Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?
Pixabay.com

Kot załatwia się poza kuwetą: zachowanie anomalne

Wiadomo, że koty to czyste zwierzaki. Codziennie poświęcają mnóstwo czasu na dokładne czyszczenie swojego futra. Wylizują dokładnie wszystkie zakamarki, do których mogą sięgnąć, i przemywają naślinionymi łapami te miejsca, do których nie sięgają językiem. Dzięki temu futro kota pozostaje nieskazitelne, a zwierzę utrzymuje swój powszechnie podziwiany wdzięk i styl.

Kuweta to dla kota także sprawa oczywista, wręcz honorowa. Kocięta już między szóstym a dwunastym tygodniem życia uczą się od matki, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby – daleko od gniazda, najlepiej w miejscu, w którym łatwo zakopać odchody. Koty najczęściej instynktownie wiedzą, do czego służy kuweta, a nawet jeśli nie, to błyskawicznie się tego uczą.

Zdarza się jednak czasem, że kot załatwia się poza kuwetą. To nie złośliwość, nuda ani rewolucyjny manifest. Przyczyn takiego zachowania może być kilka.

Kot załatwia się poza kuwetą – może to znaczenie terenu?

Znaczenie moczem to normalne kocie zachowanie. Polega na wystrzykiwaniu przez kota strumienia moczu na pionową powierzchnię – drzewo, murek, ścianę. W ten sposób zwierzę znakuje swój teren, informując inne koty, że te włości zostały już zajęte.

Nie należy mylić kociego znakowania moczem z niekorzystaniem z kuwety. Kot znaczący swój teren najczęściej równocześnie normalnie korzysta z kuwety. Znakowanie ma inną funkcję i odbywa się w miejscach, w których koty normalnie się nie załatwiają, czyli tam, gdzie nie ma piachu ani żwiru niezbędnego do zakopania odchodów. Ponadto kot znakuje moczem, stojąc na wyprostowanych łapach i unosząc drżący ogon – załatwianie się kota wygląda zupełnie inaczej.

Znaczenie moczem to zachowanie normalne dla kocurów i niektórych kotek. Ustaje po kastracji, dlatego właściciele kotów domowych często zapominają, że może się zdarzyć, i mylą to zachowanie z odmową korzystania przez kota z kuwety.

Kot załatwia się poza kuwetą – przyczyny chorobowe

Koty, które nagle przestają korzystać z kuwety i szukają sobie innego miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych (często idealny wydaje im się środek Twojego łóżka), najczęściej na coś chorują. Choroby, które skłaniają koty do porzucenia kuwety, to np. zapalenie pęcherza moczowego, cukrzyca, tzw. syndrom urologiczny u kotów i zwyrodnienie stawów. Podobną reakcję może też wywołać zarobaczenie.

Czemu te dolegliwości powodują, że kot przestaje korzystać z kuwety? Choroba powoduje u kota ból przy oddawaniu moczu i kału. Kot kojarzy ból z kuwetą, gdzie normalnie załatwia swoje potrzeby, więc zaczyna unikać tego miejsca. Dlatego właśnie znajduje sobie inne zakątki – najlepiej ciepłe, suche, o miękkim podłożu, które wydaje się kotu odpowiednie do zakopania odchodów.

Koty, u których stwierdzono choroby wywołujące lęk przed kuwetą (tak naprawdę przed bólem, z którym kuweta zaczyna im się kojarzyć), powinny być odpowiednio leczone.

Kot załatwia się poza kuwetą – może to stres?

Inną przyczyną załatwiania się kota poza kuwetą może być silny stres. Zwierzęta stresuje np. zmiana diety, konflikt z innym kotem lub z człowiekiem, nagłe pojawienie się w domu nowej osoby (dziecka) lub zniknięcie starego znajomego (czyjaś śmierć). Koty stresują się też, gdy zmieni się lokalizacja ich kuwety, a już najbardziej w czasie i po przeprowadzce, gdy zmienia się lokalizacja wszystkiego. Czasem stres u kota jest efektem przykrego doświadczenia, np. nadepnięcia na niego, gdy wychodził akurat z kuwety, lub porwania go prosto z piasku do weterynarza. Każde podobne nieszczęście, mające miejsce w kuwecie lub tuż koło niej, może zrazić kota do jego starej toalety i pchnąć do poszukiwania nowej.

Stres u kota można zwalczyć tak samo jak u ludzi, czyli usuwając czynniki stresogenne, tzw. stresory. Kot sam dojdzie do siebie po przeprowadzce i przyzwyczai się do zmiany składu osobowego w domu – czas leczy wszelkie rany. Konflikty z domownikami i innymi zwierzętami mogą wymagać od nas zmiany podejścia do kota lub pomocy kociego behawiorysty.

Tagi: Polska