzinami. Najchętniej polują w sforach.
Współcześnie duży gończy anglo-francuski biało-czarny to pies używany najczęściej do polowań, rzadko w charakterze domowego pupila. We Francji zarejestrowanych jest mniej więcej 2000 tych psów, w tym ok. dwudziestu sfor regularnie używanych do polowań. Rasa jest więc rzadka w Europie i na świecie, a w Polsce niemal niespotykana.
Jak wygląda duży gończy anglo-francuski biało-czarny?
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to imponującej postury pies gończy. Osiąga 72 cm wysokości w kłębie i masę ok. 30 kg.
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: budowa ciała
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny jest smukły i muskularny, o proporcjonalnej budowie.
Pies ma podłużną, trochę gruszkowatą głowę, z łagodnym stopem. Trufla nosowa jest duża, czarna, z dość szeroko rozwartymi nozdrzami. Oczy są spore, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, szerokie i zwisające, pofałdowane, przylegające krawędziami do policzków. Po wyprostowaniu powinny sięgać do czubka psiego nosa.
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, muskularne lędźwie i średniej długości ogon, noszony nisko, ale prostujący się w czasie pracy, lekko zawinięty na końcu ku górze. Łapy są silne i giętkie, przednie proste, a tylne lekko kątowane.
Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: typ sierści
Sierść dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego jest krótka i gładka. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie w niemal każdych warunkach pogodowych.











