Dlaczego kot sika na łóżko? Najlepiej tego nie bagatelizować
Dlaczego kot sika na łóżko? Zdarza się, że koty zupełnie nagle zaczynają obsikiwać wszystkie miejsca, poza tym, które jest do tego przeznaczone. Właściciele zwierzaków zachodzą w głowę, jak zmusić kota do załatwiania się do kuwety. Tymczasem to, że nasz pupil sika poza swoją toaletą, może być sygnałem, że coś jest nie w porządku.
Dlaczego kot sika na łóżko, dywan albo w jeszcze innym miejscu? Problem pojawia się zazwyczaj nagle, nawet jeśli kot był nauczony i przyzwyczajony do załatwiania się w kuwecie. Może to być kwestia wielu czynników i mimo tego, że można tak z początku uważać, koty raczej nie robią nam na złość. Zwierzaki nie mają na celu zepsuć nam humoru, sikanie poza kuwetą należy odczytać jako problem zdrowotny lub behawioralny. Można wyróżnić kilka najpopularniejszych przyczyn załatwiania się poza kocią toaletą.
Dlaczego kot sika na łóżko? Złe położenie kuwety.
Jak powszechnie wiadomo, koty są stworzeniami bardzo czystymi. Właściciele i miłośnicy kotów wiedzą, że zwierzęta nie omijają miejsca wyznaczonego na toaletę bez powodu. Takie zachowanie u kota sygnalizuje jakiś problem . Może to być coś tak banalnego, jak po prostu brudna kuweta. Jeśli regularnie nie wymieniamy kotu żwirku, nasz pupil może poszukać czystszego miejsca do załatwienia swoich potrzeb.
Wybór często pada na łóżko, dywan albo buty – jeśli kot jest czyściochem, nie załatwi się w miejscu, które źle mu pachnie. Warto więc zadbać o to, by nie tylko regularnie wymieniać kotu żwirek, ale również myć kuwetę co jakiś czas. W końcu sami też nie lubimy załatwiać się w miejscu, które jest brudne i brzydko pachnące. Należy uważać jednak na to, by nie używać w tym celu zbyt silnie pachnących detergentów. Przyczyną, dla której kot zaczął sikać poza kuwetą może być również zmiana żwirku czy grysiku. Nowy zapach może mu nie pasować ze względu na bardzo wrażliwy węch. Zwierzęta niekoniecznie lubią zmiany, co prowadzi do kolejnej potencjalnej przyczyny dziwnego zachowania pupila.
Być może przestawiałeś ostatnio kuwetę i zwierzę nie przyzwyczaiło się jeszcze do nowego miejsca? Może być tak, że kot nie będzie chciał załatwiać się w wyznaczonej przez ciebie przestrzeni. Warto spróbować wtedy zmienić położenie kuwety , zadbać o odpowiednią ilość i regularne wymienianie żwirku. Uwaga! Koty nie lubią i nie mają w zwyczaju załatwiać się w miejscu, w którym jedzą. Jeżeli kuweta znajduje się zbyt blisko kocich misek, to może być główna przyczyna problemu. Niektóre koty potrzebują również trochę więcej prywatności niż inne. Spróbuj postawić kuwetę w miejscu, które sprawi, że kot nie będzie się czuł obserwowany podczas załatwiania się.
Zwróć uwagę również na rodzaj świrku. Każdy kotek ma inne preferencje, warto wypróbować kilka opcji.
Dlaczego kot sika na łóżko? Przyczyny
Jeśli zmiana położenia kuwety nie pomogła i kot nadal sika w losowych miejscach, przyczyna problemu może leżeć gdzie indziej. Warto wtedy wybrać się profilaktycznie do specjalisty – on może nam pomóc w rozwiązaniu problemu. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego kot sika na łóżko pomimo waszych wszelkich starań, behawiorysta na pewno wam pomoże. Częstą przyczyną załatwiania się poza kuwetą są problemy ze zdrowiem.
Może to być sygnał, że nasz pupil cierpi na przykład z powodu zapalenia pęcherza lub innych problemów urologicznych. W takim wypadku często zdarza się, że kot z początku naprawdę stara się załatwiać do kuwety, jednak wypróżnianie sprawia mu ból, przez co kuwetę zaczyna kojarzyć z czymś bardzo nieprzyjemnym. Wtedy zaczyna unikać jej najbardziej, jak może, w związku z tym sika np. na łóżko, by zwrócić naszą uwagę.
Należy pamiętać, że kot nie jest złośliwy i nie ma zamiaru nas zdenerwować. Kiedy zaczynają się problemy z sikaniem poza kuwetą, powinno się jak najszybciej udać do weterynarza lub behawiorysty, który pomoże nam rozwiązać problem, zanim ten się za bardzo rozwinie. Sprawę trzeba załatwić jak najszybciej , by nie doszło do sytuacji, w której nawet po zakończeniu leczenia kot będzie przyzwyczajony do załatwiania swoich potrzeb na łóżko. Problemy ze zdrowiem nie ograniczają się w tym przypadku wyłącznie do niewydolności układu moczowego.
Dlaczego kot sika na łóżko? Stres
Kot niekoniecznie cierpi na tle fizycznym, może to być również kwestia psychiki . Zwierzęta nie potrafią nam powiedzieć, że coś jest nie tak, w związku z tym stosują metody, które leżą w ich naturze. To od nas zależy, czy kota wysłuchamy i czy będziemy w stanie zinterpretować to, co próbuje nam przekazać. Być może powodem, dlaczego kot sika na łóżko, jest po prostu stres . Może on być spowodowany na przykład jakimiś zmianami w mieszkaniu, których kot jeszcze nie przetrawił, nową osobą w otoczeniu, zmianą diety albo samotnością.
Jeśli miałeś niedawno problem z wygospodarowaniem czasu dla swojego kota, może zwierzak chce ci pokazać, że potrzebuje więcej uwagi. Nie robi tego złośliwie, po prostu jest to jedyny sposób na przyciągnięcie twojej uwagi, jaki zna. Dlaczego kot sika na łóżko, kiedy ciebie nie ma w domu? Choćby dlatego, że to właśnie tam pozostawiasz najwięcej swojego zapachu i zwierzę kojarzy to miejsce ze swoim ukochanym właścicielem. Koty komunikują się głównie zapachami. Za ich pomocą oznaczają teren, ale też zaufane osoby – kiedy twój kot się o ciebie ociera, robi to, żeby złączyć swój zapach z twoim. Na takiej samej zasadzie wybiera łóżko na swoją toaletę, po prostu pachnie ono właścicielem. Jeśli pracujesz całymi dniami, to może być przyczyna zachowania kota.
Spróbuj przed samym wyjściem lub po powrocie z pracy spędzić z nim więcej czasu: pobaw się z nim, poprzytulaj albo wymyśl mu jakieś zajęcie. Kot nie będzie tak cierpiał z powodu samotności, jeśli zostawisz mu zabawki, zorganizujesz tunele i kryjówki albo pochowasz przed nim różne przysmaki. Rozłąka może być, się okazać wcale nie taka bolesna i kot nie będzie czuł potrzeby załatwiania się na twoim łóżku, by pokazać ci, że tęskni.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Przyczyną, dlaczego kot sika do łóżka – mogą być problemy ze zdrowiem.
Warto poszukać przyczyny dziwnego zachowania kota u behawiorysty.
Na twoim łóżku jest najwięcej twojego zapachu, z tego powodu kot mógł obrać je sobie za cel.
Zwierzak może cierpieć z powodu samotności i dawać ci o tym znać na własny sposób.
Spędzanie czasu z kotem i obdarzenie go uwagą może pomóc w rozwiązaniu problemu.
ZOBACZ TEŻ:
- Czy kot może jeść jajka? Dowiedz się, czy to zdrowe dla twojego mruczka
- Katarzyna Warnke: wiek gwiazdy zaskakuje. Jej mąż jest dużo młodszy
- Kobiety mafii 2 z oficjalną datą premiery. Zobaczysz go szybciej niż myślisz