Swiatzwierzat.pl
Dlaczego kot się myje? Znaczenie kociej higieny

Pixabay.com

Dlaczego kot się myje? Znaczenie kociej higieny

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Wiadomo, że kot myje się często i długo. Dzięki temu jest czyściutki i pachnący, a właściwie bezzapachowy. Dlaczego koty przykładają taką wagę do mycia swego futerka? Jakie jeszcze funkcje pełni u nich częste mycie? Co to znaczy, gdy kot myje się na słońc

Kot się myje: czystość to cecha wrodzona

Koty to czyściochy. Nie trzeba zbierać po nich kup, bo same wiedzą, że do wypróżniania się służy kuweta. Rzadko znaczą teren moczem, a po kastracji zachowanie to najczęściej całkiem mija. Kotów nie trzeba też kąpać, chyba że w ostateczności, bo świetnie dbają o stan swojego futerka.

Koty spędzają znaczną część dnia, wylizując swoje włosy. Higiena to u nich nie wyuczony nawyk, ale wrodzony instynkt. Świadczy o tym fakt, że wszystkie koty myją się w podobny sposób, nawet te, które zostały wcześnie zabrane od swoich mam i nie mogły podpatrzeć u nich stosownych technik.

Kot się myje: uniwersalna rutyna

Kocięta zaczynają się samodzielnie myć około trzeciego tygodnia życia. Do czyszczenia futerka kot używa śliny, którą rozprowadza po włosach za pomocą szorstkiego języka, wyposażonego w mikroskopijne haczykowate wyrostki. Haczyki te działają jak zęby grzebienia, rozczesując włosy i dokładnie zmywając je śliną z każdej strony.

Ablucja kota wygląda zawsze w ten sam sposób.

Najpierw kot oblizuje swój pyszczek, bo to przecież z pyszczka pochodzi ślina potrzebna do czyszczenia, więc pyszczek musi być czysty jako pierwszy. Potem kot wylizuje sobie jedną łapę. Następnie używa jej do czyszczenia połowy głowy z uchem. Druga łapa służy do wymycia drugiej połowy. Gdy koci łebek już jest czysty, kot wylizuje sobie resztę futra, przesuwając się od przodu – przednich łap – do tyłu, aż po koniuszek ogona. Procedura kończy się tak samo, jak zaczyna – wylizaniem pyszczka.

Koty spędzają dużo czasu na myciu swojego futerka, ponieważ wiedzą, że od utrzymania sierści w czystości zależy coś więcej niż tylko ładny wygląd. Higiena pełni szereg ważnych funkcji w życiu kota. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.

Kot się myje: mycie to zdrowie

Głównym, choć nie jedynym celem kocich ablucji, jest utrzymanie futerka w czystości i porządku. Gdyby koty nie myły się dokładnie, ich włosy szybko obrosłyby brudem i skołtuniły się. Od takiego stanu już prosta droga do odparzeń, otarć i infekcji. Dlatego koty poświęcają wiele uwagi na utrzymanie swego futerka w nienagannej czystości.

Kot się myje: mycie to ochrona

Zadbane kocie futro nie tylko spektakularnie wygląda. Podszerstek i włos okrywowych chronią kota przed zimnem, a niektóre rasy mają włosy pokryte dodatkowo łojową warstewką ochronną, która nie pozwala przenikać wilgoci. Brudne i skołtunione włosy nie mogą jednak tak dobrze chronić przed zimnem i przemoczeniem.

Zadbane futro to więc dla kota nie tylko kwestia estetyki i braku odparzeń. Zwłaszcza koty żyjące dziko instynktownie wiedzą, że od zachowania futerka w czystości i ładzie zależy ich ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

Kot się myje: mycie to termoregulacja

Koty pocą się tylko na podeszwach łapek. W gorące dni to jednak nie wystarcza, by zapewnić kociemu organizmowi odpowiednią regulację temperatury. Wylizywanie przez kota futerka służy więc także termoregulacji. Pozostawiona na skórze i włosach ślina paruje, odciągając z kota ciepło.

Kot się myje: mycie to witaminy

Często można zaobserwować, że kot myje się długo i starannie, leżąc w plamie słońca. Weterynarze i behawioryści uważają, że to zachowanie nieprzypadkowe. Gdy kot spędza na słońcu dużo czasu, jego skóra i włosy zaczynają produkować cenną witaminę D. Liżąc swoje futerko, kot przyjmuje więc dawkę tej witaminy. Dzięki witaminie D koci organizm reguluje stężenie wapnia i fosforu. Witamina D wspiera także prawidłowe działanie kocich jelit i nerek.

Kot się myje: mycie to przyjaźń

Zaprzyjaźnione koty myją sobie nawzajem futerka i w ten sposób zacieśniają przyjacielską więź. Mycie futerka to forma pieszczoty, dodatkowo koty wymieniają się przy tym pozytywnymi feromonami, uspokajając wzajemnie, oraz utrwalają sobie zapach kolegi lub koleżanki, a także pozytywne skojarzenia z tym zapachem. Po kilku sesjach wzajemnego mycia futerka koty są już ze sobą zżyte i czują się w pełni bezpiecznie w swoim towarzystwie.

Kot się myje: mycie to dyplomacja

Czasem mycie futra oznacza u kotów nie przyjaźń, lecz właśnie wrogość, ale stłumioną. To znak anulowanej agresji. Koty zachowują się w ten sposób, gdy z jednej strony chcą zaatakować rywala, ale z drugiej boją się, że przegrają potyczkę. Gdy siły są mniej więcej równe, rywalizujące kocury wygrażają sobie nawzajem, syczą, parskają, ale nie ryzykują walki. W końcu sytuacja staje się niezręczna. Wtedy następuje zachowanie przerzutowe – koty przechodzą z trybu agresji na tryb mycia się, ponieważ tryb agresji doprowadził je do sytuacji patowej i wewnętrznego rozdarcia.

Dwa złe kocury, siedzące obok siebie i starannie wylizujące swoje futerka – każdy własne, nie sobie nawzajem – to więc przejaw kociej dyplomacji.

Kot się myje: mycie to oznaka nudy

Może się zdarzyć, że kot poświęca mysi swego futerka nadmiernie dużo czasu. Za każdym razem, gdy zwracasz uwagę na swego pupila, on się myje. Gdy wychodzisz, myje się, gdy wracasz, dalej się myje. Takie zachowanie może świadczyć o tym, że kot się nudzi.

Nuda, brak bodźców i rozrywek, to częsty problem u kotów domowych, zwłaszcza tych, które nie wychodzą na zewnątrz i mają do dyspozycji tylko niewielki areał, zamknięty w paru pomieszczeniach mieszkania czy domu.

Koty walczą z nudą na kilka sposobów, najczęściej po prostu poświęcając więcej czasu któremuś ze swych zajęć. Pół biedy, jeśli to spanie. Jeśli jednak kot ucieka od nudy w jedzenie, może utyć. Jeśli z kolei zbyt długo i intensywnie się myje, może w końcu wylizać sobie futro do gołej skóry.

Zapewnij kotu odpowiednio dużo ruchu i rozrywek. Koty uwielbiają się bawić, szczególnie w symulację polowania. Użyj do tego wędki z przynętą, imituj nią ruchy ofiary, pozwól kotu ścigać przynętę po pokoju, a w końcu dopaść. Gdy kot dopadnie przynętę, poczęstuj go smakołykiem, tak jakby posilił się upolowaną ofiarą. Większości kotów wystarczą trzy sesje takiej zabawy każdego dnia, po mniej więcej dziesięć minut każda. Nie przejmuj się, że kot czai się długo przed rzuceniem na ofiarę. To jedno z normalnych kocich zachowań myśliwskich. Pozwól kotu rzucić się na przynętę, kiedy będzie gotowy.

Kot się myje: obsesyjne mycie to oznaka kłopotów

Jeśli kot myje się tak często, że niemal bez przerwy, i nie jest zainteresowany zabawą, powinniśmy zabrać go do weterynarza, by pomógł ustalić przyczyny takiego zachowania.

Jeśli kot liże się tylko w jednym lub kilku określonych miejscach, może to oznaczać, że ma grzybicę.

Obsesyjne lizanie futra może być też u kota oznaką chronicznego stresu, wywołanego np. przeprowadzką, przebytą chorobą, pojawieniem się w domu gości czy nowych domowników albo nagłym zniknięciem starych. Jeśli weterynarz lub behawiorysta wskaże, że przyczyną obsesyjnego mycia się naszego kota jest stres, musimy pomóc zwierzakowi się uspokoić i zapewnić mu w domu spokój.

Kot się myje: czemu pupil myje się po głaskaniu?

Wielu kociarzy obserwuje u swoich pupili zachowanie polegające na przystępowaniu przez nich do dokładnego wymycia futerka tuż po zakończeniu upojnej sesji pieszczot i głaskania. Czy koty okazują w ten sposób afront swojemu opiekunowi? Raczej nie.

Behawioryści wskazują, że koty myją futerko po dłuższym i przyjemniejszym głaskaniu, żeby na powrót ułożyć je odpowiednio a także po to, by usunąć z niego zapach człowieka. Taki zapach mógłby sprawiać im kłopoty w kontaktach z innymi kotami, które nie żywią do tej konkretnej osoby podobnie ciepłych uczuć czy wręcz jej nie znają.

Możliwe też, że zlizywanie pozostawionego przez opiekuna potu i zapachu sprawia kotom przyjemność – byłby to odpowiednik zacieśniania więzi między kotami wzajemnie czyszczącymi sobie futerko i wymieniającymi się feromonami.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >