Dlaczego koty boją się ogórków? Kontrowersyjne filmiki podzieliły właścicieli kotów
Dlaczego koty boją się ogórków? Od pewnego czasu internet zalany jest filmami, na których nierozważni właściciele kotów, w ramach żartów, straszą je ogórkami. Fakt, reakcja zwierząt może wydawać się zabawna, jednak niewiele osób wie, że może się to odbić na zdrowiu pupila. Dlaczego tak się dzieje? Kontrowersyjne filmiki podzieliły wielbicieli kotów na dwa obozy – zobacz, kto ma rację.
Istnieje naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. Dr Roger Mugford, brytyjski weterynarz i behawiorysta objaśnia, dlaczego koty boją się ogórków i jaki wpływ może mieć na nie tak lekkomyślna postawa właścicieli. Czy straszenie kota ogórkiem faktycznie może zagrażać zdrowiu pupila? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Dlaczego koty boją się ogórków?
Seria filmików w sieci
Na platformie Youtube widnieje mnóstwo filmów, nagranych przez właścicieli kotów, którzy próbują wystraszyć swoje zwierzę ogórkiem. Schemat jest prosty: gdy kot jest zajęty jedzeniem lub inną czynnością, osoba kładzie obok pupila ogórka. W momencie, gdy kot zwróci się w stronę przedmiotu, energicznie podskakuje do góry albo przybiera postawę do ataku. Dla wielu z pewnością jest to zabawne, jednak prawda, jaka kryje się za opisaną sytuacją, zdecydowanie do śmiesznych nie należy…
Naukowe wyjaśnienie zjawiska
Strach przed nieznanym
To, dlaczego koty boją się ogórków, wynika z bardzo prostego faktu. Jak wspomniał Dr Roger Mugford, jest to silnie związane z lękiem przed nieznanym. Zwierzęta te są świetnymi obserwatorami. Często zaglądają w różne miejsca i dokładnie przyglądają się licznym elementom. Wiele z nich jednak nigdy nie miało styczności z tak specyficznym obiektem, jakim jest ogórek. Nic więc dziwnego, że kształt i kolor warzywa wzbudza w kotach niepokój. Zwłaszcza gdy nieznany dotąd przedmiot nagle pojawia się tuż obok.
Podobieństwo do węża
Kolejnym argumentem, jaki wymienia znany weterynarz jest fakt, iż ogórek może przypominać czworonogom… węża. Reakcja zwierzęcia jest zatem instynktowna i zupełnie zrozumiała. Koty decydują się albo na atak, albo na ucieczkę.
Zaburzenie bezpiecznej przestrzeni
Znaczenie ma również miejsce, w którym właściciel decyduje się na wspomniany ruch. Na wielu filmach można zauważyć, że w trakcie opacznie rozumianej zabawy, kot jest w trakcie jedzenia. Jest to dla niego chwila spokoju, a samo miejsce, w którym spożywa posiłek, to dla niego bastion bezpieczeństwa. Nie spodziewa się więc żadnej formy zagrożenia. Z tego właśnie względu uczucie niepokoju, którego kot doświadcza, jest jeszcze bardziej spotęgowane.
Konsekwencje absurdalnej rozrywki
Weterynarze biją na alarm, próbując uświadomić ludzi, że choć sama sytuacja dla wielu osób z pewnością jest zabawna, nasze zwierzę bardzo to przeżywa. Skutki, jakie niesie za sobą ta nieodpowiedzialna forma rozrywki, mogą rzutować na funkcjonowanie kota w przyszłości!
Brak zaufania
Pierwszą kwestią jest zanik zaufania, jakie właściciel i pupil budowali przez długi czas. Zyskać je jest bardzo trudno, natomiast utracić można momentalnie. Dotyczy to nie tylko miejsca karmienia, czy danego pomieszczenia, ale przede wszystkim właściciela, w obecności którego zwierzę przestanie czuć się pewnie.
Uszczerbek na zdrowiu
Kot po tak silnym szoku, jakiego doznał, może zupełnie zatracić swoją energię i chęć do zabawy. Oby dla żadnego kota nieroztropne zachowanie właścicieli nie skończyło się bardziej tragicznie…
Osoby, które decydują się na przyjęcie kota pod swój dach automatycznie biorą za niego odpowiedzialność. Umyślne prowokowanie sytuacji stresowych jest przejawem braku wyobraźni i empatii. Koty to zwierzęta bardzo wrażliwe, które należy otoczyć najwyższą troską, a nie narażać na stresujące i traumatyczne doświadczenia.
Dlaczego koty boją się ogórków? ZOBACZ ZDJĘCIA:
Niebezpieczny trend od lat figuruje jako jedna z większych rozrywek na takich platformach jak np. Youtube.
„Najzabawniejszym” jego aspektem jest moment, w którym kot, wystraszony obecnością ogórka, podskakuje do góry.
Ta nieodpowiedzialna forma rozrywki może trwale zaburzyć poczucie bezpieczeństwa zwierzęcia oraz zaufanie do właściciela.
Kot to zwierzę, które należy obtoczyć opieką, a nie narażać na niepotrzebny stres.
Istnieją oczywiście czworonogi, które przepadają za tym warzywem. Niestety, nie ma ich zbyt wielu. Lepiej zatem nie ryzykować niebezpiecznej zabawy.
ZOBACZ TEŻ:
- Ile koty mają palców? 90% ludzi podaje ZŁĄ odpowiedź
- Jaki zapach odstrasza koty? Niezwykle fakty o twoim pupilu
- Gdzie koty lubią być głaskane? Mapa kociego ciała