Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dalmatyńczyk. Piękny pies o niezwykłym usposobieniu
Redakcja Świat Zwierząt
Redakcja Świat Zwierząt 04.04.2019 13:32

Dalmatyńczyk. Piękny pies o niezwykłym usposobieniu

dalmatyńczyk
Instargarm.com @dogstified

Dalmatyńczyk jest naprawdę niezwykłym psem. Warto poświęcić temu czworonogowi nieco więcej czasu, żeby odkryć jego możliwości. Dalmatyńczyki to kochające zwierzęta o niezwykłym usposobieniem. Poznajcie lepiej tę rasę!

Czworonogi tej rasy są nieprzeciętnymi psami. Dalmatyńczyk największą popularność ma już za sobą i dość rzadko widuje się go na polskich ulicach, to tę rasę cechuje duże przywiązanie, chęć do nauki i oczywiście bardzo charakterystyczny wygląd. Krzywdząca i nieprawdziwa jest też opinia, że dalmatyńczyki są psami mało inteligentnymi — po prostu potrzebują odpowiedniego wychowania.

Dalmatyńczyk: hodowla

Choć dalmatyńczyk nie jest w naszym kraju najbardziej popularną rasą, to przy odrobinie cierpliwości na pewno będziesz w stanie kupić szczeniaka tej rasy. W internecie bez większego problemu znajdziesz kilka polskich hodowli dalmatyńczyków. Przed zakupem oczywiście sprawdź daną hodowlę, poczytaj opinie, tak aby mieć pewność, że będziesz miał do czynienia z doświadczonymi hodowcami.

Dalmatyńczyk: szczeniaki

Cena szczenięcia dalmatyńczyka jest — jak na rasowego psa — dość niska, bo oscyluje w granicach ok. 1400 zł, choć oczywiście niektóre hodowle wyceniają swoich podopiecznych nawet na 3500 zł.

Pamiętaj, że kupując szczeniaka, masz prawo wypytać hodowcę o wszystko i poprosić o przedstawienie wszystkich certyfikatów i informacji. Na pewno należy też sprawdzić, czy szczenię jest zdrowe, dobrze odżywione. Przyjrzyj się też, w jakim stanie jest jego sierść — powinna być błyszcząca. Warto też zwrócić uwagę na to, czy piesek dobrze słyszy i, czy jest skory do zabawy, energiczny. Apatia, ociężałość, może świadczyć o tym, że zwierzę nie jest dobrze odchowane. Nie zapomnij też zapytać o hodowcy o początkowy, przykładowy jadłospis zwierzęcia.

Usposobienie dalmatyńczyka

Jak już wspomnieliśmy wyżej, dalmatyńczyk jest psem wymagającym odpowiedniego wychowania, ale też bardzo wiernym i kochającym. To zwierzę temperamentne, energiczne i potrzebujące dużej ilości ruchu — kilkunastominutowy spacer na załatwienie potrzeb fizjologicznych to dla dalmatyńczyka zdecydowanie za mało. Z tego samego powodu czworonóg tej rasy niekoniecznie nadaje się do bardzo małego mieszkania, choć jeśli właściciel dalmatyńczyka postara się zapewnić psu dużo ruchu, zwierzę powinno przystosować się nawet do niewielkiej przestrzeni.

Dalmatyńczyk nie jest psem agresywnym, ale też niezbyt uległym. Wynagradza to za chęcią do nauki i szkoleń, pod warunkiem, że będziemy wobec psa łagodni i odpowiednio go nagrodzimy. Amatorzy psich sportów na pewno będą zadowoleni z postępów dalmatyńczyka. Cierpliwość na pewno się opłaci, bo psy tej rasy są w stanie nauczyć się wielu rzeczy.

Interakcja z obcymi i innymi psami

Dobrze wychowany i oswajany z otoczeniem dalmatyńczyk będzie przyjazny lub neutralny wobec innych ludzi i psów. Warto tu jednak zaznaczyć, że cętkowany pupil był kiedyś traktowany jak typowy pies myśliwski. Bywa, że dalmatyńczyk ulega dawnym instynktom i może udać się w pogoń za małym zwierzęciem. Trzeba na to bardzo uważać.

Czy dalmatyńczyk często choruje?

Pies tej rasy jet zwierzęciem raczej zdrowym, choć oczywiście istnieją schorzenia, na które dalmatyńczyk jest narażony bardziej. Po pierwsze, stosunkowo częste są u dalmatyńczyków alergie pokarmowe. Czworonóg może mieć też problemy ze stanami zapalnymi w uszach. Dalmatyńczyki dość często zachorują na zapalenie pęcherza i nie lubią niskich temperatur. Zwierzęta te żyją około 14-17 lat.

Wygląd

Dalmatyńczyk jest psem raczej dużym, choć smukłym, w typie wyżła. Wysokość zwierzęcia wynosi od 55,9 do 61 cm. Suki są mniejsze od samców. Waga czworonoga wynosi od 22,7 do 25 kg.

Szczenięta dalmatyńczyka rodzą się białe. Ciemnobrązowe i czarne cętki zaczynają pojawiać się po ok. dwóch tygodniach po urodzeniu.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jako taka nie jest zbyt skomplikowana, bo krótka, sztywna sierść dalmatyńczyka nie wymaga skomplikowanej ochrony. Trzeba jednak wiedzieć, że dalmatyńczyki okresowo linieją i to w bardzo znacznym stopniu. W tym czasie trzeba więc zadbać o systematyczne wyczesywanie pupila.

Jak karmić dalmatyńczyka?

Wiele osób uważa, że rasowe zwierzęta są bardzo wybredne, jeżeli chodzi o ich żywienie. Dalmatyńczyk to żywy dowód na to, że nie jest to regułą. Pies tej rasy jest bowiem zwierzęciem łakomym, bez szczególnych wymagań i kaprysów. Trzeba zadbać, by zwierzę nie stało się otyłe. Dalmatyńczyka powinniśmy karmić po prostu rozsądnie i dostarczać mu zbilansowaną karmę dobrej jakości.

Jak bawić się z dalmatyńczykiem?

Dalmatyńczyk to pies, który potrzebuje zarówno zabaw umysłowych, jak i ruchowych. Czworonóg ten uwielbia aportować i biegać. Jego uwagę zajmie też urozmaicone szkolenie. W domu pies tej rasy chętnie będzie bawił się gryzakami i kongami. Nuda i brak uwagi ze strony właściciela to najwięksi wrogowie przyjacielskiego z natury dalmatyńczyka. Zaniedbany w tych kwestiach pies rzeczywiście może okazać się kłopotliwy. Jeśli dostarczysz twojemu pupilowi odpowiednią ilość rozrywki i uwagi, ten obdarzy cię dozgonną miłością i lojalnością. Opłaca się zadbać o swojego przyjaciela!

Dla kogo dalmatyńczyk jest odpowiedni?

Choć dalmatyńczyk jest psem nieco wymagającym, to nie trzeba być bardzo doświadczonym właścicielem, żeby poradzić sobie z tym zwierzęciem. Jeżeli miałeś już pod opieką psa, jesteś pozytywnie nastawiony do wychowania nowego pupila i lubisz ruch, dalmatyńczyk to idealny pies dla ciebie.

Osoby, którym szczególnie przeszkadza okresowe linienie, szukające psa uległego i z natury bardzo posłusznego, powinny rozejrzeć się za innym psem.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to czarujący, raczej duży pies o smukłej budowie i niepowtarzalnej, cętkowanej sierści.

dalmatyńczyk

Psy tej rasy są bardzo przyjazne i oddane. Jeśli dobrze je wychowamy i poświęcimy im wiele uwagi, nie powinny sprawiać dużego kłopotu.

dalmatyńczyk

Dalmatyńczyki źle znoszą niskie temperatury.

dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk to wulkan energii. Uwielbia biegać i bawić się na świeżym powietrzu.

dalmatyńczk

Wybiegany dalmatyńczyk przeobraża się w grzecznego, domowego psa.

Zobacz też:

  1. Beagle – wszystko na temat tych cudownych psów
  2. Border collie. Poznaj jedną z najmądrzejszych ras na świecie
  3. Ten pies to bohater! Otworzył zamki ratując siebie i inne psy [WIDEO]