Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Długowłosy manx – cymric
Dominika Stańczyk
Dominika Stańczyk 24.03.2022 19:00

Długowłosy manx – cymric

kot
fot.pxhere.com/CC0

Początkowo koty cymric nie były uważane za coś pozytywnego w hodowli. Długowłose koty manx były więc po prostu usuwane, aż do 1960 roku gdy część hodowców zdecydowała się dać im szansę. I słusznie.

Cymric – cechy charakterystyczne

Cymric to bardzo rzadka rasa – jeszcze mniej powszechna niż jego starszy kuzyn Manx. Sama nazwa rasy to w wolnym tłumaczeniu Państwo Galów choć jak wiadomo, koty bez ogona pochodzą z wyspy Man położonej pomiędzy Anglią a Irlandią. Mimo że długowłose koty tej rasy pojawiały się także w naturze, to prawo do rasy rości sobie kanadyjska federacja. Czy słusznie? O tym przekonamy się za kilka lat, gdy wokół kota powstaną kolejne legendy!

Cymrica od manxa odróżnia w zasadzie długość futra. Podobnie jak krótkowłosy kot on również swoim wyglądem przypomina dziecięcą zabawkę. Jest kotem krągłym, co dodatkowo uwydatnia brak ogona. Ma okrągłą głowę, oczy, i znacznie krótsze łapy przednie niż tylne, czyniąc z niego świetnego skoczka, co objawia się także w jego popularnej zajęczej pozie.

Podobnie jak u manxów, również u cymriców dozwolone są wszystkie typu umaszczeń oraz kolory oczu. Jedynie samo futro jest dłuższe i składa się z dwóch warstw: półdługiego włosa okrywowego oraz bardzo grubego podszerstka.

Cechą charakterystyczną jest brak ogona i z tego też powodu wyróżnia się cztery grupy, podobnie jak u manxów:

- longy – długi ogon, bardzo często normalnej wielkości,

- riser – od 1 do 3 kręgów krzyżowych,

- rumpy – brak kręgów ogonowych oraz kości krzyżowej,

- stumpy – od 1 do 3 kręgów krzyżowych tworzących bardzo krótki ogonek. 

Są dość krępe, ważą do 5 kg i mierzą około 35 centymetrów. Co ciekawe, to koty łakomczuchy, z dużą skłonnością do nadwagi, dlatego ilość spożywanych przez nie kalorii powinna być mocno kontrolowana. Koty te mają bardzo delikatne kręgosłupy, dlatego należy pilnować ich wagi by nie doszło do poważniejszych zwyrodnień.

Mimo iż są bezpośrednio spokrewnione z Manxami, to odznaczają się dość chłodnym charakterem. Przywiązują się do swoich właścicieli i chętnie dzielą z nimi wspólną przestrzeń, jednak są to koty o typie indywidualisty. To one decydują kiedy jest czas na zabawę, a kiedy na pieszczoty.

Jak dbać o kota typu cymric?

Oprócz częstego czesania, do którego należy kota przyzwyczajać od maleńkości, cymricsy nie mają specjalnych wymagań. To koty, które lubią żyć w swoim tempie, dlatego nie należy ich do niczego zmuszać. Same decydują kiedy wskoczą na kolana i skuszą się na zabawę wędką czy piłką.

Ta cecha to oznaka ich wysokiego ilorazu inteligencji, dlatego znacznie ciekawsze okażą się zabawy stymulujące rozwój – maty węchowe czy piłki na przysmaki, które zmuszą cymrica także do ruchu. Dużym zainteresowaniem wśród kotów tej rasy cieszą się także wysokie drapaki czy tunele, na które mogą skoczyć.

Bardzo istotna w przypadku cymriców, tak jak i manxów, jest opieka weterynaryjna. To koty, które niestety cierpią na wiele poważnych schorzeń genetycznych, co wynika bezpośrednio z ich mutacji. Do jednych z poważniejszych należy zespół manks, co oznacza dokładnie bardzo poważne wady rdzenia kręgowego i kręgosłupa (rozszczep), w tym także niedowład kończyn, problemy z wypróżnianiem czy dość problematyczne problemu z pęcherzem.

Innym również popularnym wśród rasy schorzeniem jest zespół okrężnicy olbrzymiej, pojawiający się na tle nerwowym – więc jeśli kot nie wypróżnia się regularnie należy wykonać w tym kierunku badania. W przypadku cymriców pamiętać należy też o dokładnym sprawdzeniu skóry, gdyż koty te mają skłonności do liszajów i innych infekcji.

Oprócz tego podczas kontrolnej wizyty u weterynarza konieczne jest sprawdzenie wzroku – czy nie dochodzi do dystrofii rogówki, a także oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego. W przypadku ostatniego problemu ze zdrowiem pomocna będzie odpowiednio zbilansowana dieta oparta na zasadach BARF.

Dla kogo kot typu cymric?

cymricy to dość specyficzna rasa. W odróżnieniu od swoich bliskich kuzynów manxów miewają humory, co sprawia że mogą się nie odnaleźć w domu z dziećmi. Cenią sobie spokój i ciszę, choć nie pogardzą zabawą. Przyszły właściciel powinien być gotowy na to, że po dość gwałtownej aktywności, kot tej rasy chętnie pójdzie spać, z dala od ludzkich rąk. Cymric ze względu na swoje usposobienie dobrze odnajdzie się w domu z osobami starszymi.

Decydując się na zakup kota cymrica, warto mieć na uwadze, że to rasa obciążona dość potężnymi wadami, trzeba być przygotowanym na wysokie koszty badań, a także leczenia.

Tagi: Polska