Czy pies może jeść chleb? Sprawdź, czy mąka szkodzi twojemu psu
Czy pies może jeść chleb? Ukochane czworonogi najchętniej zjadłyby wszystko, co podsuniemy im pod nos. Właściciele powinni wiedzieć jednak, co pies może, a czego nie może jeść, a także w jakich dawkach podawać psu jedzenie. J eżeli twój pies znacząco patrzy na ciebie, gdy jesz kanapki i zastanawiasz się, czy kawałek chleba, a w szczególności mąka, nie zaszkodzi twojemu pupilowi, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
Lubimy dzielić się z innymi, także z naszymi ukochanymi pupilami. Są jednak pewne produkty, które może i nie wydają się szkodliwe na pierwszy rzut oka, jednak jedzenie ich raczej naszemu psu nie posłuży. Należy do nich między innymi chleb, który oczywiście nie jest toksyczny, ale nie jest także najlepszym wyborem, jeśli chodzi o przekąskę dla pieska. Dlaczego? Powodów jest kilka. Jest wiele innych produktów, które mogą posłużyć jako lepszy przysmak dla zwierzaka i nie będziemy musieli martwić się ewentualnymi konsekwencjami. Zobacz, czy pies może jeść chleb i dlaczego!
Czy pies może jeść chleb? Zdrowie czworonoga
Co takiego jest w chlebie, że psy niekoniecznie powinny go jeść? Chleb, zwłaszcza zjedzony raz na jakiś czas, nie zaszkodzi naszemu psiakowi, nie ma się więc co martwić, jeśli zwierzak ukradkiem porwie nam kanapkę ze stołu. Nic poważnego nie powinno mu się stać, jednak zasadniczo powinno się pieczywa w psiej diecie unikać. Dlaczego?
Psy pochodzą od wilków i naturalnie są mięsożercami. Ich organizm jest lepiej przystosowany do przyswajania białka i tłuszczu niż węglowodanów zawartych w pieczywie. Chleb zjedzony przez psa pełni tak naprawdę głównie funkcję wypełniacza żołądka, nie posiada bowiem żadnych wartości odżywczych przydatnych naszemu pupilowi. Nie dostarcza psu witamin ani minerałów, które są mu potrzebne. Charakteryzuje się za to wysoką zawartością węglowodanów i wysokim indeksem glikemicznym. Może więc spowodować u psa nagły skok cukru, który zwierzęta ciężko znoszą. Co więcej, chleb jest bardzo wysokokaloryczny, więc spożywający go regularnie pupil jest wyjątkowo narażony na problemy z nadwagą.
W dyskusji o tym, czy pies może jeść chleb, warto wspomnieć także o tym, że pieczywo jest wyjątkowo skutecznym wypełniaczem żołądka. Psy, zwłaszcza te mniejsze, mogą mieć problem z zaleganiem pieczywa w przewodzie pokarmowym. Może to spowodować poważne dolegliwości trawienne i zaszkodzić psu.
Czy pies może jeść chleb? Rodzaje pieczywa
Jeśli nasz psiak koniecznie domaga się częstowania go chlebem, warto wiedzieć, jaki rodzaj przysmaku może być najlepszym wyborem. Nie polecamy ulegać psu zbyt często i karmić go pieczywem regularnie , są jednak sytuacje, w których można naszego łasucha uraczyć kawałkiem chleba.
Ze względu na wysoką zawartość cukru i ryzyko zapchania żołądka, najmniej wskazane jest podawanie psu białego pieczywa. Chleb typu pumpernikiel również nie będzie właściwym wyborem przysmaku dla psa. Z kolei produkty, które mają niższy indeks glikemiczny, mogą zapewnić psu uczucie prawdziwej sytości na dłużej, a pozyskiwana z nich energia jest uwalniana bardziej równomiernie i stopniowo. Jeśli już więc zamierzamy nakarmić psa odrobiną chleba, najlepiej będzie, jeśli sięgniemy po pieczywo razowe lub pełnoziarniste. Nie spowoduje ono uczucia ciężkości na psim żołądku i nie grozi nagłym skokiem poziomu cukru w organizmie.
Pamiętajmy, że wszelkie pieczywo z dodatkami typu rodzynki, cebula, czosnek stanowczo nie powinny pojawiać się w diecie psa. Może się zdarzyć, że same te dodatki zaszkodzą psu bardziej niż chleb. Oprócz tego należy uważać na ksylitol, który zastępuje czasami cukier. Jest on bowiem dla psów wyjątkowo szkodliwy.
Czym zastąpić chleb?
Tak naprawdę nie ma potrzeby zastępować czegoś, co psu nie jest potrzebne do zdrowego funkcjonowania. Zdarza się jednak, że psa wyjątkowo ciągnie do pieczywa i trzeba go jakoś zachęcić do innych przekąsek. Zwierzakom potrzebne jest także źródło węglowodanów , można więc chleb zastąpić innymi produktami bogatymi w te cukry . W tym celu warto sięgnąć po ryż, który mogą bez problemu spożywać nawet psiaki o wyjątkowo wrażliwych przewodach pokarmowych. Sprawdzą się też rozmaite przysmaki z dyni, która nie tylko ma dużo potrzebnych psu węglowodanów, ale bogata jest także w witaminy i minerały. Jako przysmak można raz na jakiś czas podać psu sucharki, które nie powinny mu zaszkodzić, a mogą wręcz posłużyć za substytut kości bądź przysmaków dentystycznych.
Poleca się także podawanie czworonogom własnoręcznie upieczonego chleba bananowego! Przepisy można znaleźć w internecie, a nasz pies z pewnością ucieszy się z takiego wypieku, podanego oczywiście na specjalną okazję.
Należy jednak bardzo uważać, by pies nie pochłonął surowego ciasta chlebowego – a najlepiej żadnego! Zwierzęta nie trawią drożdży, które zalegając w psim żołądku , powodują kolki, wzdęcia i bóle brzucha. Połknięte przez nie ciasto wciąż będzie pęcznieć w żołądku i może doprowadzić nawet do uduszenia! Trzeba być więc szczególnie ostrożnym, zwłaszcza gdy nasz pies ma tendencję do podkradania jedzenia ze stołu lub blatu.
Czy mąka szkodzi psu?
Jeśli nasz pupil cierpi na nietolerancję glutenu , w żadnym wypadku nie możemy oferować mu chleba z mąki pszennej. Pies nie straci nic na braku pieczywa w diecie, jako że nie dostarcza mu ono żadnych składników odżywczych, może jedynie być niezadowolony z tego, że nie chcemy się z nim podzielić pysznym przysmakiem. Czy pies może jeść chleb, jeśli ma problem z przyswajaniem glutenu? Absolutnie nie. W przypadku, gdy nasz pupil nie toleruje glutenu, powinniśmy wybrać się do specjalisty, który pomoże opracować nam specjalną dietę dla zwierzaka. Jednak jeśli pies nie ma problemu z uczuleniem na gluten, sama zawartość mąki w posiłku nie powinna mu zaszkodzić.
Najlepiej jednak, zamiast eksperymentować z psią dietą, po prostu trzymać się wytycznych weterynarza i karmić psa pożywieniem przeznaczonym dla zwierząt, nie dla ludzi. Nie bez powodu na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów karmy, także dla zwierząt cierpiących na alergię. Psa nie należy dokarmiać byle czym, zwierzęta mają bowiem delikatne żołądki i ich organizm może różnie zareagować nawet na z pozoru nieszkodliwe produkty.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Psom nie potrzebuje w swojej diecie chleba.
Choć czworonogi kochają jeść, nie powinny spożywać niektórych produktów.
Jeżeli chcemy dać psu przysmak, lepiej będzie wybrać w tym coś innego niż pieczywo.
Pieskom nie powinno nic się stać po zjedzeniu chleba, aczkolwiek nie powinny jeść go za często.
Nasi pupile powinni dostawać pełnowartościowe przysmaki.
ZOBACZ TEŻ:
- Czego pies nie może jeść? Nie karm tym swojego psa
- Dlaczego warto mieć psa? 10 niepodważalnych powodów
- Dlaczego psy liżą? Dowiedz się, co twój pies chce ci powiedzieć