Dlaczego kot śpi w kuwecie?
Jeżeli zastanawiamy się, dlaczego kot śpi w kuwecie i wydaje nam się to sytuacją niepokojącą, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, jak często zwierzę odpoczywa w ten sposób. Jeżeli są to jednorazowe lub sporadyczne sytuacje to nie mamy się czego obawiać. Zachowanie takie może wynikać z naturalnych instynktów lub kociego charakteru. Niepokoić możemy się jedynie w sytuacji, gdy zwierzę spędza w kuwecie długie godziny i traktuje ją jako stałe miejsce odpoczynku i snu.
Spanie w kuwecie może wynikać z choroby
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy sprawdzić w sytuacji, gdy kto śpi w kuwecie, jest zastanowienie się, czy zachowanie to nie wynika z dolegliwości zdrowotnych. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych powodujących spanie w kuwecie są choroby związane z układem moczowym i wydalniczym. Zwierzęciu zwyczajnie wygodnie jest przesiadywać w kuwecie jeżeli ma co chwile potrzebę np. oddawania moczu. Z tego właśnie powodu ucina sobie czasem drzemki leżąc na żwirku. Wiązać może się to też z osłabieniem organizmu wynikającym z osłabienia organizmu, gdy kot nie czuje się na siłach przemieszczać po swoim terytorium i z wygody postanawia spędzać większość czasu w kuwecie. Obserwujmy zatem, czy zachowaniom takim nie towarzyszą inne zmiany w zachowaniu kota: apatia, ciągłe zmęczenie, niechęć do jedzenia lub przyjmowania płynów. Jeżeli sytuacja utrzymuje się dłużej niż jeden-dwa dni i ewidentnie widzimy, że z naszym mruczkiem jest coś nie tak, konieczne będzie jak najszybsze udanie się do weterynarza.
Kuweta to bezpieczne schronienie
Dla wielu kotów kuweta może stanowić bezpieczne schronienie w sytuacjach zagrożenia lub stresu. Ze względu na to, że zazwyczaj kuwetę umieszczamy w łazience lub innym miejscu „poza widokiem”, zwierzę może znaleźć w nim chwilę spokoju. Szczególnie tyczy się to kuwet z nakryciem, które stają się dla zwierzęcia azylem, w którym może się schować.
Sytuacji stresowych w życiu zwierzęcia wynikają z rożnych czynników i niejednokrotnie są związane z indywidualnymi cechami każdego zwierzęcia. Zanim zatem zastanowimy się, dlaczego kot śpi w kuwecie, spróbujmy zrozumieć motywy jego zachowania. Jednym z przykładów są na przykład niekomfortowe wydarzenia związane z dużym hałasem, jak chociażby wybuchy fajerwerków w czasie Nowego Roku. Zauważmy, że podobne zachowania są charakterystyczne nie tylko dla kotów, ale i innych zwierząt mieszkających w domach – w sytuacjach stresowych chowają się w różne zakamarki.
Nasz kot może spać w kuwecie również jeżeli niedawno zmienił właściciela lub jego opiekun przeprowadził się z nim do nowego lokalu. Koty bardzo przywiązują się do swojego terenu. W nowym otoczeniu to właśnie kuweta zabrana z poprzedniego domu będzie najsilniej przesiąknięta znanymi zwierzęciu zapachami, stąd kot może początkowo spędzać w niej dużo czasu, a także spać. Bardziej strachliwi podopieczni będą powoli i stopniowo badać nowe otoczenie i z czasem powinni znaleźć sobie wygodniejsze miejsce do spania. Nie zawsze zatem warto przejmować się tym, że kot śpi w kuwecie, należy spróbować zrozumieć motywy jego zachowania.
Kuweta to miejsce higieny i… zabawy!
Kuweta służy kotom nie tylko jako miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych. Część zwierząt traktuje ją jako przestrzeń do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Kopanie w piasku lub żwirku działa na zwierzęta relaksująco i pozwala rozładować napięcie. Grzebanie jest dla wielu kotów także elementem zabawy. Zauważmy, że także ludzie lubią nieraz oddać się relaksowi w łazience lub odpocząć w wannie – podobnie jest w przypadku kotów, które czasami ucinają sobie drzemkę w kuwecie.
Dlaczego kot śpi w kuwecie? – pilnuje swojego terytorium
Pamiętajmy też o tym, że koty mają naturalne instynkty terytorialne i zaznaczają swoją obecność na różne sposoby. Kuweta to jedno z miejsc, w których zwierzę nie tylko załatwia potrzeby fizjologiczne, ale także zostawia wyraźne sygnały zapachowe. To jeden ze sposobów zaznaczania terytorium. Koty, które od młodości są dobrze zsocjalizowane, zazwyczaj nie mają problemu ze wspólnego korzystania z jednej kuwety.
Sytuacja nieco się jednak komplikuje, gdy w domu z jednym, dorosłym kotem pojawia się nowy podopieczny. Koty to indywidualiści – przyzwyczajony do posiadania całego domu na wyłączność kot będzie starał się pilnować swojego terenu. Z tego powodu może spędzać w kuwecie długie godziny a nawet drzemać. Jeżeli zatem sprowadzimy do domu nowe zwierzę i zauważymy, że nasz kot śpi w kuwecie, nie powinniśmy się niepokoić. Nawet jeśli początkowo kot śpi w kuwecie, z czasem powinien oswoić się z nową sytuacją, w której będzie musiał dzielić swoje dotychczasowe terytorium.
Może się jednak zdarzyć tak, że nasz dotychczasowy podopieczny nie będzie w stanie dogadać się z nowym kotem, co skończy się na nieustannych konfliktach. W tej sytuacji mamy rożne opcje do wyboru, między innymi skorzystanie z usług kociego behawiorysty. Najprostszym rozwiązaniem na zakończenie sytuacji, w której kot śpi w kuwecie, będzie po prostu kupienie drugiej kuwety dla nowego podopiecznego. Wtedy nasz „stary” kot nie powinien już czuć, że cała przestrzeń jego terytorium jest zagrożona i odpuści okupowanie kuwety.