Swiatzwierzat.pl Pozostałe Doński sfinks – nagi kot
fot. pixabay.com

Doński sfinks – nagi kot

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Przygarnięta pod koniec lat 80. Varvara stale gubiła swoją sierść. Pomimo starań weterynarzy nie udało się uratować futra – kotka coraz bardziej łysiała. Kilka lat później właścicielka doczekała się kociego miotu i z zaskoczeniem odkryła, że część kociaków urodziła się całkiem naga, a pozostała gromadka wraz z wiekiem zaczęła gubić resztki podszerstka. Elena zdecydowała się skontaktować z hodowcą, który odkrył, że brak sierści to dominująca mutacja genetyczna, rozpoczęła więc hodowlę dońskiego sfinksa, nagiego i dostojnego kota.

Doński sfinks – charakterystyka rasy

Dońskie sfinksy osiągają dojrzałość około roku. Po tym czasie mierzą około 30 cm i ważą przeważnie do 5 kg. Charakteryzują się mocnym kośćcem i dużą ilością zmarszczek, które są widoczne przez brak sierści. Na pierwszy rzut oka koty te wydają się być bardzo delikatne, ale są niezwykle silne i umięśnione. Jednym z ich wyróżników jest także podwyższona temperatura – wynika to z potrzeby ogrzania pozbawionego sierści ciała. Nagie koty posiadają też gruczoły potne na całej skórze, podobnie jak ludzie.

Mówienie o umaszczeniu w przypadku nagiego kota może wydawać się dziwne, jednak również i dońskie sfinksy podlegają tej klasyfikacji. Uznawane są wszystkie typy sierści i maść, podobnie jak i kolory oczu. Co ciekawe, część kotów rodzi się z sierścią, jednak z biegiem lat następuje pełne lub częściowe łysienie. To sprawiło, że rasę te dzieli się na cztery typy:

- Rubber bald – czyli kot od początku jest nagi i pozostaje taki do końca życia

- Velour – koty w tym typie rodzą się z łysym plackiem na głowie oraz delikatnym, wełnistym futrem. Sierść zanika w pierwszym roku życia, staje się początkowo szorstkie, choć zdarza się, że również dorosłe koty mają szczątkowe futro

- Flock – koty w tym typie pokryte są delikatnym meszkiem w dotyku przypominającym zamsz

- Brush – kot traci swoje futro, ale tylko częściowo.

Co ciekawe dońskie sfinksy bardzo często na zimę mają delikatne futro na klatce piersiowej i ogonie, które zanika wraz z nadejściem wiosny.

Wyjątkowy charakter dońskiego sfinksa

Pomimo, że nagi kot wydaje się wątły i delikatny, to dońskie sfinksy są kotami niezwykle zwinnymi i zabawowymi. Swój nadmiar energii uwielbiają rozładowywać podczas wspólnej zabawy z opiekunem. Świetnie sprawdzą się do tego różnej maści piłki, wędki i myszki. Dla tego mruczka im więcej – tym lepiej!

Chętnie też wspina się na wysokie półki, korzysta z drapaków i szeleszczących tuneli. Ponieważ cechuje się wysokim ilorazem inteligencji, dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie mu maty węchowej czy typowej kociej maty, z której mógłby korzystać podczas nieobecności właściciela.

Oprócz wysokiego poziomu energii doński sfinks uwielbia też spędzać czas leniwie – zwłaszcza u boku właściciela. Chętnie się przytula, śpi pod kołdrą – każde źródło ciepła jest dla niego bardzo ważne.

Jak dbać o kota typu doński sfinks?

Dońskie sfinksy nie wymagają dużo opieki – jeśli chodzi o sierść. Ponieważ jego skóra pokryta jest licznymi gruczołami potowymi, kot ten wydziela sebum, które należy raz na jakiś czas wyczyścić. Koty tej rasy powinno się kąpać raz na pół roku, a raz na tydzień delikatnie przecierać myjką, która usunie nadmiar łoju. Te rosyjskie koty wymagają też częstego czyszczenia uszu, a także łap, które także pozbawione są sierści.

Decydując się na dońskiego sfinksa trzeba też pamiętać o specjalnej diecie. Choć podobnie jak w przypadku innych kotów, należy uważać na ilość kalorii by nie dopuścić do nadwagi, to opiekun powinien być dodatkowo świadomy, że doński sfinks potrzebuje nieco więcej kalorii, gdyż dużo energii zużywa na ogrzanie ciała.

Opieka weterynaryjna jest niezbędna w przypadku każdego kota – raz do roku kot powinien przejść niezbędne badania oraz otrzymać szczepienia, nawet jeśli jest kotem niewychodzącym. U dońskiego sfinksa szczególną uwagę należy zwrócić na płuca oraz uzębienie, które podatne jest na kamień.

Doński sfinks to kot dostojny, elegancki – delikatny i wątły tylko pozornie. Świetnie odnajdzie się w domu osób starszych, z dziećmi – wszędzie tam, gdzie będzie miał zapewnioną rozrywkę oraz ciepłe posłanie, w którym będzie mógł się wygodnie ogrzać.

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy