Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego pies tarza się w odchodach? 3 główne powody
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 15.11.2019 11:00

Dlaczego pies tarza się w odchodach? 3 główne powody

duży pies w domu
Fot.instagram.com @dogsofinstagram

Dlaczego pies tarza się w odchodach? Dla właściciela czworonoga nie ma niczego gorszego niż jego pupil wysmarowany kupą innego Burka lub jakiegokolwiek innego zwierzęcia. Pół biedy, kiedy chodzi ”tylko” o odchody, bo może być znacznie gorzej. Twój przyjaciel ma także zamiłowanie do tarzania się w padlinie? Znamy trzy powody, które mocno cię zaskoczą.

Dlaczego pies tarza się w odchodach? Prawdopodobnych odpowiedzi na to pytanie jest aż 3. Wszystkie zostały przedstawione w niniejszym artykule. Dowiedz się, co takiego twój czworonóg wyczuwa w ekskrementach innych zwierząt, że bez zastanowienia chce przenieść ten zapach na siebie.

1. Dlaczego pies tarza się w odchodach? Chce ”powiedzieć” o tym innym

No dobrze, tylko dlaczego twój przyjaciel myśli, że ktokolwiek, w tym ty, jesteście zainteresowani, kto załatwił swoją potrzebę na trawniku, w lesie lub gdziekolwiek indziej? Wygląda na to, że chodzi o pozostałość ewolucyjną, odziedziczoną po wilkach. Gdy wilk podczas samotnego wypadu odnajdzie odchody lub truchło jakiegoś zwierzęcia, tarza się w tym, by powiedzieć o tym reszcie stada. Wysmarowany osobliwym zapachem wraca do ”swoich”. Inne wilki mogą dzięki temu i złapać potrzebny trop i np. wybrać się na polowanie.

Nie ma znaczenia, że twój pupil wcale nie przypomina wilka. Wystarczy mu, jeśli tobie pochwali się, na jaki trop wpadł. Będzie podwójnie zadowolony, jeżeli zauważą to inne Burki i zaczną go obwąchiwać.

2. Dlaczego pies tarza się w odchodach? Chce się ukryć

Dlaczego pies tarza się w odchodach lub padlinie? Druga teza też zakłada ”śmierdzący spadek” po przodkach. Możliwe, że twój pupil instynktownie postanawia ”przebrać się” za inne zwierzę, wysmarowując się jego kupą lub tarzając się w truchle. Ten sposób sprawdza się dzikim zwierzętom na polowaniach, które dzięki przybranemu zapachowi mogą przemknąć niezauważone lub bliżej podejść do ofiary, a w rezultacie zdobyć pożywienie. Dzięki zapachowemu ”przebraniu” sam pies może czuć się pewniej w nowym środowisku. Być może dlatego to robi.

3. Dlaczego pies tarza się w odchodach? Sprawia mu to frajdę

Ostatni powód wydaje się prozaiczny, ale wysoce prawdopodobny. Jeśliby się nad tym zastanowić, to wcale nie takie dziwne, że dla twojego pupila zapach odchodów innych zwierząt jest przyjemny. Twój kompan inaczej postrzega zapachy niż ty. Dla niego interesująca (i być może przyjemna) jest woń bardzo intensywna, a właśnie takie są zazwyczaj nieprzyjemne zapachy.

Musisz pamiętać, że pies postrzega świat przede wszystkim węchem. Skoro potrafi ”wyniuchać” trop innego zwierzęcia lub człowieka tylko po tym, że gdzieś przeszedł, to wyobraź sobie, co dzieje się w mózgu czworonoga, gdy wpadnie na ”zapachową bombę” w postaci… kupy czy padliny. Z tej radości decyduje się nim ”wyperfumować” od góry do dołu. Taka rozrywka. To dlatego pies jest uszczęśliwiony po zakończonej ”kąpieli zapachowej” i pewnie nie rozumie twoich protestów i obrzydzenia.

Pies wytarzał się w kupie: co robić?

Nie ma innego sposobu niż solidna kąpiel. Na pocieszenie, pomyśl, że większość właścicieli psów od czasu do czasu zmaga się z tym samym problemem. Solidna ilość szamponu powinna pomóc. Niektórzy właściciele psiaków polecają też szampon rumiankowy, który dobrze niweluje inne zapachy.

Dlaczego pies tarza się w odchodach? Podsumowanie

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego twój kompan tarza się w odchodach, po lekturze tego artykułu wiesz już, że w tym osobliwym zachowaniu nie ma nic dziwnego. Na szczęście, posiadanie psa ma tyle innych zalet, że ”śmierdzące hobby” czworonoga nie jest aż takim problemem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dlaczego pies tarza się w odchodach

Twój pupil niestety interesuje się odchodami innych psów.

dlaczego pies tarza się w odchodach

To, co tobie wydaje się obrzydliwe, dla twojego psa jest normalną czynnością.

dlaczego pies tarza się w odchodach

Dlaczego pies tarza się w odchodach? Twój pupil mógł dostać taką skłonność w spadku po swoich przodkach.

dlaczego pies tarza się w odchodach

Pies tarza się w odchodach również dlatego, że sprawia mu to frajdę.

dlaczego pies tarza się w odchodach

Jeśli twój pupil już się ”wyperfumował”, nie pozostaje nic innego, jak go wykąpać.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies bez przednich łap od początku nie miał łatwego życia. Teraz inspiruje miliony ludzi!
  2. Żałoba u zwierząt. Jak zwierzęta radzą sobie ze śmiercią?
  3. Dlaczego psy wyją? 7 najczęstszych powodów wycia psa