Swiatzwierzat.pl Pozostałe Czy wszystkie psy potrafią pływać? Uchroń pupila przed traumą

Czy wszystkie psy potrafią pływać? Uchroń pupila przed traumą

5 czerwca 2020
Autor tekstu: Barbara Daszuta

Znamy wiele historii o tym, jak pies uratował tonącego człowieka, ale czy wszystkie psy potrafią pływać i czy wszystkie są świetnymi pływakami? Okazuje się, że nie wszystkie psy świetnie radzą sobie w wodzie a zagrożeniem dla nich nie są jedynie duże i głębokie zbiorniki wodne takie jak jeziora czy morze. Zabierając ze sobą psa na łódkę zwykle zabezpieczamy go specjalnym kapokiem . Jednak bardzo często zapominamy o bezpieczeństwie w wielu, z pozoru niegroźnych, sytuacjach.

Nawet spokojny spacer po bulwarach wzdłuż rzeki lub po molo może w jednej chwili zamienić się sytuację zagrażającą życiu naszego czworonożnego przyjaciela. Pamiętajmy, że instynkt i strach to najsilniejsze bodźce. Nawet najgrzeczniejszy pies, może zerwać się ze smyczy, pobiec za ptakiem lub odskoczyć przestraszony nieznanym hałasem i wpaść do wody z molo, bulwaru lub ze skarpy. W takich chwilach może dojść do tragedii. Nawet uratowane zwierzę może już zawsze cierpieć z powodu traumy .

Jak się okazuje, także płytkie zbiorniki wodne, takie jak baseny, brodziki lub ogrodowe jacuzzi, mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego psa.

Zobacz, jak zachowuje się tonący pies. Obejrzyj film na YouTube

Ważne: Nawet doskonale pływający i lubiący wodę pies, kiedy się wystraszy lub dozna szoku termicznego może nie być w stanie wydostać się z wody.

Jak ulżyć zwierzętom w upalne dni

Upały to dla większości czworonogów bardzo ciężki okres i warto zwrócić uwagę, że właśnie w takie dni powinniśmy otoczyć je szczególną troską. Nasi podopieczni szukają wtedy zacienionych, chłodniejszych miejsc, aby uciec od męczącego ich gorąca. Nie zawsze jednak to im się udaje.
Jeżeli chcemy zapewnić naszym pupilom nieco chłodu w upalne dni, możemy przygotować dla nich:

Należy też bezwzględnie pamiętać, że nasz zwierzak powinien mieć stały dostęp do wody, aby w każdym momencie mógł zaspokoić swoje pragnienie. Szczególnie idąc na spacer nie zapomnij zabrać chłodnej wody dla psa.

Coraz popularniejsze są wygodne, przenośne miski do butelek , bidony i termosy [zobacz produkt online] . Przydatne przez cały rok, szczególnie jeżeli pies jest bardzo aktywny.

kapok dla psa

Objawy udaru cieplnego

Kiedy rozpoznamy u zwierzęcia udar cieplny, natychmiast powinniśmy przenieść je w chłodne, zacienione miejsce i nawodnić. Nie podajemy do picia bardzo zimnej wody i nie polewamy zwierzęcia zimną wodą! Letnią wodą schładzamy kark, łapy i ogon. Skonsultujmy telefonicznie stan zwierzęcia z weterynarzem. Objawy, które powinny wzbudzić nasz niepokój:

  • temperatura ciała zwierzęcia przekracza 41°C
  • ziajanie
  • płytki i nieregularny oddech
  • nadmiar śliny, ślinotok
  • nadmierne pobudzenie zwierzęcia
  • osłabienie zwierzęcia
  • wymioty lub biegunka
  • podwyższony puls
  • dreszcze
  • suchość błon śluzowych

Artykuł zawiera lokowanie produktów

Obserwuj nas w
autor
Barbara Daszuta

Copywriter. Absolwentka UKSW, z wykształcenia: teolog, pedagog i dietetyk kliniczny. Po godzinach: gamerka i miłośniczka technologii 4K (koc, książka, kawa, kot).

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy