Czy powinno się przytulać psa? Psi behawiorysta ostrzega
Czy powinno się przytulać psa? Wszyscy uwielbiamy okazywać miłość naszym pupilom i nie szczędzimy im czułości. Czy twój pies jednak naprawdę lubi się przytulać? Odpowiedź może się nie wszystkim spodobać.
Właściciele tych słodkich czworonogów uwielbiają okazywać im czułość na każdym kroku: głaskanie, przytulanie i zabawy z psem to normalna sprawa. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy powinno się przytulać psa? Wielu psich behawiorystów ostrzega przed tą, wydawałoby się, tak niewinną czynnością. Zobacz, czy twój pies na pewno lubi uściski tak bardzo, jak ty!
Czy powinno się przytulać psa?
Przypatrz się uważnie, j ak zachowuje się przytulany przez ciebie zwierzak. Dla nas uściski są naturalne, w końcu tak okazujemy czułość innym ludziom. Jednak czy psy tak samo, jak ludzie odczytują przytulanie jako coś pozytywnego? Okazuje się, że niekoniecznie. Pies niewątpliwie jest najlepszym przyjacielem człowieka, co nie znaczy, że lubi, gdy traktuje się go tak samo, jak człowieka!
Przytulanie psa: co na to behawioryści?
Dla nas przytulenie psa wydaje się naturalne, co jednak mają na ten temat do powiedzenia behawioryści? Dr Alexandra Horowitz, psycholożka zwierzęca specjalizująca się w psiej psychologii ostrzega:
– Wielu psich treserów zgodzi się, że przytulanie psa to zły pomysł. Nigdy nie widziałam psa, który by machał radośnie ogonkiem w momencie, kiedy ktoś go przytula. Psy robią wtedy coś innego. Próbują sobie poradzić z tą trudną dla nich sytuacją – mówi psycholożka w wywiadzie dla Business Insider .
Czy powinno się przytulać psa, kiedy już wiemy, co mają na ten temat do powiedzenia specjaliści? Co prawda nie ma na ten temat oficjalnych badań naukowych, jednak wielu psich treserów i behawiorystów zgadza się co do tego, że psy wcale nie lubią się przytulać.
Dlaczego nie wolno przytulać psa?
Mimo że nie ma oficjalnych badań na temat przytulania czworonogów, treserzy i behawioryści ostrzegają przed tą praktyką. Jak doszło do tej obserwacji? Na amerykańskich kampusach istnieje wydarzenie o nazwie Dog Distress Day. Polega na tym, że studenci spędzają czas ze zwierzakami, by złagodzić stres podczas egzaminów. Podczas jednego z takich wydarzeń słynny neuropsycholog, dr Stanley Coren, zaobserwował interesujące zjawisko. Jego szczeniak przytulony przez jedną ze studentek zdradzał symptomy zdenerwowania : kładł uszy po sobie, odwracał wzrok i zaciskał oczy. To zrodziło w głowie Corena interesujące pytanie: czy powinno się przytulać psa?
Zaintrygowany profesor przeanalizował ponad 250 zdjęć, na których widnieli właściciele przytulający swoich pupili. Okazało się, że aż 80% zwierząt uwiecznionych na fotografiach zdradzało jeden lub więcej symptomów stresu. Warto podkreślić, że były to zdjęcia umieszczane przez samych właścicieli na portalach społecznościowych, a nie pozowane fotografie, na których to obca osoba przytula psa. Tylko 7% sfotografowanych zwierzaków wydawało się zrelaksowanych!
Przytulać czy nie przytulać?
Mimo że ludzi zazwyczaj przytulanie relaksuje, dla naszych zwierzaków może być ono stresogenne! Dr Horowitz tłumaczy:
– Powodem, dla którego nie powinniśmy przytulać naszych psów, jest to, jak psy reagują, kiedy to robimy. Psy „odkładają” uszy do tyłu, liżą swój pysk […] albo ziewają, co jest oznaką przeżywanego stresu. – mówi specjalistka w rozmowie z Business Insider – Chcą tym samym dać do zrozumienia, że sytuacja jest to dla nich niekomfortowa.
Czy powinno się przytulać psa, skoro behawioryści otwarcie mówią, że to nie najlepszy pomysł? Gdy profesor Coren po raz pierwszy przedstawił swoją teorię w czasopiśmie Psychology Today , w internecie rozpętała się burza . Miłośnicy psów nie chcieli przyjąć do wiadomości, że zwierzaki mogą nie cieszyć się z uścisków tak samo, jak ludzie. Zarzucali profesorowi, że jego teoria poparta jest jedynie obserwacjami, a nie poważnymi badaniami . Coren jest jednak znawcą tematu, od wielu lat zajmuje się badaniem zachowań psów, pisał na ten temat książki, a jego felietony na temat psiej psychologii cieszą się dużą poczytnością.
Czy psy lubią się przytulać?
Czy w takim razie powinniśmy nadal serwować naszemu ukochanemu psu uściski? Niektóre psy rzeczywiście cieszą się z przytulania, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak nasz pupil reaguje na tę formę czułości. Jeżeli widzimy, że odwraca od nas wzrok, chce się wyrwać albo nerwowo się oblizuje, to wyraźny sygnał, że nasz pies nie lubi się przytulać. Przytulanie zwierzaka w takiej sytuacji może doprowadzić do niepożądanej agresji, pies będzie chciał się bowiem obronić przed niechcianymi uściskami. Dlatego lepiej nie narażać psa na zbędny stres, a siebie samego na wybuch złości zwierzaka. Psy co prawda bardzo lubią kontakt fizyczny , jednak od obejmowania i przyciskania ich do siebie preferują siedzenie na kolanach czy opieranie się o człowieka. Jeżeli chcesz pokazać swojemu psu, jak bardzo go kochasz, lepiej będzie go pogłaskać czy podrapać za uchem!
ZOBACZ JAK LEPIEJ OKAZAĆ CZUŁOŚĆ SWOJEMU PSU:
Czy powinno się przytulać psa? Zwierzęta lubią kontakt fizyczny, ale niekoniecznie taki sam, jak ludzie.
Dzieci mogą nie rozumieć, że pies nie lubi się przytulać, warto im więc wytłumaczyć, dlaczego tak jest.
Psy lubią leżeć obok człowieka i czuć z nim kontakt fizyczny.
Drapanie i głaskanie zwierzaka cieszy go dużo bardziej niż uściski!
Psy uwielbiają siedzieć na kolanach swojego pana.
ZOBACZ TEŻ:
- Psy ze schroniska. 15 argumentów za adopcją psiaka ze schroniska
- Dlaczego psy liżą? Dowiedz się, co twój pies chce ci powiedzieć
- Dlaczego psy zakopują kości? Wszystkiemu winna jest ewolucja