Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Doński sfinks – bezwłosy kot z Rosji

17 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Doński sfinks to z pewnością kot, który budzi mieszane uczucia, bowiem nie każdemu przypadnie do gustu tego rodzaju bezwłose zwierzę. Jednak za tym niecodziennym wyglądem kryje się całkiem zwyczajny kot o łagodnym i przyjaznym usposobieniu.

Historia dońskiego sfinksa

Sfinksami nazywamy koty, które przychodzą na świat bez włosów lub tracą futro w miarę dojrzewania. Najbardziej znany na świecie jest sfinks kanadyjski, którego data powstania sięga do 1966 roku, lecz mutacja ta jest znana badaczom już od stu lat i wcześniej bezwłose koty spotykano na przykład w Meksyku lub w Australii. 

Określenie doński w nazwie sfinksa oznacza, że pochodzi on znad Donu. I rzeczywiście, pierwszy bezwłosy kot w Rosji narodził się w Rostowie nad rzeką Don. To w jaki sposób świat dowiedział się o tej nowej rasie, miało dramatyczne okoliczności. 

W 1987 roku Elena Kowalewa, profesor Państwowego Instytutu Pedagogicznego przechadzając się po mieście natrafiła przy grupce chłopców grających w piłkę na poruszający się worek, z którego dochodziły rozpaczliwe odgłosy. Pani profesor zarekwirowała torbę razem z ukrytym w środku kotem i zabrała zwierzę do domu. Okazało się, że to samica, którą Elena Kowalewa nazwała imieniem Warwara. Po jakimś czasie zaobserwowała, że mieszkająca u niej kotka zaczyna tracić sierść. Na nic zdały się różne zabiegi pielęgnacyjne i Warwara całkiem wyłysiała.

Po kilku latach kotka powiła miot kociąt, w którym był zarówno kotki z futerkiem jak i bez. Kowalewa widząc, że łysienie staje się u tych kotów regułą, skontaktowała się z rosyjską hodowczynią Iriną Niemkiną, którą bardzo zainteresowały właściwości kotów z Rostowa. Niemkina rozpoczęła krzyżówki kotów z miotu Warwary z kolejnymi kotami. W każdym kolejnym miocie przychodziły na świat bezwłose kocięta co oznaczało, że gen powodujący łysienie jest dominujący i można mówić o nowej rasie. Od miejsca pochodzenia i ze względu na nietypową cechę została ona nazwana mianem Sfinksa dońskiego, choć określa się ją również jako donskoy lub kot rosyjski bezwłosy. 

W 1997 roku pierwszą organizacją, która uznała nową rasę była WCF (World Cat Federation). Już w XXI wieku, w 2005 roku doński sfinks został uznany przez TICA (The International Cat Federation).

Najważniejsze cechy wyglądu dońskiego sfinksa

Doński sfinks to kot średniej wielkości o szczupłej sylwetce i wbrew pozorom o mocnej budowie ciała. Jego wysokość zamyka się w przedziale 25-30 cm, a waga 2-3 kg u samic i 4-5 kg u samców.

Głowa jest średniej wielkości i ma kształt zmodyfikowanego klina z płaskim czołem i lekko zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Oczy są średniej lub dużej wielkości w kształcie migdała, ustawione ukośnie w kierunku uszu, o dowolnej barwie. Charakterystyczne są uszy – duże, szerokie u podstawy, ustawione pionowo z lekkim pochyleniem do przodu. Są szeroko rozstawione, a ich zewnętrzne krawędzie kontynuują linie głowy. Na końcówkach są zaokrąglone.

Tułów jest średniej wielkości, muskularny, z szeroką klatką piersiową i zadem. Kończyny mają długość proporcjonalną do tułowia, przednie są szeroko rozstawione, tylne nieco dłuższe od przednich. Ogon jest prosty, średniej długości i giętki. Zwęża się od nasady do końcówki. Do osiągnięcia wieku dwóch lat włosy, które doński sfinks ma na ogonie powinny zniknąć, choć nie dzieje się tak u wszystkich osobników. 

Umaszczenie dońskiego sfinksa może być każdego rodzaju i dowolnej barwy.

Najbardziej istotną cechą kota tej rasy jest jej sierść, czy też jej brak, przez co kot wygląda jakby był nagi i mocno pomarszczony na całym ciele – im więcej jest zmarszczek, tym lepiej. Opisując dońskiego sfinksa powinniśmy zatem bardziej mówić o skórze niż o sierści, choć pozostałości tej ostatniej czasem występują na skórze i są dopuszczalne według oficjalnego wzorca. Preferowana jest jednak pełna łysina na całym ciele.

Skóra dońskiego sfinksa występuje w czterech typach. Born bald – czyli łysy od razu po urodzeniu. Flock – łysy na pierwszy rzut oka, choć w rzeczywistości pokryty lekkim meszkiem. Velour – kot rodzi się z plackiem łysiny na czubku głowy (wygląda tu jak u mnichów z wygoloną na czubku głową) i futerkiem na ciele, które powinno zniknąć po okresie jednego roku. Brush – kot rodzi się pokryty futerkiem, które zanika jedynie częściowo, przez co na ciele kota tworzą się łyse placki, najczęściej na głowie, szyi i plecach. Futerko może być u kota typu brush cienkie i jedwabiste lub szorstkie i szczecinowate. Takie koty nie mogą występować na pokazach. 

Charakter i aktywności dońskiego sfinksa

Doński sfinks to kot intrygujący i wyjątkowy, który po bliższym zapoznaniu okazuje się być łagodny, uczuciowy i przyjazny. Bardzo przywiązuje się do swojego właściciela i ma zrównoważony charakter i umiarkowany temperament. Jest dosyć ciekawski, inteligentny i lubi różne aktywności. Jest zarówno podatny na szkolenie jak i bardzo chętny do zabawy, Można ćwiczyć z nim proste sztuczki, lub zachęcać go do intensywnej aktywności przy pomocy wędki. Jest gibki i jego skoki i piruety są naprawdę widowiskowe.

Wspólne życie z dońskim sfinksem

To kot bardzo przyjaźnie nastawiony do ludzi i znany jest z tego, że bardzo lubi się przytulać. To z jednej strony oznaka czułości, a z drugiej naturalna potrzeba szukania ciepła przez bezwłosego kota, wrażliwego na wahania temperatury. Lubi zwracać na siebie uwagę i po powrocie do domu z całą pewnością będziemy mu musieli poświęcić więcej uwagi. Pozostawiony w domu sam z reguły zachowuje się spokojnie, choć warto zostawić w jego otoczeniu kilka zabawek, najlepiej interaktywnych, żeby się nie nudził.

Doński sfinks dosyć dobrze dogaduje się z dziećmi i lubi z nimi zabawy. Nadaje się również dla starszej osoby, która jednak będzie musiała zapewnić mu odpowiednią dawkę aktywności każdego dnia. 

Może żyć pod jednym dachem zarówno z innym kotem i psem, trzeba jednak pamiętać o wczesnej socjalizacji. Z całą pewnością będzie szukał ciepła śpiąc przytulony zarówno do kota i psa.

To kot, który jest ciekawski, ale raczej nie ma skłonności do ucieczek, ponieważ jest przyzwyczajony do domowej temperatury i nie ciągnie go na zewnątrz, zwłaszcza kiedy na dworze jest zimno.

Pielęgnacja i zdrowie dońskiego sfinksa

O ile koty z sierścią musimy regularnie wyczesywać, tak dońskiego kota powinno się regularnie kąpać. W ciągu dnia można go też wycierać delikatną szmatką, ponieważ wytwarza on naturalnie łój skórny. Kąpać można kota co tydzień lub dwa razy w miesiącu przy pomocy specjalnych preparatów. Trzeba również regularnie czyścić jego duże uszy oraz przycinać pazury i czyścić przestrzeń między palcami, na której gromadzą się wydzieliny z gruczołów łojowych.

Kot doński jest nie tylko wrażliwy na zimno, ale również na promienie słoneczne. Jeśli będzie miał możliwość wychodzenia na zewnątrz, powinno się nacierać jego skórę filtrem przeciw promieniom UV, ale tylko po konsultacji z weterynarzem. Ogólnie to rasa o dobrym zdrowiu, narażona głównie na choroby skórne. Pamiętajmy w jej przypadku o stosowaniu się do kalendarza szczepień.

W kwestii żywienia powinniśmy podawać mu wysokiej jakości karmę o właściwościach energetycznych. Koty tej rasy jedzą więcej niż standardowe koty z racji większego zapotrzebowania na kalorie przy szybszej utracie ciepła. Karma może być zarówno sucha i mokra. Miesięczny koszt utrzymania wynosi około 150 zł.

Jeżeli myślimy o zakupie tego wyjątkowego kota, trzeba przygotować się na wydatek w granicach od 2000 do 5000 złotych Wszystko zależy od rodowodu i jednego z typów skóry opisanych w rozdziale o najważniejszych cechach wyglądu.

W optymalnych warunkach, które zapewnią kotu zrównoważony rozwój, doński sfinks żyje średnio od 12 do 15 lat.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >