Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dandie dinmont terrier: pies z kart powieści
Emil Hoff
Emil Hoff 11.03.2021 01:00

Dandie dinmont terrier: pies z kart powieści

Dandie dinmont terrier - szkocki terrier
pixabay.com

Dandie dinmont terrier – historia rasy

Dandie dinmont terrier to rasa niedużego psa myśliwskiego, wyhodowana w XVII w. w Anglii do polowania na borsuki, lisy i wydry, okazyjnie też króliki, kuny i szczury. Wydłużone ciało i krótkie łapy pomagały dandie dinmont terrierom tropić zwierzynę w gęstych zaroślach i płoszyć ją z nor, do których zręczne psy potrafią się szybko wciskać.

Dandie dinmont terriery po raz pierwszy poszczuto na borsuki prawdopodobnie na pograniczu Anglii i Szkocji w końcu XVII w. Nie wiadomo dokładnie, jak przebiegało  tworzenie tej rasy. Wśród przodków dandie dinmont terriera znajdują się prawdopodobnie terrier szkocki i skye.

Rasa otrzymała nazwę na cześć bohatera książki Waltera Scotta pt. „Guy Mannering” z 1815 r. Bohater ów, Dandie Dinmont, pochodzi właśnie ze szkockiego pogranicza i poluje na borsuki ze swymi psami o imionach Pieprz i Musztarda (od kolorów ich sierści). Pierwowzorem dla postaci Dinmonta był faktycznie istniejący hodowca psów, James Davidson, który jako pierwszy planowo przeprowadził i opisał hodowlę swoich terrierów. Książka Waltera Scotta przyczyniła się do spopularyzowania rasy krótkonożnych terrierów o wydłużonych ciałach z hodowli Davidsona.

W 1875 r. powstał angielski klub hodowców dandie dinmont terrierów, a w 1888 r. podobna organizacja została założona w USA.

Po II wojnie światowej liczebność dandie dinmont terrierów w Wielkiej Brytanii bardzo spadła. Dziś psy te znajdują się na liście Zagrożonych Rodzimych Ras, co oznacza, że każdego roku rodzi się ich na Wyspach ledwie niecałe 200 sztuk (dla porównania: west highland white terrierów rodzi się prawie 10 tys.). Większość dandie dinmont terrierów to dziś psy do towarzystwa. Niektóre szkoli się i wykorzystuje w dogoterapii w szkołach i szpitalach.

Do Polski dandie dinmont terriery trafiły po raz pierwszy po II wojnie światowej, ale nie zadomowiły się na stałe. Obecnie żyje nad Wisłą tylko kilka tych piesków.

Jak wygląda dandie dinmont terrier?

Dandie dinmont terrier to nieduży pies w typie wilkowatym. Dorasta do 28 cm wysokości w kłębie i waży do 11 kg.

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Budowa ciała

Dandie dinmont terrier ma dość szeroką głowę, lekko wypukłą. Niedługa kufa kończy się łagodnie, bez szpicu, ma wyraźny stop. Uszy są niewielkie, trójkątne, opadające po bokach głowy (nietypowo u terrierów). Trufla nosowa, powieki i nieduże fafle muszą mieć kolor intensywnie czarny, a okrągłe, szeroko rozstawione oczy – ciemnobrązowy.

Pies ma wydłużone ciało, krótkie, ale muskularne łapy (przednie krótsze niż tylne) i sprężysty chód. Prosty i porośnięty gęstym futrem ogon to efekt umyślnego kształtowania rasy – myśliwy mógł wyciągnąć za niego psa, np. z lisiej nory.

Jak wygląda dandie dinmont terrier? Typ sierści

Dandie dinmont terrier ma obfity, wełnisty podszerstek i twardy włos okrywowy średniej długości. Włosy formują się na głowie psa w charakterystyczny czub, przez co zwierzak wygląda trochę, jakby stale nosił czapkę.

Tagi: Polska