Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: spec na dużą zwierzynę

13 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to mistrz w polowaniu na dziki i jelenie. Niespożyta energia, niezależność i potrzeba wyszalenia się na wolności czynią z tego psa trudnego wychowanka, ale też wiernego towarzysza i zdolnego pracownika. Czy duży go

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny – historia rasy

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to efekt krzyżowania francuskich gasconów saintongeois z angielskimi foxhoundami. Krzyżowanie przeprowadzono jeszcze w XVI w. na zlecenie zachodnioeuropejskich arystokratów, szukających dla siebie idealnych psów myśliwskich.

Tę i inne rasy o podobnym pochodzeniu nazywano psami anglo-saintongeois aż do 1957 r., kiedy oficjalnie wprowadzono termin „psy gończe anglo-francuskie”. Standard rasy FCI ogłosiła w 1983 r.

Gończe anglo-francuskie z powodzeniem używano do polowań na różnego rodzaju zwierzynę, od lisów, po dziki, sarny i jelenie. Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne szczególnie dobrze sprawdzają się w polowaniu na większe zwierzęta. Stąd nazwa rasy, która odnosi się nie tyle do rozmiarów psów, co raczej zwierzyny, na którą polują.

To psy obdarzone znakomitym węchem i dużą wytrzymałością, która pozwala im ścigać ofiarę godzinami. Najchętniej polują w sforach.

Współcześnie duży gończy anglo-francuski biało-czarny to pies używany najczęściej do polowań, rzadko w charakterze domowego pupila. We Francji zarejestrowanych jest mniej więcej 2000 tych psów, w tym ok. dwudziestu sfor regularnie używanych do polowań. Rasa jest więc rzadka w Europie i na świecie, a w Polsce niemal niespotykana.

Jak wygląda duży gończy anglo-francuski biało-czarny?

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to imponującej postury pies gończy. Osiąga 72 cm wysokości w kłębie i masę ok. 30 kg.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: budowa ciała

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny jest smukły i muskularny, o proporcjonalnej budowie.

Pies ma podłużną, trochę gruszkowatą głowę, z łagodnym stopem. Trufla nosowa jest duża, czarna, z dość szeroko rozwartymi nozdrzami. Oczy są spore, okrągłe, w odcieniach brązu. Uszy są średniej wielkości, szerokie i zwisające, pofałdowane, przylegające krawędziami do policzków. Po wyprostowaniu powinny sięgać do czubka psiego nosa.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny ma mocny i sprężysty grzbiet, głęboką pierś, muskularne lędźwie i średniej długości ogon, noszony nisko, ale prostujący się w czasie pracy, lekko zawinięty na końcu ku górze. Łapy są silne i giętkie, przednie proste, a tylne lekko kątowane.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: typ sierści

Sierść dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego jest krótka i gładka. Dwie warstwy – podszerstek i włos okrywowy – zapewniają psu ochronę przed zimnem i wilgocią, umożliwiając polowanie w niemal każdych warunkach pogodowych.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: umaszczenie

Umaszczenie dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego jest – jak można domyślić się po nazwie – białe z czarnym płaszczem i znaczeniami. Głowa jest czarna z białą strzałką. Na tułowiu występuje często niebieski ticking, a na łapach – zwłaszcza udach – podpalany, dlatego duży gończy anglo-francuski biało-czarny bywa de facto czterokolorowy.

Jaki charakter ma duży gończy anglo-francuski biało-czarny?

Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne to psy myśliwskie, najchętniej pracujące w sforze. Wynika z tego kilka rzeczy. Na pewno nie są to klasyczne psy rodzinne, nadające się do pełnienia roli mieszkaniowego pieszczocha. Potrzebują mnóstwa ruchu na swobodzie. Nie nadają się do życia w mieście – najlepszy dla nich jest wiejski dom myśliwego z dużym podwórkiem. Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne przywiązują się wprawdzie do swego pana, ale nie są przesadnie towarzyskie i najchętniej spędzają czas w towarzystwie swojej sfory. Nie garną się do pieszczot i nie potrzebują innych zabaw poza polowaniem i gonitwą. Dzieci tolerują, ale nie są skłonne do poświęcania im uwagi.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny dobrze dogaduje się z innymi psami, ale ma też silny instynkt łowny, więc może rzucić się w pogoń np. za kotem, o czym trzeba szczególnie pamiętać, jeśli pies wyprowadzany jest na spacery po mieście.

Wobec obcych duży gończy anglo-francuski biało-czarny jest nieufny i ostrzega przed zbliżaniem się nieznajomych donośnym szczekaniem. Nada się więc na stróża, choć nie jest z natury agresywny.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny na treningu

Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne są z natury niezależne. Lubią jednak pracować z człowiekiem i dość łatwo naginają się do jego woli, o ile zostały do tego odpowiednio wcześnie przeszkolone.

Trening dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego wymaga więc staranności i cierpliwości – to od wychowania i socjalizacji szczeniaka zależy, na ile dorosły pies będzie posłuszny komendom i zdolny do zgodnego współżycia z innymi zwierzakami.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: socjalizacja

Trening dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego powinien zacząć się wcześnie, gdy szczeniak nie ma jeszcze utrwalonych złych nawyków. Początkowe wychowanie powinno objąć nauczenie psa reagowania na własne imię i podstawowe komendy, zwłaszcza na przywołanie. Należy nauczyć psa zasad dobrego współżycia z ludźmi i innymi zwierzętami, zaznajamiając go z różnymi sytuacjami i zachowaniami oraz przyzwyczajając do różnych dźwięków i zapachów.

Dobrze też przyzwyczaić psa od małego do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurów, a także do chodzenia na smyczy i w kagańcu, zwłaszcza jeśli duży gończy anglo-francuski biało-czarny ma być wyprowadzany w mieście.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: metody treningowe

Trenując dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego, należy okazywać łagodne zdecydowanie i uzbroić się w cierpliwość. Pies powinien być nagradzany za każdym razem, gdy poprawnie wykona polecenie. Jeśli pies nie wykona polecenia, możesz go skarcić, ale nie podnoś głosu. Krzyk stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Jeśli nie masz czasu na początkowe wychowanie dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego, możesz powierzyć go profesjonalnemu trenerowi lub oddać do psiego przedszkola, gdzie nauczy się niezbędnych umiejętności pod okiem fachowych opiekunów i będzie mógł socjalizować się z innymi psami.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: praca i sport

Po zakończeniu podstawowego treningu, można przystąpić do szkolenia psa do prac myśliwskich lub zawodów sportowych.

Nawet jeśli nie planujesz wystawiać go do żadnego konkursu, trening nowych umiejętności to dla dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego świetna zabawa i okazja do zażycia ruchu w towarzystwie opiekuna. Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne dobrze radzą sobie w konkurencjach takich jak agility i tropienie, a także wymagających wielkiej wytrzymałości sportach typu canicross czy dogtrekking. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przy ich niezależnym charakterze przygotowanie do zawodów zabierze więcej czasu niż w przypadku bardziej posłusznych ras.

Przejście prób pracy jest konieczne, by duży gończy anglo-francuski biało-czarny otrzymał dyplom użytkowości, który pozwala wystawiać psa do międzynarodowych konkursów piękności. Okazją do przejścia przez psa prób pracy są konkursy, organizowane przez Polski Związek Łowiecki. Warunkiem dopuszczenia do konkursu jest posiadanie rodowodu. Próby pracy, a po nich trudniejsze zawody konkursowe, sprawdzają u psa umiejętność tropienia, zachowanie przy zwierzynie i posłuszeństwo.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny na spacerze

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny czuje się najlepiej na wsi, gdzie ma do dyspozycji ogródek przydomowy lub podwórko, a na spacery może wychodzić na łąki, do lasu czy nad potok. Psy te z zasady czują się lepiej na łonie natury niż w mieście. Duży gończy anglo-francuski biało-czarny nie nadaje się do życia w mieszkaniu, nie powinien też być sam – najlepiej trzymać parkę psów, by wzajemnie zapewniały sobie towarzystwo.

Należy poświęcać dużemu gończemu anglo-francuskiemu biało-czarnemu odpowiednio dużo uwagi i dbać o to, by był wybiegany. Duży gończy anglo-francuski biało-czarny kocha długie spacery, szczególnie dalsze wyprawy na łąkę, do lasu czy nad jezioro – wszędzie tam, gdzie może swobodnie biegać, badać otoczenie i podążać za ciekawymi zapachami. Uwielbia zabawy węchowe, np. tropienie smakołyków, zabawek czy osób. Pies chętnie będzie towarzyszył swemu panu w czasie joggingu lub na wycieczce rowerowej albo konnej. Nic jednak nie zastąpi mu prawdziwego polowania w sforze.

Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne lubią eksplorować otoczenie, dlatego odbiegając daleko od swego pana w czasie spaceru, a kiedy jeszcze złapią trop, tracą głowę i rzucają się w pogoń, nie zwracając uwagi na komendy właściciela. W mieście należy je więc wyprowadzać na elastycznej smyczy, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek. Dobrze też założyć psu fizjologiczny kaganiec, który nie utrudnia ziajania. Wyprowadzając dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego, należy zachować czujność i gotowość do przywołania psa lub odciągnięcia go, jeśli rzuci się w pogoń za przyuważoną wiewiórką, ptakiem czy kotem sąsiadów.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny nieźle znosi upały, choć w wyjątkowo gorące dni dobrze jest raczej pozwolić mu odpoczywać w cieniu, a na spacer zabierać rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej. Dwuwarstwowa sierść dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego zapewnia mu dobrą ochronę przed zimnem, choć w wyjątkowe mrozy dobrze jest założyć psu ocieplające ubranko.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny sam w domu

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny dobrze znosi brak towarzystwa ludzi, o ile ma sforę, z którą może spędzać czas. Znudzony i niewybiegany, pies może zacząć niszczyć otoczenie i głośno wyć.

Co je duży gończy anglo-francuski biało-czarny? Kupna karma

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla psów, bogatą w pełnowartościowe białka zwierzęce (mięso mięśniowe i podrobowe), z dodatkiem naturalnych olejów, warzyw i owoców. Nie należy podawać psu karmy zawierającej konserwanty, barwniki, spulchniacze, słodziki, aromatyzery, wszelkie zboża i niezidentyfikowane „resztki zwierzęce”. Te resztki to najczęściej nie soczyste mięsiwo, które nie zmieściło się do innych puszek, tylko odpady – zmielone kopyta, wargi, wymiona itp. „specjały” – które bardzo obciążają układ trawienny psa.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny ma spory apetyt, ale nie przejawia tendencji do tycia. Należy starannie dobrać psu dietę i porcjowanie w zależności od jego płci, masy, wieku, stanu zdrowia i trybu życia. Pomoże Ci w tym weterynarz lub psi dietetyk.

Co je duży gończy anglo-francuski biało-czarny? Dieta BARF

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny chętnie będzie się odżywiał surowizną. Podawaj mu świeże mięso (unikaj wieprzowiny, bo może zwierać pasożyty), ryby i oleje rybne, od czasu do czasu także surowe jajko. Niektóre psy lubią owoce, np. jagody – wystarczą dwie jako dodatek do posiłku. Wiele psów lubi chrupać różnego rodzaju kości i kurze łapki, które dodatkowo ścierają im kamień nazębny.

Stosując dietę BARF trzeba pamiętać o suplementowaniu psu niektórych witamin i minerałów. Posłużą do tego specjalne preparaty, dostępne w sklepach zoologicznych.

Co je duży gończy anglo-francuski biało-czarny? Skręt żołądka

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny narażony jest na skręt żołądka. To bardzo poważna przypadłość, która bez interwencji chirurgicznej może szybko zabić psa.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia skrętu, należy stosować się do kilku zasad.

  1. Przede wszystkim trzeba pilnować, by pies odpoczywał mniej więcej przez godzinę przed i po posiłku.

  2. Należy też dzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie jadł zbyt szybko i łapczywie, np. śniadanie może składać się z podawanych kolejno trzech mniejszych porcji, zamiast jednej dużej. Możesz spowolnić jedzenie u psa, podając mu karmę w misce interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu, albo stosować matę węchową, w której poukrywane są smakołyki. W ten sposób czworonóg będzie jadł wolniej i mniej łapczywie.

  3. Psy narażone na skręt żołądka nie powinny zbyt często chodzić po schodach. W bloku należy raczej wozić je windą, ale należy znowu podkreślić, że duży gończy anglo-francuski biało-czarny nie nadaje się na psa do mieszkania.

Zdrowy duży gończy anglo-francuski biało-czarny

Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne cieszą się dobrym zdrowiem. Zdarzają się, choć rzadko, przypadki dysplazji stawów biodrowych i choroby oczu – najczęściej mechaniczne urazy, bo duży gończy anglo-francuski biało-czarny z natury lubi węszyć w krzakach, trawach, korzeniach i wszelkich zakamarkach. Zanieczyszczenie oczu może prowadzić do zapalenia spojówek.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny może też z wiekiem nabawić się dolegliwości stawów. Jak u wszystkich psów z opadającymi uszami, u rasy tej występuje zwiększone ryzyko infekcji przewodów słuchowych, której można zapobiec poprzez odpowiednią higienę.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na przegląd stanu zdrowia. Takie badanie powinno objąć pobranie psu krwi, osłuchanie serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, uszu i pazurów, konsultacje dotyczące diety. Dzięki takim kontrolnym wizytom można w porę wykryć różnego rodzaju choroby i dolegliwości, a wczesna diagnoza bardzo ułatwia leczenie.

Zadbany duży gończy anglo-francuski biało-czarny żyje przeciętnie od 9 do 10 lat, choć odnotowano osobniki, które dożyły i 14 lat.

Czysty duży gończy anglo-francuski biało-czarny: czesanie

Krótka sierść dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Trzeba ją jednak regularnie czesać, zwłaszcza w okresie linienia, z użyciem miękkiej szczotki lub rękawicy z gumowymi wypustkami, które zbierają martwy włos. Czesanie z użyciem rękawicy jest bardzo przyjemne dla psa, który odbiera je trochę jak głaskanie i masaż.

Czysty duży gończy anglo-francuski biało-czarny: kąpanie

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny rzadko wymaga kąpieli, z reguły wystarczy otrzepać go po spacerze lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem.

Kiedy kąpiesz dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego, pamiętaj, by użyć specjalnego szamponu dla psów krótkowłosych, który nie podrażnia skóry, nie wywołuje alergii i nie rozmiękcza sierści. Na dno wanny lub podłogę prysznica połóż ręcznik albo gumową matę, żeby pies nie ślizgał się w czasie kąpieli.

Po zakończeniu mycia dokładnie wysusz psa, bo mokra skóra i sierść to ulubione środowisko rozwoju dla grzybów i bakterii. Zwróć szczególną uwagę na dokładne wysuszenie jego oklapłych uszu.

Czysty duży gończy anglo-francuski biało-czarny: uszy, oczy i nos

Szczególnej uwagi wymagają uszy dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego. Ich kanały słuchowe nie są należycie wentylowane, co może prowadzić do infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Należy regularnie czyścić uszy dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego za pomocą wacika nasączonego specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt.

W podobny sposób możesz w miarę potrzeby czyścić psu truflę nosa i kąciki oczu, jeśli zobaczysz w nich zabrudzenia lub zaschnięte łzy. Do czyszczenia kącików oczu psa najlepiej użyć szmatki nasączonej solami fizjologicznymi lub po prostu ciepłą wodą.

Czysty duży gończy anglo-francuski biało-czarny: zęby

Duże gończe anglo-francuskie biało-czarne miewają problemy z kamieniem nazębnym, dlatego należy regularnie czyścić im zęby za pomocą szczoteczki i pasty enzymatycznej lub podawać smakołyki dentystyczne. To różnego rodzaju kości, krokiety i gryzaki, które usuwają kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i usuwają przykry zapach oddechu psa.

Czysty duży gończy anglo-francuski biało-czarny: pazury

Podobnie jak innym psom, dużym gończym anglo-francuskim biało-czarnym należy w miarę potrzeby przycinać pazury, bo zbyt długie utrudniają chodzenie i powodują ból. Możesz obciąć psu pazury samodzielnie lub zaprowadzić go na obcięcie do weterynarza albo groomera. Pamiętaj, że należy obcinać tylko same koniuszki pazurów, bo pozostała ich część jest unerwiona i ukrwiona.

Dla kogo duży gończy anglo-francuski biało-czarny to idealny pies?

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny to pies dla myśliwych lub bardzo aktywnych rodzin, które zdołają zaspokoić jego duże potrzeby ruchowe. Nie nadaje się więc dla osób starszych i zbyt zapracowanych, by poświęcić psu odpowiednio dużo uwagi. Chociaż duży gończy anglo-francuski biało-czarny jest z natury dość przyjazny, a jego trening przebiega dość sprawnie, tak aktywny pies raczej nadaje się dla początkujących przewodników. Wymaga doświadczonego właściciela, który rozumie potrzeby psów myśliwskich i umie poskromić ich temperament.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny nie powinien żyć sam – najlepiej nastawić się na kupno od razu dwóch psów.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny z dobrej hodowli

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny, jak wszystkie rasowe psy, powinien pochodzić od doświadczonych, odpowiedzialnych hodowców. Profesjonalna hodowla gwarantuje, że psy były umiejętnie krzyżowane, przez co szczenięta nie są obciążone zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób genetycznych.

Dobry hodowca dba o warunki bytowania swych psów, troszczy się o szczenięta w najwcześniejszym okresie ich życia i pilnuje, by psy przeszły wszystkie niezbędne badania, szczepienia i zabiegi odrobaczania. Odpowiedzialny hodowca nie tylko będzie umiał odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy i opieki nad dużym gończym anglo-francuskim biało-czarnym, ale sam zada Ci kilka pytań, by upewnić się, że będziesz umiał zaspokoić potrzeby psa.

Duży gończy anglo-francuski biało-czarny: dokumentacja

Rasowy duży gończy anglo-francuski biało-czarny musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia, odnotowującą szczepienia i zabiegi odrobaczenia, może także wszczepienie czipu (każda czynność medyczna musi być potwierdzona podpisem weterynarza i naklejką), oraz

  2. rodowód, który poświadcza, że szczeniak spełnia standard rasy, a więc może być w przyszłości wystawiany do zawodów i konkursów.

Ile kosztuje duży gończy anglo-francuski biało-czarny?

Rasowy duży gończy anglo-francuski biało-czarny może kosztować kilka tysięcy euro. Nie sposób podać dokładnej ceny w złotówkach, bo psy te nie są hodowane w Polsce. Kto chce polować z dużym gończym anglo-francuskim biało-czarnym, musi zamówić szczeniaka zagranicą, odczekać swoje na miot i opłacić transport.

Miesięczny koszt utrzymania dużego gończego anglo-francuskiego biało-czarnego wynosi ok. 150-200 zł.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >