Swiatzwierzat.pl
Czym jest podszerstek u kota?

https://pixabay.com

Czym jest podszerstek u kota?

5 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Bartosz Simiński

Udostępnij:

W wielu opisach wyglądu kotów często natykamy się na różne terminy związane z umaszczeniem lub rodzajem sierści. Jednym z tych określeń jest podszerstek, który zazwyczaj znajduje się pod wierzchnim owłosieniem kota. Czym zatem jest po

Futro, włosy, podszerstek – jaka jest różnica?

Wszystkie ssaki mają włosy, niezależnie od tego, czy są to ludzie, zwierzęta hodowlane, małpy, ssaki morskie czy nietoperze. Włosy mają różny wygląd, budowę, kształt i funkcję, która wynika z ewolucyjnych uwarunkowań różnych gatunków. Z technicznego punktu widzenia, termin futro jest na ogół ograniczony w użyciu do ssaków o bardzo grubej sierści. Ludzie mają rzadkie owłosienie na ciele poza głową, więc nie nazywa się go futrem! U kotów owłosienie jest jednak (poza wyjątkami) obfite, wiec w tym przypadku mówimy właśnie o futrze. W przypadku niektórych „bezwłosych” ras, takich jak sfinks, krótkie, puszyste kępki sierści, które są prawie niedostrzegalne, są zwykle nazywane włosami.

Czym jest podszerstek u kota?

Większość ras kotów ma grubą, dolną warstwę miękkiej sierści, (z wyjątkiem bezwłosych kotów Sphinx i Rex). Ta dolna warstwa włosa, która rośnie najbliżej skóry, nazywana jest właśnie podszerstkiem i zapewnia kotom dodatkową izolację termiczną i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to jeszcze pozostałość z czasów, gdy przodkowie udomowionego kota żyli dziko, niejednokrotnie w trudnym, chłodnym klimacie. Kotowate zamieszkują właściwie większość zakątków świata, a więc także tereny najbardziej wysunięte na północ.

Włosy ochronne podszerstka są zazwyczaj pojedyncze i mają pojedyncze mieszki włosowe. Podszerstek czasami przypomina kępki miękkiej, puszystej waty, a kiedy te kępki zaczną się filcować lub plątać w przypadku występowania dłuższego włosa okrywowego, tworzą się gęste, niemożliwe do rozplątania kołtuny. Zazwyczaj jedyną drogą działania dla właściciela w takim przypadku jest odcięcie skołtunionej sierści. Z tego względu koty o obfitym podszerstku wymagają regularnego szczotkowania.

Zrzucanie podszerstka

Nie wszystkie koty linieją, czyli zrzucają podszerstek w ten sam sposób. Generalnie zwierzęta, które spędzają cały lub dłuższy czas na świeżym powietrzu, będą raczej linieć sezonowo, podczas gdy koty przebywające w pomieszczeniach będą gubić podszerstek przez cały czas. Nie dotyczy to jednak wszystkich ras.

Pielęgnacja kotów z obfitym podszerstkiem

U kotów z grubym podszerstkiem szczotkowanie jedynie wierzchniej warstwy futra nie usunie w wystarczającym stopniu martwego włosa. Aby utrzymać sierść jako całość w dobrym stanie i nadać mu zdrowy, atrakcyjny wizualnie wygląd, trzeba będzie zadbać o regularną pielęgnację. Szczotki druciane dobrze sięgają do wyczesywania podszerstka, podobnie jak specjalne narzędzia zwane popularnie furminatorami.

Podczas pielęgnacji bardzo ważne jest, aby nigdy nie szarpać futra. Zniechęci to szybko zwierzaka do poddawania się zabiegom wykonywanym przez właściciela i utrwali u niego negatywne skojarzenie z czesaniem. W efekcie zwierzę może zacząć chować się na sam widok szczotki w ręku właściciela. Podczas czesania, aby usunąć martwe włosy i rozrzedzić gęsty podszerstek, regularnie zdejmuj nadmiar włosów ze szczotki.

Szczotkowanie poprawia zdrowie całej sierści kota, ogranicza występowanie kul włosowych, zapobiega matowieniu i zmniejsza ilość wypadających włosów, które później pokrywają wszystkie powierzchnie w domu. Szczotkowanie sprawia też, że skóra pod podszerstkiem jest pobudzona, a więc lepiej ukrwiona.

Przykładowe rasy kotów o małej ilości podszerstka lub bez niego

 • cornish rex

 • devon rex

 • kot balijski

 • kot bengalski

 • kot bombajski

 • kot burmski

 • kot hawański

 • kot jawajski

 • kot jawajski

 • kot orientalny krótkowłosy

 • kot syjamski

 • kot tonkiński

 • peterbald

 • święty kot birmański

 • tiffany

 • turecka angora

 • turecki van

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >