Swiatzwierzat.pl
Dandie dinmont terrier - szkocki terrier

pixabay.com

Dandie dinmont terrier: pies z kart powieści

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Dandie dinmont terrier to zrównoważony (jak na terriera) i przyjazny pies o nietypowym wyglądzie. Jego ciało jest wydłużone, a głowę zdobi charakterystyczna czupryna. Czy dandie dinmont terrier to pies stworzony dla Ciebie? Dowiedz się, jaki jest i czego

Dandie dinmont terrier – historia rasy

Dandie dinmont terrier to rasa niedużego psa myśliwskiego, wyhodowana w XVII w. w Anglii do polowania na borsuki, lisy i wydry, okazyjnie też króliki, kuny i szczury. Wydłużone ciało i krótkie łapy pomagały dandie dinmont terrierom tropić zwierzynę w gęstych zaroślach i płoszyć ją z nor, do których zręczne psy potrafią się szybko wciskać.

Dandie dinmont terriery po raz pierwszy poszczuto na borsuki prawdopodobnie na pograniczu Anglii i Szkocji w końcu XVII w. Nie wiadomo dokładnie, jak przebiegało  tworzenie tej rasy. Wśród przodków dandie dinmont terriera znajdują się prawdopodobnie terrier szkocki i skye.

Rasa otrzymała nazwę na cześć bohatera książki Waltera Scotta pt. „Guy Mannering” z 1815 r. Bohater ów, Dandie Dinmont, pochodzi właśnie ze szkockiego pogranicza i poluje na borsuki ze swymi psami o imionach Pieprz i Musztarda (od kolorów ich sierści). Pierwowzorem dla postaci Dinmonta był faktycznie istniejący hodowca psów, James Davidson, który jako pierwszy planowo przeprowadził i opisał hodowlę swoich terrierów. Książka Waltera Scotta przyczyniła się do spopularyzowania rasy krótkonożnych terrierów o wydłużonych ciałach z hodowli Davidsona.

W 1875 r. powstał angielski klub hodowców dandie dinmont terrierów, a w 1888 r. podobna organizacja została założona w USA.

Po II wojnie światowej liczebność dandie dinmont terrierów w Wielkiej Brytanii bardzo spadła. Dziś psy te znajdują się na liście Zagrożonych Rodzimych Ras, co oznacza, że każdego roku rodzi się ich na Wyspach ledwie niecałe 200 sztuk (dla porównania: west highland white terrierów rodzi się prawie 10 tys.). Większość dandie dinmont terrierów to dziś psy do towarzystwa. Niektóre szkoli się i wykorzystuje w dogoterapii w szkołach i szpitalach.

Do Polski dandie dinmont terriery trafiły po raz pierwszy po II wojnie światowej, ale nie zadomowiły się na stałe. Obecnie żyje nad Wisłą tylko kilka tych piesków.

Jak wygląda dandie dinmont terrier?

Dandie dinmont terrier to nieduży pies w typie wilkowatym. Dorasta do 28 cm wysokości w kłębie i waży do 11 kg.

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Budowa ciała

Dandie dinmont terrier ma dość szeroką głowę, lekko wypukłą. Niedługa kufa kończy się łagodnie, bez szpicu, ma wyraźny stop. Uszy są niewielkie, trójkątne, opadające po bokach głowy (nietypowo u terrierów). Trufla nosowa, powieki i nieduże fafle muszą mieć kolor intensywnie czarny, a okrągłe, szeroko rozstawione oczy – ciemnobrązowy.

Pies ma wydłużone ciało, krótkie, ale muskularne łapy (przednie krótsze niż tylne) i sprężysty chód. Prosty i porośnięty gęstym futrem ogon to efekt umyślnego kształtowania rasy – myśliwy mógł wyciągnąć za niego psa, np. z lisiej nory.

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Typ sierści

Dandie dinmont terrier ma obfity, wełnisty podszerstek i twardy włos okrywowy średniej długości. Włosy formują się na głowie psa w charakterystyczny czub, przez co zwierzak wygląda trochę, jakby stale nosił czapkę.

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Umaszczenie

Maść dandie dinmont terriera występuje w dwóch wariantach kolorystycznych o licznych odcieniach: pieprzowym (od czarnoniebieskiego do jasnoszarego) i musztardowym (od rudego do płowego, z jasną głową). Sierść na kończynach z reguły jest ciemniejsza niż na tułowiu.

Jaki charakter ma dandie dinmont terrier? Pan i rodzina

Dandie dinmont terrier przypomina usposobieniem inne terriery, choć jest od nich nieco spokojniejszy. Uchodzi za psa o zrównoważonym charakterze. Jest jednak po terrierowemu odważny, rezolutny, trochę łobuziak, lubi stawiać na swoim i nie zawsze wykonuje polecenia właściciela.

To pies aktywny, towarzyski i ciekawski. Silnie przywiązuje się do swego pana i najchętniej towarzyszy mu zawsze i wszędzie. Dandie dinmont terrier lubi być w centrum uwagi także w domu i chętnie bierze udział w różnego rodzaju grach i zabawach.

Jaki charakter ma dandie dinmont terrier? Dzieci

Dandie dinmont terrier dobrze sprawdzi się jako towarzysz zabaw starszych dzieci, o ile zostały one nauczone, jak należy obchodzić się z psem. Trzeba wyjaśnić dzieciom, że pies to uczestnik zabawy a nie zabawka i nie można go szczypać, szarpać, ciągnąć za ogon czy uszy, ani brać na ręce, jeśli sobie tego nie życzy. W czasie zabaw z psem należy uważać, by nie upadł na plecy.

Jaki charakter ma dandie dinmont terrier? Obcy

Wobec obcych ludzi i zwierząt dandie dinmont terrier jest nieufny, może przed nimi ostrzegać głośnym szczekaniem. Nie toleruje intruzów na swoim terytorium i w razie potrzeby rzuci się do walki, choć z uwagi na niewielkie rozmiary raczej nie odpędzi napastnika, chyba że nasz dom napadnie banda ciastkowych ludzików. Dobrze sprawdzi się jednak jako żywy alarm.

Jaki charakter ma dandie dinmont terrier? Inne zwierzęta

W stosunkach z innymi psami dandie dinmont terrier bywa zadziorny, często nieco zbyt odważny. Rzadziej od innych terrierów popada jednak w konflikty i sam ich nie prowokuje, choć chętnie odpowiada na cudze zaczepki. Dandie dinmont terrier szczególnie nie lubi innych samców. Dobrze natomiast dogaduje się z innymi przedstawicielami własnej rasy.

Dandie dinmont terrier ma instynkt łowny i może rzucić się w pogoń za kotem lub domowym gryzoniem.

Dandie dinmont terrier na treningu

Dandie dinmont terrier wymaga umiejętnego szkolenia, choć nawet dobrze wytrenowane terriery nie będą nigdy w pełni posłuszne swemu panu. Mimo to warto się postarać – dandie dinmont terrier to dość inteligentny pies, który szybko nauczy się wielu sztuczek, umiejętności i niektórych prac.

Dandie dinmont terrier: socjalizacja

Szkolenie psa należy zacząć wcześnie, nim utrwali sobie złe nawyki. Początkowy trening powinien objąć nauczenie psa reagowania na swoje imię i podstawowe komendy. Należy mu też wpoić zasady dobrego życia z ludźmi i zwierzętami, oduczyć nadmiernego szczekania, przyzwyczaić do zabiegów pielęgnacyjnych (czesania, trymowania, strzyżenia, kąpania, mycia zębów i uszu, przycinania pazurów), a także do chodzenia na smyczy. Dobrym pomysłem jest też nauczenie dandie dinmont terriera zachowywania ciszy – psy te uwielbiają szczekać, co może działać na nerwy innym domownikom i sąsiadom.

Dandie dinmont terrier: metody treningowe

Kluczem do odpowiedniego ułożenia psa są cierpliwość, łagodna stanowczość i żelazna konsekwencja. Pies powinien dostawać jasne i wyraźne komendy. Gdy zachowa się zgodnie z oczekiwaniami, trzeba go od razu nagrodzić – nagrodą może być pochwała, przysmak, pieszczota lub chwila zabawy. Jeśli dandie dinmont terrier coś pomyli lub się poleni, możesz go zganić, lecz nie krzycz, bo krzyk tylko stresuje psa i zraża go do dalszego treningu.

Jeśli nie masz czasu lub cierpliwości do samodzielnego trenowania upartego i niezależnego dandie dinmont terriera, możesz oddać psa w ręce profesjonalnego trenera lub znaleźć mu miejsce w przedszkolu dla psów, gdzie szczenięta swobodnie socjalizują się ze sobą i nabywają psie umiejętności pod okiem doświadczonych opiekunów.

Dandie dinmont terrier: praca i sport

Po zakończeniu treningu podstawowego możesz dalej uczyć dandie dinmont terriera sztuczek lub zacząć go przygotowywać do zawodów sportowych.

Dandie dinmont terriery nie są najlepszymi sportowcami, a ich wydłużone grzbiety wymagają szczególnej ostrożności. Jednak nawet jeśli nie zamierzasz wstawiać psa do zawodów, trening będzie dla niego świetną zabawą i okazją do spędzenia czasu ze swym ukochanym panem.

Dandie dinmont terrier na spacerze

Dandie dinmont terrier wymaga dużo stymulacji fizycznej i mentalnej. Do utrzymania dobrego samopoczucia i formy fizycznej potrzebne mu są regularne spacery, urozmaicone zabawą, np. aportowaniem czy zapasami. Pies szczególnie lubi kopać, co zostało mu z czasów polowań, gdy wypłaszał lisy z nor. Dandie dinmont terrier w mieście powinien być wyprowadzany na smyczy z porządnymi karabińczykami, przytwierdzonej do szerokiej obroży lub dopasowanych szelek oraz w kagańcu fizjologicznym, który nie utrudnia ziajania. Dzięki temu dandie dinmont terrier uniknie kłopotów, w które wpędza go nadmierna pewność siebie, prowadząca czasem do konfliktów z innymi psami.

Dandie dinmont terrier ma też silny instynkt łowny, może więc rzucić się w pogoń za wypatrzoną wiewiórką, ptakiem czy myszą, dlatego przewodnik powinien zawsze być w gotowości, by przywołać lub odciągnąć psa (dandie dinmont terrier może zignorować samo przywołanie, gdy uzna, że wiewiórka jest jednak ważniejsza od spełniania cudzych życzeń). Pies uwielbia także eksplorację i badanie nowych ścieżek, tym bardziej powinien więc spacerować na smyczy.

Wybiegany i wybawiony dandie dinmont terrier zachowuje się w domu spokojnie. Może mieszkać w bloku, ale lepiej będzie czuł się w domu z ogrodem, po którym będzie mógł swobodnie biegać.

Dandie dinmont terriery nie najlepiej znoszą niskie temperatury, więc na zimowy spacer dobrze jest założyć im ocieplające kubraczki. Latem z kolei najlepiej wyprowadzać psy rano i wieczorem, kiedy jest chłodniej.

Dandie dinmont terrier sam w domu

Dandie dinmont terriery miewają różne temperamenty i potrzeby, w zależności od charakteru danego psa. Z reguły wymagają regularnego ruchu i częstych zabaw. Kochają być w centrum uwagi, czy to na spacerze czy w domu.

Dandie dinmont terriery często źle znoszą rozłąkę z właścicielem. Zestresowany pies może głośno szczekać i ujadać, a co gorsza niszczyć meble, gryźć poduszki i zrywać zasłony. Jeśli dandie dinmont terrier wyjątkowo ciężko przeżywa Twoje wyjście do pracy, możesz zastosować kilka sposobów na uspokojenie psa.

Po pierwsze, zostaw na cały dzień włączony telewizor, żeby pies stale słyszał ludzkie głosy i nie stresował się ciszą panującą w domu. Po drugie, możesz przed wyjściem poczęstować dandie dinmont terriera ulubionym smakołykiem, pamiętaj jednak, by wliczyć go do dziennego planu żywienia, bo inaczej czworonóg może się roztyć. Po trzecie, zostaw psu do dyspozycji jego ulubione zabawki, jak piłki, gryzaki czy sznury do szarpania. Najlepszą jednak metodą zajęcia dandie dinmont terriera w czasie nieobecności jego pana jest posiadanie drugiego dandie dinmont terriera, żeby pieski wzajemnie dotrzymywały sobie towarzystwa.

Co je dandie dinmont terrier? Karma

Dandie dinmont terrier powinien dostawać wysokiej jakości karmę dla małych psów, stanowiącą odpowiednią kompozycję białka zwierzęcego (mięsa mięśniowego i podrobowego), naturalnych olejów, warzyw i owoców. Karma nie powinna zawierać konserwantów, sztucznych barwników, słodzików ani zbożowych spulchniaczy.

Porcje należy dostosować do płci, wieku, masy ciała i trybu życia psa. W doborze odpowiedniej diety i porcjowania pomogą Ci weterynarz lub psi dietetyk.

Co je dandie dinmont terrier? Dieta BARF

Pies chętnie też będzie żywił się surowizną, np. surowym mięsem wołowym i cielęcym, ale nie wieprzowiną - może zawierać pasożyty. Dietę trzeba psu urozmaicać, podając mu ryby i oleje rybne (w kapsułkach), mięso kurczaka, otręby, gotowany makaron albo ryż, surowe jajka, czasem też owoce (niektóre psy lubią np. dostawać dwie jagody do obiadu). Należy pamiętać, by psom na diecie BARF suplementować niektóre witaminy i minerały, np. wapń.

Zdrowy dandie dinmont terrier

Dandie dinmont terriery to energiczne, odważne psy o dobrym zdrowiu. Jednak i one zapadają czasem na typowe choroby psów rasowych, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, zwichnięcie rzepki, problemy z oczami (katarakty, wywinięcie lub podwinięcie powieki, zanik siatkówki).

Dandie dinmont terrierom dokuczać mogą problemy z kręgosłupem z powodu ich wydłużonego grzbietu. Wypadnięcie dysku może nastąpić w wyniku np. upadku z wysokości lub forsownego marszu po schodach. W skrajnych przypadkach nadwerężenie kręgosłupa może doprowadzić do paraliżu kończyn psa. Jeśli dandie dinmont terrier mieszka w bloku, należy wozić go windą zamiast prowadzić po schodach – to oszczędzi jego plecy.

Każdy pies powinien przynajmniej raz w roku odwiedzać weterynarza na ogólny przegląd stanu zdrowia, obejmujący pobranie krwi, osłuch serca i płuc, sprawdzenie stanu zębów, oczu, uszu i pazurów. W ten sposób można wcześnie wykryć choroby, a tym samym skuteczniej je leczyć.

Zadbany dandie dinmont terrier żyje od 11 do 13 lat.

Czysty dandie dinmont terrier: czesanie

Sierść dandie dinmont terriera musi być regularnie pielęgnowana. Należy czesać psa z użyciem miękkiej szczotki i grzebienia z obrotowymi zębami, a przed czesaniem spryskać sierść emulsją antystatyczną.

Mniej więcej raz na trzy miesiące pies musi być trymowany ręcznie albo za pomocą tępego furminatora, który odpowiednio przerzedzi sierść i usunie martwy podszerstek. Jeśli włos okrywowy wyrośnie za długi, należy go przystrzyc samodzielnie lub zaprowadzić psa do groomera.

Czysty dandie dinmont terrier: kąpanie

Dandie dinmont terrier najczęściej nie wymaga kąpania. Po spacerze należy otrzepać go delikatnie z kurzu lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem. Po powrocie z lasu dobrze jest także przejrzeć skórę psa pod kątem kleszczy.

Jeśli dandie dinmont terrier ubrudzi się szczególnie niemiłosiernie, może zażyć kąpieli w letniej wodzie z użyciem specjalnego szamponu dla psów, który nie podrażnia skóry i nie rozmiękcza sierści. Po kąpieli należy dokładnie wysuszyć psa, bo wilgotny może się przeziębić, poza tym mokra psia sierść to idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów.

Czysty dandie dinmont terrier: uszy i oczy

Należy dbać o uszy dandie dinmont terriera, bo gęsta sierść może utrudniać należytą wentylację jego kanałów słuchowych, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji grzybicznych i bakteryjnych. Małżowiny uszne psa należy przecierać wacikiem nasączonym specjalnym środkiem samoczyszczącym dla zwierząt. Jeśli we wnętrzu ucha psa rosną pojedyncze włosy, trzeba wyskubać je pęsetą.

Jeśli w kącikach oczu dandie dinmont terriera pojawią się zabrudzenia, możesz przetrzeć je wacikiem z solami fizjologicznymi.

Czysty dandie dinmont terrier: pazury

Pazury dandie dinmont teriera muszą być regularnie przycinane, bo zbyt długie mogą utrudniać mu chodzenie lub nawet powodować ból. Trzeba to robić delikatnie, bo psie pazury są unerwione i ukrwione, z wyjątkiem samych końcówek. Jeśli boisz się, że skaleczysz psa, zaprowadź go na obcięcie pazurów do weterynarza lub groomera.

Wiele psów naturalnie ściera sobie pazury w czasie spacerów. Niestety, małe rasy psów są najczęściej zbyt lekkie, by ścierać sobie pazury naturalnie.

Czysty dandie dinmont terrier: zęby

Małe psy miewają problemy z kamieniem nazębnym. Dlatego należy szczególnie dbać o czystość psich zębów i regularnie myć je za pomocą specjalnego patyczka lub szczoteczki oraz pasty enzymatycznej.

Można też podawać dandie dinmont terrierowi smakołyki dentystyczne, które dodatkowo ścierają mu kamień nazębny, zapobiegają chorobom dziąseł i niwelują przykry zapach oddechu.

Dla kogo dandie dinmont terrier to idealny pies?

Dandie dinmont terriery to świetne psy rodzinne do domu i mieszkania, energiczne i chętne do zabawy, łatwo uczące się sztuczek, a zarazem rezolutne i pewne siebie, o wyrazistym charakterze. Mają przeciętne potrzeby ruchowe, ale wymagają dużo uwagi. Nadają się więc dla singli i osób starszych, pod warunkiem, że znajdą one dla psa odpowiednio dużo czasu.

Dandie dinmont terrier z dobrej hodowli

Dandie dinmont terrier powinien pochodzić z dobrej hodowli, której właściciel dba o zdrowie i samopoczucie dorosłych psów oraz szczeniąt. Odpowiedzialny hodowca wie, jak krzyżować psy w taki sposób, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u szczeniąt chorób o podłożu genetycznym.

Dobrze jest zapoznać się ze stroną internetową upatrzonej hodowli, a potem osobiście ją odwiedzić, tak by na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach trzymane są psy i jak wyglądają szczenięta oferowane na sprzedaż.

Dobry hodowca nie tylko odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące rasy dandie dinmont terrier, ale sam zada Ci ich kilka, by się upewnić, że oddaje psy w dobre ręce.

Dandie dinmont terrier: dokumentacja

Rasowy dandie dinmont terrier musi posiadać dwa dokumenty:

  1. książeczkę zdrowia z odnotowanymi szczepieniami, zabiegami odrobaczenia i wszczepieniem czipu, a także

  2. rodowód, który potwierdza, że szczeniak spełnia standard rasy i może być w przyszłości wystawiany do zawodów sportowych i konkursów piękności.

Ile kosztuje dandie dinmont terrier?

Cena rasowego dandie dinmont terriera z rodowodem z hodowli zarejestrowanych przez Międzynarodową Federację Kynologiczną wynosi między 2000 a 5000 zł (500-1500 euro)

Psy przeznaczone do dalszej hodowli albo z rodziców, którzy zdobyli nagrody w konkursach piękności czy na zawodach sportowych lub łowieckich, mogą kosztować więcej – nawet ponad 7000 zł. Dandie dinmont terriery „na kolanka”, czyli przeznaczone na domowe pupile, mogą być nieco tańsze.

Dokładnej ceny za szczeniaka nie sposób ustalić, bo dandie dinmont terrier to rasa rzadka w Polsce i pieski najczęściej trzeba zamawiać w hodowlach zagranicznych.

Miesięczny koszt utrzymania dandie dinmont terriera wynosi ok. 100 zł. U psów wystawowych może być wyższy, bo one wymagają regularnych wizyt u groomera i stosowania kosztownych kosmetyków.

Podobne artykuły

piesek

Psy

Zabawy psa z dzieckiem. Maluch nie może przestać się śmiać

Czytaj więcej >
pies i robbie

Psy

Adoptowany chłopiec postanowił ocalić psy w podeszłym wieku. "Wiem, jak to jest być niekochanym”

Czytaj więcej >
Nagranie z monitoringu

Psy

Bezczelnie ukradł yorka, gdy właściciel był na zakupach. Wszystko uchwyciła kamera

Czytaj więcej >
Łatek

Psy

Starsi państwo poprosili o pomoc w transporcie pieska. Zgłosił się wicemarszałek Sejmu

Czytaj więcej >
Golden retriever i króliczki

Psy

Golden retriever adoptował zagubione króliczki. Zajął się nimi w najczulszy sposób

Czytaj więcej >
Jan Błachowicz

Psy

Jan Błachowicz o obowiązkach właścicieli zwierząt. Ma ważny apel do fanów

Czytaj więcej >