Czy koty mogą pić mleko? Obalamy wszystkie mity
Czy koty mogą pić mleko? W przeszłości nikt nie miał wątpliwości, że mleko i koty pasują do siebie idealnie. Jednak najnowsze badania zakwestionowały przekonanie, że należy podawać swoim pupilom krowie mleko. A inne rodzaje? Sprawdziliśmy to!
Czy koty mogą pić mleko? Obraz kota chłepczącego ze smakiem mleko z miseczki utrwalił się w naszej głowie na stałe. Dlatego nic dziwnego, że często właściciele instynktownie podaje je swoim pupilom. Jednak jeszcze więcej osób z tego rezygnuje. Czy każdy rodzaj mleka działa tak samo na koci żołądek? A co z mlekiem kokosowym? Obalamy wszystkie MITY!
Czy koty mogą pić mleko? I jakie? Sprawdźmy to!
Od kiedy koty mogą pić mleko? W końcu pierwszym okresie swojego życia koty mogą pić jedynie mleko matki. Jednak po ósmym, najpóźniej dwunastym tygodniu życia traci zdolność do jego przyswajania. U niektórych starszych zwierząt wraca ona pod koniec życia.
Dlaczego koty nie mogą pić mleka? Ponieważ w pewnym momencie małe kotki tracą zdolność trawienia laktozy. Fakt, że kot chętnie pije mleko ze względu na ich smak, nie oznacza, że jest to dla niego dobre. Niestety, większość zwierząt domowych, m.in. psy , cierpi na nietolerancję laktozy. Skutki picia krowiego mleka? Biegunka, skurcze żołądka, a nawet wysypka! A jak wygląda ta kwestia, jeśli chodzi o inne rodzaje mleka?
Czy mleko kokosowe albo kozie szkodzi mu w równym stopniu? W końcu koty, jak wszystkie ssaki, potrzebują białka, by móc prawidłowo się rozwijać. Czy koty mogą pić mleko? Tak, ale nie każdy rodzaj.
1. Czy koty mogą pić mleko kozie?
Czy koty mogą pić mleko kozie? Lepiej sobie to odpuścić. Teoretycznie nie istnieją przeciwwskazania. Z jednej strony, mleko kozie nie zawiera laktozy, więc zwierzaki będą w stanie bez przeszkód je strawić. Niestety, z drugiej strony, brakuje w nim składników odżywczych: tauryny i argininy.
Co więcej, kozie mleko charakteryzuje się wysoką kalorycznością. Jeśli będziemy regularnie podawać je naszemu pupilowi, szybko nastąpi przyrost wagi i zbędnego tłuszczyku. Nic się nie stanie, jeśli w nagrodę pozwolimy naszemu kotu, by raz na jakiś czas wypił miskę koziego mleka. Jednak co za dużo, to niezdrowo!
2. Czy koty mogą pić mleko sojowe?
Czy koty mogą pić mleko sojowe? Niestety, picie mleka sojowego może skończyć się dla kota naprawdę przykrymi konsekwencjami. Powód? Mleko sojowe zawiera składniki, których nasz pupil nie będzie w stanie później strawić: cukry rafinozę i stachiozę.
Podobnie jak w przypadku laktozy, ich spożycie łączy się z biegunką, bólem brzucha, a nawet wymiotami! Po mleko sojowe chętnie sięgają osoby, które ze względu na nietolerancję laktozy lub alergie pokarmowe muszą unikać mleka krowiego, jednak nasi pupile powinni go unikać.
3. Czy koty mogą pić mleko owcze?
Czy koty mogą pić mleko owcze? W żadnym wypadku! Owcze mleko zawiera o wiele więcej laktozy, niż znajdziemy w krowim mleku. Chociaż ludzie powinni je pić ze względu na to, że zawiera dwa razy więcej białka, nie wolno pozwolić, by nasz ulubieniec miał z nim kontakt.
4. Czy koty mogą pić mleko kokosowe?
Czy koty mogą pić mleko kokosowe? Raczej nie.
– Nie istnieją żadne wskazania, dla których koty powinny to robić . – skomentował weterynarz z warszawskiej przychodni weterynaryjnej Salvet w rozmowie z portalem lelum.pl.
Mleko kokosowe nie zawiera ono żadnych niezbędnych składników odżywczych, mających dobry wpływ na jego zdrowie. Dlatego lepiej z niego zrezygnować, bo nie pomoże, a może jeszcze zaszkodzić.
5. Czy koty mogą pić mleko bez laktozy?
Czy koty mogą pić mleko bez laktozy? Podobnie jak w przypadku koziego mleka, picie mleka bez laktozy nie grozi tym, że nasz pupil dostanie sensacji żołądkowych. Jednak powinien go próbować wyłącznie raz na jakiś czas, jeśli w ogóle. Dlaczego?
Fakt, że mleko jest pozbawione laktozy, nie oznacza, że jednocześnie posiada mniej kalorii. Dlatego kotek, który pije je każdego dnia, szybko stanie się o wiele zbyt okrągły. By nie dopuścić do nadwagi naszego pupila, kontrolujmy ilość spożywanego przez niego płynu.
Co koty powinny pić zamiast mleka? Szklanka wody dla mruczka
Co koty powinny pić zamiast mleka? Najczęściej odpowiedź brzmi: wodę. Jak wszystkie ssaki, koty potrzebują codziennego nawodnienia organizmu.
Ile wody powinien pić kot? Przeciętny zwierzak, ważący od czterech do pięciu kilogramów, powinien wypijać dziennie taką ilość wody, która odpowiada zawartości szklanki. Nie powinna być to jednak woda z kranu, zawierająca bakteriobójczy chlor. Chociaż nieszkodliwa dla ludzi, u zwierzaków może powodować nieprzyjemne dolegliwości.
Co koty powinny pić zamiast mleka? Istnieje specjalne mleko dla kota
Co koty powinny pić zamiast mleka? Istnieje mleko przygotowane przez specjalistów, które nie zawiera szkodliwych dla kotów substancji, takich jak np. laktoza. Można kupić je nie tylko w sklepach zoologicznych, ale także np. w Rossmannie.
Takie mleko powinno podawać się jako smakołyk i uzupełnienie diety , a nie zastępować nim wodę, do której zwierzak musi mieć stały dostęp. Zawiera ono takie składniki odżywcze, jak tauryna, która jest niezbędna dla kocich kości, serca oraz oczu. Nie brakuje w nim żelaza, biotyny i witamin: bez nich nasz zwierzak nie będzie zdrowo funkcjonował.
Czy koty mogą pić mleko? Podsumowanie
Czy koty mogą pić mleko? Jeśli chcemy zapewnić naszemu zwierzakowi prawidłowy rozwój, najlepiej sięgnąć po specjalne mleko dla dorosłych kotów.
W ten sposób zwierzak nie tylko będzie mógł cieszyć się tym smakiem, lecz także wzbogaci swój organizm o niezbędne składniki. Pamiętajmy, że chociaż mleko kozie, bez laktozy i kokosowe mu nie zaszkodzi, to tylko puste kalorie, bez których spokojnie może, a nawet powinien się obyć.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Koty między ósmym a dwunastym tygodniem życia tracą zdolność przyswajania laktozy. Wcześniej polegają wyłącznie na mleku swojej matki.
Powodem, dla którego koty tak przepadają za mlekiem, jest jego… smak. Po prostu piją je dla przyjemności!
Niestety, koty nie trawią cukrów zawartych w mleku, więc picie mleka może się dla nich skończyć sensacjami żołądkowymi.
Istnieje specjalne mleko, które jest pozbawione laktozy i zawiera składniki niezbędne dla zdrowia kotów. Jednak powinno być traktowane wyłącznie jako uzupełnienie diety, a nie zamiennik wody.
ZOBACZ TEŻ:
- Pies i kot mogą zarazić człowieka koronawirusem? Oto ustalenia ekspertów
- Bezwarunkową miłość poznasz dopiero wtedy, kiedy pokocha cię pies
- Owczarek niemiecki pojawił się na komisariacie. Niebywałe, co wydarzyło się po chwili
- Rasa, która przyciąga swoją brzydotą. Niestety, psy żyją bardzo krótko