Swiatzwierzat.pl Pozostałe Czy kot płacze? Co oznaczają łzy w oczach kota
unsplash.com

Czy kot płacze? Co oznaczają łzy w oczach kota

11 listopada 2019
Autor tekstu: Zuzanna Siwek

Czy kot płacze? Wszyscy właściciele kotów zadali sobie chyba kiedyś to pytanie. Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, zmagają się na codzień z różnymi emocjami. Jak koty komunikują nam swoje przeżycia?

Czy kot płacze? Świat zwierząt bywa czasem tajemniczy. Wiemy, że koty, tak jak i ludzie okazują nam emocje na różny sposób. Czasami jest nam jednak trudniej odczytać niektóre sygnały, wysyłane do nas przez ukochane zwierzę. Jak dowiedzieć się, czy nasz kot jest smutny?

Czy kot płacze?

Koty jak wiadomo, są raczej indywidualistami i mają wiele sekretów. Jednak przy odpowiedniej obserwacji i dozie uwagi poświęconej naszemu pupilowi, możemy zrozumieć, co kot próbuje nam zakomunikować lub jak się w danej chwili czuje. Istnieje wiele sposobów, na które koty okazują uczucia zarówno sobie nawzajem, jak i człowiekowi. Czy kot płacze tak samo, jak my? Często możemy zauważyć, że oczy kota często są zalane łzami, jednak nie wiąże się to z reakcją emocjonalną.

Koty nie płaczą w taki sam sposób jak ludzie. Owszem, potrafią nam zakomunikować, że coś im się nie podoba, ale łzawiące oczy nie mają z tym nic wspólnego. Kocie łzy nie są oznaką smutku czy wzruszenia, ale zazwyczaj jakiegoś problemu ze zdrowiem. Weterynarze podkreślają, że notoryczne łzawienie oczu naszego pupila powinno wzbudzić w nas podejrzenia i skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Najczęstsze przyczyny załzawionych oczu pupila to właśnie podrażnienie lub alergia. W grę wchodzi też czasem uszkodzenie mechaniczne lub obrzęk.

Co znaczą kocie łzy?

U niektórych ras przyczyną nadmiernego łzawienia oczu może być ich budowa – u egzotycznych ras o bardziej spłaszczonych pyszczkach łzawienie jest uwarunkowane budową czaszki. Najczęściej załzawione pyszczki mają między innymi persy, w ich wypadku łzy są zupełnie naturalne i wystarczy nadmiar ściągnąć wilgotnym wacikiem.

W przypadku, gdy łzawienie jest jednak spowodowane nie budową pyszczka, a kłopotami ze zdrowiem, należy koniecznie udać się to weterynarza. Często okazuje się, że zapłakane oczy kota spowodowane są podrażnieniem, wywołanym przez środek dezynfekujący albo perfumy. Trafiają się również infekcje spowodowane utknięciem włosa lub paprocha pod powieką. Przyczyn nadmiernego łzawienia jest wiele, jednak wizyta u specjalisty szybko potrafi naprawić problem. Zazwyczaj weterynarz usunie ciało obce, które dostało się przypadkiem do oka, a jeśli zajdzie taka potrzeba przepisze również krople i maści dla naszego pupila.

Jak płaczą koty?

Dobrze, ale czy kot płacze również ze smutku? Tak, ale wcale nie używa do tego oczu. Koty komunikują się dźwiękami oraz mową ciała i są w pełni świadome tego, jak ich użyć, by dostać to, czego chcą. Koty udomowione zostały ponad 5 tysięcy lat temu, nic więc dziwnego, że nauczyły się przez ten czas przekazywać człowiekowi, o co im dokładnie chodzi. Należy zauważyć, że koty zazwyczaj wydają z siebie rozpaczliwe dźwięki przypominające płacz, kiedy chcą coś od człowieka dostać. Zazwyczaj chodzi im o jedzenie, pieszczoty albo pomoc w dostaniu się w konkretne miejsce. Zwierzęta wiedzą, że na człowieka dobrze działają dźwięki, zwłaszcza te, które przypominają płacz. Często więc porażająco smutne odgłosy, które wydaje nasz kot, są jedynie wołaniem o jedzenie. Istnieją rasy, które brzmią wyjątkowo smutno i budzą w nas szczególną litość, na przykład syberyjczyk, brzmiący przerażająco smutno.

Czemu kot płacze?

Koty są niesamowitymi manipulatorami, wiedzą więc, jak zmienić tonację swojego miauczenia w zależności od tego, czego od nas potrzebują. Wysokich tonów przypominających płacz dziecka, używają, bo wiedzą, że człowiekowi ciężko ten dźwięk zignorować. Najwyższe dźwięki wydają zazwyczaj, kiedy domagają się od nas pożywienia. Rankiem przyjmują jednak inną taktykę, koty wiedzą, że tak wysokie dźwięki prędzej rozwścieczyłyby zaspanego właściciela, niż skłoniły go do nakarmienia zwierzęcia . Żeby więc wygonić właściciela z łóżka do kuchni, używają dużo niższych, bardziej „mruczących” tonów.

Nie zawsze wiemy, czy kot płacze z głodu, czy z innych powodów. Niestety zwierzak nie potrafi nam wprost powiedzieć, że źle się czuje. Może za to pokazać, że jest nieszczęśliwy, samotny lub chory wydając z siebie dźwięk przypominający płacz. To najbliższy ludzkiemu smutkowi komunikat, jaki potrafi przekazać nam kot.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

czy kot płacze

Koty płaczą w zupełnie inny sposób niż ludzie.

czy kot płacze

Kocie łzy nie oznaczają smutku, czy wzruszenia.

czy kot płacze

Zwierzęta płaczem mogą nam sugerować, czego od nas potrzebują.

czy kot płacze

Jeśli twój kot głośno płacze, może to oznaczać, że jest głodny albo chory.

czy kot płacze

Częste łzawienie kocich oczu może oznaczać infekcję lub alergię.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Czy koty mogą pić mleko? Obalamy wszystkie MITY!
  2. Ile waży Marina Łuczenko? Dziewczyny chcą wyglądać jak ona
  3. Kim jest mama Julii Wieniawy? Wygląda jak jej piękna siostra
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Siwek None
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy