Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot się myje? Znaczenie kociej higieny
Emil Hoff
Emil Hoff 09.01.2021 01:00

Dlaczego kot się myje? Znaczenie kociej higieny

Dlaczego kot się myje? Znaczenie kociej higieny
Pixabay.com

Kot się myje: czystość to cecha wrodzona

Koty to czyściochy. Nie trzeba zbierać po nich kup, bo same wiedzą, że do wypróżniania się służy kuweta. Rzadko znaczą teren moczem, a po kastracji zachowanie to najczęściej całkiem mija. Kotów nie trzeba też kąpać, chyba że w ostateczności, bo świetnie dbają o stan swojego futerka.

Koty spędzają znaczną część dnia, wylizując swoje włosy. Higiena to u nich nie wyuczony nawyk, ale wrodzony instynkt. Świadczy o tym fakt, że wszystkie koty myją się w podobny sposób, nawet te, które zostały wcześnie zabrane od swoich mam i nie mogły podpatrzeć u nich stosownych technik.

Kot się myje: uniwersalna rutyna

Kocięta zaczynają się samodzielnie myć około trzeciego tygodnia życia. Do czyszczenia futerka kot używa śliny, którą rozprowadza po włosach za pomocą szorstkiego języka, wyposażonego w mikroskopijne haczykowate wyrostki. Haczyki te działają jak zęby grzebienia, rozczesując włosy i dokładnie zmywając je śliną z każdej strony.

Ablucja kota wygląda zawsze w ten sam sposób.

Najpierw kot oblizuje swój pyszczek, bo to przecież z pyszczka pochodzi ślina potrzebna do czyszczenia, więc pyszczek musi być czysty jako pierwszy. Potem kot wylizuje sobie jedną łapę. Następnie używa jej do czyszczenia połowy głowy z uchem. Druga łapa służy do wymycia drugiej połowy. Gdy koci łebek już jest czysty, kot wylizuje sobie resztę futra, przesuwając się od przodu – przednich łap – do tyłu, aż po koniuszek ogona. Procedura kończy się tak samo, jak zaczyna – wylizaniem pyszczka.

Koty spędzają dużo czasu na myciu swojego futerka, ponieważ wiedzą, że od utrzymania sierści w czystości zależy coś więcej niż tylko ładny wygląd. Higiena pełni szereg ważnych funkcji w życiu kota. Poniżej wskazujemy najważniejsze z nich.

Kot się myje: mycie to zdrowie

Głównym, choć nie jedynym celem kocich ablucji, jest utrzymanie futerka w czystości i porządku. Gdyby koty nie myły się dokładnie, ich włosy szybko obrosłyby brudem i skołtuniły się. Od takiego stanu już prosta droga do odparzeń, otarć i infekcji. Dlatego koty poświęcają wiele uwagi na utrzymanie swego futerka w nienagannej czystości.

Kot się myje: mycie to ochrona

Zadbane kocie futro nie tylko spektakularnie wygląda. Podszerstek i włos okrywowych chronią kota przed zimnem, a niektóre rasy mają włosy pokryte dodatkowo łojową warstewką ochronną, która nie pozwala przenikać wilgoci. Brudne i skołtunione włosy nie mogą jednak tak dobrze chronić przed zimnem i przemoczeniem.

Zadbane futro to więc dla kota nie tylko kwestia estetyki i braku odparzeń. Zwłaszcza koty żyjące dziko instynktownie wiedzą, że od zachowania futerka w czystości i ładzie zależy ich ochrona przed warunkami atmosferycznymi.

Tagi: Polska